Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).

Публикувано от THN 
THN
Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
16-04-2009 - 20:30:57
Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).

Едва ли някой би могъл да прогнозира каквото и да е във време на криза, но ето моето мнение, с което не ангажирам никого.
То почива на факти, които почти всеки знае, и все пак тенденцията е те да се игнорират, задълбавайки се в безпочвени очаквания и копнежи по миналото, когато пред дадени имоти се редяха опашки от потенциални купувачи...
Ето и малко отрезвяващи факти.

1. Световната криза.
САЩ, Англия, Испания, Европа... колабират в икономически срив. И те са поради имотната лудост, в която са залитали. Сега берат плодовете на безразсъдството си.
В България нещата идват с 1 – 2 години закъснение. Тук тепърва ще се усети кризата не само в икономиката, но и в социалния живот, част от който са жилищата. Масови фалити на предприемачи, зарязани обекти, опасност от фалиране на банки, десетки хиляди имоти, чакащи за продан в големите градове; в София - стотина хиляди. Финансовата криза за съжаление се очертава да бъде по-дълга, отколкото ни се иска на всички нас. Това неминуемо ще доведе до големи последствия.

2. Пренасищане на пазара.
Огромното количество на инвестиционните апартаменти, които никой не иска нито да наеме, нито да купи, ще задръстят пазара. Много от семействата са закупили няколко апартамента като вид инвестиция. Много инвеститори не са успели да реализират апартаментите си, а някои са ги оставили за по-късна продажба, очаквайки по-високи цени. Освен всичко това десетки хиляди имоти са пред акт 16 и не са реализирани, въобще не говорим за тези на зелено или в начален стадий на строеж. До няколко месеца на преситения пазар ще излязат още десетки хиляди имоти и това ще расте като тенденция, тъй като има много хора, които се колебаят дали да продават. Безумните кредити и банкова политика, както и семейни стечения на обстоятелствата, ще изкарат много и различни имоти.

3. Закона на търсенето и предлагането.
Минималното и почти никакво търсене и огромното и постоянно разрастващо предлагане ще залее страната с имоти, които ще трябва да се реализират. Единствения изход за продавачите е намаляване на цените. Докъде може да стигне това - до там, където се изчерпва желанието на продавача да чака за продажба. Единствено атрактивни цени и атрактивни имоти с актуални цени ще бъдат реализирани. Това чертае мрачна картина за изключително много имоти, които са стари панели, имоти с лоша инфраструктура, разпределения, отстояния, местоположения и други недостатъци.

Всичко това може да доведе до следните цени за град София, като за по малките градове цените ще са с по 20, 30% надолу.
Ценообразуването освен, че ще е подвластно на гореизброените фактори ще е в зависимост и от местоположение, инфраструктура, отстояния, състояние, екстри, разпределение, изложение и т.н.

300 - 400 Евро/кв. - панели.
400 - 550 Евро/кв. - старо строителство.
400 - 600 Евро/кв. - ново строителство.
550 - 800 Евро/кв. - луксозно строителство, топ локации.

Знам, че ще има реакция на несъгласие - няма проблем - както казват руснаците "Поживьом - увидим".
Желая всеки да реализира или да намери своето жилище.
Успех.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
16-04-2009 - 21:11:43
avatar
Цените които си дал. мога да ги приема в сила, най-късно до м.Август.
След година, ще са точно два пъти по-ниски с тенденция за понижаване *drunk*
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
16-04-2009 - 21:16:31
Подкрепям!

Никой нормален човек не би дал 300 - 400 Евро/кв. за панели 150-200 ми е по-реалистично. Прощавайте ама при 200 евро, една вмирисана панелка в Люлин би струвала повече от нов автомобил. Айде благодаря ...



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-04-16 21:19 от greenbul.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
16-04-2009 - 21:17:12
THN Написал:
-------------------------------------------------------

десетки хиляди имоти, чакащи за продан в големите
градове; в София - стотина хиляди.
.........................................................

Респект към старанието да пишеш толкова дълго.
Все пак, няма начин да не попитам - а откъде се взе твърдението за "стотината хиляди" чакащи продажба апартаменти в София?
Само като повод за размисъл - при средна плътност от около 3 човека на жилище, ако написаното от теб е вярно, това означава, че още утре София може да приеме около 300 000 души "от раз" / стига да има платежоспособно търсене, разбира се!/. Наистина ли вярваш в това?
Просто ми е интересно smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-04-16 21:36 от ivorad.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 00:12:50
Хм! Според мен THN е прекален оптимист. Цените които е дал като прогноза ще се достигнат преди края на годината. Та аз залагам на дъно догодина:
100 - 150 Евро/кв. - панели.
150 - 250 Евро/кв. - старо строителство.
250 - 350 Евро/кв. - ново строителство.
350 - 550 Евро/кв. - луксозно строителство, топ локации.
Това като максимум. Дано не съм прав. И дано не съм прекален оптимист.
*drink1*
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 00:50:37
Ще станат и по евтини ,но никой няма да ги иска !!!
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 00:55:43
avatar
няма я, то за кво са им, кво да ги правят?
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 01:58:49
Дядо Мечо Написал:
-------------------------------------------------------
> Хм! Според мен THN е прекален оптимист. Цените
> които е дал като прогноза ще се достигнат преди
> края на годината. Та аз залагам на дъно догодина:
> 100 - 150 Евро/кв. - панели.
> 150 - 250 Евро/кв. - старо строителство.
> 250 - 350 Евро/кв. - ново строителство.
> 350 - 550 Евро/кв. - луксозно строителство, топ
> локации.
> Това като максимум. Дано не съм прав. И дано не
> съм прекален оптимист.
------------------------------------------------------------------------------------------------------

мисля,че си "умерен" оптимист.
особено за топ локациите.при криза,разликата в цените между луксозните и обикновенните драстично намаля.
точно обратното е на това,което предвиждат брокерите и "анализаторите".
луксозните имоти ще паднат най много ,както в монетарен аспект,така и в процентен.
невъзможно е да имаш над 300% разлика на квадрат между панел и център.
при миналата криза,по виденов,топ центъра на софия беше но малко от двойно по скъп отколкото младост.
по принцип при растеж на цените,тогава топ локациите растат повече от нормалните квартали.....но при криза и срив,става обрастното-по скъпите падат повече,отколкото по евтините.
знам,че още изглежда невероятно,но аз лично съм свидетел на такъв развой в сащ.
кризата,която се задава в бг ще удари най много по богатите-колкото по голям бизнес има даден човек,толкова повече ще страда.а по богатите са изпонакупували скъпи места......и ще продават.
най бедните най малко ще пострадат-дефлацията ще им направи живота по евтин.
само да се са се набутали със заеми.
в бъдеще,не смятам,че ще има по голяма разлика от 50-100%,между цена на кв в нормален софийски квартал и скъп софийски квартал...че дори и на витошка да се намира "топ" имота.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 02:01:35
THN продължава да бъде верен на своята стратегия- да пуска по една тема и после.....изчезва за половин година
THN
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 02:13:20
Действително това са прогнози за продажни цени до късна есен. Зимата ще е много по-кризисна където никой не може да знае до къде може да стигнат нещата.
Ще има много имоти на непродаваеми цени.
Ще има имоти които ще падат на 50% от обявените пред сделка, както и сега ги има някои.
Ще има имоти на баснословно ниски цени поради стечение на обсоятелства, несъстоятелност, банкови натиски, делби, заминаване, смърт, и много други.

За тези които не вярват че към края на годината само в София ще има стотина хиляди обяви - иска само чакане.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход