Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

изгребна яма или пречиствателна станция

Публикувано от zvezda1 
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
24-09-2008 - 23:52:02
Май скоро ще трябва да обърнем взорът си от запад на юг към Обетованата земя еврейска за да почермим от богатият им опит за съвременен начин на живот в условия на пълно безводие и суша eye popping smiley :ami: :cry:

А някои умници все още студат бирата под чешмата :}
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
25-09-2008 - 00:47:01
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> За миенето говоря бе човек
> Иначе си пия Шуменска и Старо Загорска.
> А в Сф няма откъде др. да дойде - Рила и Витоша
> (за вкус). Каквото "краднем" от Струма и гърците -
> пак Рилско.
> При мен специално, подозирам, че е нещо изостанало
> Витошко - определено се различава на вкус от др.
> части на Сф. Няма да е задълго - вече не стига -
> много ново строителство наоколо.
> И не ми се мисли за този град при 1-2 сушави
> години - изпили сме одма яз. Искър, а др. няма. А
> и той май не се поддържа особено - пошумяха преди
> години (когато свърши или го източиха) и до там. А
> Сф вече х3-4 спрямо проекта му. Самият язовир
> сигурно вече е "затлачен" поне 1/3, а си бараме
> *** и веем европейски знамена.
> Водата за пиене вече си я купуваме и май не ни
> прави впечатление, а градските чешмички ни
> напомнят за избори.

Любо, ама много добре го налучка- изгребна яма...септична яма...кенеф...ИЗБОРИ Всичко така добре се вързва

:}
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
25-09-2008 - 08:31:21
StefanB Написал:
-------------------------------------------------------
> fLO, ЕТО чЕ принципно говорим едно и също. smiling smiley


StefanB,принципа няма как да е различен!Номера е в избора на технология!
Повечето еднакви неща се правят по различен начин smiling smiley Та по въпроса ми се струва,че е по- добре пречиствателната станция ,отколкото изгребна яма.Най-малкото заради постоянно растящата цена на услугата и отделеното време!
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
25-09-2008 - 11:08:59
Гето, с Пирина ме свързват далечните екскурзоводски години като студент МИО в УНСС и страстта ми към скиде сега, нищо друго. Дървен шоп от Ихтиман съм по башина линия, но майка ми е силистренка.

Re: изгребна яма или пречиствателна станция
25-09-2008 - 11:42:16
За рилската вода - на улицата на парцела според изходните данни от ВИК минават два водопровода - единият е от 38 год, другият от 69-та. За първия местните разват че е разклонение на Рилския и наистина вкусът на водата е съвсем друг. Но мен ме включиха в другия, защото е 50, старият е 20 и само старите къщи са на него.... Та може би още има рилска вода поне в Княжево (аз съм откъм страната на Бояна, към Итоша, не от другата страна на Борис....
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
25-09-2008 - 13:19:42
Любо, ще потърся снимки на резервоара, исля, че правих и ще ги кача.
Иначе е следното - над септичната яма на 2 метра от нея по хоризонтала съм сложил пръстени. Де факто изкопът за тях е около 50 см повече от този за септика, но поради денивелацията котата дъно е малко над този на ямата. Ямата е добре хидроизолирана и от всички страни обратният насип е с глинестата пръст на парцела, докато този покрай пръстените е с редувана франция скална маса - 3 вида, от едра към дребна. Първият пръстен стъпва върху капак, а капакът стъпва върху геотекстил. С геотекстил са завити всички пръстени до горе. Надупчени са преди това с бургия 12 до нивото на подпочвените води - точно от нивото на дренажа на основите до дъното. Принципно се продават и готови надупчени, но аз не намерих, риска е да не ги сщупят при дупченето, щото не са армирани. Понеже при мен нивото на подпочвените води е високо през цялата година, с дренажа съм ги обрал покрай основите и съм ги вкарал в този кладенец. Тръбата оттам не спира да тече целогодишно, лятото мерихме дебита с Коликовски, имах идеи за термопомпа, но не е достатъчен, около 100 л. на час е. От другата страна има друга тръба за преливник към канала за дъждовни води.
Сега, в моя случай, водата е повече от необходимото за поливане и не спира, Любо, няма начин да изтече обратно през дупките и може би за теб действително съд от пластмаса би бил по-удачният вариянт, ако нивото пада през лятото... Но ако изкопаеш по-дълбоко дали няма да се задържа.
Принципно на мен тая идея с пръстените ми дойде след като геолозите на времето си направиха дупките за пробите - оградих ги и в продължение на няколко месеца - пролетта и до есента, преди да почна строежа , пусках по едно-две камъчета вътре и ги чувах, че плискат вода, демек невото си беше високо. Отделно и по съседите има кладенци, сигурем бях, че нивото не пада. Виж, поразпитай наоколо който има кладенец как му е нивото и ако пада до къде пада лятото....
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
25-09-2008 - 13:56:49
Благодаря за вниманието Стефан,
Не ми е много ясно на първо четене, ама ще се върна пак.
С кладенците сондите слизо през лятото на ок. 4м. Съседът като полива интензивно и слезе по ниско - после се чува как долу "шурти" и доста бързо възстановява ниво.
По принцип, мисля не е проблем да почистя моя сондаж (гледам ги на една линия са ги правили 3бр. - сигурно някой екстрасенс е казал) за поливане.
Не ми се ще тези налични 40м3 да ги пълня "неконтролирано", а и псевдо канала за оттичане само на -0,6 ме притеснява да не се претовари в критични ситуации. Тогава става страшно, ако ме завари с 40м3 за изпомпване.
Заглеждам се за някакъв допълнителен (предварителен) септичен капацитет, след който, ако се наложи (при нужда) направо на улицата да отиват излишъците пречистена вода - то и сега така си и става при съседите, но и нямат "кенефи" в такъв момент - наводненията преди 2-3год.
Вярно тогава и "канала" го нямаше. Абе - гадост.
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
25-09-2008 - 17:24:42
Стига бе, вода на улицата... Зимата връзваш кънките, лятото комари... Що не се консултираш с някой читав специалист до хидро, все ще ти даде идея... Един съсед така го беше закъсал с водите и накрая довлече самия проф. Назърски да гледа и да му дава акъл, от Катедрата във ВИАС, не знам как е стигнал до него, но може би си си струва да опиташ с хората, които са си посветили живота на водите и изолациите...
Или някой проверен практик от съответна фирма в тая област...
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
25-09-2008 - 21:44:38
StefanB Написал:
-------------------------------------------------------
> Стига бе, вода на улицата...

Ти на мен ли се чудиш?
Не става дума за нормален, а за аварийните случаи. При всеки по гълям дъжд са реки до бордюра, но рядко е преливало и сравнително бързо се оттича след дъжда. При кишави периоди също е гадно - лед и дупки. Ама, това е положението.
Повечето дворове наоколо са под нивото на улицата. При наводненията си бяха езерца, а там някъде по дъното съответните препълнените "пречиствателни станции".
Та, което не попие се отича по улиците - официална канализация (за дъжда) уж има през 2 улици, без да е ясно към къде е вързана - със сигурност не е към градската. Нещо на предишното ТКЗС. При наводненията от нея имаше фонтанчета. Ние след наводненията се вързахме към нея с неофициално съгласие на кмета - бяхме след "бедствие".
Както казах, започнал съм да "задигам" парцела до ниво "над бордюра" без да съм много уверен в ефекта при подобно "бедствие".
Някога е имало един защитен канал по-високо, който ако работеше вероятно би спасил положението, но отдавна затлачен. След наводнението го поразкопаха, като завлякоха и останалите в него стоманени тръби ф800.
Нормална канализация се чертае преди всеки избори.
Докато не се появи такава на по-прилична дълбочина се чудя и дранажи дали да правя - сега нивото на отичането е мин. 20см над дъното на основите (без подложния бетон).
Все си мисля, че биха работили "на обратно", ако се направят както трябва.
Умувам за нещо като при теб, но при нужда ще трябва принудително с помпа да се държи ниско ниво, демек да изпомпвам махалата към улицата, ако успея..
Иначе кота 0 съм я задигнал - метър и повече от това ниво.
Водил съм проектант от бившия Водоканалпроект, но освен да не правя "септична", а "изгребна" почти не каза друго. Строителат каза "мани го" - даже ще надупчим бункера и ... така. Тогава пък хич нищо не вдявах.
В интерес на истината копа 2 мес. след наводненията и на -2,2 почти нямаше проблем, но явно не е така.


Re: изгребна яма или пречиствателна станция
02-10-2008 - 19:36:15
avatar
Връщам се от тридневна командировка на Пловдивския панаир. Под 3500 евра без ДДС не видях станция....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход