Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
27-02-2008 - 22:24:10
Добре де покажете снимка на колекторите които продавате - примерно утре .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
27-02-2008 - 23:09:21
Няма какво да пращаме. Според потребител: LKK

> Колектора Ви е с нищажна площ и нищожно топлоотдаване.
Данните били измислени, системата била неефективна...

Какви са им данните на другите - не стана ясно. Плюха, криха, само да не ги дадат, че ще вземе някой клиент да си направи сметката.

От къде ли пък ги взехме тези 70 градуса в бойлера - ми така, измислихме си ги, нали на никой не му се идва да провери spinning smiley sticking its tongue out

наздраве на всички, които не ги е яд на цената smoking smiley
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
28-02-2008 - 08:09:52

Снимките са на сайта www.integral2005.com - гледайте.

Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
28-02-2008 - 08:58:45
Да бегло се забелязват, но тия панели не са вакумнотръбни .
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
28-02-2008 - 12:05:05
Доколкото виждам, до момента две фирми са сложили на сайтовете си онлайн наблюдение, което им прави чест:
http://Integral2005.com
http://sunenergy.dnsalias.net
(ако някой знае и за други, ще се радвам да ги посочи)

Следя от няколко дни как работят показаните системи, но имам малко въпроси, като предварително се извинявам, че въпросите ми не са професионални.

Общ въпрос към двете фирми:
Ползва ли се водата от показаната система, в смисъл, източва ли се вода от бойлера време на време? Ако да, колко пъти на ден?


към Integral2005 :

I1: на сайта си сте посочили различни конфигурации за системи. Доколкото разбирам, с изключение на Колекторите и управлението, останалото може клиента сам да предложи какъв вид да бъде - така ли е?
I2: какви са изискванията за повърхността, върху която могат да се сложат колекторите ви(панелите)? Примерно, за 2 панела каква площ е необходима, за да функционират нормално и има ли някакво минимално разстояние, на което трябва да са от останали устройства и сгради?

към Sunenergy:

S1. схемата ви явно е правена за професионалисти, а не за клиенти, но все пак да питам - коя температура показва колко е гореща водата в бойлера, т.е. която ще потече, когато се отвори крана за топла вода – ТО2 или ТО3?
S2: няма ли възможност да сложите на сайта си справка за работата на системата в различни метеорологични условия? Не е нужна чак такава подробна информация, каквато са дали Интеграл в таблиците си, която за мен като потребител, дори е излишна, защото мен ме интересува най-вече температурата вътре в бойлера и да речем – мощността.

За сега това са ми въпросите.
Не ме интересуват вид и характеристики на отделни компоненти: колектори, панели и друго там каквото и да е.
Интересува ме ефекта от действието на системата като цяло във вида, в който е комплектована в момента, при различни условия(топло, студено, слънчево, облачно, мъгливо и т.н.).

Вярно, че ние българите все искаме всичко да знаем и ако можем сами да си го направим, но аз съм от тези, които предпочитат да видят ползата от даден продукт, а не да губя време в изучаване на различни устройства, за да разбера как се стига до нея (това е работа на производителя)

Така, както не ме вълнува устройството на телевизора, а това каква е картината му,
така и за системите ви, ме интересува най-вече:

- каква е ТЕМЕПЕРАТУРАТА НА ВОДАТА, която ще МИ ДАДЕ НА МЕН БОЙЛЕРА
- МОЩНОСТТА доколкото разбирам, има връзка с това, ако изразходвам стоплената вода, колко скоро след това пак ще имам такава, значи и тя ме интересува
- до каква степен ще имам достатъчно гореща вода и през ЗИМНИТЕ МЕСЕЦИ (когато е слънчево, естествено, или поне топла, ако е облачен денят) или вечер
- естествено, не е маловажна и ЦЕНАТА, но ако знам, че наистина е ефективно, надеждно и не изсква редовни разходи за поддръжка, тя остава на по-заден план

Ще си позволя една препоръка, макар че е по-скоро молба:
Ако не ви е проблем, отделете някъде встрани от служебната ви информация
такава, като за нас клиентите, примерно с текст над тях: "Информация за потребителя", а под него - кратичко и ясно нужната информация, примерно, както ако си купувам Бойлер, ми е достатъчно, че знам колко киловата е, колко степенен е ключа му и до какава температура загрява!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-28 13:53 от jidimov.
LKK
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
28-02-2008 - 17:20:45
Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
> Няма какво да пращаме. Според потребител: LKK
>
> > Колектора Ви е с нищажна площ и нищожно
> топлоотдаване.
Да! Площта на преобразувателя на слънчева енергия е нищожна.
Доколкото разбрах това е тръба с неголям диаметър и дължина около 2 метра, разположена във фокуса на колектора. Именно поради това тя има нищожно топлоотдаване, т.е. такъв колектор много слабо би излъчвал вече веднъж погълната топлинна енергия за разлика от плосък колектор. Надявам се обяснението да е ясно на всички.

> Данните били измислени, системата била
> неефективна...
Това за измислените данни не съм го казвал, но бих добавил, че те са толкова много, че и специалист би се затруднил да ги анализира.

> Какви са им данните на другите - не стана ясно.
> Плюха, криха, само да не ги дадат, че ще вземе
> някой клиент да си направи сметката.
Ами аз точно като Клиент си направих сметката и видях някои недостатъци.
> От къде ли пък ги взехме тези 70 градуса в бойлера
> - ми така, измислихме си ги, нали на никой не му
> се идва да провери
Е, то 70 градуса не са предела на човешките възможности и елементарната сметка показва, че при аналогични условия се достигат и с по-малка колекторна площ.
> наздраве на всички, които не ги е яд на цената
Цената има смисъл за качествен продукт, а някои неща и даром да ми ги дават ... благодаря учтиво.

jidimov също Ви написа:
Не ме интересуват вид и характеристики на отделни компоненти: колектори, панели и друго там каквото и да е.
Интересува ме ефекта от действието на системата като цяло във вида, в който е комплектована в момента, при различни условия(топло, студено, слънчево, облачно, мъгливо и т.н.).


Но понеже много настоявате да обърнем внимание на КОЛЕКТОРА Ви, то бъдете така добри първо да го покажете, да споделите как, от какво е направен, какви физични принципи са ползвани ..... или ще кажете, че и формулата на елипсата по която е построен отражателя Ви няма да ни я разкриете?
Страхувам се че концепцията на такъв колектор е сбъркана. По света такъв тип системи се ползват за "пържене на яйца" образно казано.
Нагряването на вода от фокусиран сноп лъчи води само до усложняване на системата, поставяне на по-големи изисквания кам вложените материали и следователно оскъпявани, по сравнение със съответна по площ система.
Накратко ще изброя проблемните места в системата Ви:
1. Елиптичен отражател - високи изисквания към отр. покритие, запазване на отр. способност за целият период на експлоатация и факта, че работейки като огледало той е два пъти по-чувствителен към замърсявания отколкото челното стъкло на колектора, което сморед мен и при Вас си е задължително.
2. Система за следене на слънцето - необходима е гъвкава връзка с колектора, която във всички случаи е по-ненодеждна от стационарната, но и по този въпрос мълчите.
Да не говорим за устойчивостта на такава система при по бурни ветрове, които се наблюдават често пролетно време. Надявам се да не станем свидетели онлайн на такъв екшън.

Имам и още забележки но засега стигат.

smoking smiley smoking smiley smoking smiley
2v6
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
28-02-2008 - 19:02:02
Quote

Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
>...
> > Показвате онлайн, но записването в таблиците
> не се вижда как става, така че резултатите не са
> ви "онлайн".
>
> Заповядайте в базата на посещение, дори и в
> почивен ден. Ако намерите несъответствие в моменто
> показан резултат и записан в същия момент във
> файла - ЩЕ ВИ ПАЛТЯ БЕНЗИНА и лично ще ви измия
> колата с вода от бойлера.

Опитвам се да правя градивна критика. Някъде да съм написал че данните са ви неверни? Е не съм.
Просто искам да посоча, че представените по този начин данни не вдъхва доверие. Става на въпрос за таблиците. Може да имате най-честни намерения, но само с думи не е достатъчно да ги защитавате. Всъщност като казвате "онлайн", а то не е така, излиза че заблуждавате хората. Може и да не го искате, но го правите.

Идеята да си правите реклама по този начин е оригинална и добра. Но само толкова.

Колко е добър колектора ви като продукт може да го докажете единствено, ако до него сложите друг колектор с доказано качество. Но трябва да промените и начина на изчисляване на мощността. Всъщност не трябва да е изчисление, а измерване!

Благодаря за поканата! При първа възможност ще дойда, само заради интерес към системата ви.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
28-02-2008 - 19:52:07
> може да го докажете единствено, ако до него сложите друг колектор

Като писах че от адрес: http://www.bisersystems.com/bs7400/indexbg.htm

може да се поръча Електронен Записващ Термометър, никой не обърна внимание.
Обаче един голям клиент, който се е заел да строи цяло вилно селище (модерно колкото си иска) и на който подобно на нас му е писнало да го омайват търговци, които не показват числа..... за да реши на какъв изобщо колектор ще се спре е решил:
1) да купи от всички модели (вече го направи, даже следяща система от Германия му доставиха)
2) да ни поръча за всички модели записваща система с 8 датчика за температура (познайте по кои местенца ще им ги закачи) и непрекъсната връзка с компютър (подобно на нашата)
4) да ги подреди един до друг (не ми казвай че слънцето ще свети на един и няма да свети на друг)
5) да записва цял месец и повече работата им (което започва от понеделник)
6) да назначи човек за постоянно наблюдение
7) да си вземе сам решение (без никой да го омайва) какъв модел ще заложи в мащабния строеж.

И накрая познайте на кой сайт ще бъдат публикувани данните, да се знае веднъж за винаги какво става когато има облаци, мъгла или слънце и на кой модел му е най-голямо КПД-то.

Само ако ми паркирате чисто нова Toyota с хибиден двигател пред входа ще се въздържа от подобна публикация и ще продължим да показваме само нашите данни. И не ме обвинявайте в нелоялна конкуренция и други такива - истината сме си я показали на облачно и мъгливо време, не сме я крили, значи всички могат да си я покажат.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-28 19:53 от Fokus_42.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
28-02-2008 - 20:04:59
LKK Написал:
-------------------------------------------------------
> Да! Площта на преобразувателя на слънчева енергия
> е нищожна.
> Доколкото разбрах това е тръба с неголям диаметър
> и дължина около 2 метра, разположена във фокуса на
> колектора. Именно поради това тя има нищожно
> топлоотдаване, т.е. такъв колектор много слабо би
> излъчвал вече веднъж погълната топлинна енергия за
> разлика от плосък колектор. Надявам се обяснението
> да е ясно на всички.

Горе-долу е ясно, но не мога да си обясня, ако е малко топлоотдаването на въртящите се колектори Фокус, защо тогава днес в този облачен ден те вдигнаха до към 59-60 градуса, а тези на Съненерджи стигнаха до 36-37 градуса?
Абе хора, на кое да вярваме?

> Нагряването на вода от фокусиран сноп лъчи води
> само до усложняване на системата, поставяне на
> по-големи изисквания кам вложените материали и
> следователно оскъпявани, по сравнение със
> съответна по площ система.

Да, ама цената на фокусиращите все пак е по-ниска от другите.
Защо другите са по-скъпи?

> Накратко ще изброя проблемните места в системата
> Ви:
> 1. Елиптичен отражател - високи изисквания към
> отр. покритие, запазване на отр. способност за
> целият период на експлоатация и факта, че
> работейки като огледало той е два пъти
> по-чувствителен към замърсявания отколкото челното
> стъкло на колектора, което сморед мен и при Вас си
> е задължително.

Добре де, ама на сайта си Фокусиращите са казали, че това че са подвижни панелите, спомага да не се натрупват толкова замърсявания върху тях, както върху статичните!
Точно това ме беше впечатлило, защото знам колко големи са проблемите, свързани със замърсяване на статичните.

> 2. Система за следене на слънцето - необходима е
> гъвкава връзка с колектора, която във всички
> случаи е по-ненодеждна от стационарната, но и по
> този въпрос мълчите.
> Да не говорим за устойчивостта на такава система
> при по бурни ветрове, които се наблюдават често
> пролетно време.
Това и на мен ми мина през ум, но не го казах, защото се сетих, че има разрешение - ако въобще е проблем вятъра, ще се сложат на завет, така да се каже.
Все пак, ако загряват водата така добре дори и при облачно, колко му е за сметка на спестените средства за ел. енергия, да се направи нещо около тях срещу вятър.

Хей, дайте да видим наистина кое е най-доброто,
пък ако не е нито едното, не може ли да се съчетаят предимствата на едните с най-доброто у другите?

Разберете се вие производителите, пък ние с удоволствие ще си дадем парите,
но само за нещо, което СМЕ СИГУРНИ, че си струва,
защото вече само на думи и убеждения никой не вярва!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-02-28 20:14 от jidimov.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
28-02-2008 - 20:43:11
Quote

jidimov Написал:
-------------------------------------------------------
> Доколкото виждам, до момента две фирми са сложили
> на сайтовете си онлайн наблюдение, което им прави
> чест:
> [Integral2005.com]
> [sunenergy.dnsalias.net]
>...
> Общ въпрос към двете фирми:
> Ползва ли се водата от показаната система, в
> смисъл, източва ли се вода от бойлера време на
> време?...
> към Sunenergy:
> S1. схемата ви явно е правена за професионалисти,
> а не за клиенти, но все пак да питам - коя
> температура показва колко е гореща водата в
> бойлера, т.е. която ще потече, когато се отвори
> крана за топла вода – ТО2 или ТО3?
> S2: няма ли възможност да сложите на сайта си
> справка за работата на системата в различни
> метеорологични условия? Не е нужна чак такава
> подробна информация, каквато са дали Интеграл в
> таблиците си, която за мен като потребител, дори е
> излишна, защото мен ме интересува най-вече
> температурата вътре в бойлера и да речем –
> мощността...
> Така, както не ме вълнува устройството на
> телевизора, а това каква е картината му,
> така и за системите ви, ме интересува най-вече:
> - каква е ТЕМЕПЕРАТУРАТА НА ВОДАТА, която ще МИ
> ДАДЕ НА МЕН БОЙЛЕРА...

Малка корекция - все още не съм фирма. Не предлагам нито колектори, нито слънчеви системи.

Вода се ползва за битови нужди. Отчетеното количество за всеки час може да се види в сравнителните таблици:

http://sunenergy.dnsalias.net/archives/vf/

В колона T flat се записва температурата T03 от бойлера на Система 1, в колона T vac - T09 от бойлера на Система 2.

Температурата Т02 се мери на изход на бойлера, T03 на около 25 см от дъното.
Това разбира се е описано в сайта:
http://sunenergy.dnsalias.net/bg/instalation/description.html

В таблиците има информация за климатичните условия околна температура и сила на слънчевото греене. Вятъра също оказва влияние, може би по-нататък ще монтирам ветромер. Преди и аз имах камера, и скоро пак ще има. Като се замисля е добре да има една снимка на ден в архивите...
За коя мощност питаш? P11 e мощността предавана от колекторите в бойлера.

Температурата която ще ти даде бойлера е важна, но най-важното е колко пари ще ти спести слънчевата инсталация. Това може да видиш във файла vf_energy_gain.html.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход