Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Има ли нормална фирма за климатизация в България?

Публикувано от KLF 
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:27:36
avatar
Като иска да се ориентира си изготвя коректно задание, изпраща го за офериране в колкото си иска фирми, получава обратна информация и си прави анализ. Това е. Иска се малко труд за да има резултат. А да се влиза съвсем в детайли по монтажа и изработката и кое колко струва в дребните детайли не го разбирам. Все едно мене да ме питат от общата оферта колко ми е единичната цена на труд за завинтване на винт за дърво или винт за картон или колко ми е единичната цена за разопаковане на ватата от опаковката.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
KLF
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:43:49
чаро, проект си имам. Не обичам да гледам в чужда паница, но и не обичам да ме лъжат. Съгласен съм, че и те трябва да печелят, но нека да е в нормални граници. Мисля, че свършиха годините на хаотичното ценообразуване и именно тази криза ще отсее плявата. Сериозните компании със сериозно отношение към клиента ще останат. Аз затова искам да разбера кои са сериозните, че май плявате е повече.
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:44:27
Николов прав си*ok* но от поста на колегата се вижда ,че нещо не е доволен от офертите и иска по-детайлна информация.
KLF
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:50:05
n.nikoloff, аз си правя и най-дребните сметки когато ценообразувам, защото смятам, че само така мога да съм конкурентен. Преди година един мой познат от Холандия ми показа неговият начин за формиране на цената и тогава си мислех, че това е неприложимо за България - беше включено дори предполагаемо време за безцелно мотаене на работника, пушене, пикаене и лаф с колегата до него при калкулацията на разходите. Всичко това базирано на дългогодишен опит. И да, той беше заложил като време дори завиването на винт. Фактът, че един от най-добрите в неговия бизнес е показателен за подхода му.
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:52:29
...в продължение на това което пише Николов, спесификация (списък) с необходимите материали за да се направи ще отиде около ден и половина -два дена. Помоли някой да ти го направи. Цена за труда около 150-200 лева е съвсем приемлива. След това със списъка обиколи фирмите и складовете и виж кой ще даде по-добра цена.

Ето ти пример, как изглежда такова нещо:

СПЕЦИФИКАЦИЯ НА МАТЕРИАЛИТЕ за Колекторно табло със 7 линии
1 Адаптор МТ 26 х 1" Бр 2
2 Кран сферичен с холендър 1" Бр 2
3 Колектор 4л. 1" Бр 2
4 Колектор 3л. 1" Бр 2
5 Муфа редуктор 1"х1/2" Бр 2
6 Обезвъздушител, автоматичен, ъглов, хром 1/2" Бр 2
7 Адаптор за тръба PE-X, PE-X/AL, хром Бр 14
8 Колекторна кутия 450/600/100 Бр 1

Такъв списък се прави за попмената група, отоплителните тела, регулиращата група и т.н.
Списъчето се придружава с подробен чертеж за онагледяване на нещицата отгоре как изглеждат за да е ясен и за хора които не са специалисти...

winking smiley Успех



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-02-24 20:02 от Ivo.NovDom.
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 19:59:01
КЛФ, писали сме даедно...ако имаш спесификацията на материалите, качи ги в нета, има хора с това се занимават, ще ти направят оферта. winking smiley
KLF
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 20:03:13
Ivo.NovDom , благодаря! Имам спецификация. Кажи ми обаче защо трябва да обикалям. Фирма занимаваща се с това може да ми даде същата цена, при което пак ще има печалба, защото ползва по-големи отстъпки. Така всички сме доволни.
Интересно е как обаче за монтаж на една и съща позиция имам разлики понякога от 50%.
builder, по-детайлна информация започнах да искам, когато лъснаха големите разлики. И не искам да навлизам в детайлите, защо ми е само да се блъскам в нещо, което не ми е работа.
За печлабарството на нашите компании обаче е показателен и един друг пример, който мога да дам. Българска фирма отдаваше под наем инсталация (като най-общо понятие) на познат за сума, която впоследствие той плати на фирма от Германия за да му свършат работа и да си остане негова!
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 20:07:15
KLF примера с твоят колега от Холандия е интересен и много поучителен.
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 20:09:51
Разбирам, ами явно си намислил колко искаш да ти излезне монтажа, качи колко е обема на работата и колко плащаш - има нормални хора - ще се намери кой да я направи. Е, надявам се сумата не е обидно ниска като например 1000 лева за ОИ на къща 400 кв.м. winking smiley
Re: Има ли нормална фирма за климатизация в България?
24-02-2010 - 21:20:07
Вчера отивам в един бетонов възел. Викам:
- Ми да кажете някакви цифри.
- Бе то цифрите ги казваш вече ти, пък ние ще се съгласяваме ....
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход