Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Възможна ли е цена 300-400 лв. на квадрат?

Публикувано от dmb 
Re: Възможна ли е цена 300-400 лв. на квадрат?
15-02-2012 - 09:31:01
Quote
darkside
Quote
portokal
възможно е не да се продават имотите а да се подаряват и пак да няма интерес.през следващите няколко години на мода ще е оцеляването
Абсолютно вярно! Рецесията в която изпадаме мое да предизвика подобно явление, което в момента мое да изглежда парадоксално.

Охо, провиденецът пак не е могъл да стопли, че въпросното "явление" е налице от десетилетия.....

Какво нещо е пророческият дар - можеш да пророкуваш и неща, които отдавна са се случили!
Поздравления!
:]
Re: Възможна ли е цена 300-400 лв. на квадрат?
15-02-2012 - 09:35:32
Quote
greenbul


Добре де, а тогава като затвориха кранчето на кредитите, защо почнаха да падат цените на имотите. Нали 1000 евро у Люлин си беше нормално, даже щеше да се вдига, щото у Виена било нам-колко си, та хората бързаха да не изпуснат последния влак. Заплтите също са пример на стока съобразена с доходите. Както виждаш цента на труда е 10 пъти по-ниска от тази в Европа. Цента на всички услуги също е в пъти по-ниска от тази в европейските държави. Колко по-ниска? Ами кокото по-ниско е заплащането на компонента труд. Защо една бира Хайникен в заведение в Амстердам ти е 6 евро, а тук ти е 1,25 евро. Просто защото разликата отива за заплащане на труда на работещите в заведението. При българските имоти обаче всички компоненти са си наши родни или айде да кажем почти всички. Криво сте я разбрали пазарната икономика. Т.е. даже не се опитвате да я разберете, а се пробвате да я обясните с термините на плановата. Нищо необичайно не се е случило в България. Най-обикновен финансово-икономически балон подобен на този с луковиците от лалета, с тази особеност, че цената на лалетата може да се срине за ден, а сривът на цената на имотите може да продължи десетилетие, ако няма какво да го катализира. Добрата новина е, че икономическата ситуация в момента е такава, че все ще се намери какво. Аз оставам оптимист за развитието на пазара.

Цените привидно започнаха да падат, защото при липса на добре платежоспособни купувачи се предлагат все повече и все повече боклуци на пазара. Т.е намаляват качествените имоти за сметка на боклуците. Това е нормалната пазарна логика. Това е и реалността. За заплатите - давал съм безброй примери - как например в Щатите влизаш в магазин за храни, и е по евтино от тук, с някои дребни изключения. Откъде им идват заплатите на техните служители??? Щатски заплати - 20, 30, 50000 долара годишно. След като е по евтино от тук !!! Друг пример - шофьорски курс - там е 300 долара, тук е 800 лв !!! А при българските имоти родното е май само пясъка, другото макар че се води родно си е пак чуждо. Започвайки с архитекта, който проектира. Роден архитект, ама работи на вносен компютър. И химикалчето му е вносно. И принтера му е вносен. Да ти обясня какво значи пазарната икономика. Този архитект (това важи за всички), като не получи сносно заплащане, ще си хване чукалата и заминава в чужбина, при 10 пъти по високи заплати. Верно, не всички стават архитекти, или достигат нивото, на което са били в БГ-то, ама там и с много по проста работа си много по добре платен от БГ-то. Ще стане касиер в хранителен магазин, ама ще взима 5 пъти повече, от това, което е взимал като архитект в БГ-то !! И после тук почват ревовете - кой кретен е проектирал това и това.....Пазарна икономика - като няма пари, се проектират боклуци !!
Re: Възможна ли е цена 300-400 лв. на квадрат?
15-02-2012 - 09:36:11
Quote
ivorad
Quote
greenbul
Quote
ivorad
Quote
greenbul
А бе хора, я някой път се разходете из софийските квартали преди да ми говорите, че жилища няма да има и за последния клошар!

Да рекапитулираме:
1. Някой дава аргументи. Ясни и конкретни.
2. Друг се опитва да възрази. Основен контрааргумент - предложение за разходка.
3. Смях.

:}

Аргументи: 95% собствени жилища
Десетки хиляди свободни нови апартаменти
Нов градоустройствен план с жилища в еднофамилни къщи за 400 000 човека
Десетки хиляди сгради на ръба на експолатационния си предел.

Мизерни хора + мизерни доходи + мизерен сграден фонд = високи цени

айде-де!?

Мечтателю, пропуснал ди да дадеш контрааргумент на моите аргументи, ама за теб това е типично.
Ето ти моите контрааргументи, точка по точка:
1. 95% собственици в София? Град, който расте с по 1-2 % на година? Повярвахме!
2. Десетките хиляди обяви никак не означават десетки хиляди свободни апартаменти. А и между 10 000 и 99 000 има осезателна разлика.Качеството на наличните предложения не коментирам. За теб, разбира се, всичко това не е от значение: звездите ти го говорят, нали winking smiley
3 Нов градоустройствен план и задаващи се еднофамилни къщи за 400/пардон - 600 000!/ човека. Халюцинираш, друже. Това може и да се случи, ама ние няма да сме живи да го дочакаме! Към днешна дата е аргумент единствено за филмираните герои тук!
4. Хиляди СГРАДИ на ръба на експлоатационния си предел? И си въобразяваш, че това ще свали цените на НИ? Стопроцентов идиотизъм!

Какво излезе - смукал, изстисквал.....хмммммм.....падаш си по виртуала, друже....
winking smiley

Ето един пост, по който Славейчо моментално е преминал в поза "щраус". Интересно превращение на пойна в тъпа птица....
Няма страшно - продължил е да ни радва с нови прозрения, ни лук ял, ни лук мирисал!
:]
Re: Възможна ли е цена 300-400 лв. на квадрат?
15-02-2012 - 09:40:02
Quote
portokal
възможно е не да се продават имотите а да се подаряват и пак да няма интерес.през следващите няколко години на мода ще е оцеляването

Имаш ли нещо да ми подариш?? Взимам го !!
Re: Възможна ли е цена 300-400 лв. на квадрат?
15-02-2012 - 10:14:42
Quote
PER0
Quote
greenbul


Добре де, а тогава като затвориха кранчето на кредитите, защо почнаха да падат цените на имотите. Нали 1000 евро у Люлин си беше нормално, даже щеше да се вдига, щото у Виена било нам-колко си, та хората бързаха да не изпуснат последния влак. Заплтите също са пример на стока съобразена с доходите. Както виждаш цента на труда е 10 пъти по-ниска от тази в Европа. Цента на всички услуги също е в пъти по-ниска от тази в европейските държави. Колко по-ниска? Ами кокото по-ниско е заплащането на компонента труд. Защо една бира Хайникен в заведение в Амстердам ти е 6 евро, а тук ти е 1,25 евро. Просто защото разликата отива за заплащане на труда на работещите в заведението. При българските имоти обаче всички компоненти са си наши родни или айде да кажем почти всички. Криво сте я разбрали пазарната икономика. Т.е. даже не се опитвате да я разберете, а се пробвате да я обясните с термините на плановата. Нищо необичайно не се е случило в България. Най-обикновен финансово-икономически балон подобен на този с луковиците от лалета, с тази особеност, че цената на лалетата може да се срине за ден, а сривът на цената на имотите може да продължи десетилетие, ако няма какво да го катализира. Добрата новина е, че икономическата ситуация в момента е такава, че все ще се намери какво. Аз оставам оптимист за развитието на пазара.

Цените привидно започнаха да падат, защото при липса на добре платежоспособни купувачи се предлагат все повече и все повече боклуци на пазара. Т.е намаляват качествените имоти за сметка на боклуците. Това е нормалната пазарна логика. Това е и реалността. За заплатите - давал съм безброй примери - как например в Щатите влизаш в магазин за храни, и е по евтино от тук, с някои дребни изключения. Откъде им идват заплатите на техните служители??? Щатски заплати - 20, 30, 50000 долара годишно. След като е по евтино от тук !!! Друг пример - шофьорски курс - там е 300 долара, тук е 800 лв !!! А при българските имоти родното е май само пясъка, другото макар че се води родно си е пак чуждо. Започвайки с архитекта, който проектира. Роден архитект, ама работи на вносен компютър. И химикалчето му е вносно. И принтера му е вносен. Да ти обясня какво значи пазарната икономика. Този архитект (това важи за всички), като не получи сносно заплащане, ще си хване чукалата и заминава в чужбина, при 10 пъти по високи заплати. Верно, не всички стават архитекти, или достигат нивото, на което са били в БГ-то, ама там и с много по проста работа си много по добре платен от БГ-то. Ще стане касиер в хранителен магазин, ама ще взима 5 пъти повече, от това, което е взимал като архитект в БГ-то !! И после тук почват ревовете - кой кретен е проектирал това и това.....Пазарна икономика - като няма пари, се проектират боклуци !!

50 000-60 000 евро за боклук ми идва малко множко. Добре да го кажа така. Аз съм беден боклукчия и клошар. Гледам едни жилища пълни болкуци и 50 - 60 000 евро ми се струват много за тях и затова държа парите си в банка, като всеки уважаващ себе си клошар. От другата страна стоите вие богатите и заможни люде с кинтите, които от време на време хвърляте и в моията шапа по някоя стотинка, когато свиря на хармоника по подлезите (както всеки уважаваш себе си клошар!). Да ама това дето за мен е боклук за вас е не кенеф ами непочистн външен клозет. Демек и вие не бихте ги купили тези боклуци. Е какво правим с боклуците тогава. На клошарите са ни скъпи, на вас са ви мизерни, освен да вземем да им понамалим ценичките, а?

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Възможна ли е цена 300-400 лв. на квадрат?
15-02-2012 - 10:27:09
Quote
PER0
Quote
portokal
възможно е не да се продават имотите а да се подаряват и пак да няма интерес.през следващите няколко години на мода ще е оцеляването

Имаш ли нещо да ми подариш?? Взимам го !!
Мое да очакваш подарък следващите година две от секи с никнейм от типа "Имотен", "Оунър", "Сахиб" "Собственик" и другите им трансформации.....
Re: Възможна ли е цена 300-400 лв. на квадрат?
15-02-2012 - 10:39:53
Quote
greenbul


50 000-60 000 евро за боклук ми идва малко множко. Добре да го кажа така. Аз съм беден боклукчия и клошар. Гледам едни жилища пълни болкуци и 50 - 60 000 евро ми се струват много за тях и затова държа парите си в банка, като всеки уважаващ себе си клошар. От другата страна стоите вие богатите и заможни люде с кинтите, които от време на време хвърляте и в моията шапа по някоя стотинка, когато свиря на хармоника по подлезите (както всеки уважаваш себе си клошар!). Да ама това дето за мен е боклук за вас е не кенеф ами непочистн външен клозет. Демек и вие не бихте ги купили тези боклуци. Е какво правим с боклуците тогава. На клошарите са ни скъпи, на вас са ви мизерни, освен да вземем да им понамалим ценичките, а?

Пазарната логика е проста. Примерно имам имот за продаване.

Вариант 1: Ако очаквам купувача да разполага с пари, ще ремонтирам имота, за да му взема по добра цена. Резултата - поддържан имот. Защото никой няма да купи боклук, ако разполага с пари. Умножено по броя на имотите, които се продават, в градовете ще имаме спретнати квартали, с чисти, поддържани фасади, Чисто е и вътре.

Вариант 2 - пари няма, няма и потенциални купувачи с пари -тогава имотите се оставят на самотек. Рушат се фасади. Заприличва на кочина. Цената му пада, тогава евентуално се намира някой "клошар" да го вземе, на по ниска цена, който също няма да има пари да го поддържа. На кой вариант ти прилича в БГ-то, и на кой вариант ти прилича в Европа и Щатите ?? Огледай се, и ми кажи какво виждаш, на какво ти приличат сградите, а не какво трябва да е според теб..
Re: Възможна ли е цена 300-400 лв. на квадрат?
15-02-2012 - 10:45:48
Перо, има и трети вариант, тоя, който реално ще се разиграе:
Паричния ресурс ще става се по скъп, най вече кеша. Този, с малкото пари, ша има се по-големи претенции, ша се гевези, ша е капризен и нема да иска коптор и ша иска за без пари майка си и баща си зети заедно......е тва ша е пазара теа години дет идат!
Re: Възможна ли е цена 300-400 лв. на квадрат?
15-02-2012 - 10:51:39
Само не разбрах на кое викате кеш - на 10 000 лева или на 10 000 000 евро. Щото ако е първото, скоро няма да ви огрее.
Re: Възможна ли е цена 300-400 лв. на квадрат?
15-02-2012 - 10:53:17
Quote
darkside
Перо, има и трети вариант, тоя, който реално ще се разиграе:
Паричния ресурс ще става се по скъп, най вече кеша. Този, с малкото пари, ша има се по-големи претенции, ша се гевези, ша е капризен и нема да иска коптор и ша иска за без пари майка си и баща си зети заедно......е тва ша е пазара теа години дет идат!

Ми нека да си иска, къв е проблема??? Всеки може да си иска квото иска !!! Ей и аз искам портокала да ми подари нещо, ама той не ще !!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход