Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Отпление с пелети - струва ли си!

Публикувано от mtodorov 
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
22-02-2012 - 20:35:59
..........забравих да спомена , че смятам схемата на отопление да е с един нискотемпературен контур за подовите отопления и един Full Max за радиаторите
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
22-02-2012 - 21:29:23
1. Нямам мнение
2. Принципно чугунените котли са с по-малка площ на топлообменника, което е неблагоприятно, но се практикува. На Виадрисите се слагат специални чугунени плочи
3. Буферът е добър аксесоар, особено щом ще има кръгове с различна температура
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
24-02-2012 - 16:32:31
Лазаре, в Направи си сам форума четох, че напоследък монтъраш най-вече Пелетерм, кажи има ли смисъл да купувам 30 v.2 BIO или и 30-тицата ще върши работа. Разликата в цената е знаеш към 2 бона. Струва ли си да я платя?
Сега гледах сайта на термопроектстрой има някаква промоция на Био-то 1250 кинта отстъпка плюс тон калиброван чипс...
Въобще с какво БИО-то е по-добро, ако е, и струва ли си повечето пари?
Доколкото схванах от схемите им, едното работи с чипс и пелети, другото само с чипс май , или не съм схванал правилно.
В София съм, ако има значение, тоест каквото и да е горивото, ще ходя да го купувам в склада.

И друго - Пелетерма допуска ли ляв и десен монтаж имам предвид бункера и котела да могат да си разменят местата? Че така, както ги гледам на снимка, всички са снимани по един начин - котела вляво, като стоиш срещу него, а при мен в котелното би било по-удобно обратното, просто така е построен комина...
Предварително благодаря за отговора.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
24-02-2012 - 21:08:05
Монтирам Пелетерми, защото са най-доброто за цената си, не че аз така решавам, а клиента си прави сметката. БИО-то в момента е наистина с около 1500лв по-евтин и може би си струва, но засега не знам нищо за пазара на чипс. То ясно, че ще е по-евтин от пелетите, но производството на чипс в Бг едва сега прохожда, дано бързо да се развие. Чипса представлява надробена дървесина, но калибрована - не става да си вземеш една дробилка и хоп - готово. Обикновения Пелетерм гори само пелети (всякакви), а БИО-то гори освен пелети - и чипс, тоест още по-евтино гориво, стига да го има. А е ясно, че за да надробиш дървесина е много по-лесно, отколкото да произведеш пелети. Чипса със сигурност ще е по-малко калоричен и ще трябва да се прехвърлят повече чували на ден, така че автора на тази тема mtodorov няма нужда да съжалява, че от 2-3 седмици се грее с Peletherm 30 v.2 *yes*
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
26-02-2012 - 01:27:21
И тука явно си общувате пет шест човека и не сте чак толкова знаещи .Не мога да разбера като си общувате само едни и същи, дали не ви е по лесно да си говорите по телефон.
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
26-02-2012 - 07:29:28
Ами ти си бил голям нервак бе човек! Както видя - отговорил съм ти, ако още нещо не ти е ясно- питай, ама не с тоя тон, ако искаш да ти се отговори подобаващо. Никой с нищо не ти е длъжен, всички сме тук по своя воля и пишем по своя воля. Някой да ти е събирал членски внос?
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
27-02-2012 - 11:07:09
Благодаря за отговора, Лазаре!
А има ли разлика в конструкцията, разлика в горелката, в електрониката, която да оправдава тези 1500 лева повече за БИО-то, или е просто заради опцията да гориш и чипс.
Мисля сега на Стрийкото да си поговоря и с хората от Ерато (надявам се да са там). Понеже, в крайна сметка съм на път да се откажа да слагам просто горелка на съществуващия сега правен котел, макар и с три хода и дебели безшевни тръби, просто не е ясно какъв ще е ефекта, а ако дам за горелка (шведската, за която споменавах в темата във форума на направи си сам) - около 5 бона, не съм убеден, че ще постигна добър ефект, така че съм на път да заложа на отоплителен уред с предварително ясни характеристики и осигурена поддръжка и сервиз.
Единствено остава да реша дали да е нещо полско (там има опция за около 7 бона един котел на Kostrzewa който работи и на пелети и на чипс и на дребни въглища и дърва - слага се скара, с добра електроника, маса датчици, вкл. ламбда, управление по изходящите газове, но няма сервиз тук и другото е Пелетерма.... Иначе Дефрото ми харесва, но искат бая пари...
И пак питам - има ли опция Пелетерма да е сглобен обратно, тоест топлообменника отдясно, а бункера отляво? 99% съм сигурен, че ще кажеш не, тъй като подробно четох инструкцията за монтаж, никъде не е споменато, но все пак...
И друго ми прави впечатление, навсякъде Ерато препоръчват буфер (нещо, което си казвал ти самият в други теми) .
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
27-02-2012 - 19:04:57
Обратен монтаж не е възможен при Пелетерма, само при Даконерата можеш да си поръчаш с лява горелка. Буферният съд е хубаво нещо, но много оскъпява инсталацията, защото със себе си мъкне още куп други скъпи неща, а пък ефекта може да усети само при малки жилища, за които минималната мощност от 9кВт идва голяма и се налага котелът да включва и изключва често. Ако направят 15кВт модел - цена няма да имат Ерато
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
23-04-2012 - 15:59:30
Здавейте,
Изчетох целия форум, за да разбера струва ли си отоплението с пелети, но...нищо не разбрах. Искам да попитам - ние имаме изградена инсталация с котле на твърдо гориво и дърва Де Дитрих CF 120, което е проектирано за отопление на 200кв. къща на 2 етажа. Работило е 1 година и поради ханалогията - сега не работи. Две зими изкарахме на климатици, като тази зима единия климатик не успя да издържи на студа. Искам да питам може ли да сложим допълнително горелка за пелети към това котле и заслужава ли си?
Благодаря предварително smiling smiley
Re: Отпление с пелети - струва ли си!
23-04-2012 - 19:42:08
Може да се сложи горелка, заслужава си, но ако питаш мен по-добрият вариант е продажба и покупка на пелетен котел - почват от 3000лв. Преоборудването на този ще излезе към 2000 минимум. Ако го продадете за 1000 (поне) ще сте на далавера.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход