Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Въпрос за вътрешна зидария

Публикувано от pike 
Re: Въпрос за вътрешна зидария
09-10-2009 - 23:46:30
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Фло, ти в действителност бъркал ли си бетон по
> твоята система.

Е-е-е-е колега ,дай сега да не се обиждаме! Аз съм бил професионален бетониер/изискано казано/ и скоро мисля пак да се пъхам в тоя бранш, точно с полистиролбетона!
Залепват топчетата защото си има тънкости това производство,които не се познават масово!В бетонарката/гравитачна/ първо слагаш водата-50-60% от количеството на цимента и я пускаш да върти,добавяш пластификатор,цимента и пясък/може и фибри/ и накрая топчетата стиропор!В тия рецепти ,дето ги имаш няма пясък,обаче ,ако си сложиш колкото е цимента /най-малко/ стават много яки. Плътността или относителното тегло се постига само като се отчита масата на цимента и пясъка и така можеш да си направиш и 800-900 кг.на кубик. Зависи какво си се договорил с конструктора си!Когато са без пясък относителното тегло е 200-300 кг./кубик тоест колкото е масата на цимента!
Re: Въпрос за вътрешна зидария
10-10-2009 - 00:38:19
Верно нямаше пясък. Конструктор едва ли ще занимавам преди да се убедя, че мога да го правя и има смисъл. На първо четене май излизаше по-скъпо от тухлите. Къде се продава пластификатор за бетон? Имам само една добавка (Гоголска) за водоплътност.
Re: Въпрос за вътрешна зидария
10-10-2009 - 01:09:43
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Верно нямаше пясък. Конструктор едва ли ще
> занимавам преди да се убедя, че мога да го правя и
> има смисъл. На първо четене май излизаше по-скъпо
> от тухлите. Къде се продава пластификатор за
> бетон? Имам само една добавка (Гоголска) за
> водоплътност.

Това ,което ще си правиш можеш да минеш през Дневника за бетонови работи на строежа! Правиш лек бетон и конструктора по принцип се интересува освен от конструктивната част ,така и от документалната, за да ти защитят после с документи процедурата по издаване на разрешително за ползване или акт 16 ,ако е хотел например!
Цената на най-евтиния готов полистиролбетон е 180лв./кубик по складовете и борсите а добре подготвен теоритически и информационно домашен майстор може да си го приготви за 85-95 лв. на кубик.Значи стена от 10 см дебелина би изглеждала като цена 8,50 лв/м2. Какви тухли и първо четене колега? Чети и втори път!
Re: Въпрос за вътрешна зидария
10-10-2009 - 09:33:26
Ще потърся днес рецептата да видя какво беше, но май не помня вече колко струваха топчетата.
Re: Въпрос за вътрешна зидария
10-10-2009 - 10:27:54
bulhomes Написал:
-------------------------------------------------------
> Ще потърся днес рецептата да видя какво беше, но
> май не помня вече колко струваха топчетата.


40 лв. за чувал от 420 литра!
Re: Въпрос за вътрешна зидария
10-10-2009 - 20:05:56
Не можах да открия рецептата и ще поналучквам.

За 300 кг/куб.м:
2,38 чувала топчета (едва ли тежат повече от 15 кг) = 95 лв
142 кг цимент (5,68 торби)~ x 4 лв = 23 лв
142 кг пясък (Пясъкът се продава по около 1-1,20 за чувал, в който се събират 30-35 кг - това от един сайт) = 5 лв
?? пластификатор
фибри - 7 лв

95+23+5+??+7 ~ 130 лв/куб.м. Не съм сигурен обаче тая плътност дали ще държи дюбел.

За 500 кг/куб.м:
2,38 чувала топчета = 95 лв
242 кг цимент (9,68 торби)~ x 4 лв = 39 лв
242 кг пясък = 8 лв
?? пластификатор
фибри - 7 лв

95+39+8+??+7 ~ 149 лв/куб.м.

при 25 см зид 1 кубик от лекия бетон стига за 4 кв.м. Ако е с тухли - 4х32=128 тухли х 0,52 лв ~ 67 лв. Хайде 80 лв да я сложим с варта и цимента.

Цените ги извадих от Гугъла - със сигурност не са перфектни, но горе-долу... Не съм смятал теглото на водата, но и не знам дали трябва. От обема на топчетата трябва да извадя обема на пясъка и цимента, но да видим дали съм на прав път. Фло, че бъркам - бъркам. Кажи къде!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-10 20:08 от bulhomes.
Re: Въпрос за вътрешна зидария
10-10-2009 - 21:03:00
*drunk* Вече съм на няколко питиета и може да сбъркам аритметиката! През седмицата ще ти дам по-точни рецепти! Трябва и да си ги погледна!
При грубо изчисляване на плътността смятай само цимента и пясъка! Освен това пясъка посочваш с много висока цена ,понеже е на чували,а има и различни инертни материали с цена около 4 лв.за тон например!От значение е транспорта и отдалечеността на кариерата. Понеже вариантите на плътност,от леки до олекотени бетони са много ,на мен ми се хареса този, в който участието на топчетата е 520 литра/52%от кубика/останалото е цимент и пясък-200 + 300 например! Може да се приеме и класическото за бетона :1 част цимент 3 части пясък и 5 части топчета!
Но е добре цимента да започва поне от 150 кг.-200 кг. на кубик!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-10 21:22 от фло.
Re: Въпрос за вътрешна зидария
10-10-2009 - 21:39:24
За цената на пясъка - ясно ми е че ползвах най-високата, но там са 5-8 лв - почти без значение.
Попреправям сметките докато видиш точните пропорции:
520 л топчета - 50 лв
200 кг цимент - 32 лв
300 кг пясък - 8 лв
Фибри - 7 лв

Общо около 100 лв с пластификатора (дали наистина е необходим). Трудно ми е да си представя колко е обема на 8 торби цимент и 300 кг пясък, но ще излезе към кубик.
Re: Въпрос за вътрешна зидария
10-10-2009 - 21:57:02
Пластификатора не е съвсем необходим,той се ползва обикновено ,ако се влага по-бързовтвърдяващ цимент R42,5 N при 50% вода от количеството на цимента ,обаче при полистиролбетона водата винаги е с една идея повече ,отколкото са другите бетони! Фибрите се използват да възпрепятстват седиментацията/утаяването/ на тежките фракции и изплуването на топчетата при заливане и вибриране-целта е равномерно разпределение на топчетата в обема на цялата форма или кофража!
Re: Въпрос за вътрешна зидария
10-10-2009 - 22:04:11
Булхоуме, аз лично за вътрешната зидария не се интересувам толкова от състава на това от което ще зидам - трябва ми нещо, право с правилна форма, за да мога да направя прави стени. Няма тухла, която да мине само със шпакловка. Ти хубаво смяташ състава, то при кофрирането , ако избягаш с един см., пак ще се налага някаква замазка за да се изправи грешката. Лично аз не съм с опит в кофража и бих предпочел зидарията - за да мога да контролирам правотата на стената до мм. Еми, да кажа, ако една стена е крива и решиш да лепиш фаянс например на квадрат може да глътне повече от 25 кг. лепило, това прави само за лепило около 20 лева на квадрат - шокиращо много е, ама е истина.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход