Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

изгребна яма или пречиствателна станция

Публикувано от zvezda1 
изгребна яма или пречиствателна станция
27-09-2007 - 17:49:03
Моля ,дайте съвет и мнение - ако имате опит за пречиствателните станции и изгребните ями.
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
27-09-2007 - 19:00:51
Въпросът не е в парите, а в това дали обичате чистата природа!
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
27-09-2007 - 19:21:17
При така зададения въпрос, Парцалев не е много прав.
И двете са достатъчно интелигентни решения на днешен ден, ако се има предвид ИЗГРЕБНА, а не септична (попивна) яма.
Ако има къде да се пуснат изсветлените води от изгребната яма, се появяват финансови предимства за последната. Ако се търси поливане с отпадните води също има варианти, но по-скъпи и разликата почти изчезва.
А иначе екологията винаги струва пари.
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
27-09-2007 - 19:54:16
В общи линии точно това имах предвид. Ако си на водомер, по-добре е да имаш възможност да използваш повторно вече платената вода, а ако си на сонда или кладенец с хидрофор - това не е от голямо значение.
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
27-09-2007 - 20:33:11
Разликата между септична яма , попивна яма и изгребна яма е голяма. Истинската септична яма се състои от две части : резервоар и попивен кладенец. Там реакциите стават в анаеробна среда и в попивния кладенец отиват пречистени води . Общо взето съоръжението е мини пречиствателна станция.
Попивната яма е просто една дупка със суха зидария и в земята отиват непречистени води.
Изгребната яма е едно бетоново корито в което се събират отпадните води и периодично се вика фекалка за изпразването на ямата. Едно изпразване е около 100 лева , а честотата на изпразването е в зависимост от ползването на сградата.
Цената за изграждането на всяка една е почти една и съща и не е повече от няколко стотин до хиляда лева.
Моя съвет е септична яма , но направена както пише по книгите.
Успех!
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
28-09-2007 - 09:54:33
Argonavt, как точно и къде в БГ можеш да изградиш септична яма (по смисъла, който влагаш) за парите, които споменаваш?
Аз направих изгребна яма както ми бе проектирана с кубатура 12 кубика като за целта бе изкопана яма 3/3/3.50, построи се кофраж, направи се армировка и се изля бетон. Само изкопът струваше 400 лв - една машиносмяна за багер. Е, как се прави останалото за 600 лв - поне 6-8 кубика бетон, поне 300 кг желязо ф8 да не говорим, че основата се прави с №10 двойна скара да носи - това са към 15 тона, ако се напълни... Ами труда?
Не подвеждай хората.
Ако изградиш попивен кладенец с камъни, като фуния, както са го правили и го правят още на много места, но незаконно, може за 1000 лв, но ако изпълняваш проект, винаги е изгребна с бетон дъно капак и отдушник, тогава си на други пари 3-5 пъти повече от споменатите от теб.
Не напразно пречиствателните станции струват в този порядък - от 3500 нагоре.
Впрочем назад имаше подробна тема по този повод, полезна ще е на всеки, който се интересува.
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
28-09-2007 - 23:24:35
Нямам никакво намерение да подвеждам някого. Просто споделям опит. Естествено , че за изгребна яма ще ти дадат да изкопаеш дупка 3/3/3.50 за да я празниш по-рядко.
За еднофамилна къща трябва цилиндър или квадрат с размери светло 100-150 см. за септичната яма и още толкова за попивния кладенец . Най-важното в случая е нивото на заустването на тръбата в септичната яма . Колкото е по-нагоре толкова се намалява мъртвия обем .
За септична яма дупка 150/150/180 - изкопава се от общ работник за два - три дни -90 лв. Кофраж и заливане - 1 ден - 2 майстори и общак - 120 лв. Желязо в този случай по-малко отколкото при теб сложи го 45 - 100 лв. Ако си бъркаш бетона ще ти излезе по-евтино , но сложи още 150 лв. 1 ден 2 майстори декофриране и кофраж на плочата и заливане сложи го още 150 лв. Станаха 610 лв. Сложи още около 400 за попивния кладенец и станаха 1000 . Все пак зависи в кой регион на България си за цените на труда , но мисля , че това което ти давам е реално.
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
28-09-2007 - 23:36:46
агронавт,
моля, дай линк към литература по този въпрос......просто искам да съм информиран!
БЛГ
inj
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
29-09-2007 - 00:13:12
argonavt Написал:
-------------------------------------------------------
> Нямам никакво намерение да подвеждам някого.
> Просто споделям опит. Естествено , че за
> изгребна яма ще ти дадат да изкопаеш дупка
> 3/3/3.50 за да я празниш по-рядко.
> За еднофамилна къща трябва цилиндър или
> квадрат с размери светло 100-150 см. за
> септичната яма и още толкова за попивния
> кладенец . Най-важното в случая е нивото на
> заустването на тръбата в септичната яма .
> Колкото е по-нагоре толкова се намалява
> мъртвия обем .
> За септична яма дупка 150/150/180 - изкопава
> се от общ работник за два - три дни -90 лв.
> Кофраж и заливане - 1 ден - 2 майстори и общак
> - 120 лв. Желязо в този случай по-малко
> отколкото при теб сложи го 45 - 100 лв. Ако си
> бъркаш бетона ще ти излезе по-евтино , но сложи
> още 150 лв. 1 ден 2 майстори декофриране и
> кофраж на плочата и заливане сложи го още 150
> лв. Станаха 610 лв. Сложи още около 400 за
> попивния кладенец и станаха 1000 . Все пак
> зависи в кой регион на България си за
> цените на труда , но мисля , че това което
> ти давам е реално.
>


Сметките ти издъхват отвсякъде

1. Бетон - 150лв???? Пре дебелина на стените 15см, се получава 2.3м3. Де го тоя бетон за 65лв на м3

2. Желязо 45-100лв. Нека кажем е 100лв = 67кг. Това не стига за 2.3м3 бетон в земята.

3. Как ще кофрираш и излееш дъно, стени и таван от бетон наведнъж?

4. Цена за кофраж няма.

Труда ми си струва малко, но това зависи от района и съм склонен донякъде да се съглася.

e-mail: inj@injener.net
ICQ: 46741990
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
29-09-2007 - 04:14:51
Аз да попитам във връзка с тази тема, тези пречиствателни станции, доколкото знам използват някакви химически процеси за ускоряване на пречистването на водата.

Ако това е така дали "пречистената" вода не е натоварена с някакви химикали след това? И ако е натоварена няма ли да е противопоказно да се ползва за поливане на зеленчукова градина например?

Предполагам няма да е проблем да се поливат зелени площи.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход