Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Каква е кризата?

Публикувано от др. Иванов 
Re: Каква е кризата?
31-10-2009 - 14:51:57
Аз също не смятам да се замислям върху тази тема, по няколко причини. Не съм на 25 години и мозъкът ми вече не това, което беше. Същевременно опитът ми е достатъчен за да знам, че в живота става това, което става и нито можем да го предотвратим, нито избегнем. Каквото дойде, това ще търпим! И най-важното, вече съм разбрал, че щастието не е в парите, а в спокойствието и свободното време, както учеха комунистите.

А иначе въпросът е толкова дълбок, че трябват наистина умавете на човечеството за да го разберат, не да го променят.
А с кравите е точно така. Сега ще дам на тъпчовците нещо по-разбираемо!

Смит Ресторантьорът отива при Джон Адвокатина в Манхатън да се консултира относно изневярата на жена си. По пътя се постригва, защото харесва секретарката на адвоката. За пострижката плаща 100 долара в средно ателие, за 1 час при адвоката плаща 350 долара.

Джон Адвокатина след работа отива при Смит ресторантьора да вечеря, като по пътя се подстригва, защото харесва сервитьорката. пострижката му е 100 долара, вечерята 350, защото не е пил скъпо вино.

В същият ден същото става в Лионг Фу, китайски град на майната си. За пострижката Сун Манджата е 2 долара, а хонорара на адвоката 10, пострижката на Нгуен Двоокатино е 2 долара, а вечерята му е 10 долара.

В БПВ на САЩ влизат 900 долара, в БВП на Китай - 24 долара.

Коя е реалната икономика?
Re: Каква е кризата?
31-10-2009 - 15:11:43
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
Коя е реалната икономика?
................................................................

Само за протокола - понятия, като "реална/нереална", "измислена/неизмислена" икономика в света на позитивното знание за икономическите процеси няма.
Напомням това, за да е в помощ на поредния изблик на пенсионерски икономически есеизъм, обхванал дугаря Иванов.


winking smiley
Re: Каква е кризата?
31-10-2009 - 15:46:55
Само това ли измислихте?
Re: Каква е кризата?
31-10-2009 - 16:03:40
avatar
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Само това ли измислихте?


А бе ти си пълен куку ! Дай ми дефиниция на реална икономика и нереална икономика ? Ама не дефиниция ала др. Иванов, а академична. Тогава можем да продъжим разговора, всичко останало е загуба на време.
Re: Каква е кризата?
31-10-2009 - 16:15:08
avatar
В началото беше премахването на златния стандарт и Бретън-Ууд.
Който му се занимава да доразвива темата, я немам навсякъде обхват по мерата на мобилния интернет, пък и требва да си наглеждам оФците, не мога сичко да оставим на Рашко и Караман.
Нали после че сакате вълнени дрешки за зимата, агнешко, сиренце и т.н.
Не може да карате само на соево млеко, американско п Уешко месо и мирене от на Рашко дедА му сирене.

Вечно ЖЪДЕН!Ебем ти ебане пред пиене!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-31 16:23 от Бойчо Курдисания.
Re: Каква е кризата?
31-10-2009 - 16:36:52
"Реална икономика" е ваше творение, вземете и си вижте темите. А ако трябва да го формулирам точно въпросът ще е:

В БПВ на САЩ влизат 900 долара, в БВП на Китай - 24 долара.

В коя от двете икономики стойността на долара не отговаря на покритието в стоки и услуги, защото както Бойчо се сети златният стандарт хвана гората?

И още един жокер: Защо при златният стандарт СССР имаше БВП 70-80% от този на САЩ, а след отмяната му 10%/като се отчете, че половината население отпадна от Русия/.

А основният въпрос е другаде, ясно че в развитите икономики парите нямат стоков паритет, но как става номера? Едното условие е, че тези страни печатат валута, но и други страни печатат. Разликата е, че едната валута е конвертируема, т.е. върви навсякъде, докато тугриците не. А как една валута е конвертируема ако няма златен стандарт? И не е ли точно тук "легендата" върху която съществува пирамидата. Легендата е например, че някой фараон събира пари за да произвежда лекарство срещу СПИН. И дали в един момент не разбраха прекалено много държави, че "конвертируемите валути" не са такива и не започна ли вече сривът на пирамидата?
Re: Каква е кризата?
31-10-2009 - 16:43:28
nacheff Написал:
-------------------------------------------------------
> Много дълбоко си нагазил, Иванов ! :-)))
> Невинно задаваш въпрос,
1-който ще занимава безчет
> умове неопределено време напред.

>
> Истината е, че въпросът ти е хубав.
> Това за етиопската и американската крава не е
> задължително сериозно, но
2 - идеята ти за света като
> една гигантска схема на Понци е оригинална.

>
> Усещам сърбене в ръцета да седна и да си събера
> мислите по въпроса ти, но кой знае защо нещо ми
> подсказва, че по-скоро няма смисъл.[/u]
>
> Няма никакво значение, че за разни неща не сме
> били единомишленици - в този случайпожелавам успех
> на начинанието ти.
>
> Ето и един малък принос от мене.
> Всички значими обществени промени и трансформации
> се случват под натиск и в условия на криза. Та, в
> този смисъл
3 - кризата е акушерка. Ама не знам какво
> отроче ще се пръкне. :-)))
>
-

------------------------------------------------------------

и ти ,като те чета се пробваш да газиш в дълбокото , дано си с пояс :]

систематизирах ти поста , без да вадя думите от контекста , за по-лесно:
по т. 1 - безчетните умове раждат глупост , малко на брой умове раждат новото качество !

по т.2 - пирамида/Понци ?!?! - кой пазар Не е пирамида (детето от приказката за Новите дрехи на царя) winking smiley
очевидно ти трябва много време за да разбереш,че за простите да измислили религиите и комунизЪма а за "учените" за измислили икономиката

по т.3 - каква е връзката между кризите и войните (кое е причина и кое следствие)

не ти знам занаята ,най-вероятно си на заплата , за това си с такова мислене или ако греша - вероятно продаваш на доволни клиенти ,..........понеже едва ли ще е ясна тезата,опростявам:
когато купувачът купува с РАДОСТ твоята стока - всичко е наред
когато имаш срещу себе си обаче Купувач - който е ПРИНУДЕН да плаща НАСИЛА и успяваш да продаваш БЕЗ ПИСТОЛЕТ - тогава написаното от мен няма да е тайна за теб !
мога да се обзаложа,че не си от трите занаята срещу течението , за това ти е лесно в оценките.....
--------
понеже пак си несъгласен (знам го предварително) , ще ти задам един въпрос за прости хора (защото аз самият съм такъв):
за т.н криза , кога настъпи тя???
на 13.07.2008 нефта направи връх на 147.20 и беше сочен за връх на кризата
на 12.01 2009 нефта направи дъно на 33.20 - НО НИКОЙ НЕ ГО ПОСОЧИ като ДЪНО на кризата!
--------------
сега цената няма значение през този период бензина у нас си беше все 2.00 - 2.50 лв/л
чел съм в твои постове,че защитаваш числата , но нямаш отговор на горния въпрос
------
аз ще ти отговоря,всъщност поста ми вероятно ЩЕ е риторичен!
кризата е такава-каквато е нужна , за да могат простите да се молят на господ за помощ а икономистите да се успокояват с готови обяснения и взети заедно да образуват лавината,която да свърши работа !



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-31 16:50 от изкукал барборан 1975.
Re: Каква е кризата?
31-10-2009 - 16:55:02
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз също не смятам да се замислям върху тази тема,
> по няколко причини. Не съм на 25 години и мозъкът
> ми вече не това, което беше. Същевременно опитът
> ми е достатъчен за да знам, че в живота става
> това, което става и нито можем да го предотвратим,
> нито избегнем. Каквото дойде, това ще търпим! И
> най-важното, вече съм разбрал, че щастието не е в
> парите, а в спокойствието и свободното време,
> както учеха комунистите.

Ех, Иванов ! Само да не беше тази твоя екзалтирана подкрепа за бг имотите :-))), подозирам, че щяхме да се разбираме доста добре за маса работи. :-)))
Апропо, добре дошъл в отбора. Пък може и за да съм дошъл в твоя - не е много ясно. Това, което съм забелязал обаче, че редките правописни грешки, които допускаш са идентични на тези, които правя и аз и те ни издават, че първите клавиатури, с които сме се борили са "Бай Тошовските" "Марица Пловдив" . :-)))
>
> А иначе въпросът е толкова дълбок, че трябват
> наистина умавете на човечеството за да го
> разберат, не да го променят.

Не вярвам в промени, които засягат собствеността и властта и които са резултат на прозрение, че нещата може да се скроят и свършат по по-добър, ефективен и "справедлив" начин.
Нека първо да влезем в Ерата на Водолея, когато там следва да се случи това, пък ще видим дали е възможно и такова чудо.

> А с кравите е точно така. Сега ще дам на
> тъпчовците нещо по-разбираемо!

Виж сега, не се съмнявам, че споменатите от тебе числа за цените на кравите в Етиопия и САЩ са верни, или поне са били верни към определен момент.

За друго идеше реч!
Ето ти едно вулгарно обяснение за разликата:
Етиопската крава и нейни посестрими ги наглеждат двама-трима боси пастири, които работят за единия хляб и подслон в измазана с кал колиба, посроена без инвестиционен проект и строителни книжа. Вечер я издояват и в къщи изпиват млякото.

Сега само си представи колко неизбежни (и присъщи :-)))) разходи има около американската крава. Въобще не говорим само за фермата, храната, механизацията и ... и ..... Ами допълнително бюрократи и сродни по веригата - с техните регулации, зоолози, биолози, химици, лаборанти, транспорт, изкупуване, търговци, склададжии, фактуристи, финансисти, банкери, професори, които обучават цялата тази "сган", законодатели, които регламентират, застрахователи, които изчисляват риска, журналисти, които пишат сълзливи истории за романтиката на фермерския живот, засукани какички, които уж обясняват от рекламите, колко полезно е млякото за растежа на децата, а всъщност гледат с премрежен и скъп поглед и нашепват сластно на татковците : купи и някоя като мене ще те оцени и ощастливи.:-)))
За данъци, акцизи по веригата, такси и квот се сегиш хич не ми се отваря и приказка.

Това беше "вулгарното" :-))) обяснение. Ако само това е отговорът на въпроса ти, с основание би трябвало да се срамувам :-)))) от него.
Истинската хватка е, че правиш сравнението в Щ.Д. по пазарен курс.
Нещо ми подсказва, че няма необходимост да се хвърлям в тази бездна и да обяснявам как се формират курсовете, какво мерят .... отде са се пръкнали и защо въобще се случват тези ми ти работи. Убеден съм, че ти специално знаеш отговора.
>
> Смит Ресторантьорът отива при Джон Адвокатина в
> Манхатън да се консултира относно изневярата на
> жена си. По пътя се постригва, защото харесва
> секретарката на адвоката. За пострижката плаща 100
> долара в средно ателие, за 1 час при адвоката
> плаща 350 долара.
>
> Джон Адвокатина след работа отива при Смит
> ресторантьора да вечеря, като по пътя се
> подстригва, защото харесва сервитьорката.
> пострижката му е 100 долара, вечерята 350, защото
> не е пил скъпо вино.
>
> В същият ден същото става в Лионг Фу, китайски
> град на майната си. За пострижката Сун Манджата е
> 2 долара, а хонорара на адвоката 10, пострижката
> на Нгуен Двоокатино е 2 долара, а вечерята му е 10
> долара.
>
> В БПВ на САЩ влизат 900 долара, в БВП на Китай -
> 24 долара.
>
> Коя е реалната икономика?

Имаш основание да задаваш този въпрос, но май по-скоро правиш паралели между несравними неща.
Мисля, че едно време е правен опит да се сравнява БВП на САЩ и СССР при използване на натурални показатели с коефициенти, но нямам никакъв конкретен спомен за резултата. При големи и относително затворени икономики това може и да е било условно възможен подход. Вече хич не го виждам.
Re: Каква е кризата?
31-10-2009 - 16:56:39
avatar
Ами Иванов много просто стойността на паричната маса (не само напечатаните пари) не зависи от златото което седи в трезорите на централните банки. Защо трябва да обвързваш едното с другото??? Цената на една валута спрямо другите я определя пазара. А защо прическата която кварталния бай мангал ще ти направи в Обеля и тази която ще получиш в Манхатън нужно ли е да ти обяснявам защо струват различно? Ама ти по тази логика можеш да попиташ защо market cap-а на Гугъл е 169.68 милиарда долара, след като срещу тази сума стоят активи за не повече от 2 милиарда. Еми Иванов, мога да ти кажа само, че ти живееш в 1909та година. От тогава много неща са се променили....
Re: Каква е кризата?
31-10-2009 - 17:29:26
изкукал барборан 1975 Написал:
-------------------------------------------------------

> и ти ,като те чета се пробваш да газиш в дълбокото
> , дано си с пояс
>
> систематизирах ти поста , без да вадя думите от
> контекста , за по-лесно:
> по т. 1 - безчетните умове раждат глупост ,
> малко на брой умове раждат новото качество !
>
> по т.2 - пирамида/Понци ?!?! - кой пазар Не е
> пирамида (детето от приказката за Новите дрехи на
> царя)
> очевидно ти трябва много време за да разбереш,че
> за простите да измислили религиите и комунизЪма а
> за "учените" за измислили икономиката
>
> по т.3 - каква е връзката между кризите и войните
> (кое е причина и кое следствие)
>
> не ти знам занаята ,най-вероятно си на заплата ,
> за това си с такова мислене или ако греша -
> вероятно продаваш на доволни клиенти
> ,..........понеже едва ли ще е ясна
> тезата,опростявам:
> когато купувачът купува с РАДОСТ твоята стока -
> всичко е наред
> когато имаш срещу себе си обаче Купувач - който е
> ПРИНУДЕН да плаща НАСИЛА и успяваш да продаваш БЕЗ
> ПИСТОЛЕТ - тогава написаното от мен няма да е
> тайна за теб !
> мога да се обзаложа,че не си от трите занаята
> срещу течението , за това ти е лесно в
> оценките.....
> --------
> понеже пак си несъгласен (знам го предварително) ,
> ще ти задам един въпрос за прости хора (защото аз
> самият съм такъв):
> за т.н криза , кога настъпи тя???
> на 13.07.2008 нефта направи връх на 147.20 и беше
> сочен за връх на кризата
> на 12.01 2009 нефта направи дъно на 33.20 - НО
> НИКОЙ НЕ ГО ПОСОЧИ като ДЪНО на кризата!
> --------------
> сега цената няма значение през този период бензина
> у нас си беше все 2.00 - 2.50 лв/л
> чел съм в твои постове,че защитаваш числата , но
> нямаш отговор на горния въпрос
> ------
> аз ще ти отговоря,всъщност поста ми вероятно ЩЕ е
> риторичен!
> кризата е такава-каквато е нужна , за да могат
> простите да се молят на господ за помощ а
> икономистите да се успокояват с готови обяснения
> и взети заедно да образуват лавината,която да
> свърши работа !
>

Пунди,
Постът ти ми харесва, наистина !
Не винаги разбирам написаното, но има парченца, които ме карат да си задавам въпроси.
Ти обикновено говориш загатвайки, че знаеш еднозначно отговорите на всички (и най-сложните въпроси), но аз за съжаление не съм от твоя калибър. Често имам повече един отговор, а това си е направо добре, че може и въобще да не знаеш какво става. Ето, когато фалира Лемън ме обхвана голяма неяснота и объркване. Признавам си. Тъпичък го давам понякога. Двама сме :-))))

Защо си останал с впечатление, че те прескачам и се налага да говориш с риторични въпроси. Винаги съм се старал да отговарям.

Питаш кога е настъпила кризата ?
Не вярвам в посочване на дата :-)))
Клоня към обяснението на Бойчо.
Причината е в дизайна на финансовата система по оста Депресията-Златото-Бретън Уудс- Никсън.
Поводът - евтините пари на чичко Грийнспан, който не само че е знаел, какво ще се случи в крайна сметка, но ...... айде спирам до тук.

За занаята ми не позна :-)))) Безработен съм и озверял от глад :-)))
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход