Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

А цената на строителството?

Публикувано от Abu 
Re: А цената на строителството?
17-03-2008 - 10:02:55
А каква е гаранцията че един "регистриран" строител ще спазва технологията и ще се самообучава периодично? Аз по-скоро бих заложил че ще загубят стимул да се развиват особено при наличие на гилдия от мафиотски тип. Лекарите в САЩ са класически пример.
Re: А цената на строителството?
17-03-2008 - 18:29:03
Най-малкото имат задължителни застраховки и имаш по-голям шанс да вземеш някой лев от некадърния на строителsmiling smiley
По принцип не всеки ще се самообучава, но по-скоро човек с висше образование ще прочете нещо, отколкото с основно.
Abu
Re: А цената на строителството?
17-03-2008 - 18:41:42
4овек, много тенденциозно поставяш въпроса! А не може ли да работят съвместно - нито инженера да се бърка в изпълнението, нито майсторите да дават акъл на висшестоящите? То ясно, че трябва доверие, ама пък като са работили заедно, вече трябва да са си го извоювали...
И не за да се заяждам, ами просто като наблюдение: ако трябва да се избира между майстор и инженер, аз предпочитам майстора. Той някак ще я свърши работата, докато инженера въобще няма да я свърши, макар и да знае как.
По презумпция "майстор" е най-висша степен, макар и в тясна област. Инженер може и да е в по-висша/широка област, но като цяло е ниска степен на знание и можене.
Abu
Re: А цената на строителството?
17-03-2008 - 19:26:08
4овек,
сравняваш умствен и физически труд. Не може да искаш от работник да е ученолюбив (не че той не може да е такъв!), от работника се иска да е работлив, старатален... Инженерът може и да е мързел, но задължително трябва да чете. В този смисъл не е правилно да гледаш кой колко четял. Фатално е когато този, който трябва да чете не го прави, а този, който трябва да бачка - кръшка...
Съвсем по друга линия мога да оспоря твърдението ти, дето било по-вероятно висшистът да се самообучава, отколкото някой с основно. Т.е. един неук инженер/лекар/учител е по-вреден от сто пишман майстора. Ама тук не е форум за философия, макар тя да е навсякъде в живота...
Re: А цената на строителството?
18-03-2008 - 00:51:52
Zestate,

Какво стана с тези снимки бе джанам? Прати ги дигитални че да дойдат по-скороwinking smiley
Re: А цената на строителството?
18-03-2008 - 07:18:05
Е че пратих ти ги още миналата седмица! (Сега видях - на 13.03.2008)
Не си ли ги получил?
Пращам ти ги пак. Ако искаш ми дай и друг мейл?




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-18 07:20 от zestate.
Re: А цената на строителството?
18-03-2008 - 09:23:29
Абу, направил си ми впечатление на мислещ човек, който чете и не е в твоя интерес да защитаваш другата странаsmiling smiley
Abu
Re: А цената на строителството?
18-03-2008 - 12:17:00
4овек,
не ми е ясно какво точно искаш от работниците си. "Майсторлъкът" е много тясно понятие, за да се усъвършенстваш, трябва да се концентрираш върху конкретна дейност. Ученето не е само четене, трябва практика, и то много. За моралните качества въобще не говоря, те не се учат... Пък съобразителност и изобретателност зависят от интелекта, а той е различно нещо от обема знания, на тях също не се научаваш с четене.
Мисля, че от самото начало става дума за качествен продукт, създаден от качествени проектанти и изпълнители. Няма конфликт между тях! Конфликт има, когато едното не струва: или майсторът е калпав, или проекта, а много често и двете...
Re: А цената на строителството?
18-03-2008 - 12:30:02
avatar
Abu Написал:
-------------------------------------------------------

> Мисля, че от самото начало става дума за качествен
> продукт, създаден от качествени проектанти и
> изпълнители. Няма конфликт между тях! Конфликт
> има, когато едното не струва: или майсторът е
> калпав, или проекта, а много често и двете...


Прав си,но според мен всичко започва от инвеститора. Колкото по-алчен и неморален е той,толкова по-лош е продукта. Защото всички по веригата се съобразяват с щенията му.
Вчера водих клиент на оглед в нова сграда на "Аспекти". С разрешение за ползване от миналата година. Жилището се оферира като мезонет. Четири души се качихме в асансьора,само дето трябваше да се прегърнем по двойки и плътно да притиснем буза до буза,че да освободим вратата да се затвори. На вратата на мезонета пишеше "ателие". На първо ниво имаше 2 стаички и холче със забита вита стълба посредата,и тераса ,и ........балкон,от който може да се излиза само през прозореца. Така било по архитектурен проект. На горното ниво една ниша беше обявена за "спалня" и от там се излизаше на покрива. Междускатовото пространство беше обявено за тераса,която се оказа с обратен наклон и всичката вода от дъжда се стича пред и през вратата в нишата-спалня,оттам по витата стълба- та на първо ниво......
И пак- балкон,на който можеш да излезеш само от прозореца. Де факто,използваемо беше първото ниво,което нямаше повече от 50кв.м.Обявената квадратура на "мезонета" беше 116 кв.м.
Дали архитектът е бил толкова некадърен,или е изпълнявал повелята на "инвеститора"? smoking smiley
Re: А цената на строителството?
19-03-2008 - 08:47:35
Е точно усъвършенстването в определена дейност е нещо, което е отминало безвъзвратно. Необходима са хора и фирми, които могат да правят готов продукт.
Пример - фасада. Хващаш фирма за топлоизолации, заскеляват, правят топлоизолацията, обаче те не поставят улуци и водосточни тръби - значи тази фирма не прави фасади- не прави нищо всъщност. Ако правиш фасади , то трябва да правиш всико по фасадата.
Ако правиш изолации на покриви не може да не правиш и тенекеджийските работи и обратно.
Всички тясноспециализирани фирми и хора всъщност са тясноспециализирани, защото не искат да поемат отговоронст и са тарикати, които са намерири най-доходоносното от строителния процес.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход