Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Запитване!

Публикувано от ivo107 
Re: Запитване!
25-08-2006 - 13:57:30
За залагане в кофража, да си призная на доста места четох (последно в Още за къщата имаше за топлоизолации) че не препоръчват да се лее бетон с изолация в кофража. Руснаците споменават за хидроизолация, както и за топлоизолация, но те са малко по-друга песен, макар че често ползват същите материали и на техните сайтове има много ценни неща. Тук във форума има огромно количество инфо на тема топлоизолации с ценни съвети от хора - специалисти, строители и строителни инженери, които по занятие се занимават с изолации специално или изобщо със строителство, мисля че там също бе засегната темата и имам бегъл спомен че обясняваха защо не се залага в кофража. Така или иначе, аз лично просто плащам на строители и се опитвам да търся оптималното съотношение между качество и цена, без да съм с инженерно образование, нямам претенции за обективност, просто споделям какво съм чел и как съм го разбрал и се радвам, като открия че не само аз съм си направил даден извод.
Но за проекта и това че го нарушавам, увеличавайки размерите с няколко см. е факт и че търся надзорника да видим дали че се налага да се прави промяна в проекта, за общината. Дали е съществено, или ще мине само с частично, или изобщо без.
Re: Запитване!
25-08-2006 - 13:58:52
innkka Написал:
-------------------------------------------------------

> Не знам защо изобщо сте се/сме се хванали да
> строим, след като си знаем нашенския манталитет,
> качество, безотговорност и т.н.

И аз така си казвах, но след като мине и си влезеш в къщата, въпреки всичките неприятности и пречки ако знаеш колко е хубаво, а след време лошите моменти се забравят и гледаш на тях по-скоро като допълнително приключение (след като оправиш дефектите де). Иначе аз съм сложил едно ембарго на 200 метра от къщата ми жив "майстор" да не припарва.
Поздрави на всички winking smiley
Re: Запитване!
25-08-2006 - 14:03:27
Велчев, направо ще те разцелувам, ако си прав! :-)
Re: Запитване!
25-08-2006 - 18:16:59
А бе друго си е 25см. тухлена стена - акумулира доста и лятото бавно ще става жега зима бавно ще става студено. Това за случай на постоянно обитаване.
Иначе - слагайте 10см. добре е. Стига да имате място деsmiling smiley ЧЕ в някой случай тези сантиметри намаляват драстично стаитеsmiling smiley
Re: Запитване!
25-08-2006 - 19:12:38
За дебелината на изолацията изобщо не питай в общината. Чиновникът няма какво друго да ти отговори освен, че трябва да се одобри промяната.
А никой няма да разбири стига проектантът да се подпише, че проектът е изпълнен. След като става въпрос за увеличение на топлоизолацията, а не за намаление предзполагам, че няма да има проблем.
Единствения проблем е да не намалиш отстоянията спряма проекта, но за 5см. няма да ти създават проблеми.
По другия проблем - с това , че не те слушат. какво се получава - те не са твои работници, не им плащаш ти. Строителят при оферирането е имал определена технология предвид, а ти решаваш да я нарушиш, следва обяснение, че е станало по-трудно, следователно трябва да се плаща още. А бе кофти работа. Съвет - ако искаш да направиш нещо, което не се прави по стандалтен начин, най-добре си наеми работници на надница. Т.е. в твоя случай - кажи на строителя , че искаш сам да си плащаш зидарията. Т.е. вадите я от сметката, той ти дава двама работника, които да работят на надница -пак ще си платиш на шефа им (т.е. няма да му крадеш работниците), но не на база куб.м., а на база надници.
Гледам, че и други хора се оплакват, че майсторите не им изпълнявали желанията. Никой инвеститор няма право да обяснява на работници, които не са негови какво и по какъв начин се прави. Говори се за работа единствено с шефа на фирмата, при бригада - само и единствено с бригадира. С работниците може да говори за националния отбор, за времето, за Арабо-израелсите войни.
Re: Запитване!
25-08-2006 - 19:52:44
4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
Никой
> инвеститор няма право да обяснява на работници,
> които не са негови какво и по какъв начин се
> прави. Говори се за работа единствено с шефа на
> фирмата, при бригада - само и единствено с
> бригадира. С работниците може да говори за
> националния отбор, за времето, за Арабо-израелсите
> войни.

4ovek,
Това сигурно е много мъдро. Аз не го спазвах - резултата почти нулев. sad smiley
А какво правим, когато правят откровени глупости и твърдят, че шефа така казал, а той все не е в обхват и на двата GSM. moody smiley:
Имало е случаи да вдигна патърдия и да ги спра да засипват, защото канала не ми харесва и ще се копае засипаното (трошляка) - "Ами не знам, шефа каквото каже". Утре ги гледам разкриват тръбите и докарани нови.
А колко ли неща не знам.
Абе, пиески и танц от всякъде. sad smiley
Не се бях замислял сериозно за цитата. Много си свеж след почивката. smiling smiley
UPI
Re: Запитване!
25-08-2006 - 23:04:10
avatar
Гледам споделяме горе-долу едно мнение за топлоизолациите, но като казвате колко сантиметра изолация е по-добре, вземете споменете и каква плътност е, защото сами се сещате, а сигурно си и знаете, че 5 см 35кг./куб.м. и 26кг/куб.м са си доста различно нещо. Предполагам че знаете че немските изисквания са мин 6 см за мин 35кг/куб.м. Всички вносители и производители ми казват че аз съм почти единствения дето искам за мои клиенти такива плътности и такива дебелини, особено пък за дебелините. Дават ми такива цени , че за кубик XPS цената става не по-малко 240 лв без ДДС. Питам ги защо цената е по-висока и веднага следва малоумния отговор - ами защото плочите са по-дебели. И като ги питам с какво един кубик XPS 6 см е по-скъп от също един такъв кубик XPS от същата плътност обаче 5 см и ако дебелината на плочата има значение защо го продават на кубик и веднага млъкват и след това казват че всъщност са доста заети, за да ми отговарят. При положение че съм предприемач, т.е. постоянен клиент, а не еднократен за моята си къща. Ама айде стига съм се оплаквал да не ви досаждам. Исках само да отбележа че се се стараем да дадем на клиента добър продукт, койта даже и те искат да си платят, ама такива "доставчици" ни убиват радостта от реализацията на един добър детайл. Чертая им диаграми и им обяснявам че топлопреносимостта през XPS не е линейна зависимост и дефакто след четвъртия сантиметър започва да работи ефективно - те ме гледат тъпо и не знаят какво им говоря, а пък продават стотици хиляди кубици. Уф! Пак се оплаквам. Сори.

А пък за майсторите не ми се говори ... Вие поне сте клиенти,а аз съм работодател и им гледам постоянните малоумни изпълнения. При положение че съм си ги подбирал с времето и им знам и добрите и лошите страни. Няма да Ви пиша за случки за да не ви отегчавам още.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-08-25 23:07 от UPI.
Re: Запитване!
26-08-2006 - 14:22:08
"А какво правим, когато правят откровени глупости и твърдят, че шефа така казал, а той все не е в обхват и на двата GSM. "
Ако си решил, че правят откровенни глупости ги спираш и им казваш, че докато не се разберете със шефа няма да се работи на обекта.
Това влиза в правата на инвеститора - да сприра работа на обекта при съмнения, че се работи добре.
Ама ако ти им задаваш задачи, друг им плаща - става манджа с гроздеsmiling smiley
А като намериш шефа му казваш, че си останал с впечатлението, че няма да ти се налага да контролираш неговите работници и се замисляш дали да не завърши започнатото и сам да си наемеш работници щом така или иначе ще трябва сам да ги юркаш. Е малко по-меко , но в този смисъл.
Re: Запитване!
26-08-2006 - 16:31:23
UPI,
Я, ако може покажи какво чертаеш. Да не си ти в някаква грешка. winking smiley
Аз например (от природна интелигентностsmiling smiley) твърдя, че ако имаш 5, 10, 100 см изолация, в средата на този слой температурата ще е половината на разликата вътре/вън и ми звучи доста нелинейно (за много хора абсурдно).
Засега обаче, и твоето твърдение, както го разбирам - (1,2,3см са нищо; 4,5,6 - добре; 7,8 - мн.добре; 9,10 -безкрайно добре) ме притеснява, особено в малките и големите дебелини.

За плътностите - мисля че те имат значение повече за механичните свойства - закрепване, мазилки и т.н. и по-малко за топлоизолационните.

Из приложение №4, към Наредба №7 (ако може да и се вярва):
Наредба №7
ЕPS (стиропор) - плътност(kg/m3) /ламбда(W/m.K)
15/0,041
20/0,041
25/0,041
30/0,041
Дюшеци стъклена вата
14/0,038
23/0,034
30/0,032
60/0,032
80/0,034 - това последното не знам дали не е грешка (че пак нелинейност smiling smiley
И забележи!!!!
Екструдиран полистирен - това трябва да е XPS:
20/0,030
60/0,040
Тук (при тях) нещата се обръщат. За мен топлоизолира въздухът, затворен в даден материал. При по-голяма плътност очаквам Ламбда да се увеличава, както при XPS.
Защо така го дават за другите - не знам. Все пак официален базов документ по темата. sad smiley
Аз съм възприел за себе си, че Ламбда е между 0,04 - 0,03. Другото е зависи кой какво те лъже - хеле пък тия с Депрон и Термошилд.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход