Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит

Публикувано от laki 131 
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
24-03-2009 - 10:52:21
Чакай да помисля ...
Той му казва, че подходът му е същият от 1991 година досега,
а ти - че ще си остане такъв докато е жив?
Обаче не разбрах в какво конкретно се състои този подход.
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
24-03-2009 - 11:07:11
Юзер Написал:
-------------------------------------------------------
> Чакай да помисля ...
> Той му казва, че подходът му е същият от 1991
> година досега,
> а ти - че ще си остане такъв докато е жив?
> Обаче не разбрах в какво конкретно се състои този
> подход.

-------------------
не си слагай отрова на душата - антидота е много скъп.......вервай ми



...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
24-03-2009 - 11:37:59
Не го разбирам така, Парцалевия, затова и попитах.
Колкото до подхода - сигурно сте прави.
Такава ми е работата, от 96 съм по банките и се занимавам с операциите, които са най-рисковите - валутен и капиталов пазар. Работата ми се е свеждала до анализ на ситуацията, преценка на шансовете, откриване на позиция , следене на позицията, трансформирането й в друга или закриването на плюс или минус. Това чисто практически, Иначе по-общо - оценка на рисковете и адекватно (според ситуацията) вземане на решение. Естествено, в началото много неща зависеха от чисто субективната оценка на хората работещи в тези звена. Впоследствие се изградиха системи, прие се методология, наука цяла за оценка на рисковете, фиксираха се лимити на загуба, започна да се измерва количеството риск...
Та горното мнение казвам, с ясното съзнание за евентуална деформация, професионална. Чисто интуитивно човек е устроен като оптимист, присъщо му е да види винаги добрия изход, качество , което умело се използва от рекламата в нашия бизнес. Сещате ли се за финансовите посредници, предлагащи търговия с ливъридж - слагаш 100 евро по сметка и можеш(подчертавам МОЖЕШ) да спечелиш 10.000 от пазара срещу тези 100. Пак казвам МОЖЕШ, но не е задължително. И умело никой не ти казва, че със същата вероятност математически МОЖЕШ и да загубиш пак толкова. Само под линия споменават, че историческите данни не са гаранция за бъдещи резултати, както и че настоящето не е предложение за инжестиция. Потал ли се е някой защо си хабят рекламното място за тези кратки изречения??
Там е работата.
Всичко е до оценка на ситуацията.
Пунди, ако не бях готов да поемам рискове, нямаше да се хвана с несвойствени за мен неща - да строя примерно. Поемам си загубите от незнание, както и печалбите като се понаучих.
Просто се опитвам да кажа на човека, че за едно начинание е най важно много ясно предварително да се ориентираш какво искаш, постижимо ли е, как ще го направиш, можеш ли и да имаш поне , ама поне два сценария - оптимистичен - ако всичко върви по план и песимистичен, ако се сгъбяса. И вече - при втория няколко подценария по отделните възможности.
Иначе е просто - взимаме кредит и купуваме - кола, пералня или строителна услуга. После, обаче, ако пазарът не тръгне в посоката ни, трябва да знаем какво правим
Ако знаем, всичко е наред. Ако е такъв случаят тук, ОК, взимайте и стройте. Ако имаме обаче опасения - трябва да е ясен резервният изход. Иначе е авантюра.
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
24-03-2009 - 12:04:56
StefanB Написал:
-------------------------------------------------------
> Не го разбирам така, Парцалевия, затова и
> попитах.
>


--------------
Стефан,
от позицията на добронамерен ти казвам , че изобщо не иде реч за това дали си научил строителството или не
--------
изобщо не иде реч за числата в абсолютните им стойности.
-------------
всъщност.....може пък парцелеф да уточни все пак какво е имал предвид , но гледам че не поема.
а иначе това,че си от 96 год по банките е добре .........защо да не приемеш,че говоря несъстоятелни неща
(99 %от форумаджийте са на принципа-това,което не виждам,не чувам и не........не съществува)
виж го горния "ЮЗЪР" - пита но не търси отговора

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
24-03-2009 - 12:15:55
А, строителството твърдо не съм научил, обикновено човек колкото по-надълбоко влезе в една област, толкова повече се убеждава, че нищо не знае за нея.
Най-щастливи и самоуверени са незнаещите, факт. Просто и не подозират какво ги чака в дадено приключение.
Така и аз в строителството -, затова и нямам претенции, за разлика от други, но хора всякакви, особено във форуми.
Важното е да може да е полезен човек, поне с опита си, пък всеки да го разбира както желае и да е свободен да го приеме или отрече.
Така може и рационално зрънце да излезе, нали това е идеята...
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
24-03-2009 - 12:16:24
А, как да не търся отговор, Пунди? На въпроса:
Какво е оптималното поведение на лично, национално, глобално ниво?
Ти как мислиш?
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
24-03-2009 - 12:21:35
Юзер Написал:
-------------------------------------------------------
> А, как да не търся отговор, Пунди? На въпроса:
> Какво е оптималното поведение на лично,
> национално, глобално ниво?
> Ти как мислиш?
---------------------------------------
питай парцалеф,приятелю , като гледам........имам усещането , че той знае точните отговори


...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
24-03-2009 - 12:31:58
Той и СтефчоБ май ги знае, ама пуста банкова тайна ...
Чакай да го питам по-заобиколно:
СтефчоБ, ползвате ли софтуер за оценка на риска?
При екстремни ситуации работи ли?
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
24-03-2009 - 12:52:37
Честно да ти кажа.......... тази криза, мен ме завари на идеен проект, също за въпросното шосе, точно щях да задействам процедурата по смяна на статута и т.н.
и всичко спря, просто в момента тук в Пловдив по мои наблюдения никой не купува, нито къщи, нито парцели за къщи......... пълен провал, замразил съм всичко *tired*
Нивата от 2007г. май няма да се върнат никога( за Пловдив), направи проучване колко къщи са продадени в началото на шосето(Зорница, новия строеж и другите отзад) мисля си, че там имат голям проблем вече, но ще чакаме........... *beer*
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
24-03-2009 - 12:53:01
Юзер, за каква тайна говориш.. Ами естествено, че ползваме, всяка банка, всеки посредник оценя риска си, това е залегнало в наредбите за регулация на дейността им на БНБ. Има и безплатни такива които може да си дръпнеш от нета. Въпросът какъв е софтуера е последващ, първият е какво точно от всички рискови параметри те интересува и как ще джуркаш величините, какво точно искаш да мериш и как. Там е работата.
Иначе може в един план да няма риск, но в друг да има огромен.
Не става само със софтуер, иска се и можене за подбора и прилагането му.
Ако не беше така риск мениджмънта щеше да е елементарна работа.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход