Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Една година от пукането на балона в БГ

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
01-09-2009 - 17:13:55
avatar
Quote

„Люлин” води класацията за наркомани

Най-оборотният квартал в София за пласиране на наркотици е „Люлин”. Там са регистрирали най-много наркомани и е истински рай за групировките. След тях са „Надежда“, „Младост“ и другите квартали, твърдят криминалисти.

В тези чалгаджийски квартали колко щели да станат цените? 2000 или 3000 EUR/m2?

Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
01-09-2009 - 17:25:49
Пак конкретно, че и без това тук специалистите сме много.
Приятел се опитват да продадат, поне от ... а бе май май отива към година вече, едно 2 стайно в Люлин. Нормален етаж, ЕПК - отделно е кухнята. Искаха му май 42кЕ. И нямаха даже обаждания... - това май се пада едни 650е/м2, които явно не привличат и грам внимание...
Имаше разни брокерски мизерии - някакви им предлагат апартамента, без нито да са се виждали/познавали/уговаряли - и на по ниски и на по високи цени... Грозни картинки.

А за студентски и онази сграда.. 500 е твърде много, квадратурите са над 100м2. Отивам и казвам - имам 35кЕ - ако искате - те ми се измисват... но само след 3,4 дни ми звънят и реват по телефона, но аз вече съм неумолим :ami:



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-01 17:30 от sashe.
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
01-09-2009 - 17:57:18
sashe Написал:
-------------------------------------------------------
> Добре де, без анализи само факти. Аз следя
> студентски град.
> Наблюдавам 2 стайни в бялата сграда до зимния
> (няма А16) - изглежда готино, ще има мол (или по
> скоро някакво БГ разбиране за такъв) отдолу.
> Тези 2 двустайни - южни, не 1ви и не последен етаж
> им искаха по 65к евра юни месец. Сега явно А16 им
> чука на вратата и им искат 78кЕ. Аз не знам кой ще
> даде толкова пари за 2 стаен и то без А16 ама нали
> казахме факти. М/у другото може би не е
> представително, тъй като всичко друго в сградата е
> продадено и най-вероятно им е все тая дали/кога/за
> колко ще ги продадат. Само че в доста случай
> според мен сценария е точно такъв...
> Едни други - аре без реклама - близо до баба Яга,
> продаваха на 1000е/м2 пак юни, сега са слезли на
> 900... Тези си имат А16.
> Ако станат цените 300е, си забивам мезонет (имам и
> идеи от къде да се финансирам ) - малко е
> комплексарско, ама аз пък не претендирам за ниво -
> просто съм един консуматор от масата
=================================================================
ами пълно е с такива строители навсякъде.но това ВЪОБЩЕ не са цените.ще ти кажа и защо-защото те,като са строили по време на бума ,всикчо са го залагали на банките и са гледали да изтеглят максимален кредит......банките раздаваха пари като вестници и в момента е пълно със строители,които са финансирани на 800,дори и 1000 евро на кв...
аз имам приятел,който е финансиран на 900 евро...и на толкова продава-викам му-ако искаш наистина да продадеш нещо ,смъкни поне на 500-600 евро иначе в бъдеще ще загубиш още повече........а той-знам,че е така,но съм финансиран от банката на 900 евро-не мога да смъкна по надолу-по добре да го върна на банката....
след време спря да плаща и банката още не му е взела сградата,защото няма кво да я прави и в момента, и банката, и той се надяват на някакво чудо,да продадат нещо на 900 евро :ami:
обаче чудеса не стават......а от банката правят голяма грешка,надявайки се на "мирикъл",защото имота се обезценя и става все по трудно продаваем с всеки измимал ден.а моя човек го боли фара в момента :] ....дължи на милион евро,не плаща една стотинка месечно и отделно сградата още не му е отнета........
ама банката я боли фара и то много :]
в момента явно бг банкерите за пореден път ще бъдат надхитрени от собствените им хитрини.......мислят си,че могат да повлияят на маркета и върнат цените обратно,като не продават на ниски нива и като дават гратисни периоди на длъжниците си :]
разбира се,както обикновено ще бъдат размазани от реалността на свободния капитален маркет........ша ги удари като парен чук в безмозъчните им тикви.....

то така ако ставаше,сега цените щяха да продължават да скачат......ама кат са учили за планови икономисти и се изявяват в капитален маркет.......кой не е чел *book* как се управяват пари,а е тръгнал с тва да се занимава.накрая ще се получи *sos*

българономиката българономична-дело на всеки бъ;лгарономист *xxx*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-01 17:59 от acen1975.
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
01-09-2009 - 18:35:11
avatar
“ българономиката българономична-дело на всеки бъ;лгарономист“, Асене както винаги кефиш максимално. Имаш талант ти за писане smiling smiley
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
01-09-2009 - 18:48:41
sashe Написал:
-------------------------------------------------------
> Добре де, без анализи само факти. Аз следя
> студентски град.
> Наблюдавам 2 стайни в бялата сграда до зимния
> (няма А16) - изглежда готино, ще има мол (или по
> скоро някакво БГ разбиране за такъв) отдолу.
> Тези 2 двустайни - южни, не 1ви и не последен етаж
> им искаха по 65к евра юни месец. Сега явно А16 им
> чука на вратата и им искат 78кЕ. Аз не знам кой ще
> даде толкова пари за 2 стаен и то без А16 ама нали
> казахме факти. М/у другото може би не е
> представително, тъй като всичко друго в сградата е
> продадено и най-вероятно им е все тая дали/кога/за
> колко ще ги продадат. Само че в доста случай
> според мен сценария е точно такъв...
> Едни други - аре без реклама - близо до баба Яга,
> продаваха на 1000е/м2 пак юни, сега са слезли на
> 900... Тези си имат А16.
> Ако станат цените 300е, си забивам мезонет (имам и
> идеи от къде да се финансирам ) - малко е
> комплексарско, ама аз пък не претендирам за ниво -
> просто съм един консуматор от масата
>
>
>
> Редактирано 1 пъти, последният път 09/01/09
> 04:24PM от sashe.

Нека си продават.

Аз имам оферта за Студентски град на 560 евро - подадени документи за А16.Но не я искам защото ми е далеч.
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
01-09-2009 - 19:57:47
bibise Написал:
> Нека си продават.
>
> Аз имам оферта за Студентски град на 560 евро -
> подадени документи за А16.Но не я искам защото ми
> е далеч.

Може ли детайли за тази оферта. Може и на лични, да не правим реклама. Не се заяждам, наистина ми е интересно какво се продава на тези пари.


Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
01-09-2009 - 20:21:39
avatar
А бе хора догодина тези оферти ще са наполовина smiling smiley Ама като искате да губите пари купувайте сега, никой не ви спира smiling smiley
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
01-09-2009 - 20:49:15
Асене..., все пак с интелигентен човек е по интересно да се спори. Не си като другите, според които и в Мечо Пух сигурно има знаци, че имотите ще паднат.
Че си прав така е... че бяха алчни бяха, че ще стават интересни неща ще стават, но ... но има и друга страна...
Например, какво значи 'финансиран на 900е или 1000е'. В други теми пишеш супер професионални теми и като изцепиш нещо такова...

Да започнем оттам. Първо на твоя приятел историята малко ми се струва странна, може и да е така - не споря.
Не отричам, че имаше и кредити на приципа:
обезпечение - земята, която ще се закупи и това което ще се построи, ти не бери грижа, финансираме те на 100%. Според мен тези кредити не бяха множеството
такива обаче. Ако твоя приятел е от тях естествено няма проблеми, има сигурно едно кирливо ООД (пък и АД да е, макар че според мен за 1 милион, по скоро ООД ще да е) и ще му хванат цървулите, друг въпрос, че сигурно и името му го няма из ООД-то smiling smiley И то ако е имал възможност да получи такъв кредит, няма какво да го мислим изобщо smiling smiley И без него си е бил пич smiling smiley За сведение такива кредити не се даваха току така - дори и миналата година.

В почти всички случай, банките искаха самоучастие на строителя, както и допълнително обезпечение. Според мен и заради това, строителя да сложи собствени (това не че не е смешно понятие ама и то е една дълга и широка) средства а и да докаже ако щеш че е сериозен и има достъп до ресурс. Дори в най-пиковия балон, повече от 450 - 500е/м2 не се предвиждаха за лукс изпълненията като себестойност. Сега де да знам, може и да има още по ама там мякъде бе масовия максимум, други случай ще са единични. В подкрепа на факта, по сериозните банки си имаха звена, които се занимаваха изцяло с оценката на това колко струва едно строителство. ти може и 2000е/м2 да искаш, но получаваш толкова колкото те решат че си струва. Наистина ми е трудно да си представя че има много кредити по които са отпускали по 900 и нагоре евра/м2 - не го вярвам.
Усвояванията се правят целево - т.е. искаш пари за кота някоя си - толкова струва според нас - заповядай, дават парите и идват след няколко дни да се убедят, ако не е станало така - няма повече усвоявания. Сега естествено имаше и изключения, но със сигурност не всички кредити са били изключения.
Така че остатъка до тези 'на 900 и на 1000' няма за какво друго да са освен за земята. Банката те финансира на база разходите които имаш а не на това колко ще спечелиш. Ако искаш и на 5000е/м2 продавай - печелиш ти.
Та по мое скромно мнение такива кредити 'финансирани на 900 и 1000' включват и земя. Какво друго? Ако ще купуваш някакви скъпи съоръжения то би станало по скоро кредит в друг отрасъл...
Земя която дори и в балона е вървяла по 500е/м2 (имаше и по 2000 smiling smiley ) си остава хубава локация с някаква стойност, която е ипотекирана така или иначе в полза на банката, което не е за пренебрегване и това доста ще омекоти 'приземяването' на тези да кажем скъпи кредити.

Отделен е въпроса как счетоводно лошите кредити стават загуба. Що е то амортизирана стойност на кредит и други подобни. Необлужван кредит за 1милион далече не значи че банката е на минус 1 милион.
Още няколко аргумента:
- според мен рисковите кредити са тези от 2008, може да се сметне ръста на кредитирането в тази година, ако сложим някакъв висок %т несъмнено потенциално лоши кредити; факта че загуба е не целия кредит а част от него, факта че ще си го провлачат във времето за да не ги признават в една и съща година.... ; ако съпостваим с размера и доходността на портфейлите им... и то с реалните а не тези по баланс - и там има разлики smiling smiley
- както казваш в една друга тема има връзка между европейските и американските банки, а дали няма и между нашите и европейските (не само че едните са собственост на другите) winking smiley
- с най голяма тежест и потенциал да обърнат каруцата според мен са големите проекти, кредити от по 1мил евро са за среден към малък проект, калкото и да звучи наизуст казано. Обаче при големите проекти са в сила съвсем други правила - и на одобрение и осчетоводяване и на признаване на загуби от тях.

Само да отбележа и да не бъда разбран погрешно - не съм част от банковата система и то с голяма радост smiling smiley Това 'чудо' определено е в интерес само на богатите и силните, и ако по горе не се окажа прав, определено ще се радвам повече от всички тук, набрал съм им smiling smiley Ама да видим...

Ти сигурно ги презираш нашите банки, най малкото защото шефовете на трежъри отделите им не знаят какво значат и 1/2та от иснтрументите по които ти имаш познания, ама и те са хора и те хляб трябва да ядат. Тук е доста по скучно в тези отдели. Може и това да обсъдим някой път smiling smiley







Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-09-01 21:04 от sashe.
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
01-09-2009 - 21:11:07
сашо,почваш да строиш и банката те финансира постепенно......построяваш го,финансирането излиза на 400-500 евро.после решаваш да строиш нова сграда,но не ти се продава старата,защото смяташ,че и тя ще продължава да поскъпва.......кво правиш?
ами продаваш на втора твоя фирма построеното на цени на 800-1000 евро *bow*
банката много добре вижда,че и двете фирми са на твое име,но за нея няма значение.....тя трвябва да рададе колкото се може повече пари,че да се обади на майката да иска още *bow*
и накрая завършваш с няколко непродаваеми сгради и няколкомилионен заем *ok* ....
други въпроси имаш ли?
Re: Анкета: Една година от пукането на балона в БГ
01-09-2009 - 21:24:27
avatar
gekko Написал:
-------------------------------------------------------
> А бе хора догодина тези оферти ще са наполовина
> Ама като искате да губите пари купувайте сега,
> никой не ви спира


A бе, нали тука се въртят едни пари - кво толкоз? *angel*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход