Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Брокерите да отговорят моля

Публикувано от poli_pocket 
Re: Брокерите да отговорят моля
11-10-2008 - 13:48:18
пич, не говориме за търсене и предлагане на имоти. говорим за цените на услугите предлагани от АНИ, и техните...хммм...да речем "специфики" ...

Julius Написал:
-------------------------------------------------------
> dedepene Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > все пак - хич не ми стана ясно откъде идва
> > изместването на кривата на предлагане в
> ляво?!
>
> От свиването на предлагането - става дума за ново
> тухлено готово с акт 16 - панелите, и грубия
> строеж излизат от играта!
>
> Така за ново тухлено готово - спада в цената ще е
> по-малък от това на давещите се!
>
> А за тях спасителен пояс скоро не виждам...


Re: Брокерите да отговорят моля
11-10-2008 - 14:07:30
Julius Написал:
-------------------------------------------------------
Quote

панелите, и грубия строеж излизат от играта!

Аз под така изказаната мисъл разбирам, че излизат от пазара. Но явно ти си искал да кажеш нещо друго.
Re: Брокерите да отговорят моля
11-10-2008 - 14:36:02
Първо голям не означава ефективен. Даже в България е по-скоро обратното.
Та след 2 години ще останат предимно ефективните.
Същото се отнася и за АНИ.
За мен пазара започва да се нормализира а не да пада.

Второ според мен пазара на панели няма да изчезне, просто ще е като пазара на дрехи втора употреба.
Ако искаш ново и качествено плащаш цената за такова, ако имаш малко пари плащаш за втората употреба 5-10 пъти по-малко.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-11 14:38 от Huba-Buba.
Re: Брокерите да отговорят моля
11-10-2008 - 14:38:24
avatar
Huba-Buba Написал:
-------------------------------------------------------

>
> Какви са изводите?
> Защо при продажбата се иска комисионна от 2-те
> страни а при кредита само от едната?
> Нима за кредит се искат по-малко документи?
> Или може би комисионните, които като цяло ще плати
> клиента ще станат 10%?
>

Huba,

преди 50тина страници и аз им зададох този въпрос, но отговор нямаше, защото е очевиден. Ако АНИ иска комисион И от клиента - последният ще отиде направо в банката, тя е достъпна и лесно откриваема, а ДОСЕГА Продавачите не бяха. Та май Николасе е прав - агенции за запознанства.

Но докато няколко човека тук ни убеждават, че промяната е невъзможна, други АНИ не спят. 5 минути в гугъла и я какво открих - нови услуги от някои АНИ:

за чужденците - търсене на имоти, огледи и видеозаписи, регистриране на фирми и т.н. Услугите се предлага и отделно срещу твърда цена + транспортни разходи.
Лов на имоти (срещу по-висока комисионна)
Новото строителство доста масово е без комисион от купувача. Някои слагат такса 300 евро за оформяне на документи и т.н.

Така че за мене темата е приключена.

Защо има "посредническа услуга за купувача" прикачена към сделката - защото търсенето беше голямо, защото номерът минаваше.

Но всичко тече, всичко се променя.

До 6-9 месеца ще е обратното. Малкото купувачи ще избират и определят условията. Ще се появят обяви - за купувачи безплатно, а продавачите ще са готови и на по-голяма комисиона, за да ги запознаят с купувача.

Уважавам правото на избор на всеки.

Според мене посредническата услуга за имоти е в началото на развитието си, т.е в каменната ера. Който иска да остане в нея - има право на избор. Тук важи правото на силния. Не случайно Камелия като й свършат обидите - мина на заплахи за физическа саморазправа........

Който иска да се развива, ще опитва нови неща, може и да греши, може и да успее. Това зависи от съвсем други фактори.




Блондинка по душа
Re: Брокерите да отговорят моля
11-10-2008 - 14:43:50
dedepene Написал:
-------------------------------------------------------
> все пак - хич не ми стана ясно откъде идва
> изместването на кривата на предлагане в ляво?! да
> не збравяме, че в тази тема говорим за търсене и
> предлагане на посреднически услуги а не на имоти.
>
> аз твърдя, че ако се запази порочната практика да
> се преписват обяви кривата на предлагането ще
> остане на същата позиция. теоретично, ако имаме
> само 1 имот на пазара и 100 агенции, които го
> обявяват, продължаваме да имаме 100 обяви и всяка
> агенция да има оферта "предлага" на пазара. така
> че аз не виждам защо кривата трябва да се отмести,
> по-скоро при отместване на кривата на търсене в
> ляво, ще имаме нов еквилибриум на по-нисък ценови
> праг.
>
> единствено иновациите и добавяне на стойност по
> веригата могат да отместят кривата на предлагането
> в дясно, което да запази еквилибриума на
> настоящите ценови нива след отместването на
> кривата на търсене в ляво....

Депедене,

Гледам, че си се напънал!
И се родил пример, който би бил подобен на графиката която би се получила ако аз се напъна! smiling smiley

Незнам, как я измисли range">порочната практика да се преписват обяви Може би я има само в Бг - тук ми е неизвестна, а обявите струват пари - да преписвам чужди обяви и да ги плащам ми се вижда малко мазохистично!

Та малко да модифицирам примера със снимка от реалността!

Реалността:
1. Всеки ден предложенията на продавачите се увеличават
Пр. В Солун, в най-популярното неделно приложение за имоти най-отзад се публикува списъка на посредниците и телефоните им, членове на професионалната ни камара. Тъй като официалната ни регистрация започва с А сме съвсем в началото. Преди ни заявяваха имот по телефона не повече от веднъж седмично. Сега - не по малко от 1 дневно. Дори не ходим да ги видим повечето - физически е невъзможно - просто ги добавяме в базата. Няма нужда да се преписват обяви - убеден съм, че повечето колеги доли не публикуват всички от своите - сруват пари.
Втори пр. Преди 2-3 години повечето колеги избягваха сътрудничеството. Днес само да им кажа, че имам клиент, а имам! - ще ми счупят телефона настоявайки да предложа и тяхния имот!

2. Все повече агенции се преместват на улици с по ниски режийни или направо спускат кепенците
3.Все повече агенции започват да изискват от продавача да поеме, част от рекламните разходи и изключителност
5. Все повече агенции, от тези които остават започват да искат по висок процент от продавача без да се намалява процента за купувача, и дори някои увеличават и процента за него
6. Има, и винаги е имало, и агенции, които обявяват "без комисион за купувача" Но тук купувача е много подозрителен! За разлика от повечето от пишещите братя, той веднага си наумява, че продавача и посредника са му скроили шапка! Пр. днес, без да искам изказах лично предпочитание към единия от имотите които гледахме с клиент. Усетих го, как на момента се дръпна и как започвам да се псувам на ум. Имотът е действително по-хубав, но моя милост вместо да анализира безпристрастно, събуди подозренията на купувача.
7. "Човекодните" необходими за реализиране на 1 имот скочиха от 5 на 20. Моят млад колега за когото споменах казва, че щял да си купи таксиметров апарат - щял да изкарва повече!

Та това е реалността тук Депедене. Ти се напъни и изкарай някоя графика. Ако последната може да ми обясни защо комисионните нарастват ще ти призная успешното напъване!


п.п. Признавам range">еквилибриума, кривата на предлагането и кривата на търсене не са ми много ясни. Но при мен интелектуалната недостатъчност не е придобита - наследствена е. При мене 3+3=6 винаги и никое IQ не може да ме убеди, че е 6,2
Re: Брокерите да отговорят моля
11-10-2008 - 14:44:00
Напълно съм съгласен с изводите ти Евгения!
Re: Брокерите да отговорят моля
11-10-2008 - 14:46:17
goro Написал:
-------------------------------------------------------
Жоро - ние говорим за българската действителност.
Ти ако си някаде другаде не разбирам защо защитаваш местните порочни практики.

А сега да се опитам аз да ти обясня нещо.
1 поради голямото предлагане и спадане на търсенето сам се убеждаваш, че ЦЕНАТА на имотите СПАДАТ
Спадат и като крайна цена, която плаща купувача пада.
Спада и прихода към продавача, защото вие допълнително увеличавате комисионната си към него.
т.е. Продавача получава още по-малко
до тук надявам се е ясно.

Защо обаче цената на услугата ти се е повишила - разбирай комисионната на продавача към теб?
Ами много просто - намалило се е КОЛИЧЕСТВОТО (по-малко сделки и по-малко ани) от предлаганата услуга посредничество.
А намаляване на услугите или продуктите ВОДИ до увеличаване на цената smiling smiley


п.с. Много силно се съмнявам при падащо търсене да успееш да натовариш допълнително купувача с по-висока комисионна




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-10-11 15:25 от Huba-Buba.
Re: Брокерите да отговорят моля
11-10-2008 - 14:52:46
Мила Евгения,

Прости моето късогледство. Не те видях Здравей.
Мисля, че по-горния ми пост рисува същия пейзаж, който виждаш и ти, но от другата страна!

Слабостта ми към блондинките е по-изразена от интелектуалната ми такава.
И с никакви аргументи не мога да им устоя!
Както казва Мефистофел "теорията друже мой е суха - зеленее дървото на живота!"
:loveu:
Re: Брокерите да отговорят моля
11-10-2008 - 15:14:54
evgenia Написал:
-------------------------------------------------------

> Но всичко тече, всичко се променя.
>
> До 6-9 месеца ще е обратното. Малкото купувачи ще
> избират и определят условията. Ще се появят обяви
> - за купувачи безплатно, а продавачите ще са
> готови и на по-голяма комисиона, за да ги
> запознаят с купувача.

И тъй като това по никъкъв начин няма да промени размера на комисионната (аз мисля даже, че ще нарасне и едновременно с това ще намалеят печалбите на агенциите) и 6-9 месеца не са много време, предлагам да се обзаложим!

Ако ти спечелиш - ще си отгоре, ако аз спечеля - аз ще съм отгоре!
Ако пък и купувачите спрат да плащат своя дял от разходите по сделката - винаги ще съм отдолу!

Знам, че гледаш на нещата от слънчевата им страна! :loveu:
Re: Брокерите да отговорят моля
11-10-2008 - 16:39:19
преди 50тина страници и аз им зададох този въпрос, но отговор нямаше, защото е очевиден. Ако АНИ иска комисион И от клиента - последният ще отиде направо в банката, тя е достъпна и лесно откриваема, а ДОСЕГА Продавачите не бяха. Та май Николасе е прав - агенции за запознанства
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Започвам да мисля, че съм те надценил , самият факт, че цитираш николасчо....олекваш ми някак.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Но докато няколко човека тук ни убеждават, че промяната е невъзможна, други АНИ не спят. 5 минути в гугъла и я какво открих - нови услуги от някои АНИ:

за чужденците - търсене на имоти, огледи и видеозаписи, регистриране на фирми и т.н. Услугите се предлага и отделно срещу твърда цена + транспортни разходи.
Лов на имоти (срещу по-висока комисионна)
Новото строителство доста масово е без комисион от купувача. Някои слагат такса 300 евро за оформяне на документи и т.н.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Само човек, който наистина не е в този бизнес, може да се заблуждава, че не се взима комисион от купувача, та нали е договорен със строителната фирма и е върху цената - 3 г. съм бил директор продажби в стр. фирма. Колкото до "новостите" в услугите на АНИ - сигурно има такива, дето са разчитали на бум-а, за да брокерстват, аз продължавам само да посреднича.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Така че за мене темата е приключена.

Защо има "посредническа услуга за купувача" прикачена към сделката - защото търсенето беше голямо, защото номерът минаваше.

Но всичко тече, всичко се променя.

До 6-9 месеца ще е обратното. Малкото купувачи ще избират и определят условията. Ще се появят обяви - за купувачи безплатно, а продавачите ще са готови и на по-голяма комисиона, за да ги запознаят с купувача.

Уважавам правото на избор на всеки.

Според мене посредническата услуга за имоти е в началото на развитието си, т.е в каменната ера. Който иска да остане в нея - има право на избор. Тук важи правото на силния. Не случайно Камелия като й свършат обидите - мина на заплахи за физическа саморазправа........

Който иска да се развива, ще опитва нови неща, може и да греши, може и да успее. Това зависи от съвсем други фактори.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Жалко, че точно ти реши, че темата е приключена, нищо не научи. А можеше.
За съжаление, не можете да отговорите на тази тема. Тя е затворена.