Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Обективен анализ на въпроса: НАЕМ или ЗАЕМ ?

Публикувано от barbaron 
Re: Обективен анализ на въпроса: НАЕМ или ЗАЕМ ?
14-03-2009 - 13:33:55
Не мога да се стърпя да не изкажа мнение, давайки пример и с личното си битие.
Според мен е най-добре да живеете под наем докато достигнете ниво на приходи позволяващо ви да купите МЕЧТАНОТО жилище с максимум 5-годишния си нетен доход.Казвам мечтаното, а не каквото и да е просто да кажете че си било ваше.
По-добре плащайте 250евро наем за 2-стайка в Иван Вазов, отколкото ипотека 250евро за панелка в Люлин.Ще кажете какво след 25 години щяло да си е ваше.Отговорете си на въпроса кое е това ваше след 25 години-почти рухнали няколко бетонни блокчета с раздясали връзки, сглобени върху общинска земя.И за това цял живот ипотека-не мерси.
Камелия казва, ами като се пенсионирате какво ще имете.Ками много добре знаеш че няма човек който да няма я къща, я апартамент на баба,дядо,родители пък било то и затънтено село.Разбира се желая на всички роднини дълголетие, но е малко вероятно като се пенсионирате на 65 години родителите ви да са живи, още по-малко вероятно е дядовци и баби да са сред живите.Така че все нещо самостоятелно ще имате-вярно през живота си няма да сте придобили нищо като недвижима собственост.Но пак се запитайте-бетонните сглобки нещо ли са???
Аз никога няма да забравя как след като преминах в частния сектор ме убеждаваха роднини и познати да купя апартамент с кредит, за 20 год съм щял да го изплатя.Ама аз си направих сметка -ами нашите имат апартамент,бабата има апартамент едно дете съм, защо да купувам друг.Контрааргумента беше къде съм щял да водя гаджета.Ами просто ще търся гаджета с апартаменти spinning smiley sticking its tongue out .
И така не взех кредит които щеше да ми взема цялата горница от заплатата, нямаше какво да заделям за собствено участие на борсата и щях да проспа бума на БФБ 2001-2007 в който ако искате вярвайте но имаше компании които 30 пъти увеличиха стойността си.Вярно сега се върнаха на нивата от 2003-та и 2002-ра, но който се усетил продал на време и направил пари.
Така че аз лично смятам така, спстявайте,вземайте кредити но за собствен бизнес,печелете и когато печлбата ви позволи с няколкогодишения си доход (макс 5-год.) да се сдобиете с истински дом-да купете и не живейте под наем!!!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-14 13:36 от ivo_1.
Re: Обективен анализ на въпроса: НАЕМ или ЗАЕМ ?
14-03-2009 - 13:35:34
nradev11 Написал:
-------------------------------------------------------
> барбароне сметни го тогава така сегашните цени ги
> намали с 20% и пак сметай.

Ако купиш с 20% по-малко от предишната цена, наемателят ще е печеливш само с 11 981 евро smiling smiley
Re: Обективен анализ на въпроса: НАЕМ или ЗАЕМ ?
14-03-2009 - 13:43:16
не си ме разбрал твоя пример е по- добър от моя в полза на покупка но това не пречи да се реализира.а може ли да сметне так твоя калкулатор . първите 3 години цената не се покачва а после със 8%. или пиши разходи по транзакцията вместо 6% 26% и така ще получим вярна представа



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-03-14 13:47 от nradev11.
Re: Обективен анализ на въпроса: НАЕМ или ЗАЕМ ?
14-03-2009 - 13:51:32
Иво ние сметаме ново тухлено жилище със живот 100 години. а панела има 20 години тва прави 5% амортизация и без остатъчна стоиност , докато тухлата има 1% амотризация и има остатъчна стоиност ако имаш идеална част от парцела. така че ако сметнеш с калкулатора 5% амртизация верно нема да ти даде резултат че покупката е по-изгодна.плус това едва ли всеки има толкоз много наследство като тебе. ами то поне 50% от младите софиянци са родени в провинцията така че те щат не щат трябва да вземат решение по въпроса покупка или наем.а това за борсата е минало,или може би очакваш близките 5-6 години цените да скочат 30 пъти като преди , а дори да има такива отделни компании каква е гарнцията че ти ще си купил от тях а не от теа дето цените ще паднат 90% например, плус това двете инвестициии са несравними защото борсата е много по-рискова инвестиция. верно е че има предимство че е много по-ликвидна и транзакционните разходи са малки



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-03-14 13:59 от nradev11.
Re: Обективен анализ на въпроса: НАЕМ или ЗАЕМ ?
14-03-2009 - 13:59:22
Какво толкова го дъвкате това...
То е ясно:
- на покачващи се цени - покупка (покачването ще компенсира лихвата по кредита)
- на падащи цени или застой - наме (и когато спестите/ако спестите пари купувате кеш)
Re: Обективен анализ на въпроса: НАЕМ или ЗАЕМ ?
14-03-2009 - 14:01:44
gogo84 как да има падащи цени в дългосрочен период като има инфлация( а тя е неизбежна)
Re: Обективен анализ на въпроса: НАЕМ или ЗАЕМ ?
14-03-2009 - 14:05:20
Става въпрос за момента преценка. Ако някой се чуди - "Сега какво да правя?", това което написах е логиката.
Обаче ето на - случва се финансова криза и преобръща цялата логика наопаки.
Т.е. ако логиката е казвала до преди година - "купувай", сега казва - "живей под наем".
Re: Обективен анализ на въпроса: НАЕМ или ЗАЕМ ?
14-03-2009 - 14:10:04
gogo84 когато 2ма доктори на науките водят академична дискусия на тема финанси ти е по добре да не участваш. ако не си разбрал ние разглеждаме хоризонт на инвестицията поне 25 години а не какво е моментното състояние на пазара в момента.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-14 14:14 от nradev11.
Re: Обективен анализ на въпроса: НАЕМ или ЗАЕМ ?
14-03-2009 - 14:23:40
Хаха добре доктори извинявам се, че се намесих smiling smiley

Но моментните ми разсъждения са много правилни, защото повечето хора гледат точно какъв е моментът. Не могат да прогнозират какво ще е след 20 години, а и е по-добре да не се опитват да гадаят. Все пак световна икономическа криза се случва сравнително рядко и рядко би объркала сметките по моята теория. Това, че в момента сме точно по средата на една такава криза да не те подвежда.
Re: Обективен анализ на въпроса: НАЕМ или ЗАЕМ ?
14-03-2009 - 14:51:48
barbaron Написал:
> nradev11 Написал:
> > Барбароне земи моделирай със 8% покачване на
> > цената 8% покачване на наема и 8% инфлация и 10%
> > лихва по кредита и амортизация 1% и разходи за
> > подръжака в размер 20% от наема.0.2 % данъци за имота
>
> Наем 756 евро, цена 165600 евро (вноска 1598 евро/месец)
> след 1 година наемателя е печелив с 17 258 евро
> след 2 години наемателя е печелив с 7 263 евро
> след 3 години наемателя е печелив с 4 114 евро
> ...
> но не очаквам +8%, а -20% за първата година, а това променя страхотно нещата
> само при -10% този който предпочете наем ще спечели 44 708 евро за първата година

Опааа, nradev11 си вкара автогол smiling smiley
При цена 165000, 26% разходи (вместо 6%) за покупката и +8% ежегодно за цените,

след 1 година наемателя е печелив с 52 912 евро
след 2 години наемателя е печелив с 26 140 евро
след 3 години наемателя е печелив с 17 004 евро
...
след 9 години наемателя е печелив с 4 154 евро smiling smiley


Но и gogo84 е прав (въпреки че е само на 25 години) - поне на всеки 2 месеца ще смятам наново - не са ли се променили условията smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-03-14 15:00 от barbaron.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход