Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Re: Шумоизолация на таван - как и с какво?
29-10-2007 - 18:06:34
явно рабирате разликата, но защо решихти че този продукт НЕ Е ШУМОИЗОЛАЦИЯ?

и не става въпрос за стъклофибърни тапети - явно не сте отворили линка - ние имаме направени по този начин само по една стена в две стаи - контакт с друг апартамент и върху асансьорна стена - ефектът е забележителен, макар че, естествено, би трябвало да има и на тавана и пода, за да е пълен.

а вие си карайте с гипсокартона - той ще си ви кънти, но ще свикнете - те май вече всички свикнаха!!

най-добро е пълно решение - стени, тавани и подове - шумоизолацията е вградена в бетона - но все още не е задължително за БГ.. а и е въпрос на пари.. впрочем не знам цената..
Re: Шумоизолация на таван - как и с какво?
30-10-2007 - 14:05:30
Navi, подробно разгледах линка и сертификата и никъде, ама никъде не пише и дума за шумоизолационни свойства на тези тапети, единствено в заглавието, което е явно написано от човек, който не разбира нищо от тази материя. Акустично поглъщане означава погглъщане на зуковата вълна. А коефициента аw=0.25 означава, че 75% от вълната се отразява обратно в помещението, което е означава минимални акустиччни свойства. Имайте предвид, че дабрите акустични материали са с коефициенти аw=0,90-0,95.
После, тези тапети се боядисват, като боята намалява коефициента на абсорбация още. Има и бои, които са специално разработени за покритие на акустични материали, но тук едва ли ще се намерят.
Не бъркайте изолация и шумопоглъщане /акустика/. В повечето случаи тези свойства са дори противоположни /проста физика/
Abu
Re: Шумоизолация на таван - как и с какво?
30-10-2007 - 18:32:56
Не знам, все трябваше да се появи някой специалист, ама това е форум за имоти и сигурно рядко се вясва такъв насам ... Аз продължавам да вярвам, че преди поглъщането на външния шум трябва да се опита максимално отразяване или разсейване. Ако шумът е точно определен (с постоянни характеристики), само въпрос на изчисления е да се направи "щит". Т.е. първо преграда срещу конкретен шум, после универсалната "тапицерия".
Re: Шумоизолация на таван - как и с какво?
31-10-2007 - 11:43:16
Правя още едно допълнение: при изолацията става въпрос за редуциране на определен вид енергия /звукова, топлинна и т.н./ при преминаването й през изолатора, т.е. изолация от ВЪНШЕН шум или температури. Имаме източник на шум, стена, помещение, което трябва да е изолирано от източника. При АКУСТИКАТА нещата са съвсем различни - трябва да се намали значително силата на отразените от стените звукови вълни, които имат определен негативен ефект. Т.е. трябва да се получи абсорбиране на звуковата енергия от стените в помещението на източника. Това въобще не означава, че тези вълни не преминават в съседно помещение!!!
Re: Шумоизолация на таван - как и с какво?
15-11-2007 - 13:35:20
За съжаление в България липсват специализирани продукти за допълнителна шумоизолация. Като тези например:TUK

Поради липса на такива тук се прилгат методи НАПРАВИ СИ САМ
В руските сайтове има подробна информация за шумоизолация, а и самите руснаци имат разработени готови панели за облицовка на тавани и стени.
От всичко което съм прочел с две думи:
На тавана ти трябват поне 15 см многослойна изолация - най добре с 10 см плътна вата (>50кг/м3) , два слоя гиспокартон, между които изолационна мембрана от полиуретан (има ги в БГ). Конструкцията се прави по стандартен начин, но е хубаво да се използват така наречените акустини скоби (които също ги няма в Бг)
- заместват се с обикновни, на които слагаш гумена подложка.
Такава подложка слагаш и между плочата и профилите, а също и към стените.
Целта е да се намали предаването по конструкцията. Има рула с такава подложка на пазара. Избирай по-дебелата

Да ти обърна внимание че ватата която се продава масово не е за тая работа.
Най-често ще срещнеш Урса, Изовър вата за по 2лева. Не стават категорично, производителите много хитро не посочват каква е плътността на тия вати, а тя реално 12 кг/м3 Също така няма да видиш и графика на звукопоглъщането им.
Да не говорим за некоректността на производителите особенно на Изовър, които са си кръстили тая лека вата АКУСТО?!
За целта е необходима плътна вата, руснаците препоръчват 35-50 кг/м3, но за твоята цел е добре и по-плътна, защото честотите които гониш са по-ниски.
Имай впредвид че плътна каменна вата 10см си е цифра.
Абе цялата работа ще ти стъпи около 50лв/м2, което не е много

Ефекта е силно притъпяване на силните звуци (дърпане на маса по теракот, ходене с токчета) и изчезване напълно на говор, телевизор и ходене с чехли.

Има вероятност да се предава звука по стените, но да тръгваш да правиш и стенна облицовка е доста скъпо, макар че топлоизолационния ефект е добър
Re: Шумоизолация на таван - как и с какво?
16-11-2007 - 12:25:41
Точно по този въпрос, сега съм на карабина, как е най-добре според вас да се направи за да се оправи пролема с ударните шумове , като вече имам заложена изолация фибран по таваните на апартаментите.
Re: Шумоизолация на таван - как и с какво?
16-11-2007 - 13:33:32
Aко питаш как е най-добре:
Най - добре е да направиш пода на комшиите отгоре. Има различни варианти - сух под, подложка под ламината, вата със армирана замазка
Информация има много .
Най-често обаче комшиите не искат и да чуят- тогава ти остава да си правиш тавана по описания горе начин.
Тук има многo добре описани схеми:
ЦЪК
гледай схема номер 9
Re: Шумоизолация на таван - как и с какво?
17-01-2008 - 12:13:49

на 6ти етаж съм , блока е 8 етажа , от 35г военен блок , дебели стени ... спя и прекарвам повечето време в стаята граничеща пряко със стълбището , машината като тръгне даже ме буди рано сутрин , искам да намаля поне на 50% шума ... ясно ми е че звука се предава и по конструкцията , ...искам да изолирам само едната стена- фронталната (8кв.м) номера е там че нямам много средства сега , четох за руските съвети малко , то такава вата продава ли се тук (50 кг/куб/м )
Отначалото мислех че ще ми се размине с тези дунапренените парчета (дето за звукозаписни студиа ги ползват) ,но те са за звукопоглъщане доколкото разбрах , кори от яйца в гипсокартонова кутия едва ли ще помогне нещо ?!
Сложна е работата , страхувам се че ако дам 400лв за тази система с ватата и кутията , няма да има смисъл много , тъй като звука идващ от конструкцията(таван второстепенни други стени) ще предават повече шум ... къде е баланса - не се знае sad smiley
По- лесно ще е отвътре да се направи изолацията , тъй като от външаната страна има електромерно табло и кутия за кабелна телевизия ...

http://www.acoustic.ua/Article_225.html Коя схема е най удачна за моя случай ?



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2008-01-17 12:16 от hakama.
Re: Шумоизолация на таван - как и с какво?
20-01-2008 - 22:34:57
Здрасти, hakama

Естествено би могъл да си направиш обшивка на стената.
За целта може да използваш каменна вата с такава плътност (а за такъв структорен шум дори и по-плътна) Таква вата се продава има Тервол, Рокуул, и доста други марки.
В руския сайт има подходящи конструкции, например номер 11.
Имай впредвид че за структирен шум ти трябва маса, тоест за да усетиш ефект ти трябва поне 10см тежка вата и два гисокартона (или гипсофазера на Видафлор на Кнауф).
Като бонус получаваш перфектна топлоизолация и възможност да поскриеш тръби и кабели.
Ефекта който да очакваш обаче е максимум намаляне на звука наполовина
Ако се интересуваш порови се по сайтовете за звукопоглъщащи материали и гледай за коефициент на поглъщане на ниски честоти

Таква конструкция на 90% ще спре говор и музика, но за асансьора добър ефект ще е приглушаване на 50% Разбира се звукът ще се предава и по пода и по тавана.
Най-лесно е да видиш асансьорен техник да даде акъл как по-тихо да се движи кютука.
В новите блокове гледам доста по-прилични са асансьорите - тихички
Питай за материали ако се решиш
Re: Шумоизолация на таван - как и с какво?
21-01-2008 - 08:21:06
Въпрос към Явор Андреев (по-горе го видях). В Троян търсех каменна вата за шумоизолация на под, но всички магазини ме увериха, че "няма такова нещо" и се слагало фибран. Сложих фибран отгоре, а отдолу вата с гипскартон, но не спира ударния шум. Мисля, че купуват вата от Вас - обяснете им че има и такава, защото пак ще строя!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход