Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

изгребна яма или пречиствателна станция

Публикувано от zvezda1 
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
24-09-2008 - 00:00:09
Дадох пример на процеса и аналогичен биореактор ,не вкопан!Бактериите са два вида-едните се развъждат в безкислородна среда-филтри,тръби и др .Другите имат нужда от кислород за да живеят Двата вида работят последователно ,за да ти свършат работа.В такъв случай би трябвало да имаш две цистерни.В първата се приемат сточните води през едър фиртър за отделяне на парцали и др-едри боклуци,събират се на дъното/тука купешките имат дробилен винт/ и с дренажна помпа течността се прехвърля към втората цистерна,където първо минава през дебел слой топчета от стиропор и се утаява на дъното,от там я теглиш с друга помпа да върви в градината-чиста,прозрачна-сълза!Втората цистерна със стиропора е добре да е висок цилиндър да можеш да монтираш вентилация за аеробните бактерии. Двете помпи са 130 лв.,стиропора 420 литра 60 лв. пласмасова цистерна 1м3 втора употреба 100-200лв за анаеробните гадини и остава да покопаеш за втората или да намериш готова 2м3 и ще ти останат 5-6000 евра за биричка spinning smiley sticking its tongue out
Никак не е сложно!Трябва да се порови човек по- обстойно,да разбере процесите и да си избере технологията.Има различни решения 2 в1 ,1 плюс 1 и т.н.Може да се предвиди и елементарна автоматика,датчици за ниво и т .н.Винаги се стремя с малко думи да кажа повече,ама май не успявам :}
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
24-09-2008 - 01:18:25
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Опа,
> Демек, за СФ още един проблем. Мам-а му.



Любо, ти в кой край/център на СФ живееш? Имам тука един познат, иска да се връща в БГ, щото покрай всички други "кусури" на Канада, установил че водата е много твърда- за разлика от СФ, където като се изкъпел косата му ставала като коприна(не че има коса де)
:}
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
24-09-2008 - 01:48:30
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
24-09-2008 - 11:39:23
fLO, ЕТО чЕ принципно говорим едно и също. Аз още в предходната тема за станциите за разграждане на отпадни води или септични ями или съоръжения или както и да го наречем, споменавам, че принципа е този, който ти подробно описваш и правя аналогия със стратирането на аквариум, който е гледал рибки в къщи. Аз имам два, там е същото.
Първо се подготвя почвата в него. Залива се с кварцов пясък и се пълни с вода. Изсипват се бактериите - продават се във флафон на Сера например. Вкл/чва се външния или вътрешен - без значение, филтър в който има помпа и ДВЕ франции гранули - по-ситни и по-едри, тоест предкамера и камера за очистване. Батериите се заселват в поръозната структура на тези гранули - площта им е огромна, ако се разгърне мислено, затова и се ползват. Засаждат се водните растения. След няколко дни се въвеждат рибите, които почват да папат и цапат. И започва да се мери нивото на амоняка и нитритите. До 30-я ден тези нива се качват, това е критичната стойност. След това постепенно започват да падат, бактериите почват да се хранят с нитритите, преработват ги в нитрати, с които пък се хранят растенията, които на свой ред често пасат рибите, които пък от това, както и от храната произвеждат фекалиите за храна на бактериите във филтъра... Кръговрат и стабилен, именно стабилен аквариум, в смисъл със стабилизирана среда, добро ПХ, нулева стойност на амоняка, минимална на нитритите, които са отровни за рибите и нормална за нитратите с които се хранят водораслите (дали пък не бъркам нитрити с нитрати, поправете ме, но едното се преработва в другото). С кристална вода, не мътна и пълна с алги, водорасли. Само се подменя 1/3 от водата през 30-45 дни. Това е.
При реактора описан в цитираното от теб четиво принципът е ако не същия, то много близък.
В тази връзка, подчертавам, (не съм химик), че на всички опаковки на споменатите от мен продукти за професионална акваристика се подчертава да се ползва един друг продукт, който неутрализира мигновено хлора във водата, ЗА ДА НЕ ВРЕДИ НА БАКТЕРИИТЕ И РИБИТЕ, или да се остави водата да престои 24 часа преди да се налее в аквариума.
Е, какво съдържат препаратите за пране и чистене? Ами главно активната съставка е хлор, нали?

Колкото до задачката кво да правим с отточните, дъждовните води (водостоци например)- всичко друго, но не в станцията или ямата - ще се налага изпразването много често. По-добре да се отвеждат някак си да попиват по терена.
Иначе за "сивите" трябва да се търси решение, за мен различно от вкарването им при фекалните, както вече писах нееднократно. Но всеки си знае, ако няма друг начин - всичко накуп в един голям съд, пък после точене и така....
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
24-09-2008 - 13:36:45
Стефане,
Бих искал само да препратя въпроса с отточните (дъждовни) води към темата за "Пасивните къщи". Тези води би трябвало да се връщат обратно в къщата за тоалетните. Всъщност тази тема тук е доста тясно свързана с пасивните къщя.

Сега войните са за енергийни източници, но скоро ще започнат по-страшните за водицата :g:
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
24-09-2008 - 14:09:27
Aбсолютно съгласен! Като идея - аз като копах за ямата накарах багера да я направи от горната страна с 3 метра по-широка и понеже така и така стигна до - 3.00 го помолих да се понапъне и да копне колкото му стига стрелата надолу без да падне в дупката. В получената така яма поставих бетонови канализационни пръстени на ф 120 те си се редят като лего на зъб и глъб, циментираха ги на снадките с водоплътна смес и там заустих сбора на водостоците, както и дренажа на основите и това се получи най-ниската водосборна точка на повърхностните подпочвени води. Сега имам 2.5 тона вода за поливане по всяко време, друг е въпросът, че при мен има наклон и съм отвел с преливник ненужната към хенд мейд канала за дъждовни води, правен от местните по време на народната власт с бетоново легло и ппокрит с панели(барата му викат) под долната улица.
Но ако няма такива екстри може да се помпа за повторна употреба в тоалетните примерно с хидрофор....
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
24-09-2008 - 16:41:54
"Бара" казват и в северозападния край, майка ми е от там, а ти май спомена че си от пиринско clap:

Решението ти е доста находчиво. Моят парцел също е на баир и замислям нещо подобно за дъждовните и дренажни води. Аз мислех да заровя от онези пластмасовите съдове, но твоето решение е по-добро, благодаря за идеята smiling smiley Значи направил си нещо като кладенец с тези к. пръстени? Иначе аз мислех да сложа една помпичка за поливането.

Що е това "Хидрофор"? Срещам често да се споменава тук, ама си нямам хабер от него!

Поздрав,
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
24-09-2008 - 18:29:52
Стефан,
Ако не те затруднява да драснеш някакво картинка - оплетох се, сори.
При мен е равно и на пролет доста се вдигат подпочвените. Имаме със съседите един "псевдо" канал ф110, като договорката е "само за вода". На -0,6м е, като аз се каня да "задигна" още +0,2м парцела.
Отделно поради едно недуразумение имам бетонирана яма 40м3!!! Без дъно обаче и също се пълни на пролет - сега е суха на -2,2м. Ревизия 0,6х0,6.
Нещо не ме кефи да я напълня с "лайна" и подпочвени, а евентуално да поливам от водопровод/сонда. Опасявам се също, че проблеми биха възникнали при "фул" 40м3 и не ми се мисли за почистване в този момент.
Някакви идеи?
Посоката ми на мисли е пречистването да е някъде преди (евентуално и по-високо ниво), а в бункера (след някакво херметизиране отдолу) да се събира пречистеното + водостоци и дренажи, за помощни нужди.

Апропо, "лайнярките" или с каквото там се почистват по-модерните инсталации до колко метра от улицата могат да смучат?

И един тъп въпрос - има ли някакви (неизвестни за мен) природни сили и явления, които в даден момент да "препълнят" въпросното мое съоръжение. Демек, в този бункер нивото да се вдига над подпочвените. Защо питам - забелязах пролетта в "ямата" по-високо ниво от нивото в една сонда на 10м встрани. И двете засега не се ползват.

Балоне,
Аз съм на "Кръста" в Сф, а проектите са за околностите на Нови искър. Мисля че навсякъде наоколо водата е "мека" (говоря за водопроводите от Рила и Витоша). Не слагаме соли в миялната.
Виж за сондите (местните води) не знам, ама засега това ми е на втори план.
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
24-09-2008 - 19:20:18
Любо каза:
"Балоне,
Аз съм на "Кръста" в Сф, а проектите са за околностите на Нови искър. Мисля че навсякъде наоколо водата е "мека" (говоря за водопроводите от Рила и Витоша). Не слагаме соли в миялната.
Виж за сондите (местните води) не знам, ама засега това ми е на втори план."

Абе Любо, може едно време баба ти да е пила рилска или витошка водица ама сега ако мн. ти се прииска трябва да се дигнеш до Скакавица или манастира на Свети Иван :ami: sad smiley
Ти се радвай ако смучеш от Искъра, че може и от Панчерево :}
Re: изгребна яма или пречиствателна станция
24-09-2008 - 20:03:16
За миенето говоря бе човек smiling smiley
Иначе си пия Шуменска и Старо Загорска.
А в Сф няма откъде др. да дойде - Рила и Витоша (за вкус). Каквото "краднем" от Струма и гърците - пак Рилско.
При мен специално, подозирам, че е нещо изостанало Витошко - определено се различава на вкус от др. части на Сф. Няма да е задълго - вече не стига - много ново строителство наоколо.
И не ми се мисли за този град при 1-2 сушави години - изпили сме одма яз. Искър, а др. няма. А и той май не се поддържа особено - пошумяха преди години (когато свърши или го източиха) и до там. А Сф вече х3-4 спрямо проекта му. Самият язовир сигурно вече е "затлачен" поне 1/3, а си бараме *** и веем европейски знамена.
Водата за пиене вече си я купуваме и май не ни прави впечатление, а градските чешмички ни напомнят за избори. :g:
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход