Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

YTONG - опасен ли е той за здравето при последваща експлоатация

Публикувано от Iv_dhl 
За коментар, който може?!
23-06-2006 - 21:58:45
В сайта на www.xella.bg, който някой препоръча по-горе, противно на споделеното от нас тук се твърди че Итонг многократно превъзхожда керамичните тухли по всички влажностни характеристики.
За съжаление не можах да направя читав цитат на БГ от този .pdf:

Наръчник

Въпросните твърдения и обясненията им moody smiley: :!: са на стр. 78 (40).
Лъжат ли, ние ли сме толкова загубени sad smiley
Любо, кой ли може да каже наистина къде точно се разминават нещата.
Като водопоглъщане е в пъти по-малко от червената тухла куха и плътна, но ... дали това е поредната измама, или може би премълчаване/несподеляне на други истини в характеристиките, които карат итонга да се държи в реални условия толкоз различно от описаното???
Re: YTONG - опасен ли е той за здравето при последваща експлоатация
26-06-2006 - 10:42:41
Пробвал съм с летви вместо метална конструкция - не си заслужава упражнението, което го спестиш от материала го даваш за труд, защото е по-трудоемко. Единствено има смисъл ако сам си го правиш и не бързаш.
Вълнообразните изпълнения при гипсокартона ги има винаги ако се вманиячаваш на тема право - няма начмин да имаш еднакви деформации върху и между щендерите.. Единствения вариант за право е гипсова мазилка и добър майстор.
Re: YTONG - опасен ли е той за здравето при последваща експлоатация
26-06-2006 - 11:57:55
4ovek,

Казваш "Стени върху плочи, стени върху еркери, насадени колони върху греди, премахване на стени отдолу, нови стени в апартамента, ремонти с подови замазки и изобщо всяко повишаване на натоварването...всичко това почти 100% води до поява на пукнатини в стените. Не зависимо дали са тухлени или от ИТОНГ.

Не ми е работа да споря с теб, а и няма смисъл. В тази кооперация, за която ти говоря, има избити комини (чиста тъпотия, признавам) и цели стени без трегера, но напукана стена от тухла НЯМА в тези жилища. Едиствената напукана стена е тази от ИТОНГ-а, която е допълнителна и е много малка като размери, защото всъщност е под ъгъл с друга стена от гипоскартон.

Както и да е, който иска, да си строи с ИТОНГ, негова си работа!
За вида тухли и аз се бях замислил, дори пусках пост преди месец, понеже коментирахме темата с моя строител и тои препоръчва гръцката тухла, че била права и голяма, излизала на квадрат като бъ;гарската, но по-качествено - няма нужда от дебело мазане после. Аз се притеснявам, че е тънка и с големи камери и като знам как в къщи както сме решили че еди къде си няма да има нищо, а после жена ми ме моли за полички и други неща, свързани със здраво дюбелиране, не знам дали нчма да се видя в приклучение с тия големи камери... . Тук форумцита дадоха мнение, че ми е прав строителя, че гръцките са за предпочитане пред българските. Проверявах за новите - водят ги австрииски, дето нямали нужда от топлоизолация уж, винебергер ли бяха, нещо такова, но излизат скъпо, освен ако не им повярваш и наистина си спестиш изолацията, но аз лично бих се въздържал.
За гипсокартона отвътре - правих сметка че се връзва на около 20 лв/кв. ако не бъркам, ватата не е много скъпа, която е грехота да не се постави, плюс това всички комуникации, тръби, кабели криеш също отзад.
Другият вариант които мислих беше машинна мазилка - гледах един приятел си е направил първия етаж с картон, втория с машинна гипс, не изглеждаше лошо. Иначе, пак повтарям, за мен Итонга е добро решение, но ако не е мокър и спецификацията му отговаря наистина на параметрите на книга. Понеже не мога да следя това, реших да мина на тухла и още се чудя коя точно....
Re: YTONG - опасен ли е той за здравето при последваща експлоатация
26-06-2006 - 12:10:18
Тези гръцки тухли ми се виждат страшно крехки. Един познат си сложи такива на къщата и сега се чуди дали ще могат да се хванат дюбелите на външната изолация... Не знам какво печелиш от повечето камери, така или иначе на тухлата за изолация не може да се разчита много. По-съществена е реалната изолация. Според мен тухлата трябва да има структурна здравина, другото не е важно.
Re: YTONG - опасен ли е той за здравето при последваща експлоатация
26-06-2006 - 12:12:47
АМи нали съм написал "почти" 100%smiling smiley
Ти ми даваш пример с една къща, а аз ти казвам на базата на години наблюдения за тухлените стени.
На мен ми е ясно, че в момента пазарът предпочита тухла и затова ще строя с тухла, но ако си правя за мен лично не съм сигурен какво точно ще избера, дали тухла или газобетон.
4ovek,
аз ще си го правя за мен smiling smiley!!!
По този повод имам един въпрос и ще се радвам да ми отговориш така както отговаряш до сега, в смисъл, че влагаш твоя опит да си в помощ на хората, но с тази разлика, че този път си решил да направиш за себе си къщата с итонг winking smiley и как би решил въпроса с изолирането отвътре и отвън, по скоро отвътре и така да спасиш итонга от водата/парите.
Не знам, да ли ще ми повярваш, но твоят отговор означава много за мен (не искам да обидя никой от другите форумци, които споделят и спогамагат за създаването на по-обективна картина, но ми се струва, че при 4ovek нещата произлизат от опита натрупан от по-дългата практика, а не от единични, частни случай). До известна степен от това ще зависи с какво ще направя къщата си. Благодаря на всички clap:
Re: YTONG - опасен ли е той за здравето при последваща експлоатация
27-06-2006 - 09:53:57
Отвътре не ти трябва изолация. Гипсова шпакловка и си готов. За отвън - трябва да обърнеш внимание на шпакловката и финалния слой. Ама то това важи и за тухлата - не се заблуждавайте, че няма проблем да се мокри стената, която е направена от тухла - вода в сетните не трябва да влиза.
Ако стената е подложена на кос дъжд - вече може да мислиш и са някаква хидроизолационна шпакловка на циментова основа, ама пак казвам това важи и за тухлите.
За металните конструкции - баща ти е прав, не е толкова безпроблемно колкото изглежда на пръв поглед. Контролът трябва да бъде по-сериозен, а и трябва да се ревизират отвреме навреме. Бетонът си е най-добре за нашите условия - трудно корозира, издържа на пожар конструкцията достатъчно дълго време за да се евакуираш, а и е познат материал - грешките при изпълнение ще бъдат по-малко.
В заключение - тухлите и газобетонът си имат предимства и недостатъци и няма да сбъркаш какъвто и материал да вземаш.
Качеството на Итонг малко е понижено що се отнася до размерите му - нищо, че фирмата не е българскаsmiling smiley
4ovek,
много ти благодаря за мнението, което ми вдъхна немалко кураж smiling smiley, найстина !
Мисля, че при мен нещата почти се изясняват относно вида тухла, който ще използвам - и това е Итонг!
За еднофамилна къща на два етажа (около 65 м2 етаж), мисля, че ще се справя по-добре с итонг по следните причини:
1-во За изхода от влага- огромно количество вода би дошла от спукване/конденз на водопроводна/канализационна тръбва или течащ покрив smiling smiley. При положение, че ще изолирам добре тези тръби, мисля че ще елиминирам тази опасност;
2-ро Итонга като стройтелен материал излиза по-скъпо да речем от повечето видове черввени тухли, но аз си мисля, че последващата вътрешна обработка на стените ще изравни нещата, даже ако не излезе и по-скъпо обработката на червената тухла. Да не забравяме и каква влага ще се внесе, ако се измазва с вар(примерно);
3-то Да се надяваме, че конструктора ще изчисли правилно натоварванията върху стените и при положение, че ще бъде ниско стройтелство, да доведе до по-малки натоварвания и оттам по-малко рискове с напукани стени(надявам се smiling smiley );
4-то При итонга няма да се чудя много, ако трябва да забия един пирон или дюбел smiling smiley , за разлика от тънкостенните червени тухли и по този начин ще монтирам малко по-спокойно външната излоция( мисля да слагам задължително такава) или картина по искане на жена си smiling smiley (Хората са си измислили как да стане);
5-то Ако тръгне да да става положението отвратително критично с напукване да речем винаги мога да си направя вътрешна обработка с гипсокартон и вата на една метална скара и ще се спася(дано да не се стига до там) хем и по-добра изолация;
За момента мача ми пречи и не мога да се съсредоточа за още причини, но има, най-малкото поне малко по-добре ще топлоизолира от червената тухла spinning smiley sticking its tongue out.


4ovek Написал:
-------------------------------------------------------
>> Качеството на Итонг малко е понижено що се отнася
> до размерите му - нищо, че фирмата не е българска

Само да си попитам 4ovek, какво имаш предвид, че качеството се е понижило при размерите му?

4ovek, баща ми ще остане много доволен като му предам твойте думи, предусещам реакцията му winking smiley

И последен въпрос, надявам се да не прекалявам или поне да ми простите, ако го правя smiling smiley, като ще слагам външна изолация пак ли ще трябва да правя хидроизолационна шпакловка на циментова основа (предполагам, че да, но аз да си попитам).

За сега толкоз.
Приятна вечер на всички!!!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход