Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Съвети за архитектурата и разпределението на вила

Публикувано от bulhomes 
Съвети за архитектурата и разпределението на вила
25-09-2009 - 18:34:28
Вече почти се спогодихме с архитекта, но много ценя мненията на съфорумците и ще съм благодарен за съвети и идеи. Вилата ще е за гости (всички помагачи да се чувстват поканени). Едно нещо само няма да отстъпя - част от 2 от стените на трапезарията ще бъдат стъклени (PVC хармоника), така че лятото при отворени врати да се чувстваш на "сефалък", а като захладнее - лесно да можеш да затвориш. Усещам се, че започвам да се замислям дали мястото на камината е добре да е там (между стъклените стени). Зимата ще е готино да гледаш към камината и да виждаш през щорите навън как вали снега, но пък лятото ще пречи на погледа към басейна... Ама пък сегашния басейн е временен и когато правя истински мога да го поместя. В този ъгъл така или иначе ще трябва да има сериозна колона, така че май си е добре камината там.



Re: Съвети за архитектурата и разпределението на вила
25-09-2009 - 20:18:25
Къде ще е TV, за да го гледаш от дневната и от трапезарията? smiling smiley
Re: Съвети за архитектурата и разпределението на вила
25-09-2009 - 20:38:54
Не е лошо да сложиш и посоките, за да се ориентираме спрямо слънцето.
Иначе, бих споделил следното:
- вратата между бар-плота и домакинската стая бих я преместил (като външна) до вратата на котелното, за да не се притесняват тези, които са седнали на барплота;
- ваните в двете стаи също ме бодат в очите от хигиенична гледна точка;
- двойната врата към терасите на стаите с ваните също може да се замени с единична и прозорец.
Иначе си е доста симпатично проектче!
Abu
Re: Съвети за архитектурата и разпределението на вила
25-09-2009 - 20:40:53
bulhomes,
нещо се чувствам объркан... Остъклението не беше ли на първи етаж? Сега е на партер. Не съм догледал май предния път...
Че то ако е така, що вместо да правиш тераса в къщата, не си устроиш веранда отпред? С пергола, паравани и т.н., но без плоча отгоре - докато си вътре, все ще имаш усещане за тежест, дори и с цели две напълно остъклени стени. А дневната да си остане за зимата и по-прохладно време, когато пък басейнът не те интересува и гледката на камината е по-вълнуваща... Като се стопли достатъчно, отваряш вратопрозорците (пак с максимално улеснен достъп до верандата, но без задължението да са "открай докрай"winking smiley и се разполагаш на открито.

ПП Ако мога да споделя скромния си опит, всяка година сменям предпочитаното място. Отначало беше най-горната тераса с най-добра панорама, после слязох на втората, че е по-широка, после пък взех да търся естествената сянка и предприех офанзивата по жабарника и бръшляновата сянка... Това лято най-често се събирахме на партерната тераса (то това е веранда уж).
В общи линии, прекрасно е да имаш избор, а като гледам, при теб нещата вървят към повече от един вариант, в смисъл ще имаш няколко шефски места и ще можеш да ги сменяш според настроението...
Според мен е добре да имаш гъвкавост в използването на помещенията, а като предвидиш и направиш дневната с това ангажиращо остъкление, няма да е лесно да я приспособиш за други нужди. В това, последното, не съм много убеден...
Re: Съвети за архитектурата и разпределението на вила
25-09-2009 - 20:49:18
Направи си един 3д модел на слънчевото греене и виж кое как ще е осветено.Пълно е с прекрасно построени вили,в чиито стаи е целогодишен сумрак...просто защото никой не е отделил време да сметне разположението на сградата според движението на слънцето.От известно време..има-няма 10 години го правят вече масово,в следствие на което дори крайпътните хотелчета станаха доста уютни.Много е голяма разликата с тия от 60-те и 70-те години,когато не е имало софтуер за това.
Re: Съвети за архитектурата и разпределението на вила
25-09-2009 - 21:15:26
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> Къде ще е TV, за да го гледаш от дневната и от
> трапезарията?


Като гледам нещата май ще бъдат 2 - един над камината и един срещу него. Най вероятно ще накарам архитекта да скоси ръба на банята (срещу камината) под 45о (и без друго душ кабина в тая баня няма да трабва) така че да се хване една добра плазма и под нея един конвектор.
Re: Съвети за архитектурата и разпределението на вила
25-09-2009 - 21:22:35
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> Не е лошо да сложиш и посоките, за да се
> ориентираме спрямо слънцето.

Голямата стена на трапезарията е на юг.

> Иначе, бих споделил следното:
> - вратата между бар-плота и домакинската стая бих
> я преместил (като външна) до вратата на котелното,
> за да не се притесняват тези, които са седнали на
> барплота;

Тая домакинска стая се получи, че не става за нищо и още се чудя какво ще им е предназначението. И архитекта е оставил 2 врати, защото и той не се сеща за какво можем да измислим да я ползваме. И аз си мислех да я преместя отзад, но там най-вероятно ще направя навес за дърва и хептен няма да мога да я ползвам

> - ваните в двете стаи също ме бодат в очите от
> хигиенична гледна точка;
> - двойната врата към терасите на стаите с ваните
> също може да се замени с единична и прозорец.
> Иначе си е доста симпатично проектче!
>

За тези неща не се бях загледал. Наистина не искам вани, а и тази двойна врата няма смисъл.
Re: Съвети за архитектурата и разпределението на вила
25-09-2009 - 21:28:02
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> bulhomes,
> нещо се чувствам объркан... Остъклението не беше
> ли на първи етаж? Сега е на партер. Не съм
> догледал май предния път...
> Че то ако е така, що вместо да правиш тераса в
> къщата, не си устроиш веранда отпред? С пергола,
> паравани и т.н., но без плоча отгоре - докато си
> вътре, все ще имаш усещане за тежест, дори и с
> цели две напълно остъклени стени. А дневната да си
> остане за зимата и по-прохладно време, когато пък
> басейнът не те интересува и гледката на камината е
> по-вълнуваща... Като се стопли достатъчно, отваряш
> вратопрозорците (пак с максимално улеснен достъп
> до верандата, но без задължението да са "открай
> докрай"winking smiley и се разполагаш на открито.


Не знам като имота е относително равен и направя по-голяма площадка пред къщата - пак ли веранда се казва, защото такова ще има. Даже идеята ми когато правя истинския басейн по-нататък да го дръпна по-към къщата и да е на едно ниво с трапезарията
Re: Съвети за архитектурата и разпределението на вила
25-09-2009 - 21:30:34
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> Направи си един 3д модел на слънчевото греене и
> виж кое как ще е осветено.Пълно е с прекрасно
> построени вили,в чиито стаи е целогодишен
> сумрак...просто защото никой не е отделил време да
> сметне разположението на сградата според
> движението на слънцето.От известно време..има-няма
> 10 години го правят вече масово,в следствие на
> което дори крайпътните хотелчета станаха доста
> уютни.Много е голяма разликата с тия от 60-те и
> 70-те години,когато не е имало софтуер за това.


Синковеца има подобна игра, но са им много едри детайлите и не можем да я направим същата. Мислех, че АутоКад-а с който работи архитекта може да прави това.
Abu
Re: Съвети за архитектурата и разпределението на вила
25-09-2009 - 21:39:49
Ако ще смяташ слънчевото греене, предвиди и водното огледало. Не знам как действа на другите хора, но отблясъците от вода могат да бъдат влудяващи!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход