Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

А цената на строителството?

Публикувано от Abu 
Abu
А цената на строителството?
09-03-2008 - 08:35:48
Аз не съм от спорещите има/няма балон. Приемам, че в момента има спад в продажбите, който може да се задълбочи. Как това ще се отрази на цените на имотите е коментирано доста. Но какви ще са цените за строителство? Не всеки има намерение да продава - строят се еднофамилни къщи, офиси, производствени помещения, складове и т.н. за лична употреба.
Накратко - ако покрай имотите поскъпнаха и строителните услуги и материали, какви биха били цените за строеж, когато имотите поевтинеят?
Re: А цената на строителството?
09-03-2008 - 09:07:28
Abu ,

Дори и да има балон , то строителството ще продължи . Ще се търсят имоти с по-хармонична архитектура и по-добро изпълнение , т.е. ще започне да се обръща внимание и на архитектурата . В този смисъл строителство ще има . Естествено цените на труд ще растат с това и на материалите. Тогава маржа на печалбата ще е по-малък /имам впредвид на инвеститорите , които ще продават имоти/
Abu
Re: А цената на строителството?
09-03-2008 - 09:39:18
argonavt,
питам за хората, които строят за себе си. Архитектурата ще ги вълнува не повече от досега...
Тук се изказват прогнози за фалити на 50% от строителните фирми. Добре, не споря, но как това ще се отрази на цената - нагоре или надолу?
Според мен в цените на труда и материалите има спекула, но далеч не е такава, като при крайния продукт. Т.е. възможности за понижаване на цените има, но не са толкова големи.
Моите опасения са да не стане като с малките ремонти - големите фирми изядоха хляба на дребните услуги и сега, за да си наемеш майстор за един ден работа, трябва да платиш като за една седмица. Страхувам се, че оцелелите строителни фирми, за да оправдаят съществуването си на слабия пазар, ще се принудят да поддържат високи цени. За да поддържат дейност, трябва с малко поръчки да се хранят дълго време... Иначе що да работят в този бранш?
Та, въпросът ми е как е по света в такава ситуация?
Re: А цената на строителството?
09-03-2008 - 16:21:46
Строителството НЕ САМО ще продължи , не само ще се вдигнат
цените на труда (не че сега са ниски) но и производителите и
вносителите на стр. материали ще отбележат ръст !
правилна е тезата , че фалитите ще доведат до монополизиране
а тогава.......

И ако строителна компания и производител на строителни материали
са реализирали ръст от (примерно 30 % спрямо предходната
година
) само оптимист би разчитал да си намалят цените до пролетарски !
Натрупана е инерция и тренда ще продължи

не трябва да се игнорира и факта,че в София най-новият панел
е на 20 год , има и над 50 годишни,при тях ресурсът изтича и
собствениците им ще станат новите наематели !!!
Колко от Вас са се понапънали да се позамислят , защо аджеба
от ноември 2007 по БТВ ,в предаването на Г.Тошев " Другата България"се
говори само и единствено за Китай и Виетнам - СЛУЧАЙНО moody smiley: moody smiley: moody smiley:
в Медиите няма безплатни случайности (поне за мен)
Всички,които мечтаят за срив на цените ще придобият правото
да продължат да мечтаят - както се казва в един друг бранш -
предстоящето вече се е случило , или казано по БГ (всичко е включено в цената)
В бясното застрояване са включени Разумни институции (които не се занимават с губене на пари а с ОБРАТНОТО) ,
така че кой и колко строители фалирали , няма значение
ако за един апартамент са инвестирани примерно 50 000 евра
от тези институции - той винаги ще струва НАЙ - МАЛКО 50 000
(финалът за кредитополучателя няма значение)

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Re: А цената на строителството?
09-03-2008 - 18:13:03
Abu ,

Разбирам , че искаш конкретни цифри или тенденции . Ето моето мнение :
- цените на труд ще растат
- цените на материали ще растат
- цените на имоти ще се задържат и може би леко ще растат
- ще се търсят имоти с хармонична архитектура / т.е. не на всички имоти ще растат цените , на някои ще падат/

Цената на труда и на материалите не се определя от това да ли строиш за себе си или за друг. Мое мнение , не искам да споря.
Re: А цената на строителството?
09-03-2008 - 21:38:17
Всичко може да расте но може и да пада.Зависи от търсенето и предлагането.
Re: А цената на строителството?
09-03-2008 - 23:06:18
Quote

В бясното застрояване са включени Разумни институции (които не се занимават с губене на пари а с ОБРАТНОТО)


[pazari.dnevnik.bg] Ама нали туй са разумни Институции(сигур кат са толкоз по-големи от българските са и с по-голямо пипе), как ли ще да са им се случили таквиз невероятни неприятности confused smiley eye popping smiley
, няма значение тях поне ще им бият една оздравителна инжекцийка - има нема 300-400 милиарда.
Колкото до вестите за китайците и разни дръпнати резидиращи в БТВ предаванията, това е за плашене на електората да не се пазари много за стоката наречена труд, че иначе видиш ли, ще го сменят тоз електорат. Само че кой кого и с какво...... :ami:
Re: А цената на строителството?
10-03-2008 - 08:54:50
т.е. и при задълбочаване на сегашния спад на продажбите на имоти и при очакван от мнозинството брокери ръст в продажбите на имоти, цените на материалите, на труд и на услуги, свързани със строителството ще нарастват?!?

това е най-революционно-еволюционната глупост, която съм чувал.
звучи ми точно като:
"няма значение дали аз е*а, или мен ме е*ат. важното е да забременея. какво от това, че съм мъж?"
Re: А цената на строителството?
10-03-2008 - 15:12:12
Да се върнем на темата за строителството. Без да съм експерт, моята теза е че ако не понижаване то може да се очаква задържане на цените на строителството.Работя в близка до строителството област и виждам че по морето трудно се намират общи работници за 25 лв/ден. хора без никаква квалификация, опит, желание за работа и т.н., които педи 2-3-5 г са пасли кравите на селото за 100 лв. (нищо против тях). Ако наистина има такова голямо свиване на сделки, нови обекти ...то всички тези ще са склонни по принуда да работят за 300-500 лв/месец тъй-като не стават за друго( отново повтарям нищо лично, просто лаишки разсъждения). А си мисля че труда е основно перо в разходите на строителните фирми. Естествено и материалите вървят нагоре но с много по-бавни темпове и просто фирмите ще са принудени да намалят баснословните си печалби. Според мен не може дълго да се задържат такива нива на печалба - примерно строиш на 300-400 евро(има и доста по-евтино)а продаваш на 900-1000. То така няма да останат наркотрафиканти, трафиканти на оръжие, сутеньори... що хем да не си законен хем да печелиш в пъти като от престъпна дейност?
Abu
Re: А цената на строителството?
10-03-2008 - 15:14:17
Отговорът на този въпрос ме интересува, но явно не е много лесно да се каже какво ще стане... Ще задам почти същия въпрос в друга тема, само за да се види, че въпросът е важен не само за мен. Логиката на събитията би трябвало да е същата...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход