Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Строител за къща в Априлци

Публикувано от savichkata 
Re: Строител за къща в Априлци
01-02-2007 - 14:33:49
Jelaia ti uspeh Savichka!
Az ot dve godini restavriram dve kashti v Elenskia i Gabrovskia Balkan.Poviarvai mi-imam opit ve4e.Kashtata mi v Gabrovsko beshe s tikli,no gi mahnah,zashtoto maistorite/taka-nare4eni/ mi iskaha po 50-60 lv na kvadrat samo za trud,kato tiklite pak ste sa naredeni butaforno,otdolu pod tiah-podkovano s daski,hidroizolacia i tiklite/plo4ite/.Narejdaneto im po staria na4in ot edno vreme e istinsko predizvikatelstvo,no za sajalenie ve4e niama takiva maistori mejdu nas,vse oste jivite.Pital sam pone 10 4oveka-maistori za pokriva s plo4ite,no nito edin ne moje da gi naredi kakto edno vreme.Imai v predvid,4e pripokrivaneto na plo4ite niama da e 1/2 a mnogo pove4e!Na 130kv.m. pokriv ste sa ti neobhodimi pone 300kvadrata,4e i pove4e kato mnogo zavisi ot razmera im!!!
Re: Строител за къща в Априлци
01-02-2007 - 16:56:34
И аз като балканско чедо да добавия нещо, което сте чували или забравили. Кръглата дървена масичка се нарича паралия. И нашата къща беше с тикли и знам че навремето трудно се намираха майстори. Но си заслужава да се направи такава автентична къща във всеки случеи.
Какво ти разправия архитекта от Австралия не е важно, той да си гледа бараките там и бушмените.
Аз лично бих се придържал възможно най-близко до автентичността, даже за сметка на лукса. През последните 20-30 години у нас се събориха много такива къщи, къде от простотя, къде от немарливост. И жалко, добре че дойдоха прословутите англичани, които първо се хвърляха на такива къщи.
Успех, ще стане, само да си жив и здрав, пари ще се намерят, стига да има желание у хъс.

clap:
Re: Строител за къща в Априлци
01-02-2007 - 17:44:37
Мога да те посъветвам да си намериш проектантиsmiling smiley
Re: Строител за къща в Априлци
01-02-2007 - 20:33:05
Благодаря venciev,

Надявам се при толкова етнографски резервати покрити с тикли да имам късмет да попадна на добър майстор. Даже се надявам, че вече съм го намерил.

Може би просто си имал лош късмет. Не отричам, че реденето на тикли е поизчезнал занаят, но се надявам да успея. Поне ще опитам. Всъщност тиклите (300 кв.м) вече са на мястото. smiling smiley
Re: Строител за къща в Априлци
01-02-2007 - 20:39:20
Благодаря Весо,

Не бива да обвиняваме архитекта от Австралия за различния вкус. От него получих доста добри съвети, така че съм му благодарен, а иначе всички имаме различни вкусове. smiling smiley

Иначе къщичките, които продължават да се събарят и разчистват за нови вили и хотели в Балкана страдат и заради безпаричие. Колко човека ще хвърлят пари за реставрация на къща от 20-25 квадрата с две помещения (щото така наречената задница 2.5 х 2 м ще трябва да стане на баня/тоалетна)? И на мен ми е мъчно, но така върви животът. sad smiley
Re: Строител за къща в Априлци
01-02-2007 - 20:45:18
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
> Мога да те посъветвам да си намериш проектанти


Проектантите няма да ми избягат. Просто исках да съм по-подготвен за "Лепваш му 5 санта стиропор и си гледаш кефа".

Иначе си прав:

На един прием дама, известна със спестовността си, се обръща към съседа си по маса - известен лекар:

- Извинете, знам че би трябвало да Ви посетя в кабинета Ви, но така и така сме тук, а мен нещо ме стяга в гърдите, бихте ли ми предписали някакво лекарство?

- О, няма никакъв проблем госпожо, моля съблечете се да Ви прегледам! - отвърнал невъзмутимо лекарят.
Re: Строител за къща в Априлци
01-02-2007 - 22:34:43
Kръглата масичка се казваше - синия . Около нея се сядаше и на твърди възглавници освен столчета . Има още един уред който е много интересен казва се - диканя , представлява нещо като шейна от дърво 1 на 50 см отдоло цялата с набити кремаци . С нея сее вършеело . Баба ми си правеше сама масло като сипваше мляко в едно тясно и дълго каче и с една специална бухалка нагоре на доло го биеше и готово . Имаше също и малка мелница за пшеница или царевица , тя се състоеше от два кръгли камака - ромели фи 80 см . един върху друг с дупка в средата и в нея дървена ос с отвор за зърното . В единия край на горния камък също имаше отвор в който се забиваше прът на който другия край се захващаше за една греда на тавана . Въртеше се с този прът с ръка в долния край и същевременно сипваш зърно в средата , брашното пада отстрани камъка .А стомната с която пиехме вода се пиеше и от дръжката от една малка цицка на нея .
Re: Строител за къща в Априлци
02-02-2007 - 00:41:58
Vsi4ko moje da se nameri,znaesh 4e e vapros na pari.Daje i maistori se namirat....smiling smiley))V gabrovsko ima dobri maistori,dobriat maistor e seriozen maistor,dano popadnesh na takiva.Savetvam te da otidesh v Elena,predi grada na 6km e "Elenskoto han4e",tam Hristo-pizata/sobstvenika/,postroi po Sapard 7-8 kashti,podobni na tvoiata,koiato si zamislil.Moje mnogo neshta da vidish kak se praviat,ima dobri maistori,osobeno diulgeri.
Drugoto,koeto ne mi stana iasno ot proekta na kashtata ti Savi4ka e,kak ste oble4esh betonnite osnovi s 15 sm kamani ot vanshnata strana,taka,4e da izglejdat kato istinski kamenni osnovi?!Ste triabva da rejesh kamanite na mashina,za da sa ravni...!Ina4e,mnogo trudno ste podberesh tolkova mnogo,ravni 15 sm-vi dialani kamani.Ako sa lepeni/kato bo4arda/ste e grozno!Moje bi imash neshto v predvid!?
Vsashtnost,kak prika4vash tuk snimki,iskashe mi se da ti pratia niakolko kamenni zida....smiling smiley
Re: Строител за къща в Априлци
02-02-2007 - 09:16:46
venciev Написал:
-------------------------------------------------------
> Drugoto,koeto ne mi stana iasno ot proekta na
> kashtata ti Savi4ka e,kak ste oble4esh betonnite
> osnovi s 15 sm kamani ot vanshnata strana,taka,4e
> da izglejdat kato istinski kamenni osnovi?!Ste
> triabva da rejesh kamanite na mashina,za da sa
> ravni...!Ina4e,mnogo trudno ste podberesh tolkova
> mnogo,ravni 15 sm-vi dialani kamani.Ako sa
> lepeni/kato bo4arda/ste e grozno!Moje bi imash
> neshto v predvid!?
> Vsashtnost,kak prika4vash tuk snimki,iskashe mi se
> da ti pratia niakolko kamenni zida....


Прав си Венци,

Всичко става с пари и време. Когато едното не стига, другото трябва да е повече.

Аз обаче бих прибавил още два параметъра - мерак и късмет. Мерак имам в изобилие, а и вече 50 години късметът не ме е напускал за важните неща в живота (пари от тото не съм печелил). Мястото също го купих на късмет. След повече от 10 години оглеждане и две седмици подробен обход на цялото землище на Острец (село-квартал на Априлци), решихме да се разходим още час преди да си тръгнем и да оставим нещата за следващата година. Съвсем случайно се набутахме в тази уличка и намерих точно мястото, което си бях представял тези повече от 10 години. Е, цената беше не 6, колкото искаха навсякъде тогава, а 8 лв. /кв.м. и площта не беше под декар (каквато търсех), а 2.5 дка, но да са живи и здрави банките - имам още две вноски от 3-годишния заем. Да не ти казвам, че сега под 20 лв./кв.м не се предлага в района, а някои искат в евро.

За дувара. В района има много съборени стари къщи, включително стоят и основите на тази, която е била в моето място. Около 70% от камъните на техните зидове не са по-дебели от 15 см (по широки са в хоризонталната равнина). Много просто, камъкът се обръща вертикално (представи си тухла четворка) и просто "зидът" ми ще изглежда по-масивен. Ако трябва, не е трудно камъкат да се разцепи в широката си равнина. При 15 см дълбочина на зида, слепващия бетон откъм бетонните основи няма да се вижда (вече го видях на една новопостроена къща). МАкар, че при нея зидът (ограда) е с нормална дебелина, всъщнвост камъните са лепени с бетон в средата на зида и при добро запълване с малки парчета, трябва бая да се вгледаш, за да различиш бетона в дълбочината на фугите. Като го поопраши времето, съвсем няма да личи.
В никакъв случай няма да режа камъните - това разваля цялата магия. Камъните не се режат, а се дялат. Затова се казва дялан камък. winking smiley

За картинките.

Първо качваш снимките в някой безплатен сайт за такива албуми. Има ги много. Аз ползвам http://www.image-upload.net/

После кликваш с десния бутон на мишката върху вече качената снимка. С ляв бутон избираш Properties (най-долу на показалото се меню). Копираш адреса на снимката - http:// ..... Връщаш се във форума и от менюто над темата или поста избираш Картинка. В показалото се прозорче paste-ваш линка на снимката и си готов.

Очаквам снимки smiling smiley
Re: Строител за къща в Априлци
02-02-2007 - 13:05:22
Taka e!Dano da uspeesh da namerish tolkova kamani s takiva razmeri.Znam,4e kamanite se dialat,a ne se rejat.Imah v predvid,4e moje da gi rejesh ot vatreshnata im strana,ot stranata na osnovite,a dialanata 4ast da si ostane ot vanshnata.Niakolko maistori sam vikal da mi rediat kamenni duvari i znaesh li za kakvo nai-mnogo mrankat i se pazariat ?Kato vidiat kamanite i vikatyawning smileyoooo,tezi kamani ne stavat,ne sa hubavi i tem podobni.Ina4e cenite im varirat/za maistorlak/ot 30lv za lineen metar,do 40-50lv za kubik/Ima v Bojenci edin mnogo dobar zidar,vzima 30 lv nadnik,no raboti mnogo savestno cial den,bez da mranka,mnogo savesten/dori da go niama sobstvenika!!!/,dovolen sam ot nego.Redi okolo polovin-edin kubik duvar na den/vse pak zavisi ot zida/.Ako namerish takav dobar maistor,moje da se zamislish,dali da ne napravish osnovite si napalno istinski,celite ot dialan kamak,a ne butaforni.Taka ili ina4e pak ste plashtash na maistor-kamenar,a s betonnite osnovi i dialania kamak,ste ti izleze osnovata na dvoina cena....!Ti si reshavash!
Dai mi mail,da ti pratia snimki,4e s tozi sait,koito mi prati se opetlah....smiling smileyAko znaesh,kakav sam PC-genii......smiling smiley))) winking smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход