Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Понижаване, понижаване, понижаване

Публикувано от rage_against 
Re: Понижаване, понижаване, понижаване
21-03-2008 - 17:23:34
дали ще има борд зависи не от решението на Станишев или финансовия министър.

При наличния дефицит във външната търговия и оттеглянето на инвестициите остава една дупка (от 7 милиарда евро за миналата година, 10 милиарда евро прогнози за тази) която се субсидира за сметка на нарастването на дълга, т.е. папате пари на заем.

И тъй като дълга не може вечно да расте (в момента е 95 процента от ГДП - най-високоя външен дълг спрямо ГДП в света; не може вечно да расте заради затягането на кредитите, икономическата криза, липсата на производство в България, неконкурентноспособността на българските стоки, увеличаването на риска (отразяващо се в намаляване на кредитния рейтинг)) в един момент този дефицит във външната търговия (лапането) нема да може да се субсидира освен за сметка на валутния резерв а като се пипне валутния резерв борда пада автоматино.
с него идва инфлирането на лева.
Не знаех че ЕЦБ натиска за падането на борда, МВФ е друга работа но щом ЕЦП натиска значи и там виждат какво става в Бг. Хората с това и със спирането на парите от евросъюза ви казават директно че няма да ви субсидират и сами ще си плащате дълговете. Което просто не е възможно поради простия факт че България няма икономика а само едно строителство което сега ще изгърми.

Затова ще падне валутния борд. Затова и чехите отмениха техния.

От друга страна колкото повече за забавя разтурянето на борда и се консумира от валутния резерв толков повече намялява възможността да се ползва този резерв за в бъдеще за да се вземат някакви контрамерки и да се забавя спираловидното бъдещо инфлиране на лева след отмяната на валутния борд.

Ако някой имаше грам мозък в министерството на финансите борда щеше да бъде отменен още преди 3-4 години и нямаше да се стигне до това натрупване на дълг и бясно строителство.

Освен това очаквам масови съкрашения в строителството защото никой няма да плаща заплати на работници за да строи апартаменти който не може да продаде.

-------------------------
за това че в големите градове цените никога не падали:

Разходете се до Детройт и Бъфало и после приказвайте глупости. Да ама там било Америка а ни сме в Европа. В момента България е много по-зле от щатите като дълг, кредитиране и прочее. И съответно кризата в щатите ще е веселба в сравнение с това дето чака икономиката на България.

Да се твърди че в големите градове цените нямало да паднат е смешно.
Това между другото е последния етап в отричането на краха на НИ.

Някой ги напомни наскоро
1. Имотите са само нагоре с ръст 20-30 процента годишно
2. 10 процента ръст
3. 5
4. ще спрат да растат но ще си запазят цените защото цените на имотите не падат
5. ще падат по курортите но малко
6. ще паднат в малките градчета но в големите ще цените ще се запазят.
..................

сега сме на етап 6 което е значителен прогрес в мисленето на 'инвеститорите'
допреди няколко месеца бяхме на етап 1.











Re: Понижаване, понижаване, понижаване
21-03-2008 - 19:14:27
питай радена. За МВФ аз четох статия преди време, За ЕЦБ знам че натискат да свалим инфлацията и намалим дефицита по външната търговия което освен с разтурване на валутния борд няма как да се случи. Мързи ме да търся ама ти се поразтърси из гугъл, може и да намериш конкретната статия.
Re: Понижаване, понижаване, понижаване
21-03-2008 - 19:32:49
и прочетете това:
[balticeconomy.blogspot.com]

и особено следното изречение:
The only really big question about the EU10 economies as we enter 2008 is - among the more vulnerable ones (the Baltics, Bulgaria, Romania, and Hungary) - who will be the first to go over the edge of the chasm which seems to lie out in front

България? vulnerable economy? go over the edge of the chasm? да се прекатури в пропастта? за какво говорят тези? те не знаят ли че борсата (?!?), икономиката на Бг и цените на имотите са само нагоре и спад няма да има?
Re: Понижаване, понижаване, понижаване
21-03-2008 - 19:56:49
Не е необходимо човек да е икономист или да чака Куку да му обяснява че една икономика не може да работи основно за и чрез строителство. В нормално развитите икономки строителния бранш не заема повече от 10-20 % и то когато е в бум . Говоря за жилищно строителство, а не за промишлено. Това е така , защото жилищното строителство не произвежда продукт. То произвежда брокери и ипотеки. В БГ в момента около 60% от икономиката е съсредоточена в строителния бранш благодарение на несигурни пари-дарения от Европа(не за строителство обаче) и леки пари от чужди банки. На Европа сме им ясни от преди 3 години. Тогава спряха помощите по САПАРД за Банско, или нададоха вой, не помня. Защото бясното строителство там се започна с помощи по САПАРД за земеделие. И двата източника ще секнат много скоро . С толкова пари, които се изляха в БГ трябваше поне земеделието да потръгне. И това очакваха хората-но не би. Много бих се радвал някой оптимист от форума да ме убеди че ще ни се размине кризата. Навремето имаше един филм"Москва не вярва на сълзи" Много скоро от Европа ще ни прожектират филма" Европа не вярва на сълзи" . Много ми се иска да не съм прав, но това е действителността...
Re: Понижаване, понижаване, понижаване
21-03-2008 - 21:56:39
avatar
r_stoma Написал:
-------------------------------------------------------
> Камелия, ти си умно момиче и разбираш какъв е
> проблема - непрестанния хор, че цените ще растат,
> та оттам и лакомията. После може да не знаят какво
> да правят с парите - едва ли ще ги внесат в банка
> при тази инфлация и се страхуват да не загубят.
> Мои пък познати ( две семейства) се отказаха от
> покупка при тези цени. И в твоя и в моя случай
> няма сделки, което е лошо за вас. В общ интерес е
> истерията да спре с малка корекция надолу и после
> да си растат цените с темпа на инфлацията. Ама
> като знам какви сме паникьори, току виж станал
> някой гаф.


Виж, "инвеститорите",които са в момента на пазара, са безумно алчни,но не са глупаци- поне повечето.При това,играят с банките,та са наясно за неща,от които обикновения потребител няма представа. Не е вярно,че нямат идея какво да правят парите си- купуват ПИ в Малинова долина на цена,висока за момента,плащат с пари отвън- / нали ти е ясно,че са успели предварително да ги преведат в офшорките/. И оставят терена да чака- докато общината го регулира. И след като терените свършват и почват да строят към Лозен, и юнакът,за когото говоря,и гърците,дето спазариха цели квартали там,ще строят на точното местоположение,в точното време. И няма начин да не продадат още на зелено....
Твоите познати пак ще решат да купуват,като видят че цените не падат. Защото в София никой не знае точно колко хора има,но и никой не може да спре новопристигащите. Като ограничат банките кредитите,ще отпаднат първо "инвеститорите",които са решили да направят своя си удар с построяването на една сграда. Ще останат старите вълци. И обема на строителството ще намалее,по стар български обичай,за да се запази цената. Силно се надявам,че времето на безумното покачване отмина,защото наистина цените нямат нищо общо с доходите,но не мисля че може да се срутят наполовина,както някои си мечтаят. smiling smiley
Re: Понижаване, понижаване, понижаване
21-03-2008 - 23:14:47
r_stoma Написал:
-------------------------------------------------------
> radena, откъде чу това? Аз знам, че трябва 2 или 3
> години да имаме инфлация под 3% за да падне борда
> и това е изискване на МВФ и ЕЦБ. Защо реши, че те
> натискат за падане на борда?


Три години трябва да имаме инфлация под 3%, за да покрием изискванията по Маахстрийския договор и да влезем в еврозоната т.е. да сменим окончателно лева с евро.

А инфармацията, с всички резерви естествено, я имам от вестниците. Причината била, че ЕС никога до сега не са приемали в еврозоната държава във валутен борд и това създавало проблеми. Не ме питай, обаче какви, защото не съм финансист и не съм чак толкова наясно!
Re: Понижаване, понижаване, понижаване
22-03-2008 - 06:20:14
greenbul Написал:
-------------------------------------------------------
> Пет банки вече взеха решение да увеличат лихвите
> по кредитите си през февруари и март. Това са
> Булбанк, РББ, ОББ, СИБанк, СЖ Експресбанк и
> Пощенска
---------------------------------------------------------------------------------------------
пак ли бе дееееейба?постепенно,а не изведъж,за да няма страх?
пак грешна стъпка.мислят си,че бгетовеца ще издържи?
много ми е интересно да видя следващите данни в бнб за външното кредитиране-залагам,че банковото кредитиране ще е намаляло.някой да иска да се обзаложи със мен?аре, ако гледате тренда,имате шанс да спечелите-само нараства до сега....
дали банките майки не са се поуплашили вече?ами крайно време е.знам,че гърците и европейците са мудни и по бавно загряващи от нас-лошите американци,ама чак пък толкова.
тва,което в момента го гледате като свидетели,след време ще го пише по учебниците.вярвате ли ми,или не ми вярвате?
до сега гледах да съм сниходителен(доколкото мога да бъда),но ви давам съвет-до 2 месеца най късно-теглете депозитите и гледайте от мен-плащам си 50 лева годишно за сейф в банката,отколкото да лакумея за лихва(абсурдно нереално висока).
смърди на изгоряло вече,а аз имам кучешки нюх.
не повече от няколко месеца ще е сигурността в банките.примката се затяга по бързо,отколкото и предполагах.
с лъжи и дезинформация бенкинг не става.доказателства колкото си искате.

да изчакаме да видиме външното кредитиране на банките в сайта на бнб.видите ли статистика с намаляло кредитиране-беж да ви няма.помнете ми думите.
Re: Понижаване, понижаване, понижаване
22-03-2008 - 13:57:25
acen1975 Написал:
-------------------------------------------------------
> greenbul Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Пет банки вече взеха решение да увеличат
> лихвите
> > по кредитите си през февруари и март. Това
> са
> > Булбанк, РББ, ОББ, СИБанк, СЖ Експресбанк и
> > Пощенска
> --------------------------------------------------
> -------------------------------------------
> пак ли бе дееееейба?постепенно,а не изведъж,за да
> няма страх?
> пак грешна стъпка.мислят си,че бгетовеца ще
> издържи?
> много ми е интересно да видя следващите данни в
> бнб за външното кредитиране-залагам,че банковото
> кредитиране ще е намаляло.някой да иска да се
> обзаложи със мен?аре, ако гледате тренда,имате
> шанс да спечелите-само нараства до сега....
> дали банките майки не са се поуплашили вече?ами
> крайно време е.знам,че гърците и европейците са
> мудни и по бавно загряващи от нас-лошите
> американци,ама чак пък толкова.
> тва,което в момента го гледате като
> свидетели,след време ще го пише по
> учебниците.вярвате ли ми,или не ми вярвате?
> до сега гледах да съм сниходителен(доколкото
> мога да бъда),но ви давам съвет-до 2 месеца най
> късно-теглете депозитите и гледайте от мен-плащам
> си 50 лева годишно за сейф в банката,отколкото да
> лакумея за лихва(абсурдно нереално висока).
> смърди на изгоряло вече,а аз имам кучешки нюх.
> не повече от няколко месеца ще е сигурността в
> банките.примката се затяга по бързо,отколкото и
> предполагах.
> с лъжи и дезинформация бенкинг не
> става.доказателства колкото си искате.
>
> да изчакаме да видиме външното кредитиране на
> банките в сайта на бнб.видите ли статистика с
> намаляло кредитиране-беж да ви няма.помнете ми
> думите.
>


Асене, нали точно заради това още преди време писах, че пари в банки не трябва да се държат, а само в евро и в бурканбанк.
Единствената разлика между мен и теб е, че ти смяташ, че трябва да се инвестира в злато, пък аз, защото гледам много дългосрочно на нещата казвам- недвижими имоти и по-точно земя. И за да не ми скочите сега, уточнявам- тези, на които са им сигурни обаче редовните кешове всеки месец, че да си хърчат за ежедневието от тях. Иначе само евро и бурканбанк.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-22 14:03 от radena.
Re: Понижаване, понижаване, понижаване
22-03-2008 - 17:40:46
ммммм,Радена,не съм казвал,че съм фен на златото и съм го обяснявал 10 пъти до сега.
казвах,че тва е стандартна стратегия при криза,но тази криза е по-различна,защото е породена от липса на ликвидност и централните банки или друга финансова институция, не ги знаеш кога ще залеят с някакво баснословно количество пазара.
всички са почитатели на златото(известни икономисти на запад),но аз не съм.
и за тва предпочитам и да не го играя.

и аз като тебе съм само на кеш-поне за сега.
Re: Понижаване, понижаване, понижаване
22-03-2008 - 18:08:51
Че то сега ще е така. Тия дето изгърмят с кредитите първо към държавата ще се обърнат да ги компемсира. Щото те си били направили сметакта за 30 години, а държавата ги прецакала. Приятели сами се накиснахте и ще си сърбате попарата.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход