Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Зидарията или бетона, кое първо?!

Публикувано от ej 
ej
Зидарията или бетона, кое първо?!
20-01-2007 - 18:34:49
Здравейте!

В процеса на избор на строител забелязах, че една част от тях първо изграждат желязобетонната конструкция и след това зидарията, а другите обратно. Кое е по-добре? И въобще има ли значение? Тезата за леенето на бетона след зидарията е, че стените се захващат за колоните като влиза бетон в тях. Какъв е смисъла след като носещата конструкция е желязобетонния скелет, а тухлите е пълнеж между 2 плочи?
Re: Зидарията или бетона, кое първо?!
20-01-2007 - 22:38:39
Ето ти и един отговор на лаикsmiling smiley
Ако работиш с частна строителна бригада, ще ти ги излеят, може би, след зидарията. Плоча, колони , греди на веднъж. Поне при мен беше така. Казват че така по-добре се укрепва зидарията, ама знам ли....Като ляхме втората плоча, имах много обратни греди и връзките през колоните бяха така на гъсто, че едвам напълниха колоните.
В действителност, на общите бригади май така им е по-лесно, по-малко кофраж, по-малко мерене. Стените са водещи и разните му дупчици се запълват плътно от бетона. Обаче при мен по тоя метод, бетона на някой колони от напъна ми избута страничната зидария, особено там където беше малко. А това не е добре, защото я и поразлепи. И това стана най-вече с итонга.
Re: Зидарията или бетона, кое първо?!
21-01-2007 - 18:57:08
Е то и за теб като инвеститор е по - добре първо зидарията... Защо?
1. Намаляват разходите по кофрирането на греди и колони
2. Времето докато чакат плочата да "дръпне" се използва за да се зида
3. Стените се "захващат" здраво от бетона горе, особено паянтите


Обикновено това с бетона се практикува при големи обекти и довършване със сухо строителство, окачени фасади и прочие..
Re: Зидарията или бетона, кое първо?!
21-01-2007 - 19:22:42
В гърция строят така само колони и плочи после попълват стените с тяхните вече и у нас познати гръцки тухли , сетне направо нанасят разтвор с турбозол и готово .
Re: Зидарията или бетона, кое първо?!
21-01-2007 - 21:57:15
na vsiakade po sveta kadeto se spazvat stroielnite zakoni,normativi ,naredbi...........
parvo se pravi konstrukciata i sled tova palneja s tuhlata koeto e nau4no dokazano 4ee po isdrajliv na trusove bezsporim fakt e!
Re: Зидарията или бетона, кое първо?!
22-01-2007 - 07:29:03
Към това , което е писал stroitel искам да добавя и това, че това е възможно да се прави при безгредови конструкции. Зидат се първо стените и след това колоните.
И ej, предполагам, че имаш предвид изливането на колоните , нали? Не и на плочите, защото от това, което си написал не е много ясно smiling smiley
ej
Re: Зидарията или бетона, кое първо?!
22-01-2007 - 10:19:48
Ами за въобще питам, конструкцията на къщата ми е безгредова, не съм сигурен, че изливат само колоните след зидарията, май става на въпрос и за плочата, ама нещо не ме кефи тая идея...
Re: Зидарията или бетона, кое първо?!
22-01-2007 - 10:38:03
Възможно е и да излеят и плочата след това, обаче и мен по принцип не ме кефи тая идея smiling smiley Предполагам, че по-късно ще ми остане малко повече време и ще напиша по-подробно
Re: Зидарията или бетона, кое първо?!
22-01-2007 - 12:41:24
По принцип специалистите (конструктори) са разделени по този въпрос. Т.е. все едно е как ще го направишsmiling smiley НЕ си губи времето с този въпрос. Нещо като яйцето и кокошката еsmiling smiley
ej
Re: Зидарията или бетона, кое първо?!
22-01-2007 - 12:48:15
Абе и аз имам такива подозрения :-) аз затова и така написах заглавието на темата :-) Специално за изливането на бетона след зидарията малко ме притеснява това което каза и magea, че може да поддаде зидарията от налягането при изливането. То и кофража може да избие, ако не е направен като хората... май верно няма да си губя времето с тази дилема...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход