Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво може да се разбере по УПИто

Публикувано от Sphinx 
Какво може да се разбере по УПИто
27-11-2011 - 17:46:05
Имам намерение да закупувам имот на публична продан(или поне да опитам :-) )

Въпросът ми е следния - Имам номера на УПИто(имотът е урегулиран и е 500м2), но тази имформация не ми е достатъна да знам на каква височина да строя, колко % от имота мога да застроя, какви отстояния и т.н.

Има ли начин по номера на УПИто да науча всички нужни детайли за строеж, като се има предвид, че не съм собственик(а собственикът(който и да е той) няма да ми съдейства?

И, ако няма, може ли да купувам на сляпо - имотът е на 2 улици, до него има други къщи, сравнително равен е?

Предварително благодаря за помощта!|
Re: Какво може да се разбере по УПИто
28-11-2011 - 11:23:06
avatar
Quote
Sphinx
Имам намерение да закупувам имот на публична продан(или поне да опитам :-) )

Въпросът ми е следния - Имам номера на УПИто(имотът е урегулиран и е 500м2), но тази имформация не ми е достатъна да знам на каква височина да строя, колко % от имота мога да застроя, какви отстояния и т.н.

Има ли начин по номера на УПИто да науча всички нужни детайли за строеж, като се има предвид, че не съм собственик(а собственикът(който и да е той) няма да ми съдейства?

И, ако няма, може ли да купувам на сляпо - имотът е на 2 улици, до него има други къщи, сравнително равен е?

Предварително благодаря за помощта!|

Влез в сайта на ГИС и по номера и квартала, можеш да намериш УПИ- то. Виж параметрите му.
Ако е за София. Можеш и да отидеш до ДАГ- ул. Сердика №6 и да потърсиш отговарящия за този район. Носи и скицата.
Re: Какво може да се разбере по УПИто
28-03-2012 - 14:36:40
Здравейте!
Имам такъв казус - предлагат ми имот в село до Варна, част от двор/в задната му част/ с площ 400м2 и пътче до улицата с шир.3,5м и дълго около 25м. Собственика ме уверява, че мога да строя на тази площ/такава е и моята мотивация/, но аз не искам идеална част от имота, а реална и не знам възможностите и пътя към решаване на казуса ми:
1/ дали мога да строя в/у тия 400м2 + 88м2 път до улицата
2/ колко може да се разреши РЗП
3/ ако е идеална част кое УПИ мога да ползвам - мое ново или старо на собственика
4/ как мога да се сдобия с реална част/отделен имот/, преди покупко-продажбата или след нея
5/ неоходимо ми ли е ползването на адвокатска или брокерска услуга за реализирането на сделката
6/ имам уверението на собственика, че в/у имота няма тежест, обаче не е проверено
Търся професионален съвет и поради това се обръщам към Ващия сайт. Моля, ако е в компетенциите Ви този казус и имате добрата воля да ми помогнете със съвет или действия, да го направите, за което Ви благодаря предварително на този етап!
Re: Какво може да се разбере по УПИто
28-03-2012 - 15:52:47
Аз така си купих парцел................
1. Посещение при геодезист или архитект със скица и всички други налични документи.
2. Добре е техн. лица да са от същата община, защото делбата на парцела е сложен процес и отгоре на това дълъг, при мен стана за 5 месеца.
3. Ако не може да се раздели реално и да се получат 3 парцела, два за строителство и един за твоя бъдещ път, който трябва да го купиш заедно с задния, така че предния да си остане на сегашния стопанин НЕ КУПУВАЙ.
4. Успех.
Re: Какво може да се разбере по УПИто
03-04-2012 - 10:17:25
Quote
KAKAmu
Здравейте!
Имам такъв казус - предлагат ми имот в село до Варна, част от двор/в задната му част/ с площ 400м2 и пътче до улицата с шир.3,5м и дълго около 25м. Собственика ме уверява, че мога да строя на тази площ/такава е и моята мотивация/, но аз не искам идеална част от имота, а реална и не знам възможностите и пътя към решаване на казуса ми:
1/ дали мога да строя в/у тия 400м2 + 88м2 път до улицата
2/ колко може да се разреши РЗП
3/ ако е идеална част кое УПИ мога да ползвам - мое ново или старо на собственика
4/ как мога да се сдобия с реална част/отделен имот/, преди покупко-продажбата или след нея
5/ неоходимо ми ли е ползването на адвокатска или брокерска услуга за реализирането на сделката
6/ имам уверението на собственика, че в/у имота няма тежест, обаче не е проверено
Търся професионален съвет и поради това се обръщам към Ващия сайт. Моля, ако е в компетенциите Ви този казус и имате добрата воля да ми помогнете със съвет или действия, да го направите, за което Ви благодаря предварително на този етап!

Понеже не сте посочили населеното място, за което е питането Ви.... ще се опитам да Ви ориентирам най-общо ....

На първо място, при такава сделка Ви трябва адвокат безапелационно winking smiley

Съмнявам се, че можете да обособите самостоятелен парцел с посочената квадратура но все пак това зависи от конкретното населено място. За целта ще трябва да направите една среща с геодезистите или с главния архитект за райнона. Там ще можете и да разберете дали въобще можете да строите в така "обособена" задна част от парцел .... все пак си има отстояния от съседни имоти .....

Няма пречки (а и Ви го препоръчвам) ако имота позволява, със самата сделка да се направи и реалната делба на имота ... адвоката, който ще ползвате ще Ви запознае с подробностите.

В случай, че парцела е неделим ... пак можете да го закупите, като със самата покупка си уредите начина на ползване на съсобствения двор с настоящия собственик ( с един протокол за ползване) ... както и да си учредите взаимно право на строеж ... за да нямате след това спънки с последващото изграждане на търсения от Вас имот т.е. да не зависите от съсобственика си.

Разбира се, при оставяне в съсобственост има няколко риска в дългосрочен план, но с тях отново ще Ви запознае адвоката, който ползвате.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-04-03 10:25 от Krokodil.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход