Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Изграждане на път???

Публикувано от Geto 
Изграждане на път???
21-01-2008 - 18:58:39
Ето новата ми главоблъсканицаsmiling smiley Парцела ми е на 2 улици, но на едната страна която е близо 40м. май ще ми се наложи да правя път. Моля, ако някой се е занимавал с подобно нещо нека да сподели! Дайте някакви цени и др. детайли?

Благодаря
Re: Изграждане на път???
21-01-2008 - 19:00:44
Защо ще ти се наложи?
Abu
Re: Изграждане на път???
21-01-2008 - 20:41:16
Ами аз разбирам, че на две страните на парцела са на улица и сега ще правиш още един път. Както и да е...

Ако е за строителство - от бетон с армировка.

Ако е за сравнително леки коли:
ЗУТ
Чл. 81. (1) Задънени улици за осигуряване на достъп до ограничен брой урегулирани поземлени имоти трябва да имат широчина най-малко 3,5 м, а в градовете, когато задънената улица обслужва повече от 4 урегулирани поземлени имота - най-малко 6 м. Задънени улици, по-дълги от 100 м, завършват накрая с уширение, осигуряващо обръщането на автомобилите в обратна посока.

ако не е задънена - чл. 80, т.е. мин. 4 м.

ИЛИ:
4м х 40м = 160 м2 път

1. Почистване (подравняване с булдозер), извозване на пръст ? м/с
бордюри, ако ти е възможно
2. чакъл едър 160 м2 х 0,2 м = 32 м3; разстилане бобкат и валяк по 1/2 мс
3. дребен чакъл 160 м2 х 0,15 м = 24 м3; разстилане и валиране, пак толкоз...

Ако няма голям голям наклон, местене на огради, ел. стълбове и др. пречки трябва да стане за два-три дена. Преди две години подобен път ми излезе 1000-1200 лв. (имаше и допълнителни трудности). Ако някой ти каже, че филцът се разпрашава и каля, да знаеш, че е преувеличено. Отначало мислех да го бетонирам или асфалтирам, ама май няма нужда.
Re: Изграждане на път???
21-01-2008 - 22:27:29
Парцела е трапец, като лицето към съществуващата улица е 12 м. и архитектите смятат, че не е достатачно за камионите да маневрират, а също и др. причини. Наклонът е 4 м. което създава проблеми за пътя и съответно парцела.

Благодаря Abu. Някой има ли по-пресна информация касаеща цените?

Хайде със здраве
Re: Изграждане на път???
22-01-2008 - 09:53:50
Тия цитати от ЗУТ се отнсят за проектирането размерите на улици, докато тук улицата е ясна, а човекът пита за строителството на самите настилки.

1) Помисли за подземните проводи и съоръжения, които ще трябва да се правят по тази улица, за да не се окаже вярна максимата, че асфалтът е материал, който се полага преди започване на изкопните работи.

2) Щом е наклонена, текат ли много води? А има ли дъждовна канализация? Ако текат и няма, направи канавка (по възможност от обратната страна на твоя парцел), защото каквото и да направиш по улицата, течащата вода след това ще го разбие.

3) Щом е само за маневриране на техниката по време на строежа, изсипи един камион чакъл (или трошен камък) и го разстели с бобкат. Всяка друга по-качествена настилка ще бъде разбита от тежката строителна механизация. Ако има хубав хумусен слой, го изгреби и складирай, защото ще ти трябва после за градината вместо да купуваш.

4) Когато приключиш с къщата, оградата и градината, ще му мислиш за по-трайна и красива улична настилка.
Re: Изграждане на път???
22-01-2008 - 11:12:12
В общи линии извършваш подравняване на терена с багер, после се насипва нестандартен камък, който също се подравнява. Това го правиш в началото на строителството, за да може по време на строителството да го утъпчат бетоновозите.
Това е най евтиния начин.
Abu
Re: Изграждане на път???
22-01-2008 - 18:33:03
Цитатът е за да не си измислям ширината - 4м за квадратурата, оттам за кубиците. Ако тръгнеш с идеята "после ще го правим по-трайно и красиво", рискуваш много. С един камион чакъл доникъде няма да се справиш, особено ако не е почистена калящата се почва. След първия дъжд чакълът ще изчезне навътре в почвата.
За товарните камиони:
До склада ми едни момчета поправят КАМАЗи. Всяка година на пътя се насипва чакъл и непрекъснато потъва. Теренът е равен, с бетонна стена от едната страна. Някога е имало и асфалт - просто нямаш представа колко се натоварва от тези машини пътят. После, в парцела ми складът е на 20 м от портата - съответно го очакълихме преди има-няма десет години, за да се влиза с микробус. Ама да бяхме изгребали чернозема! Ако кажа, че сме изсипали вече към 40 м3, няма да е лъжа! В момента е непроходима кал... Не ми се говори и за двата смъртни случая в рамките на една седмица, които накараха строителите на мост-канала до брат ми да си бетонират накрая пътя. Затова поне като личен опит съм категоричен: за товарни коли - само армиран бетон.
Re: Изграждане на път???
22-01-2008 - 19:59:18
Ами, добре! Направете го сега трайно и красиво. След това разкопайте за ток. После пак го направете трайно и красиво. След това разкопайте за водопровод. Пак трайно и красиво. Следва разкопаване за газ. Пак трайно и красиво. Бетоновози и бетонпомпа го разбиват. Пак го правиме трайно и красиво. Разкопаваме за канализация. Пак го правиме трайно и красиво. Пак го разбиват камионите. Пак го правиме. Сега вече строежът е приключил и можем да сме спокойни, че няма кой да го разбие. Идват летните дъждове и водата го подкопава, щото от много трайно и красиво сле забравили канавките.
Abu
Re: Изграждане на път???
22-01-2008 - 21:06:27
pe6o, не си прав... Има проекти или поне идеи къде какво ще минава. Може да се заложи в/под бетона. В краен случай може да се копае под него. А с единия камион чакъл ако не е достатъчно и се наложи през две седмици да вкарваш по толкова? Ами ако само веднъж натоварена кола поднесе и се гътне? Не са толкова много парите за бетон с армировка, за мен е оправдан харч.
Re: Изграждане на път???
22-01-2008 - 21:54:00
Може и стари панели да се наредят.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход