Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента

Публикувано от Stan 
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
15-09-2009 - 23:51:50
Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента

:} Въпроса е поставен от Станчо,който се има за търговец на стиропорени кутии,незнайно защо наречени "термоблок" в България!За по- голяма яснота Станчо пояснява,че реалната себестойност е и цена,като думата цена слага в скоби след думата себестойност. :] :]
Станчо,себестойност и цена са различни икономически термини,а пък въпроса какво би следвало да плати клиента направо те изхвърля от плановете ни да ти предложим сергия с чорапи на Илиенци! :] :]
Ще ти дам един елементарен пример от икономическата теория за да разбереш:

Земята няма себестойност,но има цена!

Айде започни да мърдаш гънката! :} :} :}

п.с. Нямаше да се занимавам със Станчо,щото всеки може да изкаже някое тъпо мнение в дадена тема,но е обидно към всички участници зададената тема да е тъпа,малоумна и да сваля толкова ниско нивото на дискусия!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-16 00:14 от фло.
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
16-09-2009 - 08:10:45
E как ще продаваме апартаменти за по 400 евро на кв.м., когато нямаме намерение да строим ако пазарната цена е 400 евро на кв.м.?
Някъде беше написал , че ще видим другата страна на пазарната икономика - да имаме нещо дето не може да се продаде. Все пак по-добре е да имаш нещо , което в момента не може да се реализира на цената на която желаеш, отколкото да нямаш нищо. Нищото не се реализира никога. Според твоята логика трябва да си скубя косите, че имам нещо smiling smiley
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
16-09-2009 - 09:02:52
Салвадор, защо мислиш, че архитектът е малоумник? Без да съм запознат в детайли с апартамента , който си гледал съм готов да се обзаложа, че не е имало възможност терасите да са жилищна площ. Най-вероятно терасите се намират над кота корниз.
А затова колко плащаш - ами апартаментът си има глобална цена. Видял е човекът цената , сторила му се е добра и го е купил. Даже държа да отбележа, че е решил, че е на далавера, защото ще може НЕЗАКОННО да "усвои" терасите в бъдеще.
Как се изчислява жилищната площ на апартамените си има наредба. В крайна сметка ако хората са идиоти и не сравняват отделните предложения по чистата жилищна площ няма закон , който да ги предпази. Само не ми казвайте, че не се вижда коя стая с какви размери е преди да се купи апартамента. На чертежите пише - хол - 20кв.м., спалня 12кв.м., коридор - 3 кв.м. , баня 4кв.м.... Виждаш друг апартамент с хол 25кв.м., спалня 15 кв.м. коридор 5кв.м., баня 4кв.м. и е ясно, че е с по-голяма жилищна площ.
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
16-09-2009 - 09:34:32
avatar
pitbull20 Написал:
-------------------------------------------------------
> По темата - вижте на каква обява попаднах току що
> от @#$%& - 3-ен, Малдост 4, 101 квадрата, нова
> сграда, цена - 25 000 (247Е/квадрат) - явно нещата
> започват да си идват на мястото....
>
> А нека сега някой брокер да проба да ме убеди как
> цената от 800Е е 'изключително приемлива и
> предприемача продава почти на себестойност'!!

Бих те посъветвала да отидеш, да видиш , да съпоставиш като качество на строителство и като местоположение с някой друг апартамент, обявен на 800Е и да разкажеш. Ще бъде интересно.smiling smiley
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
16-09-2009 - 09:39:08
avatar
valsodar Написал:
-------------------------------------------------------

> Сега оцет пикаят и се кълнат как никога няма да
> продават под себестойност.

И кой, според теб, в този форум, е хукнал да си продава имотите?
Има ли поне един? :]
камелия Написал:
-------------------------------------------------------
> pitbull20 Написал:
> --------------------------------------------------
> -----
> > По темата - вижте на каква обява попаднах
> току що
> > от @#$%& - 3-ен, Малдост 4, 101 квадрата,
> нова
> > сграда, цена - 25 000 (247Е/квадрат) - явно
> нещата
> > започват да си идват на мястото....
> >
> > А нека сега някой брокер да проба да ме убеди
> как
> > цената от 800Е е 'изключително приемлива и
> > предприемача продава почти на
> себестойност'!!
>
> Бих те посъветвала да отидеш, да видиш , да
> съпоставиш като качество на строителство и като
> местоположение с някой друг апартамент, обявен на
> 800Е и да разкажеш. Ще бъде интересно.


Разбирам намека ти - имаш предвид че щом някой продава на 247Е на квадрат задължително е ниско качестно и лош район! Тогава ще ти дам друг пример за безумните цени на които се опитват да ни пробутват апартаментите си:
Мой първи братовчед, преди около 4 години реши да купува апартамент, имаше около 30 000Е, и се оказа че за тази пара може да вземе само панелка в Люлин (до циганската махала). Затова реши да строи (имаше земя в една от вилните зони на витоша). Постои къща около 200 кв., на 2 етажа - скоро си говорихме и го питах колко му е излезъл грубия строеж (на какъвто ти предлагат и апартаментите ново строителство всъщност) - каза че му е излязло около 250Е/квадрат, при условие че майсторите с които е работил не са били от най-нископлатените.
Изводите оставям за вас, но едно се набива на очи - че при строителните предприемачи със отспъпките и количествата които строят цената е доста по-ниска от 250Е/квадрат, и е нормално в едим момент в който няма купувачи на пазара цените да паднат драстично!!
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
16-09-2009 - 12:24:34
avatar
pitbull20 Написал:
-------------------------------------------------------

> Разбирам намека ти - имаш предвид че щом някой
> продава на 247Е на квадрат задължително е ниско
> качестно и лош район! Тогава ще ти дам друг пример
> за безумните цени на които се опитват да ни
> пробутват апартаментите си:

Не това имах предвид, но и твоя пример не е съвсем коректен. Братовчед ти има земята. Във вилната зона на Витоша, колко струва терена? Него не си прибавил към сметката.
И не е вярно, че предаването на ш/з и тапа е груб строеж. В тези 250Е влизат ли присъединяване към ток, вода, както и вътрешните инсталации?
Идеята ми беше, че толкова драстично ниска цена на апартамент- по- ниска от тази на братовчед ти, не е нормална. Има нещо гнило- не знам какво. Или няма да се завърши, или се продава от обезщетен собственик на зор.........
камелия Написал:

> Не това имах предвид, но и твоя пример не е съвсем
> коректен. Братовчед ти има земята. Във вилната
> зона на Витоша, колко струва терена? Него не си
> прибавил към сметката.
> И не е вярно, че предаването на ш/з и тапа е груб
> строеж. В тези 250Е влизат ли присъединяване към
> ток, вода, както и вътрешните инсталации?
> Идеята ми беше, че толкова драстично ниска цена на
> апартамент- по- ниска от тази на братовчед ти, не
> е нормална. Има нещо гнило- не знам какво. Или
> няма да се завърши, или се продава от обезщетен
> собственик на зор.........

За земята нещата са доста спекуалтивни - строителите винаги се оправдават че високата цена на земята е причината за високата цена на квадрат, но като се направи една проста сметка не излиза така. Пример: познат от Овча Купел с около 2 декара земя дава земята на строител който да строи за което получава 4 апартамента (вместо 200 000Е, строителя му 'смята' 4-та апартамента по 50хил. единия и така му заплаща). Блока който се стои е висок, с около 100 апартамента - т.е. земята на строителя реално излиза около 60 000 Евра (себестойността на апартаментите); тези пари като се разпределят в цената на квадрат излизат, оскъпяват 1 кв. метър с около 8-9 евро!!
От тук мисля че е безсмислено да говорим колко земята оскъпява апартаментите.

Цената от 250Е за която по-горе говориме е не само реална но и в много случаи по-ниска - не забравяй че братовчед ми е строил къщата няколко години, с много отделни майстори, които са го натоварили доста и въобще не са му правили отстъпка; отделно материалите които е купувал ги е взимал на високи цени; и не на последно място - най-скъпата част от къщата са основите - затова и цената на квадрат при строителство с по-високи етажи излиза по-евтино (в случая ако е апартамент) - но при строеж на къща основите допълнително те товарят в цената.

Докато предприемача взима материалите с отстъпка; прави блока за много по-кратък срок - т.е. по-малко пари за надници; пазари се за по-ниски надници защото осигурява сигурна работа и т.н. - т.е. цената от 250 може да се свали драстично при някои обекти!!

Затова ако скоро се появят обяви с такива ценови нива (до 1-2 години) няма да се учудя!
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
16-09-2009 - 16:37:40
Оставям въпроса как се строи с 30000 евро къщо от 200кв.м., която излиза по 250 евро на кв.м.
Интересно ми е друго, брадчед защо не продаде къщата за 300 евро на кв.м. + цената на земята, и да реализира "нормална печалба" от 50*200= 10000 евро.
Я го питай колко мисли, че е "нормално" да получи за това, че е сторил къща и се е занимавал. И ни кажи.
Печалбите се смятат на годишна база, а не на марж. Марж от 2% на 100000 евро ако е за ден е кожодерство, марж от 20% за една година за същата сума е път към фалит.
Последно ще ви открехна, че най-големия проблем в момента, който води до фалити в строителния сектор са драстично намалените обороти, а не намаляването на цените на строителни услуги и имоти. Ако месечно оборотите на малка фирмичка са били 20000 лв. и е имал разлика между приходите и разходите 6хил. лева , при намаляване на оборотите до 5хил. лева месечно при запазване на пропорцията се получават 1500лв. месечно. НЕщо, което не позволява да се издържа фирмата. Според икономически корифеи в този форум при създалата се обстановка ще се стигне до намаляване на цените на строителните услуги. Защото всичмки ще се избиват за по 500лв. месечно. Да , намаляване на цените със сигурност има при големите обекти, които позволятват да се подържат оборотите , които гарантират покриването на постоянните разходи на фирмите. Обаче за вас господа , които строите къщи, ремонтирате бани и подобни неща реално единствената печалба е, че ще можете да избирате измежду по-качествени изпълнители на приблизително същите цени.
Хайде сега да сметнем :
- на два дка по 60% /средно/ процент на застрояване, това прави по 1200 кв м на плоча, сграда М+6+А, това прави 9600 РЗП с подземните гаражи, а само над земята - 8400 кв м
- 22% от 9600 РЗП прави 2112 кв м - това е обезщетението на собствениците на земята
Това са данни и сметки, които аз съм правил, сключвайки договор със собственици на земя с площ от два декара, преди три години, когато обезщетението беше около 22 - 23 %, сега пак е толкова, да не говорим, че имаше период, когато собствениците в Овча купел искаха и получаваха и до 30 %. Както и да смятам, както и да гледам, няма как да се съглася, че някой за два дка е получил 200 кв м жилищна площ. Това е абсурд. Оттук става ясно, че всички останали сметки, които правиш , нямат общо с реалността. Освен това твоят пример е "Един познат ми каза", моят е от практиката.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход