Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

YTONG - опасен ли е той за здравето при последваща експлоатация

Публикувано от Iv_dhl 
Re: YTONG - опасен ли е той за здравето при последваща експлоатация
22-06-2006 - 15:00:03
Лично според мен за жилищна сграда е по-добре да се прави гредова конструкция. Особено са къща. Ще забавиш един месец повече за строителство - голяма работа.
Безгредовата конструкция се прави при приблизително равни разстнояния между колоните, при сгради в които приоритет е свободното планиране и др. Освен това трябва да се работи с по-квалифицирани работници, грешките са по-опасни. По-тежка е конструкция и от там повече проблеми при земетръс.
Конструкторът може да не го псуваш, защото не ти е взел повече пари за двойната работа, която е свършил. А е нормално проекта за гредовата плоча да се плаща по-скъпо от безгредовата.
Ако беше направил безгредова пък щяха да мрънкат, че много железа се пресичат над колоната и трудно бетонират, примерноsmiling smiley
Относно гредите - винаги има решение с елементи ан окачен таван, с отделяне на кътове да се скрият гредите или да се подчертаят с осветление..
Re: YTONG - опасен ли е той за здравето при последваща експлоатация
22-06-2006 - 15:05:12
Аз пък съм виждал тухлена стена напукатна. Общо взето при ремонт да се напука новата стена е доста вероятноsmiling smiley Няма как да се гарантира на 100% съвместната работа на старата и новата стена, освен това като се запълни портала с тухла даже щяха да са по-големи пукнатините - увеличаваш натоварването, гредата подава малко (няма начин да не подаде) и се появяват пукнатини.
4ovek,

И друг път си споделял (но съвсем кратко) тази своя теза. А кой ли можеше да очаква, че точно тука Стефан ще ти зададе този въпрос и ти ще отговориш доста подробно и аргументирано?
Няма да е добре тази информация да бъде погребана сред купищата данни.
Иначе и това си е за Златния Фонд .
Аз наистина се опитвам да си правя такъв, но много неща пропускам.
Благодаря ! Аз самият съм се изказвам "ЗА" гредовата конструкция, но то беше по-скоро интуитивно, а сега знам и защо :-)))))
Re: YTONG - опасен ли е той за здравето при последваща експлоатация
22-06-2006 - 15:13:39
Не ме ядосвай - че ще ти определя среща да те водя да видиш как е изпълнена тази стена и къде !!!!

Тя е ПОД гредата - и стъпва върху паркет. И е направена от итонг ИМЕННО за да е по-лека и да не тежи на долната плоча. Но се напуква от вътрешно слягане на блокчетата под собствената им тежест.

И ако си виждал тухлена стена напукана, т'ва е 'щото така е изпълнена. Аз пък съм виждала тухлена НЕНАПУКАНА! А итонг ненапукан НЕ СЪМ ВИЖДАЛА ОЩЕ!

Навсякъде ли са некадърни майсторите, неправилно изпълнена конструкцията или има стара/нова стена, според теб?!
Възможно ли е директно върху зидария от YTONG да се положи стоманобетонна плоча?
Стоманобетонна плоча може да се положи върху стена от YTONG ако зидарията на стената е изпълнена от газобетон клас по якост В5 и има дебелина минимум 20 cm. При това в горният край на стената трябва да се оформи стоманобетонов пояс с минимално сечение 20 на 20 cm. Носимоспособността на стената се доказва с изчисления от правоспособно лице.

(Това нещо изкопирах от сайта на xella)
4ovek, да не би това да е решението на проблема с напукването на итонга, т.е. този стоманобетонен пояс да обира натоварването в/у итонга.
А и още нещо открито в последния брой на "Направи си сам":
"М/у последния ред блокчета итонг и таванската стоманобетонна плоча винаги се оставя тясна фуга с широчина около 20мм. Тя се запълва чрез шприцоване на монтажна пяна."
Това нещо с шприцоването съм го виждал и при обикновенна тухла, когато първо се издига стоманобетонната конструкция и след това се пристъпи към зидарията.
4ovek, а и към останалите, не мислите ли, че едно такова изпълнение с 20мм фуга, която се запълва с монтажна пяна, няма риск при едно хоризонтално заметресение. Поне според мен има значение дали зидарията ще се "застопори" като и "полегне" (сори за израза smiling smiley )отгоре стоманобетонната плоча.
Не е ли по-разумно предишното, което копирах от сайта на xella, т.е. стоманобетонен пояс със сечение 20 на 20см.

А иначе това, което написа "итонголюбител" 'Домакините погледнаха и после спокойно обявиха "ааа, итонга пак се спука". направо ужас. Дано да не е толкова трагично положението навсякъде....
Според мен възможният проблем може да се компенсира по горе посочените два начина, за да се избегне напрежението върху итонга. Какво ще кажете вие moody smiley:Наистина ценя мнението ви :!: :!: :!:
итонга е много слаб на сили на срез или порьозност маи му викаха . пука се като пьпеш . особено малките размери от 5 см до 12 см . една стена задьлжително трябва да има основа , колони в страни и греда одгоре . а за преградните стени от итонг да не говорим - тези без колони - после по тях може дасе видят всички сили на усукване и натиск които са деиствали . задьлжително изолатсия , мрежа и шпакловка . smiling smiley
smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Добре това ми хареса smiling smiley
М/удругото говоря за итонг 25см и на този етап само за външни стени, а за преградни на 2-я етаж мисля за конструкция с гипсокартон с изолация отвътре...
filma-toplo, да разбирам ли, че и ти мислиш като мен, че стената трябва да си се върже с стоманобетонната плоча директно, т.е. без пяна или разни други пълнежи "една стена задьлжително трябва да има основа , колони в страни и греда одгоре" ?
камелия
Re: YTONG - опасен ли е той за здравето при последваща експлоатация
23-06-2006 - 00:14:59
От собствен опит-купих итонг под натиск-за вътрешна преградна стена,под греда.Карах го ,внимателно подреден,по асфалт.С много умерена скорост,внимавайки да не тръска. Пристигнахме/разстояние 15 км./ ,резултат-4 счупени плочи,огромен куп прах,отделен от плочите итонг. confused smiley
Живея в блокче, строено в етапа 96-99 год. Конструкцията е гредова, като всички стени са с Итонг - външните 25 см, вътрешните по- тънко, до 10 см. Щом почнах да го довършвам, разместих куп стено, лях плоча в емпорето, разкъртих всичко, за да пусна кабели за трифазен ток, сот, контакти където и както исках, допълнителни трегери (после ми дойде акъла и почнах да ги правя от гипсокартон и фазер с фирма Юнг), изобщо довършителните ги платих два пъти - веднъж на строителя и веднъж на майстори, но времената бяха други и беше без пари - една баня излизаше 2000 марки с труда и италианските плочки....
Както и да е, исках да кажа, че до този момент в къщи има една единствена пукнатина и тя е на стеничка с размери 70/70 която само в единия край е залепена за предихносъшествувава стена, пукнатината е на границата, от горе до долу. Никъде на друго място нищо не е спукано. По онова време не са оставяни разстояния за запълванес пяна, за които споменавате. А, външните стени са облечени с мушалк, под които, естествено, няма хидро и топлоизолация, плочите са закачени на мрежа с кукички. На две години веднъж викаме алпинисти да импрегнират камъка, иначе ако се намокри Итонга, става страшно. Случвало се е на съсед надолу да избие тръба - парно или водопровон, не може да изсъхне с месеци и мирише отвратно мокрия Итонг. Инаще като топлоизолация не се оплаквам - апартамента е 140 кв. топлим се с елекртическо котле и тази зима тока ни беше 2000 лв, е, топлата вода свщо е на ток, с проточен боилер 25 кв и тои е вклучен в тази сума.
Да не би сега Итонга да е с различно качество от преди, или въпросното провисване при безгредовите конструкции да го пукат, или пък берзото строителство и поставянето му преди още сградите да са улегнали да имат значение... Сигурно е така, вече строят супер бързо до нас Темпо направиха 4-ет блокче с плоча 200 кв. на груб строеж за 3 месеца, сега са на покрива....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход