Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).

Публикувано от THN 
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
24-04-2009 - 11:50:06
Гого, казах ти, не слушай хората, които ти обясняват, че не може да стане това, което искаш. Аз цял живот правя неща, за които са ми казвали, че няма да станат. За нещо толкова обикновено, като да си направиш къща на село, изобщо не си струва да се шашкаш. Ако това 84 е наборът ти ... Бога ми, завиждам ти за възможностите, които ще имаш.
Съветът ми е - слушай всички, прави това, което сам решиш.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
24-04-2009 - 11:55:56
ЕЛДИ, има старо и старо... Затова съветвам да се гледа с опитен майстор, за да се преценява. Ако е читава сградата - ОК. Но ако има проблеми - тогава е много важно да се знае предварително какви са. А продавачите не казват... Има и много яки стари кооп., но те пък не излизат на пазара често.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
24-04-2009 - 12:08:12
koganev,

Да 84 е наборът ми smiling smiley
Иначе имах мерах не за къща не село, а къща в София. Въпреки, че мога много да се заблуждавам за цените.
На скоро гледах едни парцели в Овча купел (300 - 400кв.м.) за по около 100 EUR/кв.м. но не знам възможно ли е да са на такава цена и да стават за нещо.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
24-04-2009 - 12:15:17
Ами защо не отидеш да ги видиш. Отговорът е не, но ти сам трябва да разбереш защо и с процеса на обикаляне ще научиш какво трябва да им гледаш на парцелите, къде го искаш и колко си готов да платиш за него.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
24-04-2009 - 12:47:38
koganev Написал:
-------------------------------------------------------
> ЕЛДИ, има старо и старо... Затова съветвам да се
> гледа с опитен майстор, за да се преценява. Ако е
> читава сградата - ОК. Но ако има проблеми - тогава
> е много важно да се знае предварително какви са. А
> продавачите не казват... Има и много яки стари
> кооп., но те пък не излизат на пазара често.
>

Да Кoganev, Точно това имах предвид!
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
24-04-2009 - 12:51:03
koganev Написал:
-------------------------------------------------------

> БулКан, хиперболата има точно такова
> предназначение - да изтъкне чрез преувеличаване
> определени черти. Както крайно високите цени са
> ненормални, така и крайно ниските са ненормални.
> Затова попитах "аз потенциален купувач ли съм"...
> защото очевидно не съм. Да чакаш една цена да
> стане много висока, за да продадеш, е също толкова
> тъпо, колкото да чакаш една цена да стане крайно
> ниска, за да купиш. Затова и изчакващите не са
> потенциални купувачи, а са антипод на лалугера. За
> тях никога няма да има достатъчно ниска цена,
> както за лалугерите продавачи никога не настъпи
> достатъчно висока цена.
> Потенциален купувач означава субект, който реално
> има нужда от НИ и смята да купи НИ, а не ако му
> падне нещо без пари... Нормално е да се изчака
> известно време, н не е нормално да планираш да
> чакаш години... ГОДИНИ!!! - за да купиш нещо...
> неясно какво и неясно при какви обстоятелства.
> Заблудата, че САМО НИ ще поевтинеят, а всичко
> останало ще си е същото, е доста масво
> разпространена. Най-много от всичко ще пострада
> покупателната ни способност. От там насетне идват
> и всякакви сривове на цените. Затова е доста нивно
> да се овори, че "след две години за тия пари..."
> ТИЯ ПАРИ ГИ НЯМА!!!! Те, ако ги имаше, щяха да
> работят и сега. А как ще ги има след две години -
> не ми е ясно...
>
Именно де, не е нужно да се чака с години, но тренда на НИ е определено низходящ и от тук нататък ще върви още надолу, точно защото ТИЯ ПАРИ ГИ НЯМА. Искаш да ми кажеш, че това е дъното на цените ли? Тепърва ще се сговняват нещата и то много сериозно. Ако имаш примерно 100 000 - 120 000 в брой от какъв зор да ги даваш, ако след година можеш да купиш не подобно, ами с малко късмет и същото жилище за 70 000-110 000. Или 20 % спад е невъзможен, след като е имало примерно 80 % балониране. Може някой имот, който е бил 160 000 да стане 120 000. Точно защото кеша е най-ценния ресурс в момента и най-вероятно ще е все по-трудно да се изкарва в близко бъдеще не бива да се пилее с лека ръка. Покупката си е и игра не нерви, аз не виждам нито една предпоставка за подем на пазара на НИ до година-две, може би и повече. Единственната опасност за човек с пари в брой е евентуална хипер-инфлация на твърдите валути, която доста трудно би била допусната в ЕС или УС. Там ако настане инфлация, то лева просто трябва да се срине.

Ти направо отричаш балонирането на НИ в БГ, едва ли не и цикличната същност на капиталистическата икономика. Направо се учудвам, че умен човек като теб разсъждава така. То по тази логика всички трябваше да се юрнат да купуват преди 5-6 месеца, когато някои апартаменти бяха с 20 000-30 000 по-скъпи. Гледам ги стоят си и на новите цени и никой не ги купува, явно трябва още да се пада за да се напипа момента на покупка. Абе 20 000, 30 000 Е за нищо ги нямате бе хора, по дърветата ли ги берете парите в БГ?
tao
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
24-04-2009 - 13:11:42
За да почнат да падат цените, трябва 1-во новото строителство да тръгне с масирано сваляне на цените. Защото БГ-частника ще подсмърча сополи, ще яде кисело зеле ама нема да свали цената.
Та въпроса е, докога на строителите ще им стигне въздуха да държат високи цени и кога ще им се изчерпат резервите.
Тръгне ли веднъж надолу, ще се отприщи като цунами.
В момента всички седят, чоплят семки и чакат да минат изборите.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
24-04-2009 - 13:29:35
Сигурно съм се изказал неясно или направо неправилно, но за твое учудване точно това исках да кажа и аз, а именно, че пари няма, а новопостроени некачествени сгради има прекалено много, така че от там цените тепърва ще падат. Тоест изразът "ако имаш 120 000Е" и т.н. е нон сенс. Ако имам, значи пари има, значи цените няма да падат по тази причина. Но нямам.
Говоря обобщено, а не конкретно за мен. Пари няма, финансирането спря, цените ще падат. Особено на гадориите, защото хората стават ужасно взискателни. Но покуптелната способност също ще спада наистина и това няма как да не се спомене. А кое с какви темпове - нямам представа.
Но чакането с години изключва намерението да се купи, тъй като събитията са трудно прогнозируеми. Едно е да имаш идея, друго е да си активен в осъществяването й. Това е и разлката м/у потенциален купувач/продавач с възможности и обикновен наблюдател с ... идея. Терминлогията е с разлчно съдържание. Не е противоречива, а е с допълнително пояснение.

Ако е имало 80% балониране, нормално е да има 44.44% спад, за да се върнат нещата в изходно положение. Просто така се смятат, а не нещо... Иначе балонирането започна още на нива около 400Е-500Е (обобщено до безобразие, но пък кратко) и не знам къде завърши, но е доста над 80%. Поне два пъти повече ще да е. А очакванията ми са надолу да подмине 400 Е с доста... за кратко поне. Очаквам дори да има удар в земята за някои НИ, както е в САЩ - долар за къща... или бутане, защото теренът е по-скъп без къща (кооп., хотел и прочие). Но в екстремални пазарни ситуации нещата не могат да се взимат за норма.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
24-04-2009 - 13:31:44
tao Написал:
-------------------------------------------------------
> За да почнат да падат цените, трябва 1-во новото
> строителство да тръгне с масирано сваляне на
> цените. Защото БГ-частника ще подсмърча сополи, ще
> яде кисело зеле ама нема да свали цената.
> Та въпроса е, докога на строителите ще им стигне
> въздуха да държат високи цени и кога ще им се
> изчерпат резервите.
> Тръгне ли веднъж надолу, ще се отприщи като
> цунами.
> В момента всички седят, чоплят семки и чакат да
> минат изборите.


И като минат изборите какво? Ако комунягите загубят, ще лъсне съвсем голия задник на икономиката, даже и да спечелят, пак не могат да крият нещата. Каквото и правителство да дойде на власт, може да започне или да не започва сериозни мерки за преодоляване на кризата. Изхода е само един - яко стягане на коланите, рязко намаляване на бюджетни разходи - това е оздравителния процес, иначе още по-лошо - кърпене на положението още няколко месеца, изяждане на резервите до дупка, МВФ и девалвация (принудителна) на лева. Което и от двете да стане - имотите са надолу.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
24-04-2009 - 13:41:05
koganev Написал:
-------------------------------------------------------

> Тоест изразът "ако имаш 120 000Е" и т.н. е нон
> сенс. Ако имам, значи пари има, значи цените няма
> да падат по тази причина. Но нямам.
> Говоря обобщено, а не конкретно за мен. Пари няма,
> финансирането спря, цените ще падат.

Да де, то това е номера - обобщено и примерно казано - сравнително малко хора да имат парите в брой (и понеже са малко не могат да повдигнат пазара) като цяло, повечето да нямат и ти да си измежду малкото.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход