Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Една година от пукането на балона в БГ

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
02-09-2009 - 10:27:51
avatar
brotarius Написал:
-------------------------------------------------------
> Този аргумент с обезщетенията не е във ваша полза.
> Факта, че даден предприемач се е навил да строи на
> 40 или 50 % обезщетение, (второто вдига
> себестойността двойно), показва недвусмислено, че
> нормите на печалба са били далеч над 100%, защото
> 100% покриват само обезщетението, а лично съм
> убеден, че за тях отгоре са си сложили поне 2 пъти
> повече.
> Колкото до цените в момента на строителството,
> знам за оферта от 84EUR/м2 за груб строеж на 5
> етажен хотел с материалите
, като мястото на строеж
> изобщо не е близо до бетонов възел. Това е без
> изкопа и покрива. И преди да ми кажете, че тази
> цена е предложена от фирма менте, ще споделя, че
> човека, за който ще се строи е много добре познат
> и няма да им се размине, ако не си изпълнят
> ангажимента.


Да си дойдем на думата - е за такива цифри си говорим .... още толкоз за довършване "ДО КЛЮЧ" и получвате 160 Е/м2

евала батка - това е цената с нормална печалба за изпълнителя ...

всичко друго е в ПЪТИ завишено

Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
02-09-2009 - 11:44:27
Quote

Само пишете без да четете.
Цената на земята или обезщетението на собственика?
А знаеш ли каква е разликата между основи на къщичка и основи на блок?
300 евро ти е цената за какво?
знаеш ли колко бетон има в една къща и колко има в един блок?

не съм строител

Обаче иначе спориш, нали smiling smiley
А знаеш ли колко е разликата в съотношението между РЗП и конструктивната площ при къща и 5-етажен блок? Насочващ въпрос - защо се строят двуетажни къщи от 2х150 кв и се отделят 20 кв.м за стълбище в тях, вместо да се направи едноетажна къща от 300 квадрата? Ай да не ходим към разхода на бетон, стомана и дървен материал, а smiling smiley Виж, доколкото съм чувал , обезщетенията за парцелите наистина са...кхъм...позавишени smiling smiley
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
02-09-2009 - 12:47:55
Пак изпускате съществени “подробности”. Доста грубо “изчислявате” себестойността, за това и винаги ще ви се губят сметките и ще недоумявате защо цените са такива.
Много неща, на които преди не се обръщаше внимание, сега ще играят все по ключова роля върху цената. Забравяте контрола и качеството. Ако до преди 2-3 години можеха да се взимат полуграмотни работници от малцинствата по обектите, без каквито и да е осигуровки, застрахожвки и ценз, то сега тепърва не само ще е невъзможно, но и ще е определящо в ценообразуването. Ако преди можеше да се работи с евтини матриали-ментета без сертификати и съмнителен произход, то пак сега ще става все по-трудно и невъзможно - дори. За всичко се бучи, всичко се затяга. Изобщо целият труд, който неминуето ще трябва да бъде с ценз, ще бъде все по-скъп и по-скъп. И не само оперативният, ами и този при проектирането и всякакви логистики по изграждането. Ако преди някой е криел дохода, сега също ще му е все по-трудно. Тоест ще трябва вече и данъците да включиме в ценообразуването smiling smiley Също така, определено ще има и нови по-тежки изисквания при разрешителните и едва ли вече с 5К ще се минава метър. Да не говорим и за най-важният фактор (който незнам защо всички пропускат) - Все по-голямата липса на подходящи терени, особено на подходящите локации. - Тука няма смисъл да се коментира, идва и времето, когато напълно ще изчезнат. (Някои стролители от сега им предлагам да си правят плановете за социално-стойностни обекти на мястото на старите панели). Освен, че ще изчезнат терените (ставащи за строителство), тези до които някои ще упеят да се докопат (предимно стари къщи с дворове) ще бъдат действително на 50% обещетение. Друг немаловажен фактор, който също ще обуслови бъдещо покачване, е това че много фирми, които оцелеят с не евтината цена на сложни преговаряния с кредитори, скъпо (за тях) рефинансиране, дълъг сух период (разходите си вървят) и тн, ще трябва да компенсират тези загуби (и аз мисля с право). Ако си мислите, че става просто ей така “ами фалират и готово – идват другите”, то най-жестоко се лъжете. Всеки ще дере и с нокти за да се задържи, защото след оцеляване от кризата ще разполага вече не само с голям опит, но и ще придобие име и реноме, което знаем колко трудно се печели. А пък да не говорим ако дойде “инфлация след криза” - тогава гледайте чудо!
Забравете тези 200Е себестойност при обектите, особено завършени до ключ. Не ми се смята сега, но абсолютният минимум още от другата пролет ще е доста над 300Е. Не ми се смята също колко прогресивно ще се увеличи и като започнеме да играеме по правилата на Европа, еле па каква ще е прогресията когато свършат терените.
Ако сега (до към пролетта) цените, поради всички налични фактори за които се е изписа много, паднат до минимални нива 390-420Е, то още от догодина – късна пролет ще се задържат година, макс - две на поне 600-700 и още от 2011 (най-късно) пак ще ги гледате на по 1-1.2К ако не и бая на горе. Разбира се тука не трябва да се злоупотребява и трябва да се знае точно, че няма еднакви имоти и същевременно локации. Може да имаме единична сделка и на 300Е и на 2К.
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
02-09-2009 - 14:44:21
avatar
Да бе да - вервай си! winking smiley
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
02-09-2009 - 15:21:20
smiling smiley Чак ми е смешно...
Почти всички са убедени че:
- кредит за строителство = някакъв 'финансиран на 1000 евро' е тегилил милиони няма грам продажба и не може да ги върне
- банките - дали са само кредити като този в точката по горе
- теглилите ипотечен кредит - теглен естествено лятото на 2008а, заплата 1000 лева и вснока 800, която се увеличава (и парите бам директно по депозитните сметки на тарикатите smiling smiley )
- строителите - нямат грам продажба, теглили са кредити пак по най-горната точка и ще ближат крака (че и то немити) за продажба на 279 евра

*beer*
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
02-09-2009 - 15:24:59
avatar
Това е почти толкова смешно, колкото и:

1. Правителството ще създаде специален гаранционен фонд по лошите кредити за да смъкнат банките лихвите

2. Преструктурираните кредити не са лоши кредити и по тях рискове няма, ама хич. Веднъж престуктуриран кредита има пълни гаранции по изплащането му.

3. Депозитите на населението са единствено и само за покупка на недвижима собственост

4. България ще излезе от кризата най-рано през 2011-та, а имотният пазар ще се съживи, цъфне и върже година преди това.

spinning smiley sticking its tongue out :]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-02 15:27 от valsodar.
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
02-09-2009 - 15:40:25
Колкото до цените в момента на строителството, знам за оферта от 84EUR/м2 за груб строеж на 5 етажен хотел с материалите, като мястото на строеж изобщо не е близо до бетонов възел. Това е без изкопа и покрива.

Това за София ли е?


Тодоров, и на нашата улица взе да изгрява! Ще има раздвижване близките месеци!
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
02-09-2009 - 15:45:08
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Колкото до цените в момента на строителството,
> знам за оферта от 84EUR/м2 за груб строеж на 5
> етажен хотел с материалите, като мястото на строеж
> изобщо не е близо до бетонов възел. Това е без
> изкопа и покрива.
>
> Това за София ли е?
>
>
> Тодоров, и на нашата улица взе да изгрява! Ще има
> раздвижване близките месеци!


Ако беше за София, вероятно нямаше да напиша "изобщо не е близо до бетонов възел" . Мястото е край морето, но няма да конкретизирам повече и не е в и около Комплекса smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-02 15:45 от brotarius.
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
02-09-2009 - 15:46:28
др. Иванов Написал:
-------------------------------------------------------
> Колкото до цените в момента на строителството,
> знам за оферта от 84EUR/м2 за груб строеж на 5
> етажен хотел с материалите, като мястото на строеж
> изобщо не е близо до бетонов възел. Това е без
> изкопа и покрива.
>
> Това за София ли е?
>
>
> Тодоров, и на нашата улица взе да изгрява! Ще има
> раздвижване близките месеци!


Познати теми и дори героите от коментарите са познати:

[www.capital.bg]
O, свещенна Простота!
02-09-2009 - 16:04:25
avatar
Quote

От: др. Иванов

Много глупав народ се навъди. Единствените дето са на сметка от кризата са предпримачите, най-зле са клиентите. Теоретично може да спечели само този, който купува апартамент за себе си със собствени, вече спестени пари. И това е условно. Всички други са вътре. Ако купуваш с кредит губиш апартамента по неизменен икономически закон. Банката има право при намаляване на обезпечението да иска предсрочно издължаване или да увеличиш обезпечението. А това се получава при падащ пазар. Цената на обезпечението/имота/ пада и банката иска или втори имот или да се издължиш веднага. И просто ти взима апартамента. Не само, че не печелиш, а губиш всичко. Тези които купуват като инвестиция са вътре, защото цените падат. На нула са тези, които продават имат, за да купят по-добър. Тези, които уж печелят, купувайки със спестявания апартамент пак са вътре, защото кризата води безработица и мизерия и най-вероятно едва ли ще се решат да купят нещо, защото спестените пари ще им отидат за да преживяват.
...

Прочитане на целия коментар />
Както казах единствените на делавера са предприемачите. Първо защото имат пари и им е все тая дали няколко години ще има застой. Второ, цената на земята и обезщетението пада. Трето както пише с 40% пада и труда. С падането на суровините покрай кризата, падат и материалите. И разходите стават толкова ниски, че не "тежат" с лихви. Така предприемача е на кяр от себестойност, без кредити и няма никаква причина да сваля цените. Което се наблюдава и сега. Уж кризата е световна, уж надценките са 200-300%, а цените паднаха със страшните 1% за Стрелбище и 3% за Лозенец. След като от януари 2007 г. се качиха със средно 50%.

Примерът с морето. Ами там банките не кредитират от 3 години. И кого го е грижа, строи се като за световно. Като не се продават, предприемачите ги дават под наем. И цените не само не падат, а започнаха постепенно да се качват. И то при още по-евтино строителство от вътрешноста.

Единственият шанс да се вземе евтин апартамент е да се дебне за сграда на малък предприемач, когато започне да я продава още на идеен проект, без разрешително за строеж, за да плати на архитекта и общината. Обикновенно продава 1 апартамент за това и така квадрат може да се купи за 750-800 евро на замазка и шпакловка. Но може и да се простиш с парите. Има и продажби на още по-голяма сметка, но те са на етап "градоустройство", т.е. без виза за проектиране. Там можеш да се уредиш и под 700 евро. Проблемът е, че може никога повече да не видиш строителя.




Ех мъка, мъкааа,
Какво да направим, че и в България да дойде кризата? Мисля, че Парламента трябва да приеве нарочен закон. Иначе кризата идва, както е казъл Лимона. Такава криза имаше преди десетина години в Белгия. В един момент всички започват да говораят за криза, спират да купуват, веригите затварят част от магазините си, предприятията също и след няколко месеца кризата е реалност.

Хубавото е, че нас не ни засяга. В смисъл такива като мен.



[bgcolor=yellow]Аз съм на парцели и обезщетение, сега започвам да строя за пръв път лично и с достатъчно пари, а имам и клиенти. Това, че не бих дал и 1000Е за Павлово не значи, че цените ще паднат под 1300.[/bgcolor] А и 1000 да станат, все тая, защото ще станат при криза. И 1000 на квадрат ще се изплащат много по-трудно от 1500 при вървяща икономика. Но трябва да имаш нещо в главата за да го схванеш.

сега правя проектите, но от 6 апартамента за продажба за 2 имам клиенти. Естествено кризата ми се отрази от 2 големи апартамента направих 4 съвсем малки студия по 35-38 м2. Това в София, а на Сл.бряг от 750 до 1100Е/м2.

А ако действително те интересуват големи апартаменти продавам два - 170 м.+ 80 м. тераса, височина на хола 5,50+2 парко места - 250 хил.евро и 120 м2+50 м2 тераса, хол висок 4 м.+2 парко места с цяла панорама към Витоша - 250 хил евро. А ако нямаш пари можеш да се ориентиераш към студията, те с паркомясто ще са най-вероятно 45хил. без криза и 40 хил.с криза. А ако не се продадат 400 лв. наем.

За акциите и борсите. Седнало яйцето да учи кокошката. Имаше навремето едно дружество "Лекс". Проверете му учредителите и ще попаднете на основната ми фирма. Та си спомнете за това дружество, ударите му по фондовата борса и тогова ме учете, какво се прави там. Там баламурници, такива като мен печелят от такива като вас. На фондовата борса играеш само ако си в схема. Иначе дори не ти трябва да знаеш какво е. Големи обороти правехме, 80-90% от борсовите. Четните дни главният счетоводител продаваше акции на изпълнителният директор, нечетните обратно. И акциите скачат ли скачат

И защото има загубили с акции:
Подгответе се да започнете да купувате. Не казвам кога, това е на нюх и късмет, но сега, т.е. в близките дни е момента. Винаги трябва да е малко преди дъното, защото не знаеш кога точно ще дойде. Казвам това и на собственика на Економедия, че нещо се беше набутал, а и да си изкарам поршето.
:}

Всичко това ще важи след години, когато пазарат стане нормален, т.е. не започне от нива 160 долара /м2...

Прочитане на целия коментар както беше тук. Защото тук веднъж печелиш от наема и втори път от покачването на цената на имота. Ама трябва да имаш нещо в кратуната за да ги разбереш тези неща. Купуваш апартамента СЕГА. Наемът върху който смяташ възвращаемоста е СЕГАШНИЯТ. Но след 5 години ще е с 50% отгоре, а след 10 със 200%. Защото наем за двустаен в която и да е европейска столица от 225Е няма. И е нормално с времето наемът да стане 700-800Е. Така както при любимият ни Костов заплатите бяха по 250 лв. и наемът за гарсониера 70-80 долара или 150-160 лв. Сега са 2,5 пъти отгоре. И когато тогавашният тиквеник си е правил сметка с колко наема по 70 долара ще си плати гарсониерата, пак е получил 250-300 и се е отказал. Но гарсониерата, която можеше да си купи за 40 хил. лв, преди 8-9 години, в момента струва 100 хил. лв. :}

clap: :} clap: *write* :] :} clap:
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход