Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Водно подово отопление

Публикувано от Колев 
2v6
Re: Водно подово отопление
10-05-2008 - 17:10:32
Quote

67gosho Написал:
-------------------------------------------------------
> към 2V6:
> >мисля, че от Danfoss са
> го умували доста преди да го пуснат на пазара
> погледни тук:

Да така е. Точно това което описвам и аз с думи са го направили като анимация.
Помпата не се управлява от електрически термостат, а работи непрекъснато.
Аз и преди те питах защо слагаш термостат на помпата?

Re: Водно подово отопление
12-05-2008 - 10:38:35
към2V6 >мисля,че ме пита за мястото на трипътния вентил затова дадох пример със Danfoss.Относно терморегулатора на помпата защо съм го сложил мисълта ми е следната:ако се вгледате добре в снимката :[i.data.bg] се вижда,че терморетулатора се намира на 10-15см от разклонението за бойлер и лира а там имаме 60-70градуса топла вода така,че терморегулатора ще е постоянно включен и няма да имаме проблем с помпата и трипътния вентил да подават непрекъснато вода за подовото.Какво обаче става когато огънят в котела загасне и температурата на водата започне да изстива.Терморегулатора съм го нагласил на 25-30градуса и когато усети по ниска температура да изключи помпата,все пак нали искаме да ни е топло на краката.
Re: Водно подово отопление
12-05-2008 - 11:28:47
filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Този контактен термостат се монтира и да играе
> предпазна мярка , ако осети датчика по висока
> температура от зададената - можеби в случая 45
> градуса - помпата ще спре . А самата помпа взима
> захранване от друго управление - не се управлява
> от този термостат където се вижда на снимката ,
> така лие 67 гошо .



Искам първо да се уточним за начините на свързване на контактния термостат:като махнем капачето под него ще видим,че има три извода за свързване,четвъртия е маса(за заземяване) има и пето винтче по малко от другите което служи за допълнително финно регулиране пломбирано е с восък и не е желателно да се бута от тези които не знаят за какво служи извинявам се ако някой се е обидил.Значи ние ще използваме само изводи 1,2,3 и масата,има ги обозначени и виждаме,че има два начина на свързване за използването на термостата.Вариант1:ползваме извод 1и2 и задаваме температура примерно 45градуса,помпата е включена и ще работи в интервала 0-45гр,когато усети температура над 45гр. термостата ще изключи и помпата ще спре както казва филматопло Вариант2:ползваме изводи 1и3 и задаваме температура 45гр.получава се обратния ефект:помпата не работи в интервала0-45гр.когато датчика усети 45гр.той се включва и помпата заработва в интервала45-90гр.Толкова за начините на свързване на терморегулатора.На подовото което съм направил термостата е свързан по вариант2:нагласен в интервала25-30гр.помпата ще работи в интервала30-90гр.под25-30гр.тя ще изключи за да не разкарва студена вода по пода.
Re: Водно подово отопление
12-05-2008 - 12:05:10
седя и си мисля,седя и си мисля по едно време усещам,че само седя:>Ако пък използваме вариант1 за свързване на термостата не може ли да използваме подовото през лятото за охлаждане стига да намерим достатъчо студена вода ,например от някой кладенец 8-12гр.За целта ще ни трябва хидрофорна помпа ,свързваме я към системата за пълнене на подовото,а за да не прилее системата от време на време пускаме от разширителния съд който е примерно 200литра и поливаме доматето и пипера.Разбира се,че това може да стане само на село,но пък може да ползваме термопомпа.От време на време трябва и да се посмеем,но пък някои може да видят гениалната идея,чешити всякакви.Само да ви кажа,че преди да навлязат масово слънчевите колектори на село се използваха цистерни боядисани в черно за затопляне на водата през лятото,а пък един мой познат който живее в блок терасата му вместо да е изидана с тухли беше опасана с кожух от ламарина и лятото си топлеше водата за бойлера от там. :} :} :}



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-05-12 18:08 от 67gosho.
Re: Водно подово отопление
12-05-2008 - 21:55:45
ми в идеята за охлаждане не виждам нищо лошо да ти кажа smiling smiley май аз съм от тия чешити, още не съм я осъществил, но като я спретна ще споделям winking smiley
иначе живея в едно кварталче на София и да ти кажа хем "домате" си имам хем пипер и сондичка и ако се охлаждам (120 м2) на цената на израсходваната ел. енергия от помпите за пренос на водата clap: хей, здраве му кажи smoking smiley .
иначе мисля и за вентилаторни конвектори за охлаждането...
2v6
Re: Водно подово отопление
12-05-2008 - 21:59:23
Quote

67gosho Написал:
-------------------------------------------------------
> към2V6 >мисля,че ме пита за мястото на
> трипътния вентил затова дадох пример със
> Danfoss.Относно терморегулатора на помпата защо
> съм го сложил мисълта ми е следната:ако се
> вгледате добре в снимката : се вижда,че
> терморетулатора се намира на 10-15см от
> разклонението за бойлер и лира а там имаме
> 60-70градуса топла вода така,че терморегулатора ще
> е постоянно включен и няма да имаме проблем с
> помпата и трипътния вентил да подават непрекъснато
> вода за подовото.Какво обаче става когато огънят в
> котела загасне и температурата на водата започне
> да изстива.Терморегулатора съм го нагласил на
> 25-30градуса и когато усети по ниска температура
> да изключи помпата,все пак нали искаме да ни е
> топло на краката.

Ти нямаш ли отделна помпа за котела? Двете трябва да работят заедно.
Ако котела е стоманен е лошо да работи при температура по-малка от 40-45 градуса на вход или 60-65 градуса на изход.


Re: Водно подово отопление
12-05-2008 - 22:17:30
2v6 Написал:
-----------------------------------------------
> Ти нямаш ли отделна помпа за котела? Двете трябва
> да работят заедно.
> Ако котела е стоманен е лошо да работи при
> температура по-малка от 40-45 градуса на вход или
> 60-65 градуса на изход.



върни се 2-3страници назад всичко съм описал дори и снимки има


smiling smiley smiling smiley smiling smiley
Re: Водно подово отопление
13-05-2008 - 09:31:44
Пиленца(това не е обида ) нали затова са буферните съдове или главни термовентили които правят така че, котела да работи на 70-80 градуса и отделно друг вентил и друга помпа да подава вода с 45 градуса към подовото . Може и чрез пластинчати топлообменници и малко термостати да стане . За 67ГОшО главната ти помпа до котела я управлявай с контактен термостат( като този на снимката )монтиран на изходна гореща точка на котела и нагласен на минимум 55 градуса да тръгва помпата . А помпата за подовото я управлявай от най елементарен стаен контактен термостат , захранване се взима също паралелно от първия термостат .
2v6
Re: Водно подово отопление
13-05-2008 - 19:38:39
Quote

67gosho Написал:
-------------------------------------------------------
> 2v6 Написал:
> -----------------------------------------------
> > Ти нямаш ли отделна помпа за котела? Двете
> трябва
> > да работят заедно.
> > Ако котела е стоманен е лошо да работи при
> > температура по-малка от 40-45 градуса на вход
> или
> > 60-65 градуса на изход.
>
>
> върни се 2-3страници назад всичко съм описал дори
> и снимки има

Чел съм ти поста и съм видял снимките. Не пише дали ти е стоманен котела и има ли помпа при него!
Ще кажеш ли в крайна сметка за какво ти е този термостат при колекторите за подовото?



Re: Водно подово отопление
13-05-2008 - 20:44:20
Оригинално поставен (на снимката) този термостат служи за максимално ограничаване на температурата в подаващия колектор . Значи трипътния термовентил го нагласяш на 45 градуса , а електрическия термостат закачен на горещия колектор го нагласяш на 50 примерно и ако нещо се обърка и температурата се увеличи термостата ще спре помпата и няма да прегрееш тръбите в пода .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход