Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отпление с пелети - струва ли си!

Публикувано от mtodorov 
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
27-05-2012 - 17:32:34
Щом имаш възможност за тец възползвай се. Може би ще ти излезе колкото с пелети но няма да имаш никаква занимавка. Друг съвет който мога да дам е заложи на повече излоация. 6см на фасада е много малко. Разликата между 6 и 10 12 см няма да е много голяма. Замисли се върху това и няма да съжаляваш.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
27-05-2012 - 17:48:51
Ами - направи си инсталацията в къщи и можеш да избираш дали котел, дали ТЕЦ. Ако на ТЕЦ ще плащаш 250-300лв за 240м2 къща - изобщо няма какво да се замисляш
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
27-05-2012 - 18:21:33
Quote
mtodorov
Щом имаш възможност за тец възползвай се. Може би ще ти излезе колкото с пелети но няма да имаш никаква занимавка. Друг съвет който мога да дам е заложи на повече излоация. 6см на фасада е много малко. Разликата между 6 и 10 12 см няма да е много голяма. Замисли се върху това и няма да съжаляваш.
Ами слагам 6 см, тъй като зидовете са с ПОРОТЕРМ 25 см, и реално няма нужда от много дебела (38 см ПОРОТЕРМ, за който производителя дава да се зида без изолация, има същите показатели като 25+6 см). Освен това външни стени, които са за изолация, са стълбище и 2 бани.
Стаите са с френски прозорци, и нямам много за изолация.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-05-27 18:35 от rosen71.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
27-05-2012 - 18:33:51
Quote
LazarG
Ами - направи си инсталацията в къщи и можеш да избираш дали котел, дали ТЕЦ. Ако на ТЕЦ ще плащаш 250-300лв за 240м2 къща - изобщо няма какво да се замисляш

Ами трябва да си направя съпоставка инвестиция/разходи.
Затова искам отговори на въпросите, които имам, а не съвети колко да ми е изолацията.

Като специалист в моята област, бих казал, че дългосрочни планове и инвестиции в технологии е доказано, че не е оправдано, тъй като със съвременните темпове на развитие една технология остарява за 4-5 год, и вече не е така изгодна както в началото. Това води до неправилни изчисления за срока на "избиване" на инвестицията.

Опита, който имам по чужбина, показва кое е най-ефективното за момента. За съжаление в БГ е доста скъпа инвестиция.
А то е: Добра Термопомпа (засега NEURA са №1, но доста скъпи), захранвана основно от фотоволтаик ~5-6kW.
Но на запад дават по около 4-5000 евро субсидия за изграждането на тази система, а тук ти увеличават данъка на къщата, ако има ал. или ПВЦ дограма (малоумщина).

Та пак на въпроса, основно към "разбирачите":
Какви месечни разходи да очаквам при тези данни.
И пак казвам, не ща съвети, а отговори.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
27-05-2012 - 23:18:57
250-500лв на месец ако си на пелети
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
28-05-2012 - 09:53:39
Quote
LazarG
250-500лв на месец ако си на пелети

Все пак е ориентир, макар и неточен.
Аз си правя сметка и основно да отоплявам само около 160м2, другото само при нужда (гости), така че още да сваля.
Тъй като от есента на пазара ще има нова пелетна горелка, за добавяне към същ. котел на твърдо гориво(в момента е на VIADRUSS),
мисля да си я сложа на мен, за да имам реална представа, а после да я препоръчвам.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
28-05-2012 - 10:14:30
Неточно, защото всичко е много относително - много са факторите, които влияят и зависи как се натрупват. Смятай го 1 тон пелети +-200-300кг. За коя горелка се точиш, ако не е тайна?
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
28-05-2012 - 11:47:14
Quote
LazarG
Неточно, защото всичко е много относително - много са факторите, които влияят и зависи как се натрупват. Смятай го 1 тон пелети +-200-300кг. За коя горелка се точиш, ако не е тайна?
Горелката все още е "тайна", тъй като първо ще мине на пловдивския панаир, и тогава официално ще се продава. Направена е тестова инсталация,
която показва доста добри резултати, но за мен реалния резултат е когато ми е в къщата.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
28-05-2012 - 12:29:33
Аха, разбирамwinking smiley. А производителят - тайна ли е?
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
28-05-2012 - 16:53:49
rosen71 няма смисъл изобщо да се чудиш. ТЕЦ-а е твоето решение. Правиш го и ги връзваш към подовото отопление. Имаме една такава изградена инсталация в офис (120м2 мисля че беше някъде) в Пловдив и разходите им на сезон са около 300лв, което е нищо сравнено с какъвто и да е друг източник. Това с пелетите и горелките би ти било в тежест в твоя случай. Не знам към кой ТЕЦ си и колко им е цената на мегават/час, но при всички положения ще си много по-добре. Да не говорим, че и автоматизацията можеш да си я направиш перфектна.

www.multiterm.org онлайн магазин камини на пелети
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход