Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

неустойка при просрочване на договор

Публикувано от Невидимко 
неустойка при просрочване на договор
14-08-2009 - 17:44:49
Здравейте,

Въпросът ми към юристите от форума е: Какви са шансовете ми да получа обезщетението от строителя което е определено с нотариално заверен договор и досега не е изплатена нито стотинка от него?

В чл.13 от нотариално завереният ни договор за преотсъпено право на строеж е записано следното: "Страните се споразумяват, че при неосъществяване на строителството в чл. 7 срок, строителя дължи на възложителя за забавата неустойка в размер на левовата равностойност на 5000 евро месечно. Неустойката се заплаща ежемесечно на 5то число на месеца следвал забавата."

Чл. 7 гласи следното: 1."Строителството на сградата предмет на договора ще бъде извършено в уговореният вид в срок от 30 месеца, считано от датата на протокола за за даване на строителна линия" и 2."В случай на прекъсване напо причини за които строителят не носи отговорност, сроковете по този договор се считат за продължени с толкова дни, колкото е прекратено прекъсването на строителството.

Разрешението за строеж е с дата: 30.09.2006

Строителството е прекъсвано всеки сезон за 4 месеца със заповед на кмета на общината, но доколкото знам заповедта касае само грубото строителство, но не и вътрешните довършителни работи. Т.е. за един сезон имам в предвид, че има 4 месечна забава не по вина на строителя, но за останалите месеци които според моите изчисления са 5, строителят ми дължи 25000 евро.
Re: неустойка при просрочване на договор
14-08-2009 - 20:46:23
Quote

Какви са шансовете ми да получа обезщетението от строителя което е определено с нотариално заверен договор и досега не е изплатена нито стотинка от него?

Не мога да ви кажа какъв ви е шанса да получите реално договорената сума, но ако сезирате съда- вероятно ще имате осъдително решение. Което не гарантира плащане...

Поканете го да плати договореното обезщетение за забавено изпълнение- нотариално, разбира се( улеснявате си доказването после).
А, че ще има после, мисля не се съмнявате- 25 000 евро си е цифра.
Re: неустойка при просрочване на договор
14-08-2009 - 23:16:21
avatar
Невидимко Написал:
-------------------------------------------------------
Имате в предвид, че поканата
> трябва да е нотариално заверена, така ли?


Не, трябва да е връчена от нотариуса. И трябва да пише към какво го приканваш изпълнителя.......
Re: неустойка при просрочване на договор
14-08-2009 - 23:37:43
smiling smiley Правилно сте разбрали.
С риск да ме помислите за мрънкало( няма да сте далечни на истината, предполагам), но все пак с оглед изясняване на фактологията( говорите за строителство, като от цитата на клаузите по договора остават известни неясноти у мен...), ви препоръчвам да посетите колега адвокат за тази дейност. Цялостно! ....

Лесно звучи написаното в първият ми пост, но си има доста тънкости и за да не съжалявате в бъдеще- парите дадени сега за адвокат ще ви се върнат многократно впоследствие. А ако попаднете и на качествен- след време ще оцените думите ми.
Тънкости има и в написването на НП. smiling smiley
Re: неустойка при просрочване на договор
15-08-2009 - 13:01:36
Не съм ви чела договора, за това ви изпращам при колега и защото
- не знам каква степен на завършеност сте договорили на обекта предмет на договора( отделните уговорки трябва да се тълкуват във връзка едни с други и всяка една да се схваща в смисъла, който произтича от целия договор), а от там доста неща не са ми ясни.
- той да ви напише поканата, че не какво да е написано в НП ви ползва( междувременно се правят доста справки и се събират доказателства, които може и да не ползвате в бъдеще, но е полезно да имате)
- след като колега е изготвил договора за вас, значи си е предвидил повечко шансове във ваша полза.
- това вземане трябва И да се обезпечи!!! преди всичко останало....
- адвокат ви е нужен, каквото и да говорим, от първата до последната стъпка- от поканата до евентуално водене на дело.


Quote

Единствената причина да задам въпросът ми е дали има смисъл да влизам в правен спор, дали изобщо имам някакъв шанс за да мога колкото се може по-добре да преценя дали целта ще оправдае средствата и дали рискът и губенето на време и средства ще си заслужават.

Не съм запозната с клаузите по договора- как да ви отговоря? А трябва и да се проучи имущественото състояние на фирмата...
Принципно и въпреки, че съм в такъв форум- страните по договор следва да се дисциплинират! А няма по-добър начин от паричната санкция...
Аз съм "за" да предприемете нужното. Във вашите правомощия е да вземете решение, като се съобразите, че вие ще плащате за цялата правна еквилибристика. Предварително.( това последното не е никак сигурно winking smiley smiling smiley ).
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход