Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит

Публикувано от laki 131 
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
28-03-2009 - 09:47:38
Задавам си един по-общ въпрос - може ли нищо да не се строи по време на криза?
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
28-03-2009 - 20:51:57
Определено може.
Изгодно ли е да се строи по време на криза...да кажем,че в такъв вид криза,да се строи е по-изгодно,от колкото без криза.
Т.е. кризата сама по себе си няма да направи строежа по-неизгоден.

Проблемът е,че да строиш по време на криза като тази,макар и изгодно,е рисково.

Ако разсъждаваме като щатски инвестиционни банкери-и изгодата,и риска,подлежат на относително точно пресмятане и с това въпросът би бил решен.
Но ако мислим като тъмни,бедни балкански субекти...май сега не е подходящо време за строеж на друго,освен кокошарници и барака за дърва. :}
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
28-03-2009 - 22:08:24
Според мен може да се строи, но не с кредит и не за продажба. След 6 месеца ще е страхотно шоу. Ще свирят празни строителни стомаси а производители на строителни материали и даващи техника под наем ще целуват ръка. За 20 лева на ден ще правиш кастинг за строителни работници. Прекрасен момент, ако си използвал балона да се нагушкаш с парици, които сега да вложиш в собствен имот. От кредитите стойте далече. Иде лошо, много лошо.
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
28-03-2009 - 22:33:36
avatar
greenbul Написал:
-------------------------------------------------------
> Според мен може да се строи, но не с кредит и не
> за продажба. След 6 месеца ще е страхотно шоу. Ще
> свирят празни строителни стомаси а производители
> на строителни материали и даващи техника под наем
> ще целуват ръка. За 20 лева на ден ще правиш
> кастинг за строителни работници. Прекрасен момент,
> ако си използвал балона да се нагушкаш с парици,
> които сега да вложиш в собствен имот. От кредитите
> стойте далече. Иде лошо, много лошо.


Ехааааааааа Нострадамусе,

как ще се забавляват потомците с твоите пригнози. *xxx*
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
28-03-2009 - 22:36:19
greenbul, накефи ме стози кастиг -още се смея :]
кажи обаче , като казваш -лошо,много лошо какво имаш впредвид?
Някава информация която да сме пропуснали ? Какво ше се случва ?
Имам познати в доста държаваи и казват че положението не е много розово ...като гледам и в БГ не е , но никои не го признава (нали избори ще правим)
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
29-03-2009 - 06:50:08
Тука някои споменава Нострадамос. Я да поврачувам малко, че отдавна не съм се отбивала в кръчмата. А пък всеки да си каже какво мисли - вие ме поправете- само моля без разни графики, че ме боли главата от тях вече. Ясно и плаусибел...както казват немците- т.е. разбираемо и за обикновения читател. И без заяждания - пледирам за по-вече толерантност.

Напоследък сравняват ситуацията с голямата депресия 29 година. Политиците се опитват да оправят нещата по подобен начин, но нямат успех засега. Фундаментите обаче са различни и монетарната и фискалната политика ще дадат други резултати. ФЕД опитват всички инструменти, за да получат някаква ликвидност на пазарите по нетрадиционен за тях начин. Увеличиха спекулативно баланса си с повече от 100%. От 1 трилион долара на повече от 2 трилиона долара. Купуват "токсични" книжа от банките и ги вкарват в баланса си. Проблемът е, че въпреки голямото увеличаване на базата, се увеличава и дефлационния натиск, като в същото време показатели като доларите в обращение (М1) и облигации + жиросметки (М2) намаляват. Въпреки милиардите помощи за закъсалите банки, кредитирането драстично намаля. Банките си стискат активите в очакване на по-големи турбуленци. Омагьосаният кръг се върти и загубите се увеличават, защото цените на имотите продължават да падат и по този начин се обезценяват и книжата, подсигурени с ипотеки. Според някои лошите ипотеки надвишават собствения капитал на всички банки заедно. Което ще рече генерална неплатежоспособност на финансовата система.

В Европа в някои държави се дискутираше да се създаде огромна държавна банка, която да изкупи всички отровни книжа, но беше отхвърлено. Напоследък се коментира една немска банка, в която се изляха милиарди евра от бюджета, да премине в държавна собственост, но един от големите акционери- американец с 24 % иска двойна цена от борсовата стойност на акциите.

Каква ирония- 20 години след падането на комунизма!

ФЕД отхвърли създаването на BED BANK, заради проблема по оценката на отровните книжа- никoй не знае каква стойност имат те де факто. ФЕД стана на практика BED BANK. От една страна е добре, че банките се спасяват, за да не се срути финансовата система, но от друга страна държавната намеса само усложнява оздравяването на същата тази неизлечимо болна система. Дефектите на държавната намеса не са по-добрия избор между две несъвършени алтернативи. И какво се получава- Зомби банки, които уж съществуват, но на практика не функционират.

Допълнително се наливат милиарди в конюнктурата. Да живее Кейнс! ще увеличаваме търсенето. Само дето не живеем в Кейнсиански свят. Според самия Кейнс неговите идеи са приложими в затворени икономики, дори в тоталитарни. А Меркел дава по 2500 евро за смяна на старите автомобили- само че доста народ си купи хибриди - от Japan. Нали е време за опазване на околната среда и за спестяване де.
При това свободно движение на капитали и стоки доникъде няма да доведат тези програми, както и намаляването на данъците.


Големият въпрос на кейнсианските програми е, дали от един изхарчен долар/ ? държавни разходи сте следва по-вече от 1 долар/? икономическа активност. Мултипликаторат е за жалост много малък, както показват доста икономически трудове (Баро). Накрая тези разходи само ще увеличат волатилитета на облигациите и валутите. Което е добре дошло за спекулантите, а спекулациите допълнително ще натоварят системата.

Сега само да не решат да си координират в лондон държавните разходи- че ако всички се движат с 4, 5 или 8 % дефицит, от къде ще се вземат тези пари?
Има опасност от експлозия на държавните дългове, които междувремменно са заплашително високи- като по време на война - без война.

Които мисли да инвестира в облигации, да си помисли 100 пъти - да не ходи бос по горещите камъни, времената са рискови за подобни инвестиции. Въобще не е ясно, дали международните финансови пазари ще се справят с огромното количество нови облигации. Спестовната квота е свита до минимум (САЩ; -за БГ не ми се рови по статистики, но може да се предположи че е нищожна също - всичко в повече е обърнато в луксозни яхти и бетон). При такава конкуренция за кеша ще се вдигнат лихвите по тези книжа и държавите с външни дългове ще се затруднят с тези високи лихви допълнително. Емитентът дължи плащане по облигационния заем независимо от това дали е формирал печалба (незнам дали да споменавам печалба), липсата на която ще принуди централните банки да дисконтират облигациите, или с други думи - ще печатат пари. Лош знак за долара. И лош знак за останалите- ще обвинят САЩ, че манипулират долара, което вече се чува от Китайците. И другите ще се опитат да правят същото и ще стане голяма каша- повторение на историята от 29 и срутване на глобализацията- ще последва въвеждане на мита, още повече субсидии. търговски войни по правилата, както през 30 години на миналия век.

Като гледам Обама какви ги върши- няма намерение да променя нещо в „икономика на заем“ и помпане с хартийки. Ако не предприемат серозни мерки на предстоящата среща в Лондон, ще стане мазало - нямат време, а и не се отказват от политиката да спасяват корпоративните си интерси. Немците си траят - не искат да се прекарат. Онзи палячо от Франция въобще не искам да го коментирам. И никoй нищо не прави.

Днес имаше в много градове хиляди хора на „барикадите“ - с лозунги " Няма да плащаме кризата ви!“ Лондон, Виена, Берлин, Франкфурт, Атина, Инсбрук, Париж.

А в София чета - пускат облигации с 10 % лихва. Да не останат по-назад. Еми ние все ги гоним, но ги задминаваме само в простотията, безхаберието, некадърността на правителството и прочич и прочие, за жалост.
Политиците не обърнат ли курса, няма да се оправят нещата скоро, а иначе има шанс за 2 години да излезем от дупката- реалните икономики действат, въпреки че малките играчи и тези без ликвидност ще изпаднат от играта, ако чакат на банките. Мисля, че най-големият страх и грижа които имат в момента политиците от Европа (изключвам БГ), е как да запазят социалниа мир. Но не става с подаяния, наречени конюнктурни програми. И хората го разбраха. А те не искат. Работа му е истината и нови фундаментални правила.

И да си носим новите дрехи. И да си харчим паричките с кеф, вместо да се чудим къде да инвестираме - никoй от кръчмата не е без покрив все пак.

Аз го ударих на живот, пилците ще ги броим друг път. като начало с околосветско пътешествие по по-красиви и по-евтини места от Слънчев бряг. Препоръчвам ви - за 2 курса в индийския океан и Европа- струва по-малко отколкото ще пръснете по машето море.


Амин- или както казва ДИВАЛ - НАЗДРАВЕ! (които доколкото разбирам ми е земляк)
Поздрави


Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
29-03-2009 - 08:54:20
avatar
elisara *ok* за написаното!
А иначе идеята за пътуване е прекрасна само внимавай в Индийския океан щото там са се развихрили сомалийските пирати напоследък!
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
29-03-2009 - 11:15:25
Привет кратункио,
к`во да правят хората- обърнали са рибарските лодки на пиратски- флексибел са в биснеса- нали трябва да се яде. Нямат вече риба - белите държава всичко уловиха- нали трябва да е евтино у европейските супермаркети. Та то демокрация уж, ама си е баш като у джунглата. Борба за хляб. Няма лабаво.

А иначе вече е зад гърба ми това пътуване- и си струва риска- за тези красоти:

Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
29-03-2009 - 11:24:49
нещо не става със снимките- я да опитам пак

Seychellen

Seychellen

Seychellen

Victoria, Seychellen

Victoria, Seychellen

Mauritius

Zanzibar

Oman

i nakraja pozdrav ot piratite:

"Pirati v o4akvane na beli turisti"
Re: Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит
29-03-2009 - 11:57:28
avatar
Привет и на теб elisara!
С риск да ми изтрият поста но аз бих ти препоръчал: [www.queenslandholidays.com.au]
Бях там след нова година за около седмица (off season) Невероятно място!
Там забравяш изобщо за въпроси от рода :
Изгодно ли е да се строи в момент на криза с кредит... *beer*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-29 11:58 от кратункьо.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход