Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
11-03-2008 - 11:29:20
syncho Написал:
-------------------------------------------------------

> При липсата на отражател се губят
> абсолютно всички слънчеви лъчи, които преминават
> покрай тръбите...

> Като заключение мога да кажа само, че да твърдиш,
> че отражателя пречи или не помага е една голяма
> профания.

Благодаря за точния и ясне отговор!
Предполагах и аз, че е така, но исках компетентно мнение и то казан ясно, както сте направили тук, а не както ми отговори уклончиво на изложението в Спортна зала представител на фирмата, която беше представила модел на вакуумен колектор, но без отражател.
Re: Слънчеви колектори
11-03-2008 - 11:50:45
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Фокус-42 ще ни пратите ли нормални и по ясни
> снимки на вашата система в детайли - не приемам
> мълчание или остроумие- само снимки. Придизвиквам
> ви .

Абе какви снимки искате от тези Фокус-42?
То на сайта им има доста, но какво от това?!

Снимки, схеми - колкото и да са ясни, не е същото, като да видиш самия реален продукт!

Няма да споменавам, че на снимка понякога изглежда много по-добро и качествено, отколкото в действителност, както стана на изложението, за което по-горе писах.

Преди него се колебаех, дали все пак и плоските не са достатъчно добри за цената си, защото за качествата на вакуумните спор няма, но цените им ....
Но като разгледах представените модели на изложението и такива с разрез отвътре... какво да кажа, плоските са доста под вакуумните дори и само в конструктивно отношение да говорим!

А този Фокус 42 по-скоро бих го питал не за снимки, а защо и той не прати представители на изложението, че да можем да реално кое как е, а не само да разглеждаме снимки, картинки и анимации?
LKK
Re: Слънчеви колектори
11-03-2008 - 17:14:42
dimonen Написал:
> Снимки, схеми - колкото и да са ясни, не е същото,
> като да видиш самия реален продукт!

Аз бих попитал доколко реален е продукта, който се представя по разни изложения?
Нима там има слънце, и продукта е свързан със система, за да го видиш как работи?
Пък и не всеки има свободно време да ходи по изложения и да гледа разрези на различни системи, които са точно толкова напудрени, колкото и картинките в една гланцова брошура.

Истината си остават онлайн резултатите от работещи системи: такива като на Съненерджи и Фокус-42. За средно интелигентен човек данните са достатъчни, за да направи своят избор. Очевидно е, че при еднаква площ вакуумните колектори са най-добри, пък и няма какво да им се развали. smiling smiley
Добре би било да има повече такива системи!


Поздравявам dimonen, че за себе си е решил уравнението и се е спрял на Вакуумнотръбни колектори. Пожелавам му успех и при окомплектоването на цялата система и да случи на читави монтажници.
smoking smiley smoking smiley smoking smiley
Re: Слънчеви колектори
11-03-2008 - 18:00:00
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> Аз бих попитал доколко реален е продукта, който се представя по разни изложения?
> Нима там има слънце, и продукта е свързан със система, за да го видиш как работи?
> Пък и не всеки има свободно време да ходи по изложения и да гледа разрези на различни системи, които са точно толкова напудрени,
> колкото и картинките в една гланцова брошура.


Абсолютно съм на това мнение - аз също, като споменах за изложението, казах, че вярно, че не се вижда действието на системите там, но имах предвид, че поне за представа за конструкция и други параметри, за които може да се съди по външен оглед, че все повече от това да гледаш на снимки - пък било в брошура или Интернет.


> Истината си остават онлайн резултатите от работещи
> системи: такива като на Съненерджи и Фокус-42. За
> средно интелигентен човек данните са достатъчни,
> за да направи своят избор.

Да, наистина, това, че Съненерджи и Фокус-42 показват онлайн данни от работещите си системи е много ценно!!!

> Поздравявам dimonen, че за себе си е решил
> уравнението и се е спрял на Вакуумнотръбни
> колектори.

О, не, решението на уравнението е само частично - то е само на базата на съпоставка на тези, за които имам доста наблюдения - вакуумните и плоските.
Но определено държа да видя наяве и тези новопоявилите се Фокус-42.
За сега не разполагам с време, но замислям едно ходене до Тервел.
Ако някой междувременно отиде до там, ще се радвам да сподели впечатленията си!

> Пожелавам му успех и при
> окомплектоването на цялата система и да случи на
> читави монтажници.

О, само да стигна до там, няма да рискувам да оставя кой да е да ми комплектова системата.

Той и syncho много добре го каза:
"Една система не е само колектори! Всичко трябва да е направено както си му е реда."

За мен най-сигурното е най-логичното: който ги е проектирал и произвел, най-добре знае изисквания и правила за монтаж и следователно е редно или той да извърши и комплектоването и монтажа или поне той да препоръча монтажници.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-11 18:36 от dimonen.
Re: Слънчеви колектори
11-03-2008 - 18:35:31
Зад вакумните по не които аз съм монтирал има само 2 ленти по 40 сантиметра широки , няма цялостен гръб зад тръбите и едва ли служи за отръжател - той е в съмата стъклена тръба ,олавя лъчите и ги фокусира върху тръбичката с топлоагента .
LKK
Re: Слънчеви колектори
11-03-2008 - 19:16:35
dimonen Написал:
-------------------------------------------------------

> Той и syncho много добре го каза:
> "Една система не е само колектори! Всичко трябва
> да е направено както си му е реда."
>
> За мен най-сигурното е най-логичното: който ги е
> проектирал и произвел, най-добре знае изисквания и
> правила за монтаж и следователно е редно или той
> да извърши и комплектоването и монтажа или поне
> той да препоръча монтажници.
>
Ами, аз като гледам каква система са спретнали Фокус-42 хич не ми трябват препоръките им. За целта по-скоро бих приел съвет от Съненерджи. syncho навярно също е в час с нещата, особенно по въпроса за вакуумните колектори.

А най-добре си е да се появи някой доволен потребител с работеща система, технически грамотен и достатъчно любезен да сподели детайли по изпълнението, но май се размечтах.
smoking smiley smoking smiley smoking smiley
Re: Слънчеви колектори
11-03-2008 - 22:01:17
Колеги, извинявайте за мълчанието, но защо не се досетихте че сме заети?

На изложението имаше само един вакумно-тръбен колектор с отражтел. Останалите нямаха! Какво е разстоянието между тръбите им - пъхам си ръката между тях (най-просто казано). Как преминаващите между тръбите слънчеви лъчи отдават някаква енергия - според мен правят специален завой в пространството, насочвайки се към тръбичка, дебела колкото пръста ми. Колко е заеманата площ на колектора и колко е ефективната - хайде честно да си признаем (за случая без отражател).

Една Кака там (от един щанд с колектори) каза че вдигали 180 градуса. Ние и казахме че след 120 градуса пропилен-гликола започва да си намалява Пе-Ха-то и си вдига киселинността - реакция с краен продукт киселина. Но не това е проблема за тръбите - просто течността със свойства на антифриз вече не е незамръзваща (какво става с тръбите при ниски температури?). После ни обясниха че като загрявали били, течността се разширявала, минавала в разширителния съд и ако прелее - просто се излива. А на някои сайтове има една не малка тубичка с течност с една хубава цена до нея.

Добре - Фокус-42 НЕ ПРЕГРЯВА! Гледате го всеки слънчев ден и не го забелязвате. Който от панелите сам си измери, че е достигнал зададената максимална граница - сам се завърта на изток, самозасенчва се докато се охлади, после настига останалите.

Точно на центъра на село Кранево в момента има един, не го знам какъв, загърнат с бял плат с 2 червени залепващи ленти на кръст, на покрива на една къща (вижда се от главния път) и така цяла зима. Кажете защо?

Високо налягане в тръбите на системата която наблюдавате - НЯМА!
Преливане на течност в разширителния съд - НЯМА!
Повреда на двигателен механизъм до сега - НЯМА!
Документи с конструкция, чертежи, размери - Има, проявете търпение. До тогава - онлайн наблюдение.

и още нещо от нейно Величество - Геометрията

Re: Слънчеви колектори
11-03-2008 - 23:07:56
За мълчанието добре , но пак се измъквате с остроумие . Аз си държа да видя някоя снимка .
Re: Слънчеви колектори
11-03-2008 - 23:17:32
Продължавам да се чудя на хората, които се хващат само на външния вид на вакуумните тръбни колектори. Много са красиви, две мнения няма, но едва ли ще висите по цял ден на покрива да им се радвате...

1.Слънцето грее с около 500 вата на кв. метър и с магия да го ловиш повече няма да стане.

2. Ефективността на вакуумно-тръбните е само с 20% по-висока от тази на плоските и то ако не са прашасали. А миенето на тръбите е много по-трудно от това на плоското стъкло. Ако въобще ги миете, а ако не след 2 седмици ще ви е все едно кои са по-добри.

3. Ефективната, т.е.реално приемащата, площ на вакуумно-тръбните е по-малка от видимата, която заемат, така че и 20-те % ги няма.

4. За цените да не говорим.
Re: Слънчеви колектори
12-03-2008 - 22:19:50
енина Написал:
-------------------------------------------------------
> Продължавам да се чудя на хората, които се хващат
> само на външния вид на вакуумните тръбни
> колектори. Много са красиви, две мнения няма, но
> едва ли ще висите по цял ден на покрива да им се
> радвате...
>
> 1.Слънцето грее с около 500 вата на кв. метър и с
> магия да го ловиш повече няма да стане.
>
> 2. Ефективността на вакуумно-тръбните е само с 20%
> по-висока от тази на плоските и то ако не са
> прашасали. А миенето на тръбите е много по-трудно
> от това на плоското стъкло. Ако въобще ги миете, а
> ако не след 2 седмици ще ви е все едно кои са
> по-добри.
>
> 3. Ефективната, т.е.реално приемащата, площ на
> вакуумно-тръбните е по-малка от видимата, която
> заемат, така че и 20-те % ги няма.
>
> 4. За цените да не говорим.


Извинявай, но не можеш така да ги сравняваш. При плоските абсорбиращата площ е на почти целия колектор, докато на вакуумно-тръбните е повърността на тръбите... И въпреки това те пак имат голямо предимство. А от прах и да искаш не можеш да свалиш 20%...

Като каза цените... до колкото ми е известно един добър плосък колектор стига до към 1200-1300лв, а на тази цена можеш да си вземеш вакуумно-тръбен за затопляне на същото количество вода. Дори зимата ще си на плюс.

Не се лъжете, че изглеждат по-големи... В случая размера наистина няма кой знае какво значение winking smiley


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход