Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как се смятат ферми?

Публикувано от bulhomes 
Re: Как се смятат ферми?
03-10-2009 - 04:06:47
.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-11 10:13 от ArturDent.
Re: Как се смятат ферми?
03-10-2009 - 05:47:02
Някой може и да не се съгласи с моето мнение, но то е че у нас едва ли има строителен инжинер(конструктор), който да е наясно с конструирането на дървено-скелетни къщи. Най-вероятно е да ви каже че ще ви излезне по-скъпо от железобетона(монолитна) къща, или ще ви сложи греди с тройно и четворно по-големи дебелини и тогава наистина цената ще е космическа.
Re: Как се смятат ферми?
03-10-2009 - 10:45:50
avatar
Nasko.Stoykov Написал:
-------------------------------------------------------
> Някой може и да не се съгласи с моето мнение, но
> то е че у нас едва ли има строителен
> инжинер(конструктор), който да е наясно с
> конструирането на дървено-скелетни къщи.

> Най-вероятно е да ви каже че ще ви излезне
> по-скъпо от железобетона(монолитна) къща, или ще
> ви сложи греди с тройно и четворно по-големи
> дебелини и тогава наистина цената ще е космическа.


Уверявам те, колега, има доста специалисти. Пак напомням, че освен УАСГ има и ЛТУ. Съвсем друг е въпроса, че възложителите не ги търсят, защото са с презумпцията за подценяване на дървените конструкции въобще. И самите те - възложителите (които да речем са или производители на такива къщи, или клиенти) решават, че сами могат да си свършат работата и когато резултата е калпав не казват "трябваше да наема специалист" , а "дървените конструкции не стават" , защото според тях по презумпция са прави. Това до голяма степен важи не само за дървените конструкции, а и а други области в строителството.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Как се смятат ферми?
03-10-2009 - 14:42:39
Абе има нещо гнило.
Хиляди са дървените покриви в БГ - и нови и стари. А си мисля, че като конструкция съвсем не са лесен и безотговорен елемент. Вярно, че за тях има огромен практически опит, но едва ли всичко е "на око".
Re: Как се смятат ферми?
03-10-2009 - 15:30:05
Г-н Николов, това за което намеквам на английски се нарича Интернешанъл Билдинг Код (IBC) ако не се лъжа. Той се допълва и променя всяка година през последните 100 год. Включва изисквания както за дървения материял(качество, вид, премоствания, натоварвания и пр.), та до вид скрепителни елементи, место и брой на поставяне. Няма да добавям изискванията за ВиК и Електро, понеже те може да са еднакви с тези при монолитното строителство и тях със сигурност ги има в БГ. Дебелината на книгата е по-голяма от романа Под игото. Има ли нещо подобно публикувано у нас?
Re: Как се смятат ферми?
03-10-2009 - 17:47:50
avatar
В книжарницата на ЛТУ има доста неща в този ред на мисли. Предполагам и на УАСГ.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Как се смятат ферми?
03-10-2009 - 19:11:43
Г-н Николов, отделните публикации са за студентите да ги намират и учат, а за строителите на такъв вид къщи е необходим синтезиран материял с изисквания при проектирането и строежа на дървено-скелетни конструкции чрез който строителния контрол да контролира качеството на изпълнение, защото клиента едва ли може да изпълнява тази роля. Мисля че има тепърва да вървиме по дългия път, който хората са изминали.
Re: Как се смятат ферми?
03-10-2009 - 19:14:35
Г-н Стойков, уверявам ви, че дървото е познато като строителен материалн по тия земи
fficial&client=firefox-a" rel="nofollow" >Бързо доказателство
Всички изброени от Вас неща се предават в УАСГ, като се започне от натоварвания и свойства на дървесината, и се стигне до детайли. Наистина, към момента цялостни конструкции от дърво рядко се правят и доста стр. инженери нямат огромна практика с такива, но ако им се наложи, бъдете сигурен, че няма да стигат дотам да откриват наново колелото и топлата вода smiling smiley
Bulhomes, ако не ме лъже паметта, фермите се товареха с комбинация от собствено тегло, сняг, вятър, като точните стойности на натоварванията и коефицеитните им за участие в различни комбинации са дадени в нормите (наредба Но3, има я в книжарниците в УАСГ).
Усилията в отделните пръти на фермата могат да се сметнат със софтуер, ритерови разрези , изрязване на възли, линии на влияние или опростени приблизителни модели. редно е да се сметнат и отделните прътуи, и сглобките между тях. Вече съм позабравил, но сглобка със зарязване на дървена ферма подлежи на 4 или 5 проверки например.
Възхищавам се на интереса ти и на желанието ти да опиташ сам да си решиш проблема. Стискам ти палци да успееш, но горещо ти препоръчвам да намериш инженер констуктор, който ако не искаш да ти натрапва решения - поне да провери твоите. *beer*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-03 19:18 от damm.
Re: Как се смятат ферми?
03-10-2009 - 19:36:01
Абе аз като пусках темата, имах впредвид метални ферми, но снимката с дървените ми се видя просто интересна и темата тръгна нататък.
Хора на Вас в София Ви е лесно - книжарница на еди кое си, специалист еди каквъв си, готови метално-дървени ферми и т.н. Сега за един тъп навес да тичам до София...
Между другото тайничко се надявах г-н Николов да ме поправи, ако решението ми е грешно, но след като не го направи ми се ще да вярвам, че ще стане.
Re: Как се смятат ферми?
03-10-2009 - 19:46:28
Г-н damm, аз знам че на нашите инженери им е ясно и как се правят самолети, атомни реактори и всичко останало понеже това се изучава в университета, въпроса е къде са традициите(100 год. назад), мисленето(100 год. назад), стандартизацията(някъде в бъдещето), качеството? както казах този билдинг код се допълва и обогатява всяка година благодарение на опита и традициите които не са секвали.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход