Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цените на земята по морето?

Публикувано от NormanFoster 
Цените на земята по морето?
05-12-2008 - 13:57:59
Здравейте,

За цените на апартаментите вече разрахме, че вероятно ще паднат още. Или поне на мен така ми се струва, макар и да не ми се иска - имам едно офисче в София, което исках да продам на не-софийска цена. smiling smiley
Според мен лично, без да съм експерт, цените ще паднат от сегашните средно около 2000 евро на квадрат за офис в Лозенец до към максимум 1000-1200, и от сегашните средно 1500-1600 за офис в не толкова "реномиран" квартал до към 800-1000. Повече от това не вярвам да се "сриват" цените, но така или иначе, макар и да базирам тази тото прогноза на някаква моя си логика - не твърдя, че трябва да й вярвате.

Въпросът ми към по-знаещите от мен е: а кво ще стане с цените на земята? Ще пада ли драстично, ще държи ли цена?
Интересувам се, защото съм инвестирал в едни девет декара на морето. Намират се в близост до проекта за селище на Фостър, с лице на пътя от с. Горица към плажа (бъдещото селище). Някой ще се наеме ли да каже каква ще е стойността им след 2 години? След 6?
Честно казано на мен ми струваха повече, от колкото очаквах - към 150,000 евро (десет декара по 10 евро за земеделска земя + още около петдесет хиляди до встъпването в сила на УПИ и разрешително за жилищно строителство, минус един декар при изготвяне на УПИ-то ). Та мисълта ми е - в момента УПИ-та около мен и на други хубави места по морето се продават (т.е. предлагат) на 40-60 евро за квадрат, че и нагоре. Смятате ли, че дори и двойно да паднат цените, след 2-3-4 години, когато се поуспокои пазарът, все още ще бъде постижима цена от примерно казано 20-30 евро на квадрат? Или земята ще падне до 5 евро на квадрат и няма да се вдигне особено в идните десет-двайсет години, та по-хубаво ако мога да я продам сега, та дори и без печалба или с поносима загуба?

Ще ми бъде интересно да чуя мнения, моля без излишен спам. Особено ще ми е интересно ако се изкажат Куку, Асен или някой от другите (дано не бъркам псевдонимите), които преди доста време хладнокръвно и аргументирано обясниха как и защо ще дойде кризата, макар и много хора тогава да не им вярваха. *bow*
Re: Цените на земята по морето?
05-12-2008 - 14:27:27
хапнал си дървото
Re: Цените на земята по морето?
05-12-2008 - 14:50:10
avatar
Инвеститор в не толкова "реномиран" квартал на София в момента ми предлага офиси в сграда клас А, пред акт 16 на цена 900/м2 с включен ДДС.

Същите само преди месец ми предлагаше, специално само за мен на 1500/м2.

Аз лично, към днешна дата, считам такава инвестицията за неизгодна.

Та вече не се знае на какво да вярва човек - знам само, че в такава ситуация, който продаде по-рано губи по-малко. Когато тръгне стадото (след месец-два) много ще бъдат прегазени ....
Re: Цените на земята по морето?
05-12-2008 - 15:48:34
По принцип когато имотите се гмурнат парцелите за стрителство се гмуркат още повече. Виж стаиите за УК от преди лятото апартаментите бяха се гумрали само с едноцифрен процент парцелите с двуцифрен.
Re: Цените на земята по морето?
05-12-2008 - 18:58:43
Всеки е свободен да даде своята прогноза, за това и аз ще дам моята !
Съвсем целенасочено се опитват да свалят цените по морето, мисля обаче , че дори да има застои или спад ще е временен
Аз също имам УПИ та и нямам никакво намерение да ги подарявам...и ако нямаше интерес нямаше постоянно да ме търсят за да продам
Вече има извесни ограничения в това една земеделска да стане УПИ -особенно в часта близо до морето, така че готовите парцели ще се радват на отлични цени
Знам че пак половината форум ще скочи да цитира Сл Бряг и тн....но парцели не се купуват само за хотели нали?
Разбира се трябват много знания относно морските имоти и аз не бих казал всичко което знам по форумите ...
дори да паднат ..наи бързо ще се възтановят
Моят съвет е -ако някои даде исканата цена и ви устроива -продаваите
ако ви бъзикат в цената си задаите въпроса -защо искат да го купят
морето тепърва ще разгърне потенциала си *book*
Re: Цените на земята по морето?
05-12-2008 - 19:04:48
забравих да попитам -абе защо на морето да е 5-10 евро ....в София не може ли да е толкова....
я да видим сега какво ще стане
Заменям УПИ на морето за УПИ в София.....
:}


пс трябва да съм луд *book*
Re: Цените на земята по морето?
05-12-2008 - 19:42:36
С курортите...е малко мъглява работата.Зависи от потенциала на мястото като туристическа дестинация 10 години напред минимум.Ако вярваш,че нашето крайбрежие има подобен потенциал...значи си просто непоправим оптимист.
Re: Цените на земята по морето?
05-12-2008 - 21:32:17
Тц....не е от оптимизъм smiling smiley
Re: Цените на земята по морето?
05-12-2008 - 22:00:28
СКРЪБНА ВЕСТ


В най-голямото ни черноморско летовище, превърнато вече в град, сега се обявени за продажба 380 ваканционни апартамента, което е с около 200 по-малко, отколкото през май. ...
Едностайните в Слънчев бряг се оферират в широки граници от 1167 лв. до 3991 евро за квадратен метър, сочи статистиката. Най-ниската цена от 49 000 лв. е обявена за имот от 42 квадрата. Над 10,4 пъти повече пари - 255 440 евро се искат за луксозно обзаведена гарсониера на първа линия с площ 64 квадрата. Въпреки срива на пазара средните офертни цени на едностайните в курорта за последните 6 месеца са нараснали с 8 на сто.
Двустайните в най-голямото ни морско летовище се предлагат за продажба от 669 до 3977 евро за квадрат. Най-евтино - за 43 500 евро, се оферира обзаведен ваканционен апартамент от 65 квадрата. Най-скъпият имот в сегмента се оферира на 6,67 пъти по-висока цена - за 290 320 евро. Според обявата апартаментът е на първа линия и се продава с луксозно обзавеждане. Средните цени и за този тип имоти в Слънчев бряг бележат растеж от май досега от 9 на сто
Re: Цените на земята по морето?
05-12-2008 - 22:19:22
NormanFoster, щом питаш и аз да кажа: ако ще продаваш направи го колкото се може по- скоро. Според мен след година ще вземеш не повече от 1/4 от това дето си платил.
Успех. *beer*
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход