Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Затягане на коланите...

Публикувано от rage_against 
Re: Затягане на коланите...
23-03-2008 - 16:14:09
Асене в Бъгария заключена лихва няма!
За анюитетите виж сега какво имах предвид. Значи определението за анюитета е че вноските са равни всеки месец за целия период. Това може да се получи само при лихв. процент който е конкретно число.
Другото което е че банката трябва да има много добър софтуер за да смята такива вноски в случай ако лихв. процент е величина от типа на Юрибор + надбавка а в българските банки е трагедия от към софтуер /ще ти призная в много от случаите лихвата се смята на ръка пълен цирк са в това отношение/. Освен това ако всеки месец се преизчислява пог. план това означава и клиента да ходи всеки месец да си подписва нов пог. план. Не знам за САЩ може да е възможно нямам информация.
Във всички случаи обаче при намаляваща главница и плаваща лихва е по-изгодно от анюитет и фиксиран процент /конкретно число/.
Да те питам друго. При вас нямаш ли никакви такси по кредита? Initial fee on disbursement, annual servicing fee, early repayment fee? Не вярвам банките да не съберат някаква таксичка по този кредит? Я Кажи и друго как стои въпроса със застраховките за ипотекирания имот и за кредитополучателя. Има ли значение за банката там каква е целта на кредита т.е. какво ще правиш с парите?
Re: Затягане на коланите...
23-03-2008 - 16:17:18
Асене, явно има разлика м/у САЩ и Канада когато говориме за вземане(по скоро раздаване) на моргидж. Тука никога не са раздавали заеми за жилища на сляпо доверие, банките имат по стриктни изисквания. Когато дойде време да си рефинансираш моргиджа, минаваш по същите процедури както когато си го взимал, доказване на доход и пр. Рефинасираш при същите условия които са в момента, в зависимост от прайм рейта. Не съм се занимавал с плаващ моргидж понеже съм търсил сигурноста и винаги съм вземал фиксиран, обаче сега виждам че съм пропуснал златни възможности, условието обаче е да следиш как се движи прайма и ако тръгне нагоре да си затвориш моргиджа навреме. Това което са правили в САЩ аз го наричак криминална лудост!!!Сега Фед. ходи да ги вади от калта с парите на данъкоплатците???
Re: Затягане на коланите...
23-03-2008 - 16:24:31
'българските банки били трагедия откъм софтуер?'

как е възможно това при наличето на ИТ кадри като компас и всеки втори в Бг или ИТ или в интернет търговията?
Re: Затягане на коланите...
23-03-2008 - 22:19:38
Принцесо,
Първо вие, хората с добра кредитна култура, излезте с единно становище. Има ли кредит с плаваща лихва за целия период и анюитетни вноски.
Аз не съм си чел договора за кредит и едва ли ще го прочета. Изпълнявам основното ми задължение по него - внасям си вноската. И другото, което знам от него, колко ми е таксата за предсрочно погасяване. Това ми стига. Друга ми е работа и си я върша.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Re: Затягане на коланите...
23-03-2008 - 22:35:06
Принцес-абсолютно никакви такси.абсолютно никакви!!!!!!за нищо!!!!!
може да имаш ей пи ар-най вече в случай,че разходите по купуването ти влезнат в заема и не ги платиш.
или вместо да ти се вдигне главницата с тези 2000-3000хиляди,ти ги разпределят като процент над лихвата-излиза с 0.1-0,5% зависимост от големината на заема или дългосрочността.или както ти казвах-сума е превръщат в лихвоточки.
застраховките в илиноис са без пари-100-150% за апартамент,300 -500 за къща,ама наистина къща,дето мазето е по голямо от цяла бг къща(комунидтическото квадратно на калкан строителство по малките градове).
застраховки има и много восоки,но те са във високорискови щати на събитие(торнадо или ураган,земетресение)
познат ми каза,че застраховката на таунхауса му тук е по евтина от апартанента му в софето.

Дон Балон-тва,което го правеха банкери на някои заеми в разцвета на бума в сащ,в бгетовицата се прави на 100% от заемите,дори и лъжат в пъти повече.

в канадата също имате 30годишни фиксирани заеми.имам приятел,който полакумя 2004 от ниските лихви и вместо да върже за целия период фикс,склщчи 3 годишен арм,за
1,5%по ниска лихва.
сега плачеше и накрая рефинансира.разбира се тогава му казах,да не лакумее,а да си затвори фикс за целия период,нищо,че отпърво ще му струва по скъпо.
казваше,че не знае,дали ще живее там толкова много и по добре с арм.
междудругото тва беше като оправдание на много хора-купуват с арм с извинението,че нама да живеят там постоянно,а само за 2-3 години,и ще го продадат....
отделно всеки купуваше колкото се може шпо голямо и луксозно,ужким,че ако не може да си го позволи-ще го продаде за по скъпо след време.
този бум доведе и до застрояване със огроми къщи палати,които сега са абсолщтно непродаваеми.просто за момента тогава,пазара това искаше и строителите-доставиха го.
сега-празни,.
дори и след много години,когато маркета тръгне на горе-този сегмент ще седи долу още десетилетия.
Re: Затягане на коланите...
23-03-2008 - 22:56:44
Честно да си кажа за първи път чувам за 30г. затворен моргидж. Сега на края на годината ще рефинансирам и ще разпитам. Живот и здраве както върви, може и да рефинансирам на същиата лихва, че и на по-ниска. По мое виждане хората отиват на такъв вид моргидж(ако изобщо има 30г. затворен!!)надявайки се през първите 5 год. изплащайки при ниска лихва, да могат да направят 5 вноски от по 10% без пеналти. После ако ще и лихвата да се вдигне те са останали с 50% от заема, молят се само да имат същата работа и същите доходи(а доходите винаги растат по малко).А бе както знаеш думата моргидж е "мръсна" дума ама всеки го има и всеки си бере сам гайлето!!!
Re: Затягане на коланите...
24-03-2008 - 09:30:23
Драгула в българските банки такова чудо анюитет с плаваща лихва няма. Но е срамно да не си прочетеш договора за кредит! Не си само ти, доста са като тебе, треперят да вземат паричките и изобщо не ги интересува какви са условията а те не са малко и повярвай ми не е само плащането на мес. вноска условието за да нямаш проблеми. Банката слага поне 10 изисквания ако едно от тях не спазиш имаш глоба /penalty/. А 20 години са си дълъг срок!
Абе докато си пийваш така кафенцето хвърли му едно око winking smiley
Re: Затягане на коланите...
25-03-2008 - 12:18:06
В отговор на любопитството на отвъдокеанските ни приятели, специално проверих. От 281,44 Евро вноската ми се е качила на 290,39 Евро при повишение на лихвения процент с 0.3%.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-03-25 15:44 от dragula.
Re: Затягане на коланите...
25-03-2008 - 15:38:01
dragula, в този случай вноската ти се е увеличила с 3.18% спрямо преди и какво значение има в случая това 0.3% moody smiley:
Re: Затягане на коланите...
25-03-2008 - 15:44:30
Куку и Асен се съмняваха в параметрите на кредита ми, затова им обещах да проверя колко точно ми е вноската и да го напиша.

КОГАТО КАРТАТА И ТЕРЕНЪТ НЕ СЪВПАДАТ, ВЯРВАЙТЕ НА ТЕРЕНА.
Стара военна аксиома
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход