Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента

Публикувано от Stan 
250 евро на кадрат може да излезе с доста некачествени материали.... Ако сложиш добра дограма добри изолации и мазилки и нормално количество желязо с качествен бетон няма как да се върже сметката.
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
08-09-2009 - 11:16:14
mmihov дава добър пример и вярно посочва фактите в конкретния случай но да се върнем на същия пример когато е построен блок с 20-40 апартамента от "строител"(фирма) която е редовен клиент на банката и нейния кредит(сумите за обслужване) е коренно различен от кредитирането за часни лица.
Изхождаме и от факта че строителя пазарува на цени поне 30-40% по-ниски от цените на дребно и тогава цената с обещетенията и всички разходи е някъде далече под 300? .
Интересно ще е да получим и други примери.
Каква е реалната себестойност на строителство и какво би следвало да плати клиентът е заглавието на темата!

Т.е. заглавието е колко е печалбата на строителя или по-скоро колко би трябвало да бъде?
Голямо вълнение колко печели Пешо тресе Гошо:]


Та според мен печалбата му е толкова, колкото той е преценил, че му се полага, за да организира банда полуграмотни общаци, да намери способни майстори, да намери и задържи на работа технически ръководител, който е в състояние да общува с първите, без да ги налага с камшик, защото е забранено...

Да им осигури доходи 12 месеца в годината, за да не събира следващия сезон работници от кол и въже, да им осигури жилища, здравно обслужване, застраховки, осигуровки и други овки.

Да им дава бонуси, за да ги задържи, защото само който не е събирал екип, в който и да е бранш, само той не знае колко е трудно освен да го събереш и да го задържиш.
Това се случва с пари.




А тези, които са се допирали по какъвто и да е повод до строителния бранш са наясно, че цената на кв.м. е супер относително понятие.

Защото едни ще ти иззидат стената права като по конец, ще излеят бетон, който е гладък като зимна пързалка, докато след други ще потрошиш куп пари, за да стане що годе приемлив видът на дома ти.

За каква справедлива цена говориш, когато крайният ефект от работата на едни и на други е на светлинни години.

Цената винаги е пазарна, по-ниска е, когато няма потребление и е по-висока, когато потреблението нарасне.

Над строителната фирма стои предприемач, който в част от случаите не е строителна фирма, или не поддържа целия набор от бригади и наема подизпълнители.
Предприемачът е този, който осигурява парцел (като казвам осигурява парцел, нямай предвид да влезе в бакалията и да купи един хляб), наема проектанти, на които плаща, преди да е започнал да печели от обекта, наема подизпълнители, на които плаща, преди да е започнал да печели от обекта и т.н.

Няма да преразказвам целия процес от мерака да построиш блок до завършването му, защото ще доскучае на запознатите, но този процес никак не е лесен.

Ако печалбата на строителя или на предприемача ти се вижда огромна, а трудът му малък, стани и ти такъв, ако ти стиска.

Ако печалбата на брокерът ти се вижда огромна, а трудът малък - направи си АНИ.

При толкова малко труд и толкова много пари ще успееш да съвместяваш поне 5-6 бизнеса.
Може и с дървени къщи да се пробваш :]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-08 12:53 от optimistko.
Абе хора кога ще се научите да правите реазлика м/у себестойност на строителство и цена на апартамент/къща ???

КЪДЕ Е ЦЕНАТА НА ПАРЦЕЛА ?

Дори и при безлихвен заем и минимална печалба за строителя ... се купува/обезщетява парцел !!!

... преди месец писаха по вестниците за РЕАЛНА покупка на парцел в София на цена над 1500е/м2 ... това къде го калкулирахте ?? *xxx*
клиентите които казват повече от 300? не давам че и те са много .
------------------------
Пак бъркаш, тези , дето казват горното не са клиенти, клиент е човек, който купува/продава имот, а не тоя, който разсъждава "колко ли ще спечели еди кой си от това, че ще купя този имот и дали е справедливо това според чичко Ленин" !
Първо да вметна, че разсъжденията на дузината участници във форума не са статистическа извадка от цялото население и е може да се каже , че така мисят всички хора.
После - какви са тези 20% надценка , които били нормални smiling smiley Една проста сметка-ако 250е е себест. на квадрат то 20% пеалаба идват 50е/м2. Значи за 1000кв.м. сграда - за да се спечелят 100000лв(несигурна печалба предвид пазара и насищането му) трябва да се вложат половин милион лева. Според мен който и икономист да питате за това ще каже, че е рисковано и неразумно. Очевидно има некомпетенстни хора, които слагат знак за равенство м/у строителството и търговията на дребно, където 20-30% си еедна нормална надценка, предвид ниския риск. това не е да купи 100 кроасана за 60ст и да ги продадеш за 80ст и ако не ги продадеш да си ги изядеш. Не става така. Някой имоти наистина бяха надценени, но това се случи заради напливът на чужденци. Това, че някой българи се подлъгаха и купиха си е техен проблем. Другио интересно нещо има на българския пазар, което ще разбие за в бъдеще всякакви прогнози - панелните гробници(ПГ). Апартаментът на моите родители ПГ преди 20 години струваше 10000лв. Като се има в предвид някогашната номенклатура в строителството едва ли е сложена печалба от държавата. Сега този апартамент изведнъж става 50000евро или около 100000лева и как аджеба стана така? Как една 30 годишна ПГ, неотговаряща на никакви съвременни европейски стандарти ще си увеличи цената 10 пъти? Аре да видим - тука вече няма строители, няма инвеститори и посредници, няма печалби и себестойности? Кой увеличи цената на ПГ? winking smiley winking smiley winking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-08 13:39 от tino76.
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
08-09-2009 - 14:06:08
И пак истината е някъде по средата smiling smiley. Някой казват, себестойността няма значение за реалната цена, защото едно нещо струва толкова, колкото някой е готов да даде за него. Тази монета обаче има и обратна страна. Този някой, ще е готов да даде толкова, колкото смята, че е рационално и разумно.
Друг пример за важността на себестойността, на който и да е продукт е това, което се случва в момента. В района, в който живея започнаха да се строят 5 нови кооперации в рамките на 500-600 метра радиус, един вид напук на кризата. Всички строителни площадки се откриха около април 09. Да ви подскажа причината е именно себестойността на строителство. Следствието е, че в момента тези сгради на зелено се продават буквално на половин цена спрямо исканите цени миналата година за строежи на зелено в района.
Вярно е, че при свободен пазар всеки може да си калкулира, каквато иска печалба, но именно настроението на потенциалните купувачи ще е важно по отношение на това, дали дадения предприемач ще реализира желатана от него печалба, а за тези настроения себестойността отново има значение.
Този някой, ще е готов да даде толкова, колкото смята, че е рационално и разумно.
---------------------------
Ама как е възможно да се дискутира такъв казус, какво значи "рационално и разумно" , нима това не е субективна преценка на всеки отделен индивид , нима някой може да обобщава и да казва кое е рационално и кое не ?! Важното е, че печалбата на построилия обекта си е негова работа и не касае никого другиго, не е ли така ? Като си купуваш доматите , интересува ли те печалбата на търговеца, или на производителя , или те интересува продажната цена, която или можеш да си позволиш, или не ?!
Re: Каква е реалната себестойност(цена ) на строителството и какво би следвало да плати клиента
08-09-2009 - 14:33:04
dicho Написал:
-------------------------------------------------------
> Този някой, ще е готов да даде толкова, колкото
> смята, че е рационално и разумно.
> ---------------------------
> Ама как е възможно да се дискутира такъв казус,
> какво значи "рационално и разумно" , нима това не
> е субективна преценка на всеки отделен индивид ,
> нима някой може да обобщава и да казва кое е
> рационално и кое не ?! Важното е, че печалбата на
> построилия обекта си е негова работа и не касае
> никого другиго, не е ли така ? Като си купуваш
> доматите , интересува ли те печалбата на
> търговеца, или на производителя , или те
> интересува продажната цена, която или можеш да си
> позволиш, или не ?!


Естествено, че преценката е субективна, но тази преценка се прави на база някаква информация. Пазара, когато е свободен като цяло се движи от отношението на мнозинството пазарни субекти. Естествено ще има хора, готови да дадат за един и същи продукт различни суми, но реалната пазарна цена на този продукт ще се определи от това, колко са готови да дадат мнозинството от потенциални купувачи. Именно те са тези, които определят "рационалното и разумно" поведение. До преди една година пазарното "рационалното и разумно" поведение беше тотално противоположно на това, което е в момента.
Реалната цена драги, е платената при сделката, всичко друго са безмислици. "Рационално, разумно", това са само думи . Какво ще посъветваш имащите нужда ДНЕС от апартамент например, защото те са решили, че ДНЕС имат нужда да живеят в него ? Да изчакат по - добри времена, по - ниски цени ? И какво значение има тук печалбата на продавача /защото нали това е темата/, какво значи "следва да платят " ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход