Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Имам ли право на задния си двор

Публикувано от palikarska 
Re: Имам ли право на задния си двор
30-05-2008 - 15:19:10
Парцалев представи си че става някакво природно бедствие и падат половината панелки в кв. Люлин които са построени с право на строеж. Според мен толкова собственици няма да могат да се организират и пак да възстановят сградата. Обаче съм сигурен че общината ще направи нещо за тях и ще им дари безвъзмездно парцела върху който е построена сградата за да могат да го дадат на обезщетение. При такива трагични събития всеки ще помогне на хората, а няма да се възползва от тяхното нещастие и да ги ограби !
Даже в Пловдив от общината имаше предложение пробно да надстроят с още 2 етажа една панелка(понеже било възможно) и в замяна строителя трябваше да санира целия блок и за целта предлагаха на собствениците на блока да им продадат земята (за да може да учредят право на строеж за етажите ) за някаква абсолютно символична сума колкото да се каже че има сделка, но всички отказаха и нямаше никаква заинтересованост.

Та идеята ми беше такава - ти ако имаш парцел и дядоти е отстъпил право на строеж и сградата падне и виждаш че хората са отишли на улицита няма ли да им дадеш шанс пак да имат апартамент или ще гледаш отстрани как минават 5те години за да можеш пак да си ползваш парцелчето ??
Re: Имам ли право на задния си двор
30-05-2008 - 16:44:14
Веци,
не става дума някой да им дава отново право на строеж, защото те си го имат и никой не може да им го отнеме. Друг е въпроса дали ще имат средствата, за да си упражнят правото. Дори и общината да им даде право на строеж, пак трябват пари.
Аз не говоря, че собственика на земята ще се облагодетелства от нещастието на другите, защото той самия ще бъде потърпевш. Въпроса е в това, че при погиване пак ще се получи празен терен, върху който собственика на земята ще има право на строеж 30 % от РЗП (каквото е било обезщетението), а останалите 70% ще се разпределят на 20 души, които са имали апартаменти. Въпроса е кой ще плати на строителя, за да възстанови сградата? В случая собственика на земята също или ще плаща на стрител за неговото право на строеж или ще чака 5г. другите да се възползват от собственото си право на строеж. Не виждам за какъв шанс говориш, след като всичко е ясно. Въпроса е , че след тези 5г., ако никой не упражни правото си, то собственика може да учреди съвсем ново такова.
Колкото до примера ти с общинска земя, дори и общината да им дари парцела, то строителя би ги обезщетил само с тези 30%, т.е. всички ще получат безвъзмездно равни части, но от 30-те процента! Докато, ако има застраховка, то застрахователя би трябвало да плати на строителя съответната площ и собственика на това жилище пак да се ползва от него.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход