Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Преглед на печата 2

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Преглед на печата 2
29-11-2009 - 17:12:57
Quote
Бойчо Курдисания
И все пак има голяма вероятност за много скорошен ръст на имотите в България!*yes*

[www.dariknews.bg]

Задават се купувачи!

Тези купувачи са още в бактериален стадий на развитие,.
Докато еволюират и им се набие в главите кво да правят , докато не научат престижните локации с изградена инфраструктура и на минути от центъра -не разчитайте на тях .*write*
Re: Преглед на печата 2
30-11-2009 - 08:59:13
avatar
Държавите от ЕС ще могат да конфискуват имоти в България

Quote

Имущество и пари в България ще могат да бъдат конфискувани и с решения на съдилищата на други държави от ЕС

Тук става дума за плащане на парична сума или наложени обезщетения за пострадал от престъпление, разходи по съдебните или административни процедури или парична сума в полза на обществен фонд и организация за подпомагане на пострадали от престъпление.

Решението се прилага за всички правонарушения, за които могат да бъдат наложени санкции съгласно националното законодателство, включително за пътни глоби.

Законопроектът въвежда минимален праг от 70 евро на финансовата санкция, чието изпълнение се иска. Това означава, че ако гражданин на държава от ЕС, който има имущество в България, е осъден например за трафик на наркотици в родината си и с присъдата е наложена и конфискация, по силата на този закон, тя ще може да се изпълни и тук.


Ако тук се конфискува сума, по-малка от 10 000 евро, тя остава в България. В останалите случаи 50% от сумата се превежда на държавата, която е наредила конфискацията. Ако имуществото е различно от пари, то може да бъде продадено и тогава отново важи правилото за 10-те хиляди евро.

В момента у нас се обсъжда и проект за изцяло нов закон за конфискация на престъпното имущество, който трябва да смени т.нар. закон "Кушлев". Процедурата ще се прилага не само при влязла в сила присъда, както е досега, а при започнало наказателно производство. На отнемане ще подлежи и имущество, прехвърлено на трети лица, които са го придобили с незаконни средства на проверявания човек. Предвижда се също спогодба с комисията, след което ще се отнемат не по-малко от 50% и не повече от 90% от имуществото. Образуваните вече производства ще се довършват по новия закон, т.е. и за тях няма да се чакат присъди
Re: Преглед на печата 2
30-11-2009 - 10:48:36
Ниските лихви няма да дойдат от само себе си

Стана модно напоследък всеки да се изказва по темата за високите лихви на банките, без да си направи труда да провери данните. Например много хора твърдят, че в България лихвите били не просто високи, а най-високи в цяла Европа. Нищо подобно - в нашия регион България има най-ниски нива на банковите лихви.

Унгария, Латвия, Румъния, които взеха огромни заеми от МВФ, имат значително по-високи лихви от България както по новоотпуснатите, така и по съществуващите кредити. Унгария и Румъния имат плаващ валутен курс и класическа централна банка, Латвия има фиксиран валутен курс, но не и валутен борд. Това е важно да го прочетат тези, които твърдят, че ако имахме класическа централна банка щяхме да можем да свалим лихвите - е, Румъния и Унгария като имат класическа централна банка, с какво им помогна това?

Лихвите са им драстично по-високи от нашите,

няма и кредитиране.

Естествено лихвите в България са по-високи отколкото тези в еврозоната. Но причината е, че България просто не е сред държавите, чиято парична единица е еврото. От години има твърдения, че няма смисъл бързо да влизаме в нея (Гарабед Минасян от БАН продължава да повтаря същото и в момента). Да, ама сега си плащаме за това, че не сме в еврозоната. Който не иска да прави реформи навреме, след това страда - просто и ясно.

Погледнете кои сравними страни от региона имат по-ниски лихви от България - Словакия и Естония. Словакия стана член на еврозоната в началото на годината. Естония прави епохални усилия и всички вярват, че тя ще е следващият й член, като решението се очаква до половин година. Очевидно е - страните, които полагат усилия и се приближават към (или влизат в) еврозоната, са страните, които имат по-ниски лихви от нас. Когато и ние имаме някакви успехи на този фронт, ще получим същия бонус.

Ясно е, че не е лесно да имаме напредък в интеграцията към еврозоната. Но да не мислите, че на естонците им е лесно - те трябваше да намалят бюджетния си дефицит с цели 9% от БВП по време на много дълбока рецесия и по време, в което всички ги смятаха за обречени. В сравнение с Естония сме в много по-изгодна позиция и не ни се налагат чак толкова епохални свръхчовешки усилия, за да се приближим към приемането на еврото. Не казвам, че е лесно, но въобще не е отчайващо.

При наличие на политическа воля, всичко е възможно

Свалянето на лихвите се описва от много хора като безплатен обяд - от него щели да спечелят банки, бизнес, икономиката и т.н. Не стоят точно така нещата. Защото банките са привлекли нови депозити с по-високите лихви от последната година. Ако рязко свалят лихвите, рискуват тези депозити да бъдат изтеглени. Аз лично не бих държал много пари в банка при 2-3% годишна лихва, например. С други думи, рязко сваляне на лихвите може да донесе и рязко падане на привлечените средства на банките, което означава, че те няма да имат възможност да разсрочват кредитите на длъжниците, а ще си ги изискват веднага обратно. Вместо да плащат високи лихви, много длъжници ще трябва веднага да си изплатят кредитите. Дали това ще е по-добре за тях?

Лихвите могат да паднат, ако банките заменят вътрешното финансиране с привличане на по-евтин ресурс от чужбина. Знаем, че след усилени мерки на големите централни банки ликвиден ресурс в момента в големите икономики не липсва. Но новата мода, наложена от западните "мислители" и банки, е местните кредити да се финансират с местни депозити (всъщност тази мода я налагат само в Източна Европа - на запад правят точно обратното). Дали

това се дължи на притеснения от региона

или на нещо друго, но така или иначе, това трябва да се промени, за да има значително по-ниски лихви. Тоест, трябва да се гради доверие към страната. А доверие не се гради чрез натиск върху банките, нито се гради за един ден.

Някои казват - нека банките си намалят печалбата и така да намалят лихвените проценти. В интерес на истината печалбата на банките спада драстично на годишна база, в последните месеци има банки, отчитащи загуби и те ще стават все повече. Т.е. и тук няма някакъв резерв за по-ниски лихви.

Да не пропусна и идеята за емитиране на еврооблигации от правителството, които да се вкарат в банките, и така да се намалят лихвите. Първо, това е почти директна субсидия от бюджета към банките и кредитополучателите и въобще не е ясно защо хората, които са взели кредит, трябва да бъдат субсидирани от останалите, по-благоразумни членове на обществото. Второ, ако банките нямат доверие и не искат да поемат риск с кредитиране, те просто ще изпратят тези пари от еврооблигациите в чужбина. Т.е. това не е никакво решение, а борба със симптомите, която най-вероятно ще ги задълбочи.

Не на последно място, по-важно е да има нов кредит и нови инвестиции, отколкото ниски лихви. Криза е, но световната икономика не е свършила, тя просто е намаляла малко.

Инвестициите също са намалели и отиват там, където има по-добри условия за бизнес. В България също има чужди инвестиции дори тази година, макар и в по-малък размер. За да е по-голям размерът, трябва да има и по-добра инвестиционна среда, по-малко бюрократични пречки, чиновници и пр. Това е нещо, което може да се подсигури в България - има огромен международен опит как се прави.

Знаем, че през по-голямата част от последното десетилетие лихвите в България са били високи и въпреки това е имало икономически растеж. Така че илюзията, че лихвите са решаващи, е погрешна. На практика ние сме имали само 2 години с наистина ниски лихви. Има страни с нулеви централни лихви, които все още са с рецесия и растяща безработица, по-висока от нашата. Има и страни с високи лихви, които вече отчитат растеж (Бразилия например, която сега всички хвалят за лекото минаване през кризата и икономическите й успехи, а там лихвите по кредитите са по-високи от тези в България).

С две думи, бързи, лесни и популистки решения просто не работят по отношение на лихвите. Необходими са смели реформи за придвижване към еврозоната, поддържане на стабилността, увеличаване на доверието и инвестиционната привлекателност на страната. Стабилизирането на бюджета вече дава ефект и лихвите спряха да растат. Време е за следващи крачки в реформаторска посока, ако наистина искаме позитивни резултати.
Re: Преглед на печата 2
30-11-2009 - 13:01:26
Re: Преглед на печата 2
30-11-2009 - 16:46:38
avatar
Още за банките и лихвите.

link
Re: Преглед на печата 2
30-11-2009 - 17:49:50
[profit.bg]

Това не знам дали е неточност в превода ... Звучи доста кофти
Re: Преглед на печата 2
30-11-2009 - 18:15:04
India growth shatters expectations

Това добре, ама Индия далеко. Виж гръЦко е по-блиЖе, а икономиката ни е силно обвързана от техните инвестиции.

Greece can expect no gifts from Europe
Re: Преглед на печата 2
30-11-2009 - 19:44:13
Quote
fruity
[profit.bg]

Това не знам дали е неточност в превода ... Звучи доста кофти


Хм... Това вече наистина ме притеснява. В две от споменатите банки имам влогове - ТД Алианц България (не знам до каква степен е свързана със застрахователя Алианц в Германия) и Royal Bank of Canada (която пък я мислех за много стабилна).
Re: Преглед на печата 2
30-11-2009 - 20:26:04
avatar
Quote
BulCan
Quote
fruity
[profit.bg]

Това не знам дали е неточност в превода ... Звучи доста кофти


Хм... Това вече наистина ме притеснява. В две от споменатите банки имам влогове - ТД Алианц България (не знам до каква степен е свързана със застрахователя Алианц в Германия) и Royal Bank of Canada (която пък я мислех за много стабилна).

Utre moga da past-na statiyata, za moemwri nyamam pove4e dostap do FT.com.
Abe za6to nyama kirilizator kam foruma ve4e?
Spomenatite banki darjat sigurno pove4e ot polovinata klienti v evropa po edin ili drug na4in.
Re: Преглед на печата 2
30-11-2009 - 20:35:15
Ей я статията от FТ, в общи линии пише същото. То общо взето едни от най-големите банки и застрахователи, да го и*еш... Сигурно и Дубайския фонд е поразмътил водите...

Thirty financial groups on systemic risk list

By Patrick Jenkins and Paul J Davies in London

Published: November 29 2009 23:30 | Last updated: November 30 2009 08:17

Thirty global financial institutions make up a list that regulators are earmarking for cross-border supervision exercises, the Financial Times has learnt.

The list includes six insurance companies – Axa, Aegon, Allianz, Aviva, Zurich and Swiss Re – which sit alongside 24 banks from the UK, continental Europe, North America and Japan.

The list has been drawn up by regulators under the auspices of the Financial Stability Board, in an effort to pre-empt systemic risks from spreading around the world in any future financial crisis.

Insurers are considered systemically important for a variety of reasons: they might, for example, have a large lending arm, such as Aviva, or a complex financial engineering business, akin to that of Swiss Re.

Supervision spotlight

Banks
US
Bank of America Merrill Lynch
Citigroup
Goldman Sachs
JPMorgan Chase
Morgan Stanley
Canada
Royal Bank of Canada
UK groups
Barclays
HSBC
Royal Bank of Scotland
Standard Chartered
Switzerland
Credit Suisse
UBS
France
BNP Paribas
Société Générale
Spain
BBVA
Santander
Japan
Mitsubishi UFJ
Mizuho
Nomura
Sumitomo Mitsui
Italy
Banca Intesa
UniCredit
Germany
Deutsche Bank
Netherlands
ING

Insurance groups
Aegon
Allianz
Aviva
Axa
Swiss Re
Zurich

AIG of the US, the failed insurance group, was proven to be a vast systemic risk last year, in large part because of its diversification from insurance into complex financial engineering.

Raj Singh, chief risk officer of Swiss Re, said: “The real interconnectivity for the insurance industry is more muffled in that there needs to be a dual trigger for there to be any big systemic effects.”

The list, which is not public, contains many of the multinational bank names that would be widely expected.

The exercise follows the establishment of the FSB in the summer and is principally designed to address the issue of systemically important cross-border financial institutions through the setting up of supervisory colleges.

These colleges will comprise regulators from the main countries in which a bank or insurer operates and will have the job of better co-ordinating the supervision of cross-border financial groups.

As a spin-off from that process, the groups on the list will also be asked to start drawing up so-called living wills – documents outlining how each bank could be wound up in the event of a crisis.

Regulators are keen to see living wills prepared for all systemically important financial groups, but the concept has split the banking world, with the more complex groups arguing that such documents will be almost impossible to draft without knowing the cause of any future crisis.

Paul Tucker, deputy governor of the Bank of England, and head of the FSB working group on cross-border crisis management, said recently that the wills – also known as “recovery and resolution” plans – would have to be drawn up over the next six to nine months.

National regulators, led by the UK, are known to have begun pilot-testing the living wills exercise with some of the listed banks in the past few weeks.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход