Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Какво точно ми искат?

Публикувано от georgebg 
Какво точно ми искат?
18-07-2009 - 09:08:24
Подал съм документи за кредит, купувам къща от фирма, която пък е купила имота през 2005 от частно лице. Сега ми искат документ че къщата е завършена или нещо такова (или евентуално да го разбирам разрешение за експлоатация ли ? ) , а в нея се живее още преди 2005 г.
При предния нот.акт си има данъчна оценка, от което заключавам че сградата е завършена, защото на строеж никой не плаща данъци, докато не се завърши, дори в приложените документи при продажбата 2005 г. нотариуса не е изисквал други документи , освен скица, и данъчна оценка...

Е сега - какво точно ми искат и откъде мога да го взема, за да им докажа че къщата е ок? (от документи вече издивях - предложих им да си направят комисия и да ходят да гледат че и хора си живеят и т.н., на всичкото отгоре залагам друг имот като ипотека за да купя този)
Re: Какво точно ми искат?
18-07-2009 - 15:44:53
avatar
georgebg Написал:
-------------------------------------------------------
> Подал съм документи за кредит, купувам къща от
> фирма, която пък е купила имота през 2005 от
> частно лице. Сега ми искат документ че къщата е
> завършена или нещо такова (или евентуално да го
> разбирам разрешение за експлоатация ли ? ) , а в
> нея се живее още преди 2005 г.
> При предния нот.акт си има данъчна оценка, от
> което заключавам че сградата е завършена, защото
> на строеж никой не плаща данъци, докато не се
> завърши, дори в приложените документи при
> продажбата 2005 г. нотариуса не е изисквал други
> документи , освен скица, и данъчна оценка...
>
> Е сега - какво точно ми искат и откъде мога да го
> взема, за да им докажа че къщата е ок? (от
> документи вече издивях - предложих им да си
> направят комисия и да ходят да гледат че и хора си
> живеят и т.н., на всичкото отгоре залагам друг
> имот като ипотека за да купя този)

Отиди в Общината. Виж какво пише в данъчната оценка- за какво се издава- само за земя или за земя и къща. Ако е само за земя, значи че къщата не е законно построена. Виж какво пише в нотариалния акт, издаден след покупката от фирмата. Там трябва да пише- земя и къща от едиколкоси кв. м., брой етажи, масивна или не.
Ако не пише нищо такова, но къщата си има архитектурен проект- заверен и разрешение за строеж, само трябва да мине комисията, която да приеме завършения строеж. Тогава, на база документите, се вписва в твоя н. а. при изповядването на сделката.
Бъди благодарен на банката, че ти иска тези документи.........и в никакъв случай не допускай хората, които сега живеят там, да не са излезли, в деня на изповядване на сделката. Да не се окаже, че си си купил къща, която не можеш да ползваш години наред, докато водиш дела за опразване.....

Re: Какво точно ми искат?
19-07-2009 - 09:18:53
благодаря за отговора,
в предварителния договор е описано кога и как се предава владението, какво остава като оборудване и т.н. т.е. всички подробности, а и е нот. заверен, а и в н.а. естествено че е описана къщата етаж по етаж и земята, данъчната оценка само не съм виждал засега, но при предната сделка при същия нотариус, описах какви документи са му представили - един от тах е дан. оценка т.е. предполагам че и къщата я има в данъчната оценка, но това ще проверя утре за всеки случай. Всичко това го имат банката отдавна и имам чувството че търсят под вола теле - при все че им представих данъчната си декларация със зелените печати заверена от нап, допълнително ми искаха удостоверение че съм подал данъчна декларация :g:
В крайна сметка не искам банката да е мой адвокат, аз си имам но той беше лаконичен, че не могат да ми искат такъв документ и недоумяваше, затова и питам тук. Ипотекирам друг имот , за който са ми искали 2 пъти по-малко документи, от този който ще купувам smiling smiley
Re: Какво точно ми искат?
20-07-2009 - 10:04:54
avatar
georgebg Написал:
-------------------------------------------------------
> благодаря за отговора,
> в предварителния договор е описано кога и как се
> предава владението, какво остава като оборудване и
> т.н. т.е. всички подробности, а и е нот. заверен,
> а и в н.а. естествено че е описана къщата етаж по
> етаж и земята, данъчната оценка само не съм
> виждал засега, но при предната сделка при същия
> нотариус, описах какви документи са му представили
> - един от тах е дан. оценка т.е. предполагам че и
> къщата я има в данъчната оценка, но това ще
> проверя утре за всеки случай. Всичко това го имат
> банката отдавна и имам чувството че търсят под
> вола теле - при все че им представих данъчната си
> декларация със зелените печати заверена от нап,
> допълнително ми искаха удостоверение че съм подал
> данъчна декларация
> В крайна сметка не искам банката да е мой адвокат,
> аз си имам но той беше лаконичен, че не могат да
> ми искат такъв документ и недоумяваше, затова и
> питам тук. Ипотекирам друг имот , за който са ми
> искали 2 пъти по-малко документи, от този който ще
> купувам


От опит ще ти кажа- банката има право да реши какви, освен изрично упоменатите в закона документи, да ти иска. Също и нотариусът- е той може да поиска нещо, което не е сред задължителните, но подпомага взимането на решението му, че всичко по имота е изрядно. Така че, нямаш избор- доставяш им документа..........
Само предполагам, че обследвайки двата нотариални акта, техният юрист е забелязал липсата на документа при първото прехвърляне. Затова го иска. И е в твой интерес също...........
Re: Какво точно ми искат?
20-07-2009 - 13:14:57
е да де те всичко може да поискат и най вече нещо което не може да се осигури, като решат да ти откажат и като нямат никакво друго основание , освен може би липсата не ресурс ... ама поне да си кажат а да не ме правят на маймуна - как да им докажа за къща построена преди 10 и повече години, като за нея тогава не е бил необходим акт 16 или разрешение за въвеждане в експлоатация и т.н. ... както и да е благодаря за съветите ...
Re: Какво точно ми искат?
20-07-2009 - 13:47:22
avatar
georgebg Написал:
-------------------------------------------------------
> е да де те всичко може да поискат и най вече нещо
> което не може да се осигури, като решат да ти
> откажат и като нямат никакво друго основание ,
> освен може би липсата не ресурс ... ама поне да си
> кажат а да не ме правят на маймуна - как да им
> докажа за къща построена преди 10 и повече години,
> като за нея тогава не е бил необходим акт 16 или
> разрешение за въвеждане в експлоатация и т.н. ...
> както и да е благодаря за съветите ...


Може да им занесеш удостоверение от общината, където трябва да има и арх. проект дори. Все пак, щом за къщата се плаща данък и щом е включена в данъчната оценка, значи се води на отчет там. Аз съм вадила такава бележка/удостоверение от общината в Елин Пелин през 2002г.- преди банките да почнат да отпускат заеми през просото.
Не се настройвай срещу банката- нали ти имаш интерес да ти отпуснат пари!? Просто и при тях са затегнали мерките за "сигурност".........което е полезно и за теб като бъдещ собственик.
Re: Какво точно ми искат?
20-07-2009 - 13:58:30
avatar
Поискай удостоверение за етап на завършеност.
В София взимат малко над 100лв. за да ти го издадат.
Че и на огледи ходят.
Но ако е селска община ще ги хвърлиш в потрес.
Re: Какво точно ми искат?
21-07-2009 - 15:28:57
avatar
georgebg Написал:
-------------------------------------------------------
> ...
> В крайна сметка не искам банката да е мой адвокат,
> аз си имам но той беше лаконичен, че не могат да
> ми искат такъв документ и недоумяваше, затова и
> питам тук. ..







Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-07-21 16:26 от прУфесУр тъпарон.
Re: Какво точно ми искат?
07-08-2009 - 18:12:48
камелия, за къщата се плащат данъци защото е декларирана в общината - кога е построена тази къща. Може да е строена без строителна документация - затова от банката искат документи. ако къщата няма може да се извадят. 1500 лева и готово. Процедурата не е незаконна, ако строежа отговаря на изискванията, прави се заснемане и ... се вадят всички актове, и разрешение за ползване. Без банка може да си живеете без притеснения във въпросната къща, (е, зависи де...как е строена, отстояния, и т.н.)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-08-07 18:16 от Ivo.NovDom.
Re: Какво точно ми искат?
13-08-2009 - 18:23:19
Най-добре свържете адвоката Ви с юриста на банката! Те ще се разберат най-добре.
Това, което може да търсят за къщата - старо строителство (за което няма Удостоверение за въвеждане в експлоатация) е така нареченото Удостоверение за търпимост по параграф 16 на ЗУТ. ИвоНов дом е описал архитектурноро заснемане и така нататък с което доказвате, че къщата е построена преди еди си коя година и са спазени всички законови изисквания. Всъщност кога е строена къщата? Щом къщата я имате нанесена на скицата значи всичко е ОК.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход