Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Кризата с имотите в България към края си ?

Публикувано от borsi 
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
21-09-2009 - 22:40:06
avatar
Imotko а кой е казал, че "трябва". Просто ако на някой му се наложи да продава, ще може да продаде за еди каква си цена, толкова е просто. Няма как всички да продадат, защото марсианците, които чакаме, все още ги няма...

Quote

Svetlio Написал:
-------------------------------------------------------
> Абе незнам, ама с такива песимисти, киснещи 24/24
> във форума с цел избиване на комплекси (може би
> семейни проблеми) сме за никъде действително...

От темата за вицовете:

"39. Живея в мрежата, ям пред компютъра, сера в коментарите…"

*beer*
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
21-09-2009 - 22:43:09
avatar
Явно ще трябва да се внесат уточнения кога се продава на печалба и кога на загуба за да секнат брокерските малоумщини във форума.

Ако си купил стока за 1000 лева, а пазарната й стойност в момента е 500 - ще продаваш на загуба, ако се нуждаеш от левовата й равностойност за реализацията на други цели, който са ти по-важни към момента.

И никой купувайки я за 500, няма да те пита кога и защо си я купил за 1000, както й каква е била пазарната й стойност към момента на придобиването й!

Загубите са изцяло за сметка на тези, купили, инвестирали, построили по-скъпо и сега нуждаещи се от паричната равностойност от стоката си в момент на сриващ се пазар.

А пазарът се срива, по простата причина, че тези които искат да се освободят от материалните си активи са много повече от тези, които искат да ги придобият...

Да обясня ли отново на още по-прост език?! spinning smiley sticking its tongue out
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
21-09-2009 - 22:51:42
Гледам се заформя спор.
Нека преди да спорим си изясним няколко неща:
1. Цените на НИ, които до преди година и нещо беше невъзможно да падат - падат.
2. Цените на НИ - падат вече година и нещо.
3. Новото строителство, което се харчеше "на зелено" преди година и нещо на 1500 Е/м2 и се продаваше, сега никой не купува и на 700, че и на 600 Е/м2.
4. 70% от реалните сделки за апартаменти се сключват за цени до 40 000Е.
5. Офертите в targ.bg, и ЧСИ бележат завиден ръст. Посещенията в съответните сайтове - също.
6. Безработицата расте. През август, в разгара на сезона, според НСИ е 7.88%. Съответно расте и невъзможността за покриване на ипотечните и поребителските кредити. Терминът е "паричен вакуум", успешно дефиниран от Асен1975.
7. МВФ прогнозира за 2009-а 6.5% спад в БВП, при ръст от 6% за последните няколко години.
8. Инвесиционните покупки на парцели са замръзнали, строежите също.
9. Кредитирането е шит, шит е и шиткането.
10. Заплатите не само не растат, но и падат.

Та за ЪП на НИ ли спорим или за ДАУН?...
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
21-09-2009 - 23:01:04
Quote

Такааааааааа, понеже било криза, ВСИЧКИ ТРЯБВА да продават на загуба. Както писах по-горе-по два тристайни на човек, и задължително с гараж.

А бе кой ти говори за тия с по 2-3 апартамента??? То в БГ всеки има толкова!
Опасните се ония (ИНВЕСТИТОРИТЕ) с по 20-30 апартамента или с по няколко блока! Те ще сринат пазара!
Кой ти ги мисли такива, като тебе и мене с по 2-3 апартамента?
Ние можем да продаваме, но може и да си ги държим. Все тая!
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
21-09-2009 - 23:21:11
dodo2 Написал:
-------------------------------------------------------
> Няма спор, но междувременно обикновено има и
> инфлация. Та цените на имотите съобразени с
> инфлацията може и 100 години да падат надолу
> (чисто теоретично). Ако няма търсене. А такова не
> знам откъде ще се вземе. Циганите ли ще купуват?
> Само те се размножават... Предполагам никой не
> отрича отрицателния прираст. А ако махнем
> циганския (който е положителен), то стойностите на
> останалите сигурно ще са 2 пъти по-отрицателни
>




Да, кой ли ще купува? Това разбира се е много в час с проблема.

1.Инвестиции/Семеен капитал. Казахме за чисто инвеститорски и семейно-традиционните покупки. Такива винаги е ималo и ще има, независимо от благосъстоянието на населението.
2.Съвременност/Индивидуалност. И тука сме казали, че тенденцията е индивидуалност. Съвременността изисква и съвременно житие/съществуване.
3.Прираст. Да този отрицателен прираст. Тука може да прозвуча като откаченият оптимист, но съм убеден че прираста ще стане положителен още в близките една-две години. Никой не може да опровергае капацитета на БГ и ако до сега не съществуваха никакви стимуланти за младите семейства, то тепърва вниманието ще е изцяло към тях.
4.Емиграция. Много народ замина в последните 15г от БГ, но сами виждаме че всички се връщат лека-полека. Тази тенденция ще се увеличава все повече, както с подобряване условията на живот, така и с нормализирането на доходите. - А това е неизбежно не само заради членството ни, а и главно поради географското ни положение и ако до сега ни управляваха мафиоти интересуващи се основно от личноста си и тази на близките си, то вече нема на къде да се ходи и всяка грешка вече ще е фатална за тях. Така че американската неписана политика - “първо за хората – после за нас” ще е не само един от уроците за управляващите ни, но и бъдещета основна теза в управлението. Също така много уредили се емигранти купуват все по-често и повече НИ в БГ. - Причините са ясни – къде носталгията, къде инвестицията за поколенията, къде вяра в бъдещи положителни промени.
5.Инвестиции. Въпреки че “наредиха” много чужденци, тука тенденцията си остава в полза на разширяващи се чужди инвестиции. В полза на това се замислете най-малкото коя цивилизована територия в Европа все още е най-малко застроена. Да не говорим да апетитите към природата, климатът ни и тн. Бизнес-инвестициите също не са за подценяване, защото все още не е късно за чужди заводи-представители на големи марки, използвайки по-евтината ни и същевременно качествена работна пъка, географското ни положение между континентите и като цяло търсене на подходящи инвестиционни полета (каквото определено сме). Ако това до сега не е ставало то пак е поради кофти политика и лични интереси.
6.Миграция. Да, тука малко ще се стежни за малките градове...всъщност това ми е било най-интересното в НИ-пазара – Как така имотите (ново строителство) в Петърч стигнаха цените на тези в големите градове. Неизбежно е, цените в малките градове ще заминат надолу и в период поне от 50г никой няма да може да повлиае на това. Не може урегулираните, централизирани, производствени и сициални ако щете зони/градове в БГ да имат еднакви цени на НИ като в малките градове, където нито социалният статус е в крак със съвремието, нито някой би инвестурал в сериозно производство в близките години. Миграцията към големите градове ще продължава да се увеличава, което е и факт за изминалите 10-15г и това допулнително ще объслови търсене и съответно вдигане на цените. Ами в цял цвят примера е един и същ – мегаполиси, милионни градове. Един ден София наистина ще е до Елин Пелин..ама тва е дръга тема. Тука (малките градове и селища), разбира се ще има индивидуална ценова политика според локацията в полза на туризма и отдиха, но това пак няма да е съществено свързано със сериозна миграция, тъй-като тя достатъчно е разпределена още от соц-а.
7.Програми. Брех програмите smiling smiley Никой ли не е чул за програмите за присъединяване на определени части от “шарената” ни националност към останалият, съвременен и цивилизован начин на живот на “бялото” общество. А друго, да сте чули и за подобни от ЕС хаха – един от слуховете за така желаното ни членство от някой видни Е-политици. - Нещо се чу дори за застрояване на доКремиковска територия, както и доФакултетската. Един вид имаха (а може би още имат) голямото желание да ни набутат тяхните емигранти smiling smiley Съвсем в ред е за една членка (Член) като нас да приеме такива идеи с отворени обятия smiling smiley
8.Членство. Мда и то ще има ефект върху движението освен принципно, и пряко и косвено. Прякото е че щем не шем трябва да се “изравняваме”, независимо от периода, който може да е обозримо дълъг и труден, особено когато сме свикнали шуробаджанащината и ганьовщината да ни води години наред. Косветото. Косвените фактори, които ще влиаят са доста. Един от тях е например, търсещите временно убежище (което може да се окаже не толкова временно) за отскок по-натам или други причини. - Колко вече са ценни разрешителните за македонци или украинци например – помислете!
9.Манталитет. “Е нема па да му дам къщето без пари... наеш колко ми е стъпило. Ке умрем от глад ама за без пари да ходи у филанкишията”

Определено има още доста фактори/основания, ама ми писна да пиша – друг моля да продължи smiling smiley Едно е ясно. Колкото и странно да ви се вижда (а всъщност не е), цените от пантивека на НИ винаги са си движели нагоре, независимо от временни сътресения , кризи и различни спекулации. Защо на бялото викате черно – това не мога да разбера!
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
21-09-2009 - 23:25:28
Скитера, "3. Новото строителство, което се харчеше "на зелено" преди година и нещо на 1500 Е/м2 и се продаваше, сега никой не купува и на 700, че и на 600 Е/м2."

Преувеличаваш. Имаше доста малко сделки на зелено по 1.5К евра. Можеш да провериш. Не говори за единични сделки, като за определящ факт за цемите на върха. Това също като и за сделките сега на 300Е - пак единични и строго индивидуални.

Аве, на вас любимите цветове верно са бело и черно smiling smiley
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
21-09-2009 - 23:36:30
Светлъо , много хубав пост...... *drink1* ....... предпоследния....
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
21-09-2009 - 23:53:47
avatar
Svetlio пак ти казвам - всичко това, което си написал го има. Обаче за да можеш да видиш какво ще стане в скоро време, трябва:
- да въведеш числата за предишен период в някаква тайна формула, която да ти изплюе резултат
- или просто да си начертаеш графика. Хората много по-лесно възприемат визуална информация, отколкото списък от числа.

И като се има предвид, че не може да им драстични изменения, ще видиш, че няма как (примерно) да има положителен прираст в близките години. Освен ако не се случи нещо извънредно - да речем държавата започне да дава по 50000 за родено дете и това не се превърне в бизнес.

За останалите неща важи същото. Никой не отрича, че те са факт, въпросът е доколко се случват.

Инвестиции - ако всички вече са се опарили, откъде ще се вземат нови наивници? Чужденците защо ще инвестурат тук а не в Латвия, където вече е два пъти по-евтино от тук, но е 100 пъти по-перспективна от нашата чалго-цигания?

Емиграция - и тук си страшен оптимист - ако някой се връща, по-вероятно са простите селяни, които тук поне имат двор и могат да си произвеждат донякъде сами храната. Надявай се някой нормален да се върне в циганския катун.

А ако се случи и това, за което пишеш в т.7, съм сигурен, че постепенно и останалите ще емигрират и тук ще стане територия като от фантастичните филми - отдалечена планета, където изпращат затворниците и цялата пасмина да седят изолирани...

Аз се чудя и асен за какъв чифлик бълнува да прави, сигурно го е треснала яко носталгията smiling smiley



Иначе и аз се надявам това което пишеш да се сбъдне поне мъничко - колкото поне да не става по-зле обстановката. Но "Унилсън от планетата Ванфим" ми говори друго smiling smiley (Да, не е само Теодора Стефанова богопомазана :] )
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
21-09-2009 - 23:58:50
avatar
acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------
> BulCan Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
>
> > Асенка, чета ти с голям интерес постовете,
> особено
> > за икономиката и борсата (не, че разбирам от
> борси
> > де), ама недей да нападаш персонално, Оwner-а
> не е
> > някой глупак, това, че има различни виждания
> за
> > някои неща от теб, а и от мен, не значи, че
> няма
> > поглед върху други неща, например, които е
> готов
> > да споделя, на мен лично ми е давал ценни
> съвети
> > за избягване на НЕНУЖНИ данъци върху парцел.
> Та
> > мисълта ми беше, по възможност без
> персонални
> > обиди, Оунър-а не използва изрази като
> "цървули" и
> > "голтаци" за тези, които смятат, че цените на
> НИ
> > ще падат.
> ==================================================
> ======
> Булкане,глупак,тъпунгер,гамен,абориген.....тва са
> наистина разтегливи понятия(от моя глрдна
> точка)........бил съм свидетел как изключителни
> интелигентни и образовани хора,с добри бизнеси и
> инвестиции,им смъкват и ризите от гърба за
> отрицателно време.......
> та те може да са били много умни и големи
> вундеркини,ама като се надценят и се превръщат в
> тъпунгери(поне за мен).........
> ще ти дам пример-баба в банско с основно
> образование си продава на ПИБ или фонд за НИ
> картофената градина за 200 000 евро....
> сега-ти ще кажеш-бабата е тъпа и глупава,банкера
> или фонд мениджъра са умни-добре обелчени с
> висше(унсс) образование.........те са умните.....
> ама тва през твоите очи...през мойте
> очи-бабата е в пъти по интелигентна финансово от
> тях,нищо,че няма костюм и няма мерцедес....за мен
> банкера или фонд мениджъра са не глупаци,ами
> направи аборигени,че да бъдат изиграни от една
> баба........на тва му викам легален
> обир-.........
> та така и с оунъра........да ми разправя,че
> цените нямало да падат,когато има стотици хиляди
> имоти в бг за продан,а няма и десетки хиляди
> готови да купуват
......тва го намирам за
> гаменщина..........
> цената на един готов продукт се определя от
> предлагане и търсене,а не от колко струва тухлата
> и почасова бригада помаци от неделино
> оунъра може да е убав и интИлигентен,красив
> и богат,засмян и жизнерадостен....обаче що се
> отнася до цените на имотите-той е абориген(за
> мен)....
> с него дори си приличаме-например аз смятам,че
> целия свят е изкукуригал,че купува злато за по
> 1000 за трой унция.......при производна цена от
> 300$-400$,обаче в крайна сметка кой е глупака-аз
> ,или целия свят?
> ами аз.....защото златото е 1000$-толкова са
> готови хората да плащат за него,нищо,че мините го
> вадят на 300$.......следователно-в една
> система,където ти си различния,дори и да си
> прав,ти си всъщност глупака........
> същото е с уонъра и имотите-пее,че цените не
> падали и имало търсене,когато цените рухват и
> маркета е замръзнал.......и дори и да е прав,че
> цената на застрояване е по висока от 300 евро,в
> крайна сметка ще е той глупака,защото и на такива
> цени няма да се намерят инвестиции за стотици
> хиляди свободни имоти,застроени по времето на
> бума..........
> сметката е много проста,тва,че финансовите
> гувута в бг не я знаят,говори само по себе си,че
> не са икономисти,а гамени,обирани от баби с
> основно образование....ето я сметката,основния
> принцип на капителен маркет:
>
> цената се определя от предлагане и
> търсене-когато предлагането и търсенето са
> 1:1,тогава цените стоят на едно ниво,когато
> търсенето е повече от предлагането,тогава цените
> се качват-както беше 2003-2008-намяха се милиярди
> в бг задлъжняване,които търсеха да отидат в
> имоти-съответно нямаше достатъчно имоти да
> задоволят паричната маса-съответно огромни скокове
> в цените и колосални печалби за
> строителите..........тва вече го преживяхте в
> бгетовицата и много хора се чудеха,как така
> "нечестните" строители правеха 100%
> печалби......ми вината не е в тях-вичко е
> ПРЕДЛАГАНЕ И ТЪРСЕНЕ.....
> сега идва обратната фаза-колосално предлагане и
> никакво търсене.....знаеш ли какво следва?
> ами следва срив във цените докато маркета не се
> балансира...знаеш ли кога меркета ще се
> балансира????? ами когато за всеки един имот се
> появи купувач....това изравни ли се,цените ще се
> стабилизират..........
> така че ,ако оунъра има нещо предвид-наприм
> има тайна инфо,че путин ще задели 20 милиярда
> евро,че да изкупи свободните имоти в бг-тогава
> може и да е прав
.........обаче,ако изхожда от
> това,че миналата година цените в лозенец са били
> 2500 евро,а сега са под 800 и смята,че е
> невъзможно,макар и да го вижда с очите
> си.........аз го бройкам за гамен ,както и мене
> си броя гамен за златото......просто е.
> както миналата годин всички смятаха,че е
> невъзмножо цените да рухнат с 50% и повече,така и
> в момента всички продължават да смятат,че цените е
> невъзможно да паднат до 200 евро.....нищо ново
> ....... негативен емпирисизъм-литература за тва
> явление на чивеското съзнание......колко си искаш
> има........

Асене, Асене,
пазара в Република България е прекалено локален, за да се подчинява или регулира по познати начини.
И финансовите гении грешат.
Ама нейсе.
Времето ни намества и ще ни намества по местата ни.
Има изначално объркани тези в писанията ти.
Ама кой съм аз че да те оборвам.
Да го оставим на времето.
Отдавна само чета.
Но подозирам че и това ще престана да правя.
Нямам нужда да споделям делириумните ти състояния.
Успех и здрав разум.
Re: Кризата с имотите в България към края си ?
22-09-2009 - 00:00:39
Svetlio Написал:
-------------------------------------------------------
> Скитера, "3. Новото строителство, което се харчеше
> "на зелено" преди година и нещо на 1500 Е/м2 и се
> продаваше, сега никой не купува и на 700, че и на
> 600 Е/м2."
>
> Преувеличаваш. Имаше доста малко сделки на зелено
> по 1.5К евра. Можеш да провериш. Не говори за
> единични сделки, като за определящ факт за цемите
> на върха. Това също като и за сделките сега на
> 300Е - пак единични и строго индивидуални.
>
> Аве, на вас любимите цветове верно са бело и черно


Тъй ли, ти като продавач ли се изказваш или като пожелател? Защото моята информация е от строители-продавачи (мн. число) в кв. Бриз, Варна, за лятото на 2008-ма. Хората казаха буквално, че на 1500 е/м2, през 2008-ма са се харчили "като топъл хляб". А сега на 600Е/м2 нема никой. Не се усещам да преувеличавам, защото помня и сравнявам. Освен ако "като топъл хляб" за теб означава "епизодично".
Не твърдя, че масово сега се сключват сделки на 600Е/м2., защото сега не се сключват "масово" сделки изобщо. Просто "масите" не купуват, а внасят вноски с яки лихви, рабииш ли?!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход