Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Има ли нормална фирма за климатизация в България?

Публикувано от KLF 
KLF
Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 18:22:10
Питам защото ми омръзна да обикалям по знайни и незнайни фирми за оферта и редовно да се сблъсквам с типичното за българина мислене, че сега си ми паднал и ще гледам да ти смъкна кожата пък за бъдещето няма какво да мисля, ти и без това втора къща може и да не правиш.
Какво имам предвид.
Офертите на повечето като подреденост и яснота са под всякаква критика, но това предполагам е също с цел заблуда на клиента, да не рови много.
Цените на материалите често с 10-20% по-високи от тези обявени при доставчици на такова оборудване. Предполагам за да ми кажат след това, че видите ли ми правели търговска отстъпка от 10%. Това явно трябва да ме зарадва, но ако отида и си купя сам въпросните материали е много вероятно да договоря и отстъпка за количества, а аз дори не съм техен постоянен клиент. Има и дребни тарикатски номера като например всички позиции са с нормални цени, а само една или две направо се отличават съществено от обичайните. Там обаче имаш да кажем 50 броя и хоп пак сме в далаверата.
Цените за труд също са хей така на око общо взето.
- Първи случай - процент от офертата. Следователно колкото по-скъпи са материалите, толкова далаверата е по-голяма за тях. Само дето не мога да схвана има ли разлика в сложността и необходимото време за монтаж на помпа с една и съща функция ако цената на едната е 200 лв, а на другата 400 лв? С втората явно трябва да са по-внимателни, че е по-чуплива!
- Втори случай - цена за всяка дейност. Ок, съгласен съм. Питам едните защо цената за монтажа на еди-какво си е такава, а ми отговарят, че тя била по принцип такава, а другите фирми дори по-скъпо взимали!!! Следователно не е ясно как е ценообразувано. Питам колко време трябва за монтаж на един радиатор, че да видим защо ви е такава тарифата? - Само рамене вдигат, не смеят да кажат. Ако ми кажат един час (ще трябва да го уволняват ако е толкова) и да кажем решим, че разходите им за служителя на месец са от порядъка на 2000 лева (дълбоко се съмнявам) и вече ще може да го обсъдим. Но няма кой да се ангажира с подобно нещо.
Явно е по-лесно да си сложиш едни 40-50% върху всичко и ако стане след това си супер. Може и да свалиш 10-20% даже, че и клиентът да е доволен.

Та въпросът е има ли фирма в България, която да направи нормална оферта с нормална норма на печалба без да гледа на клиента като потенциална дойна крава?
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 18:26:14
Има. Искаш да я посочим тук ли?
KLF
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 18:30:19
Давай смело да видим. Ще се радвам ако попадна на такава. Надявам се обаче препоръката да идва и от личен опит.
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 18:54:25
Относно ценообразуването особенно в частта за труд за всяка операция има норми описани в едни книжки, които можеш да закупиш и сам да си отговориш на въпроса аджеба за колко пари е нормално да ми монтират радиатора в хола.
[www.sek-bg.com]
KLF
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:03:40
builder, ей това не ми се иска да правя, макар че както се оказа е неизбежно. Защо трябва да си купувам книжка, че да сравнявам. Накрая като сложа и загубеното време и нервите и ще излезе, че която и оферта да съм приел е все тая.
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:05:18
avatar
Quote
builder
Относно ценообразуването особенно в частта за труд за всяка операция има норми описани в едни книжки, които можеш да закупиш и сам да си отговориш на въпроса аджеба за колко пари е нормално да ми монтират радиатора в хола.
[www.sek-bg.com]

Между другото информацията там често е доста манипулирана и е предназначена за съвсем сруги цели, но не и за взаимоотношенията чатна фирма - частен клиент.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:10:55
Аз съм доволен от Клима Консулт - те ми правиха подовото, лири в баните, разпределителни колектори, циркулационни помпи, бойлер, термостати по стаите и т.н. - всичко без самата термопомпа. Около 400 м2 отопляема площ.
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:16:34
Николов не му предлагам справочника и аз не го ползвам, а ТНС и разходните норми.Ама като иска да се ориентира човека боб ли да хвърля.
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:23:51
Ха-ха, тва с книжките ми хареса.*angel* От списания или с боб- резултата е същия.
КЛФ, какво да се изкажа? Така е- не е нормално, но е така. Ако ти се струва проста работа и всичко ти е ясно- запретвай ръкави и не прави сметка на фирмите.
Ако искаш по-евтино хвани махленския майстор. Ама са... оферта, проект, договор, фактура, гаранция...чакай са, нали искаш евтино. Не може к..а до края и душата в рая.
Между-другото заради такива като теб, гравитиращи елементи гледащи в чуждата паница, разните фирми имат нуждата от още една длъжност- някой да седи цял ден на едно бюро и да прави някви хвърчащи оферти.
Нямаш ли познати, които скоро са ползвали такива услуги?
Това е най-добрия метод за избор!!!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-24 19:25 от чаро.
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:25:17
avatar
Това е книжка,в която най-неясното е това как се формира ценообразуването,през колко време и как се актуализира.
Ако трябваше да се съобразявам с нея при офериранията си -досега да съм умрял от глад,а покрай мен и всички мои работници...smiling smiley

-------------------------------------------------------------------- Подпис:Ако не знаеш-питай,ако знаеш-пак.От питане глава не боли,но от избързване.......много.
[markk.snimka.bg]
[vbox7.com] [vbox7.com]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход