Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).

Публикувано от THN 
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 16:07:44
ivo107 Написал:
-------------------------------------------------------

>
> И още нещо - сигурно забравяш че според нашето
> законодателство ОТНЕТ ИМОТ МОЖЕ ДА СЕ ОСПОРВА ОТ
> СОБСТВЕНИКА МУ (иде реч на този който са му го
> взели) С ГОДИНИ!
>
> Та, ти ще си купиш ли такъв имот?
>


Иво, темата за конфискуваните от банките имоти предложени за продажба на търг се дискутира в този форум поне 3-4 седмици. Собственика (на който е отнет имота) има някъкво формално право да обжалва и месец след това всичко е приключило. Няма по-сигурна покупка (от юридическа страна) от конфискуван от банката имот (банките са си опекли работата), освен това още веднъж минава през съдия изпълнител.

Аз бих купил с чиста съвест конфискуван от банка имот на търг, стига да е нещо, което много ми харесва.

Злостир много правилно написа контра-аргументите. Продавачи, които не искат и не са принудени от обстоятелствата да продават разбира се, няма да продадат. Това не прави имотите по-скъпи обаче. Може просто да няма добри оферти. Цена се оформя само от реални продажби. Офертните цени са цени мечти.

Забравете за "добрите" стари времена от 2006 г. насам и започвайте да си спомняте 2000-2002 г. като някакъв ориентир за НИ.


Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
18-04-2009 - 13:07:41
Като човек, който от 1 година наблюдава хаоса наречен "пазар на НИ в София", искам да ви споделя своите "ценообразуващи фактори", със забележката естествено, че това си е само мое мнение, бзирано основно на мои наблюдения, предположения и информация (които не са особено достоверни smiling smiley ) :

1. По неофициални данни, в София има 70 000 необитавани и годни за живеене НИ, за другите големи градове нямам информация, но предполагам, че там отношението "свободни жилища/ броий жители" е подобно.

2. Интересен е обаче въпросът колко от свободните НИ са на пазара - ако човек се загледа по вестниците и сайтовете с обяви (където един апартамент може да се продава и от 15 различни агенции) илиза, че НИ в София, които се продават са около 30 - 35 хил., което е половината. (Другата половина обаче може да "изскокнат" на пазара много скоро, понеже кризата ще вземе да засегне силиконово-яхтения начин на живот на собствениците им.)

3. От тези 30-35 хил. има един неясен процент НИ, които хем се продават, хем не се продават - четох, че някой във форума беше нарекъл такива продавачи "лалугери". Наистина ми е трудно да кажа колко са на брой, но си мисля, че не са повече от 2-3 хил.

4. Стойността на един НИ може да бъде разгледана по 2 начина (може да има и повече, но за момента не съм ги осъзнал): като жилище за живеене или като инвестиция/спекула. Купувачи, които биха желали да инвестират парите си в НИ с цел печалба мисля, че в момента няма (криза и пр.), така че единствените потенциални купувачи остават хора, които си търсят жилище за живеене.

5. Потенциалните купувачи, които търсят жилище за живеене са 3 вида - такива, които имат ликвидни пари, такива, които мислят да теглят кредит и такива, които мислят да заменят НИ или да продадат един с цел да купят друг. Няма да обяснявам защо (мисля, че на всички е ясно) от трите вида купувачи остават само тези с ликвидните пари, а те колко ли са ... Оптимистично ще предположа, че са не повече от 10 хил.

От всичките ми дотук субективно изложени доводи, следва, че имаме следните участници в задачата "пазар на НИ в София": поне 30 хил. НИ на тезгяха, не повече от 10 хил. "оглеждащи стоката" потенциални купувачи.

В момента Продавачите продават своите НИ по следните причини:
- Ако са инвеститори/спекуланти - за да се отърват от имота докато не му е паднала още цената
- Ако не: за да се отърват от излишно жилище, което притежават по стечение на обстоятелствата

На първите все още им е трудно да преглътнат спадащите цени, но мисля, че на есен, след икономично-кратката им лятна ваканция, ще осъзнаят значението на аксиомата "по добре един долар днес, отколкото един долар утре" и ще започнат да продават 20-30% под реалните цени на които са купили някога. Тук някои от тях ще успеят да продадат, но повечето ги чака нов шок, защото едни са купили през 2001, а други през 2006-7 ... те ще трябва да минат на 50% от цената на която са купили, ако искат да продадат, предполагам, че това ще стане след февруари догодина.

За "непрофесионалните продавачи" предполагам, че ще се водят по акъла на останалите, докато не им писне да плащат сметки и данъци на жилище, което не ползват.

Та накратко - прогнозирам, че на есен цените ще паднат на 70% от сегашните, а през следващата пролет ще са 50% от сегашните. Това обаче не означава, че няма да продължат да падат и след това - всичко зависи от управлението на следващото правителство.

Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
18-04-2009 - 20:36:12
драги пунди,

Не разбрах какво искаш да ми кажеш ... ... За какви души, гащи и села приказваш ??? ... може би не съм дорасъл до висотата на твоята компетентна мисъл, ама толкова си мога smoking smiley .

Това е форум, който видях за пръв път днес и реших да си напиша мнението, понеже е форум и понеже ме вълнува темата за цените. Казвам си мнението, опитвам се да го обоснова както си мога и нищо повече.

Като искаш да се правиш на оригинален и саркастичен, пиши си с петокласниците по футболните форуми, може там да си разменяте картинки за аватари, пък и да научиш нови "оригинални" лафове за гащи и дупета winking smiley
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
18-04-2009 - 23:34:30
koganev Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз отдавна не живея там, сестра ми също не живее
> дори в България, но къщата си стои и се поддържа,
> родителите ми си живеят в нея и да са живи и
> здрави още много години да живеят там. Хайде сега
> да изплашите баща ми, че цената на имота му пада.
>
> Махалата е хубава, тиха. Предимно възрастни хора и
> тук-там по някое младо семейство. Стари къщи, на
> по 20-30 години, масивни и строени по времето,
> когато нямаше начин да не направиш къщата по план.
> Здрава работа. Хайде сега да изплашите и съседите
> на баща ми, че цените на имотите им падат.
>
> Пука им на хората! Яйцата и агнешкото ги
> интересуват повече от цените на НИ...


Коганев,
и да ти го обясня, няма да го разбереш...
но ще опитам с думи прости.

цената е финансовото измерение на стойността на един актив.
за баща ти стойността на къщата е главно емоционална, защото той е предпочел да вложи пари, време и усилия в някакво средновековно трикатово тихлено убещиже, вместо да инвестира в уменията, образованието и културата на своите деца. спадането на цените не може да извади от равновесие нито баща ти, нито неговите съседи. защото те си имат подслон, както и яйца и агнешко.

цената, както споменах, е финансовото измерение на стойността на един актив.
за алчните некадърни копелдаци, които са решили да инвестират в недвижими имоти и чакат големите печалби, спадането на цените е от голямо значение, защото виждат как печалбите им се изплъзват под носа. и се чувстват адски много застрашени. в един момент просто

аз лично, чакам момента, когато алчните некадърни копелдаци ще продават на ниски цени, защото имат нужда от пари за заеми, или за да си минимизират загубите...

за алчните кадърни копелдаци няма да отварям дума, защото те изпързаляха всички останали мушмороци и путиновци. както става почти винаги, впрочем *drunk*
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
21-04-2009 - 09:41:41
rage_against Написал:
-------------------------------------------------------
> koganev Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Аз отдавна не живея там, сестра ми също не
> живее
> > дори в България, но къщата си стои и се
> поддържа,
> > родителите ми си живеят в нея и да са живи и
> > здрави още много години да живеят там. Хайде
> сега
> > да изплашите баща ми, че цената на имота му
> пада.
> >
> > Махалата е хубава, тиха. Предимно възрастни
> хора и
> > тук-там по някое младо семейство. Стари къщи,
> на
> > по 20-30 години, масивни и строени по
> времето,
> > когато нямаше начин да не направиш къщата по
> план.
> > Здрава работа. Хайде сега да изплашите и
> съседите
> > на баща ми, че цените на имотите им падат.
> >
> > Пука им на хората! Яйцата и агнешкото ги
> > интересуват повече от цените на НИ...
>
>
> Коганев,
> и да ти го обясня, няма да го разбереш...
> но ще опитам с думи прости.
>
> цената е финансовото измерение на стойността на
> един актив.
> за баща ти стойността на къщата е главно
> емоционална, защото той е предпочел да вложи пари,
> време и усилия в някакво средновековно трикатово
> тихлено убещиже, вместо да инвестира в уменията,
> образованието и културата на своите деца.
> спадането на цените не може да извади от
> равновесие нито баща ти, нито неговите съседи.
> защото те си имат подслон, както и яйца и агнешко.
>
>
> цената, както споменах, е финансовото измерение на
> стойността на един актив.
> за алчните некадърни копелдаци, които са решили да
> инвестират в недвижими имоти и чакат големите
> печалби, спадането на цените е от голямо значение,
> защото виждат как печалбите им се изплъзват под
> носа. и се чувстват адски много застрашени. в един
> момент просто
>
> аз лично, чакам момента, когато алчните некадърни
> копелдаци ще продават на ниски цени, защото имат
> нужда от пари за заеми, или за да си минимизират
> загубите...
>
> за алчните кадърни копелдаци няма да отварям дума,
> защото те изпързаляха всички останали мушмороци и
> путиновци. както става почти винаги, впрочем


Има смисъл да ползваш прости думи, да, защото аз съм икономист, изключително добре запознат съм с пазарите и пазарните отношения, професионално се занимавам с управлене на производство с милионен оборот и имам дипломи да те скрия с тях. Така че простите думи ще ти помогнат много, за да изразиш по-добре самия себе си..

Ама чак толкова прости ... нямаше нужда.

Определението ти за цена е толкова разплуто и лишено от конкретика, че чак не може да се нарече определение. То всъщност нищо не определя. Както стойността на даден актив, така и финансовото измерение са променливи величини и тяхната сложна функция, което ти наричаш цена, не може да бъде получена като стабилна константа. Тоест твоята цена не важи за някакъв дълъг период от време, а към определен момент. Ако твърдението ти беше вярно, то активната борсова търговия нямаше да съществува. Кое би накарало даден брокер да продава нещо, което преди миг е купил? Явно стйността се променя за секунди, особено за различните участници, което ще рече, че за всеки отделен участник на пазара стойностт е различна, строго субективна величина. А за по дълъг период от време номиналите на паричните знаци се съпоставят с различна покупателна способност - това вече няма нужда от примери...
Ами точно това и аз казвам. Номиналите са временни показатели за покупателна способност, а цените също са временни сравнителни показатели за полезностите на различни ... хайде да ти угодя - различни активи. Въпреки, че и пасивите имат цена, но нейсе.
А ако ми говориш за стойността от отчетна (счетоводна) гледна точка, то това е всичко друго, но не и цената. Нарича се себестйност, калкулация, масраф и както искаш, но не и цена.

Баща ми е строил, защото това е традиция. Строил е с тухли и бетон, защото такава е била технологията тогава и не е имал никакъв избор. Направил е къща, защото е мъж и баща, а не путка, като повечето от финансовите акули, избиващи комплексите си из форумите. Децата му са плучили всичко онова, което ти по толкова просташки начин намекваш, че ми липсва - "...вместо да инвестира в уменията, образованието и културата на своите деца". Хайде, да речем, че аз съм дал повод да мислиш, че съм необразован, лишен от умения и с ниска култура, но защо обобщаваш? Защо и сестра ми да е такава? Не мога да си обясня защо така просташки се опитваш да ме обидиш мен, че и цялото ми семейство. Надявам се да не е заради твоята ... същност.

Не знам дали си баща, но аз съм, затова ще ти дам един съвет. Уменията, културата и образованието на децата не зависят от финансовото състояние, а от моралните качества на родителите им. Тези неща не се получават в Харвард, а в семейството през първите няколко години от живота на детето. Ако си мислиш, че с пари ще дадеш на децата си онези неща, които според теб аз и сестра ми не сме получили, то съветът ми е да си промениш мнението.

Алчните некадърни копелдаци, които се опитват да изкарат пари от повишението на цените на НИ, и алчните некадърни копелдаци, които се точат да изкарат пари от срива на цените на НИ, за мен са еднакво противни. Естествено е и в двете групи противни, алчни, некадърни копелдаци да има хора, трескаво и злобно защитаващи собствената си теза, тъй като по някаква космическа причина са решили, че сега ще ударят кьоравото и този влак няма да го изпускат, както са изпуснали всички досегашни влакове... но това мен не ме прави съпричастен към нито една от групите.
Аз просто споделям мнение като добър познавач на пазарните отношения у нас и не смятам нито да продавам, нито да купувам НИ със спекулативна цел. Бях остнал с впечатление, че тук има хора, които могат да спестят простащината си и да изкажат спокойно и аргументирано мнение, но май нещо съм пропуснал...

...............

Обобщавам за онези от вас, които не могат да четат нищо друго, освен пищови.

Финансовата криза ще удари и българина в ежедневието му. Неминуемо. Животът ни ще сдтане доста труден за известен период. Няма мърдане. И тази еуфория, че от всяка кочинка ще паднат пари, ще се отрази катастрофално за доста хора.
Но.
Българинът не продава лесно НИ. За да паднат цените да някакви умопомрачителни ниски стойности, които носят загуби на продавачите, то трябва на пазара да се появят НИ, които трябва да бъдат продадени на КАКВАТО И ДА Е ЦЕНА. Тези НИ неминуемо ще се появят, като първи ще бъдат англичаните и ирландците, които обаче взеха пари от техните си фондове и банки и ги "инвестираха" в НИ в България. Значи едни много пари от острова пристигнаха у нас и сега на всичкото отгоре онези нищо няма да вземат с/у парите си. И в този случай ние дори не сме виновни... После ще се появят тежките и непосилни ипотеки. Но това ще са твърде малко на брой НИ, предимно скапани както като качество, така и като локация.
И с това ще се свърши паниката. Не знам какви ще са ценовите нива тогава, но се надявам поне да се е сегментирал пазарът и да не се продават кв.м., тапи и замазки, а ... жилища с качества и показатели, които могат да бъдат сравнявани. Тоест на пазара да са се появили РЕАЛНИТЕ ползватели на НИ, а не прекупвачи от кол и въже.

НИ без тежести няма да излизат масово на пазара, докато пазарът не се нормализира и от него не изчезнат по-голямата част от горните два вида НИ. Първо - няма причина, освен някакъв форсмажор от личен характер, човек да си продава НИ в конкуренция на горните два, когато е наясно, че няма да му вземе никакви пари. Второ - българинът няма зор да продава ДНЕС и СЕГА, само защото се е минал в миналото. Българинът се минава постоянно и не е трагедия, че е купил скъп НИ. А и както вече казах няколко пъти - като не става далаверата, поне децата ще имат къде да започнат...
Недостроените сгради - коментирах ги. Предплатените ще се достроят, като сделките по тях ВЕЧЕ са минали през пазара, а останалите в по-голямата си част ще чакат. Може и да не дочакат. МИнимизирането на загубите на предприемачите ще свали драстично броя на новопостроените и непродадени НИ.

Моля да не ме обиждате заради това, че имам собствено мнение, което се различава от вашето и от мненията на американските анализатори (отнасящи се за американската действителност и вероятно напълно реалистични за тази действителност). Все пак аз ползвам някаква аргументация, която е базирана на българските реалности, а не на американските или западно европейските.

И още нещо - примерът, който дадох с баща ми, е само личен спомен. Ако по някакъв начин се оказва, че баща ми е различен от повечето българи и неговото поведение не е всенародна черта, това само би ме направило още по-горд с него.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
21-04-2009 - 09:56:15
avatar
koganev,
Благодаря ти че имаше търпението да систематизираш реалните представи за пазара на НИ в България.
И още нещо-баща ти има защо да се гордее със сина си. *bow*
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
21-04-2009 - 10:02:48
koganev, чудесно написано. Браво!
tao
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
21-04-2009 - 10:19:09
Аз лично замразих строежа и търсенето, минимум за септември.
Лично за мен строителите се държат най-адекватно в сегашната ситуация. И цените си свалиха хората и матряла падна и т.н.
Виж , собствениците на парцели си остават супер неадекватни, на апартаменти тоже.
Понеже нямам намерение да се карам и да споря със продавачи колко са им малоумни цените, нито имам желание да споря с брокери че комисионните им са твърде високи и т.н и т.н, реших да замразя всичко и да чакам пазара да си свърши работата.
Бърза работя нямам, ипотеки тоже. Мога и 5 години да чакам.( Ако требе и 20г.)

Нива от 600 евра за Сф.топ-локации ще ги видим още таз година, а догодина по това време цените ще се въртят на 400-500 евро.
А мен лично не ме брига колко ще струват апартаментите, мен ме вълнува сегмента който е най-податлив на кризата: парцелите. Всеки къта едни такива "бели пари за черни дни" и ще има доста изгодни парцели на пазара на изгодни цени.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
21-04-2009 - 10:42:46
zlostyr Написал:
-------------------------------------------------------
>...
> Ето някои НАМРЕНИЯ:
>
> - англичани и ирландци(първия двигател на
> покачването на цените на НИ в БГ) имат НАМЕРЕНИЯ
> да се махат, защото далаверата свърши и защото
> нямат кредитиране от техните банки, а и кризата ги
> удари яко (и като се махнат, парите им ще останат в
България, нали? НИ също ще останат тук, нали? Какво му е лошото на това, при положение, че никой не го е направил нарочно?)

>
> - банките имат НАМРЕНИЯ да не отпускат кредити на
> сульо и пульо. Искат голямо самоучасти и стабилни
> доходи, а много често дори и тогава не отпускат
> кредити. (Като затегнат схемата за ипотеки, банките ще нормализират пазара и ще дадат увереност на хората, че сключването на ипотечен заем не е хазарт. Без ипотечно кредитиране банките не могат да изкарат дълго време, значи ипотеки ще има, но при много по-сериозно отношение към този вид кредитиране. Какво му е лошото на това намерение? Всъщност консервативното отношене към ипотеката е спасението от бъдещи ипотечни катаклизми.)
>
> - банките имат НАМЕРЕНИЯ да правят преоценка на
> имота и ако стойността му е по-малка от кредита да
> искат допълнително обезпечение (По силата на кой закон могат да направят такова нещо - едностранна промяна на предмета на сделката?)
>
> - българските банки НЯМАТ НАМЕРЕНИЯ да свалят
> лихвите тази година (Ип. кредити са за периоди от по15-30 години, така че тази година не е определяща за целия период.)
>
> - много фирми имат НАМРЕНИЯ да съкращават разходи,
> включително чрез съкращения и намаления на
> заплати, минаване на 4-дневна работна седмица,
> неплатени отпуски и т.н. (което ще намали риска от фалити, а това пък ще намали риска от депресия. Мерките са сурови, но и правилни.)
>
> Относно българските традиции - и те вече не са
> това което бяха... Например какво стана с
> пословичното трудолюбие на българина - май се
> оказа един мит. (трудолюбието на българина е мит, а строителството на къщи е реалност)
>
> А относно функцията на парите много грешиш. Това е
> твое човешко разбиране за същността на парите, но
> в икономиката имат много по-различен смисъл. Не
> съм икономист, имам някои бедни познания, но не
> мога да дам точна дефиниция. По-добре някой повече
> разбиращ от мен да каже (например Начев е
> страхотен в обясненията). (Аз съм икономист, а ти не си, но все пак реши, че по икономически въпроси аз много греша, а ти не. За да изясним този казус ще ти кажа, че цитирам Милтън Фридман, а от там насетне ти си търси книжки и чети - човекът има какво да каже по въпросите за парите и прочие. Щом не си склонен да вярваш на хора, които са го чели, чети си го сам и се наслаждавай - наистина пише увлекателно и савладяващо. Но пък си има и противници - ние, обикновенте икономисти, не взимаме страна, докато не решим, че имаме какво повече да кажем. Но пък дойде ли време да се цитира - охоооо.... можем да цитираме, защитавайки противоположни тези, без да ни мигне окото. Питай някой друг икономист, който ти е спечелил доверието, да ти каже, че в икономиката винаги можеш да вмъкнеш едно "зависи" )
>

> Айде със здраве и приятно изкрване на празниците.

Намеренията на участницинте на пазара на НИ наистина са зависими от изброените по-горе неща, но все пак крайното решение за продажба или покупка на НИ не е прагматичен математически извод, съпоставен към дадена моментна ситуация, а емоционално продиктуван акт, с мисъл за бъдещето и сигуронстта в оставащия живот. Единствено бизнес начинанията в НИ се подчиняват на математически предвидими модели. Затова може би ще е най-добре да обсъждате така нар. "ново строителство" и "НИ със спекулативна цел"и техните цени, а не всички НИ. А после, съпоставени количествено, да видим как цените на "н.с." и "НИСЦ" ще натиснат и останалите; дали останалите, подложени на натиск, няма да се изтеглят от пазара, дали НИ с хубави локации и с добра архитектура няма просто да изчезнат от пазара и т.н. Цените определено ще вървят надолу, но пък пазарът все ще реагира по някакъв начин. По какъв?

Христос воскресе.

Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
21-04-2009 - 17:55:21
Леле, мале, на който и форум вече да цъкна, един се изказва, 10 го оборват.

Как да не напиша и аз нещичко!

БГ пазара няма нищо общо с пазара по света!
Тук има почти 90 % частна собственост върху НИ. Имало е, има и пак ще има. При тази нестабилна държава, ние сме си създали защитна бариера - да имаме поне покрив над главите си. Независимо дали е н а село или в града, всяко поколение се старае да осигури на следващото дом.
Някой да е чувал за нещо подобно по света?
Така че човека, преживял социализма, после и демокрацията и оцелял, не мож го изплаши със световна икономическа криза.
Хляба няма да плати, но дома ще си запази.

А относно новото строителство - моите наблюдения са, че повечето от строителите вече са продали онази част от сградите, която им покрива инвестицията, т.е. не могат да реализират само печалбата или част от нея, но не виждам драстично сваляне на цените, както и всъщност не мисля, че новото строителство трябва да стане по-евтино преди панелното.
Много предприемачи спряха следващите си проекти, нови обекти няма да се започват в близките 1-2 години, или поне докато не утихне бурята.
И какво ще стане след това - нещата ще влязат в ритъм, народът ще се втурне да купува, но понеже никой не е строил, няма да има какво. Това беше и причината за сегашните високи цени на НИ - имаше купувачи, но нямаше имоти.

Улови мига!


Който пада отвисоко, по-лошо се удря!

Че ще усетиме криза, ще усетиме! Но пък такъв апокалипсис чак......
Човек знае две и двеста.....

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход