Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).

Публикувано от THN 
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 10:54:47
Quote

koganev Написал:
-------------------------------------------------------
> Ааа, не е за първи път...
>
> Значи нека да припомня една типична българска
> черта - да се вдига къща на три ката.
>
> Няма българин, който да не е виждал типичната къща
> на три ката.
>
> Значи за българина е нещо нормално да вложи
> всичките си пари в НИ, който не му трябва, но ще
> потрябва на децата. Живее скромно, лишава се от
> всякакви западняшки глезотии, тъпче се в една
> лятна кухня цял живот, но има къща на три ката.
>
> Какво ново се е случило?

------------------------------------------------------------------
освен всичко НЕзабравимо в главата на БГ-еца се е случило се И е следното:
с "подходяща" демографска политика БГ цървулите стават гражданя , демек урбанизиРват се , още по-демек ще трябва да сменят кравата и офцата с по-съвременно оръдие на труда,което ще ги накара или да купуват или да наемат
а това означава..............
има само смяна на формата - съдържанието е константно
за това пиша , че има "Мастъркард" - бачкаш,купуваш и не мислиш...........да му мисли банката,която трябва перманентно да сее,копае,жъне и балира балъци-за да продължава "люшкането"
перпетуум мобилето съществува само и единствено в техния бранш.........хубавото е,че ползват по-цивилизовани лубриканти
лошото е,че продължава векове

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 10:58:55
тарикати, я кажете при тези ниски цени колко от вас са се възползвали от това? колко са си купили апартаменти на ниските цени? Нещо не виждам опашки пред агенцията по вписванията май май. То и по 100е да стане квадрата пак няма да можете да си купите нищо,а? А какво става след всеки спад? Като купувате апартамент вие не купувате строителни материали, вие купувате самостоятелност и независимост.А тези неща струват мнооооого парички в днешно време. Никой не е заинтересован от това да има много самостоятелни и независими хора. Банките ще се погрижат за това. Така, че колкото и да разсъждавате господа нищо няма да се промени за вас. Даже бих казал, че системата прави услуга на населението, възпрепятствайки безумни кредити и сделки, които заробват населението до гроб.
Примерче: наскоро един познат продаваше двустаен 70кв.м. В Борово, в готова сграда от 2006г. с Акт16, обаведен, на 6-ти етаж с южно изложение, за 40000евро. Пак не се намери кой да го купи. Разни мишоци се правеха на големи баровци, но нямаха пари в крайна сметка. Бих обобщил, че пазарът в БГ е уникален, няма друг такъв пазар и никакви прогнози не могат да го опишат...
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 10:59:30
avatar
И с какво да го плашим - с това, че е построил повече от нужното, че се е лишавал повече от необходимото ли ?
Изборът си е бил негов - всеки сам си решава, кои ще се приоритетите в живота ми.

А, щях да забравя.

Току що ми звънна приятел от строителния бранш.
С екслузивна оферта валидна само днес и само до 16.00 часа.
Завършено строителство в Студентски град на 600 евро на м2.

И сега се чудя, защо ли е валидна само днес ?
Само защото е Разпети Петък ли ?

Нещо не ме влече към мазохизма, а и недвижимият имот не ми е фикс идеята за този живот.
Ако ми хареса нещо и си реша, че цената отговаря на предлаганото ще си го взема, а ако се разминават очакванията и някой е решил да ме притиска с приказките за последният влак, просто нека да забрави !

Предпочитам да съм свободен в избора си, а не някой да ми натрапва единственото "разумно" решение, както се надпреварваха да го правят с години банки, медии , предприемачи и брокерски къщи.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 11:14:57
Quote

tino76 Написал:
-------------------------------------------------------
> тарикати, я кажете при тези ниски цени колко от
> вас са се възползвали от това? колко са си купили
> апартаменти на ниските цени?
Нещо не виждам опашки
> пред агенцията по вписванията май май. То и по
> 100е да стане квадрата пак няма да можете да си
> купите нищо,а? А какво става след всеки спад? Като
> купувате апартамент вие не купувате строителни
> материали, вие купувате самостоятелност и
> независимост.А тези неща струват мнооооого парички
> в днешно време. Никой не е заинтересован от това
> да има много самостоятелни и независими хора.
> Банките ще се погрижат за това. Така, че колкото и
> да разсъждавате господа нищо няма да се промени за
> вас. Даже бих казал, че системата прави услуга на
> населението, възпрепятствайки безумни кредити и
> сделки, които заробват населението до гроб.
> Примерче: наскоро един познат продаваше двустаен
> 70кв.м. В Борово, в готова сграда от 2006г. с
> Акт16, обаведен, на 6-ти етаж с южно изложение, за
> 40000евро. Пак не се намери кой да го купи. Разни
> мишоци се правеха на големи баровци, но нямаха
> пари в крайна сметка. Бих обобщил, че пазарът в БГ
> е уникален, няма друг такъв пазар и никакви
> прогнози не могат да го опишат...
-------------------------------------
тинко / тиночка ,
ако си давал/а съвети да не се купува преди година и са купували - то сегашните ти съвети да не се купува ПАК ще се тълкуват пак обратно !
----------------
не се коси - покупки ще има , за всички от сърце !
българинЪт е спец по купуването , за това има "Мастъркард"
-----------
ще ти остане само контролното пощипване , за да си сигурен че не сънуваш *beer*

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 11:16:13
Браво на теб, но пазарните тенденции се влияят от масовите склонности. Доколкото в България е масово да се строи и да се има, то това няма как да го пренебрегне човек при опита си да направи прогноза за пазара на НИ. Защото, не знам вече дали го разбирате това, пазарът на НИ е съвкупност от НАМЕРЕНИЯ! Един НИ не може сам да излезе на пазара - трябва някой да има НАМЕРЕНИУЕ да го продава и това НАМЕРЕНИЕ трябва да е силно аргументирано в България. Защото ... вече споменах за българските традиции.

Спомените ме връщат в годините 90-93... В тези "добри" години имаше инфлация, купони, абсолютно празни рафтове в магазините и невероятно мощна емиграндска вълна. Аз бях нещо като студент, сестра ми също, а заемите ни за къщата бяха почти 50 000 лв. Отделно от тази трагедия исках и да се женя, че дори се ожених... а в 93 ми се роди първото дете - щастие небивало. Пари - никакви.

Нито сме продали, нито сме умрели, нито сме се оплаквали. Е, напуснах следването, та после учих почти до 40-та си година, но пък нямам усещането за апокалипсис...


Ниски цени и високи цени - това са мигове от живота. Хора, идва Възкресение... Мир в сърцата ви, любов и добри дела ви пожелавам. В кризата трябва да направим едно единствено нещо - да останем хора, да си помагаме.

На момчетата напомням, че малко оцет в боята за яйца помага да не се цапат гащите...

:} :}

Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 12:38:11
Какъв е смисълът? Да му покажеш, че е бил прав и ти си сгрешил? Да му докажеш, че ти си бил прав, а той е сгрешил? Да се възгордееш?

Горделивостта е смъртен грях, а грешките са човещина...

Прогнозата ми е, че каквито и да са цените на НИ на 23 септември, то децата ще са тръгнали на училище, хората ще се готвят за зимата, а вие ще продължавате да настоявате, че от това по-лошо няма.

Глупости!


Единствената функция на парите е да правят що годе вярно сравнение м/у полезността на различните неща, от които човек се нуждае през живота си. Прекалено голямо значение отдавате на цените, парите и пазарите. Ако човек умира от жажда в пустинята и му предложите чаша вода, то той вероятно ще даде всичко за тази чаша. Минута по-късно може би ще даде доста за втора чаша вода... но едва ли ще успеете да му продадете трета. Не си вярвайте прекалено много, че разбирате какво е цена на нещо и защо човек дава пари за това нещо в точно определен момент. Също така не прекалявайте с твърдения за имане и нямане на пари, защото номиналите на парите изобщо не са тъждествени с техните реални стойности за хората в точно определени моменти. Пренасянето на събития от единия край на света и подхвърлянето им у нас не е аргумент. Дори не е база за размисъл... Така, както тук няма тигри, така няма да има и изядени от тигри, но в Индия и Пакистан това изобщо не прави хората по-спокойни... Същото се отнася и за куп неща, които ги има там и няма начин да се пренебрегне влиянието им, а тук ги няма.
Където ида са това там и тук.

Пожелавам ви смирение и прекрасни срещи с приятели и близки, пък било то и само по скайпа...
Отворете сърцата - там е важно какво имате, а не в банковите сметки.
Кой се набутал, кой се нагушил - абе обичайте се. Това остава...
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 13:00:46
Здравейте,

Голями разбирачи тук.....тц,тц...

Доколкото ми е известно продавача има праг на цената за имота си.След този праг той просто спира да продава имота си, като изключим че винаги има 1-2 луди парчета които са толкова обладани от паниката че продават под прага.

Отделно кой ви вкара в устата само думата 'панел' , то се гледат и други неща:

1. Локацията
2. Състоянието на сградата
3. Съседи
4. Инфраструктура и т.н

Колкото и на някои хора да им се иска да купят жилища съвсем за без пари - няма да стане.

Според мен понижението на всички имоти ще приключи до края на Август, началото на Септември - тогава ще бъдат реалните нива. От там за в бъдеще ще има един дълъг застой и постепеннио вдигане.Както и да е процентно имотите спаднаха на 70-80% от това което ще падат.

Паживиом и Увидием winking smiley

Поздрави,


smoking smiley
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 15:11:22
avatar
Дочувам куркащи черва в тази тема winking smiley

На фона на негативните новини, които ни заливат всеки ден оптимизма на повечето пишещи по-горе звучи меко казано странен. Нека споменем някои факти казвани и предъвквани стотици пъти в този форум, но явно минаващи покрай ушите на ъп-ърите:

1. Световна финансова криза. Недостиг на пари, липса на всякакво кредитиране.
2. Нежелание на банките да отпускат ипотечни кредити, повишаване на изискванията към купувачите.
2. Стагнация в икономиката, повишаваща се безработица, дефлация.
3. Намаляващ бюджетен излишък, прогнози за свиване на икономиката поне за следващите две години.
4. 7-8 поредни години на покачване на цените на НИ с по 20-30% далеч надвхвърлящо покаването на доходите.
5. 7-8 години на бясно строителство и презастрояване почти в цялата държава.
6. Един немалък процент от населението вече е обременено с огромни ипотечни и потребителски кредити, надхвърлящи 7-8-10 пъти годишния им семеен доход-какво става ако някой си загуби работата или се разболее?
7. Намаляващо население, голям процент от което има собствени НИ, нерядко повече от един.
8. Намаление на цените на НИ като цяло в световен мащаб, както и в държави на нашето дередже в ЦИЕ.
9. Неспиращ спад на цените в България почти навсякъде, най-различни видове промоции само "до края на месеца" или пък само днес, като при валсодар.
10. Намаление на цените на строителните материали, както и на цените на строителните услуги.
11. Безхаберно правителство, харчещо пари за щяло и нещяло, спрени милиярди европари по няколко направления.
12. Неясно бъдещо правителство със вероятен министър-председател - пожарникар със съмнителни способности да извади държавата от кризата и да положи основите на бърз икономически растеж.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Какви са аргумените насреща?

"Доколкото ми е известно продавача има праг на цената за имота си.След този праг той просто спира да продава имота си..." - за банката няма никакъв праг. За колкото може, за толкова ще го продаде, а останалото ще си го търси от ипотекиралия имота. От друга страна малкото останали купувачи също имат праг и в момента са в позиция, в която могат да си позволят да чакат (в общия случай).


koganev - досега твоите постове бяха едни от най-смислените в целия форум. С днешните си изказвания обаче сериозно ме изненада. Примера с баща ти не е много удачен - чудесно, направил е къща на 3 ката и никога няма да я продаде - това значи, че по никакъв начин не влияе на пазара на НИ.

Какъв извода от историята с къщата? Всеки българин да строи триетажни къщи, които да стоят полупразни? (не ми се сърди, не е насчено конкретно срещу баща ти).

"...пазарът на НИ е съвкупност от НАМЕРЕНИЯ! Един НИ не може сам да излезе на пазара - трябва някой да има НАМЕРЕНИУЕ да го продава и това НАМЕРЕНИЕ трябва да е силно аргументирано в България. Защото ... вече споменах за българските традиции."

Ето някои НАМРЕНИЯ:

- англичани и ирландци(първия двигател на покачването на цените на НИ в БГ) имат НАМЕРЕНИЯ да се махат, защото далаверата свърши и защото нямат кредитиране от техните банки, а и кризата ги удари яко

- банките имат НАМРЕНИЯ да не отпускат кредити на сульо и пульо. Искат голямо самоучасти и стабилни доходи, а много често дори и тогава не отпускат кредити.

- банките имат НАМЕРЕНИЯ да правят преоценка на имота и ако стойността му е по-малка от кредита да искат допълнително обезпечение

- българските банки НЯМАТ НАМЕРЕНИЯ да свалят лихвите тази година

- много фирми имат НАМРЕНИЯ да съкращават разходи, включително чрез съкращения и намаления на заплати, минаване на 4-дневна работна седмица, неплатени отпуски и т.н.

Относно българските традиции - и те вече не са това което бяха... Например какво стана с пословичното трудолюбие на българина - май се оказа един мит.

А относно функцията на парите много грешиш. Това е твое човешко разбиране за същността на парите, но в икономиката имат много по-различен смисъл. Не съм икономист, имам някои бедни познания, но не мога да дам точна дефиниция. По-добре някой повече разбиращ от мен да каже (например Начев е страхотен в обясненията).

Айде със здраве и приятно изкрване на празниците.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-04-17 15:13 от zlostyr.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 15:24:24
Здравей zlostyr,

С ето този текст съм съгласен с теб, макар че не е много законен от страна на банките -> ". За колкото може, за толкова ще го продаде, а останалото ще си го търси от ипотекиралия имота"......................НО:


Защо дефинираш пазара за база сегмент които в момента 2-3% от предложенията за продажба, а дори и при по тежки времена няма да достигне повече от 9-10% от общия брой предложени имоти.

И още нещо - сигурно забравяш че според нашето законодателство ОТНЕТ ИМОТ МОЖЕ ДА СЕ ОСПОРВА ОТ СОБСТВЕНИКА МУ (иде реч на този който са му го взели) С ГОДИНИ!

Та, ти ще си купиш ли такъв имот?

Безмислено е да определяш даден пазар с частични сегменти от него. Май само плашите горките хорица където ви четат 'нобеловите идеи'

Между другото, приятни празници


winking smiley

Поздрави,

smoking smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-04-17 15:45 от ivo107.
Re: Прогнози за цени на имотите в големите градове (по-специално София).
17-04-2009 - 15:30:42
Банките въобще не са се засилили да продават имоти, ако не могат да си приберат дължимата сума по кредита. Остатъка длъжникът продължава да го дължи, но как се събират 20000 евро със запор на заплата от 300 лева.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход