Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

търся мнения за сглобяемите къщи

Публикувано от toniko 
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
13-09-2008 - 15:20:00
Масов тип строителство на еднофамилни къщи едва ли скоро ще има, ако изобщо. Хората купуват основно апартаменти, и мечтаят за къщи. Това са реалностите

Само с това съм съгласен, и това слага край на спора. Само мога да добавя че не само масов ТИП, но и МАСОВО СТРОИТЕЛСТВО на еднофамилни къщи, едва ли ще има.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
13-09-2008 - 15:48:47
Зависи с какви темпове общините "урбанизират" нови територии с регулационни планове.Поне така е било в други държави.За пример-щатите.Град с население 100 хил е с мащабите на София,просто защото всеки има къща с двор.
Обаче...у нас как се променя регулация...от девет кладенеца вода и пак не е сигурно дали ще стане.Парите отделно.Това по света е много по-лесно.Съответно-усвпяването на нови територии за жилищно строителство е много по-лесно.Апартаменти вкрайградските зони по принци няма.Там са си къщи.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
13-09-2008 - 17:10:39
Салвадор, трябва да отчиташ 2 разлики(наи-малко) м/у БГ и сев. америка: Покупателната способност и притока на емигранти. Пред очите ми градове в Онтарио удвоиха населението от 300 на 600 хил. и от 400. до почти 700хил. Четвърт милион е годишната квота за емигранти в Канада, за САЩ нямам представа но сигурно не е по-малко!! Това са хора които след 3-4 год се нареждат на опашката за ново жилище. Затова и строителството е основен отрасъл в икономиката, затова са се наложили масово достъпните "кашонени" къщи.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
13-09-2008 - 18:26:07
В София или Варна по-малко ли са "емигрантите"...тоя показател си е същият според мен.Обаче...къде свършват строителните граници на София и от кога не са променяни...май последните сериозно урбанизирани терени са панелните предградия.За люлин поне знам,че е бил царевични полета.Майка ми я има снимана там като малка.Западен парк също е бил някакви ниви.
Просто градоустройството трябва да върви в някаква посока.Това което се прави сега ми се стува изцяло погрешно.Разширяване няма,нуждите от жилищна площ нарастват и така отделни зони се презастрояват,защото там има комуникация.Точно както навремето голяма част от сегашните американски градове са възникнали по линията на железницата.И традиционно-това си е масовия цивилизован модел на градоустройство-разширението върви успоредно с големите транспортни артерии и по тяхната линия.У нас обаче е наопаки.Чувал съм да се говори къде са в София топ локациите.Като изключим центъра,дето е целия за събаряне,другото е изкуствено създадено.Що за топ място са Симеоново и Драгалевци...та те дори канализация нямат.Или Малинова долина или...какво беше там още...пак някъде отвъд околовръстното,дето улици няма още,но сума народ си купи жилища там с идеята,че един ден "ще стане".То ще стане...ма не е ясно в кой точно живот.Улици насред нищото никой не строи,само защото някой си строител е набарал по чукарите евтина земя...При наличието на голямо и равно софиско поле,където можеш да прекараш и пътища,и канали,и газопровод да построиш...и има къде да се застроява...нашите експерти за тръгнали да колонизират околните планини.Е в това каква точно е логиката??
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
13-09-2008 - 22:39:33
Boby Написал:
-------------------------------------------------------
> За да станат по-достъпни трябва да има изобилие от
> евтин дървен материал, индустрия (заводи за
> обработка и рязане на съответните ферми),
> инфраструктура - превоз за елементите, организация
> и то голям мащаб, както и кадри, които да са
> обучени да работят с такъв тип строителство.
> Къде е всичко това в БГ? Това го има до известна
> степен в строителството на кооперации, тухли и
> бетон. Това е и ще си остане масовия тип
> строителство. Масов тип строителство на
> еднофамилни къщи едва ли скоро ще има, ако изобщо.
> Хората купуват основно апартаменти, и мечтаят за
> къщи. Това са реалностите

Боби,
фермите не са единствения начин на конструиране и не е задължително да има заводи . Дори и в сегашните условия , можеш да си поръчаш дървен материал , който да е добър за строителство и да ти го даставят по спесификация.
Какъв превоз и каква толкова инфраструктура ти е необходима , като във всеки град има складове за дървен материал , разстоянията в България не са по-големи от 400 км.?
Кадрите които могат да работят не трябва да имат по-голяма квалификация от кофражисти и труда им трябва да се заплаща съизмеримо.
Всичко това го има в България , може да е малко по-различно то Америка , но не е задължително тертипа да е един и същ.
Масовия тип строителство е на къщи , защото България не само големите градове. Друг е въпроса за конструкцията , естествено не са от дърво , но в това си има логика и тя е в народопсихологията на българина от последните десетилетия. Това , че си купуват апартаменти , не е в противоречие с моята теза.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
13-09-2008 - 22:47:20
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> Ураганът Айк в момента ни предлага най-добрия тест
> за това до колко може да се разчита на
> дървено-металните конструкции.До седмица трябва да
> са ясни пораженията.Просто защото в тоя район се
> строи така.И макар самият град Хюстън да е
> предимно бетон,във вътрешноста на щата нещата не
> стоят така.Ако половината сгради по пътя на ураган
> 2-3 степен не са се сринали,значи и за сеизмично
> активен район като Балканите може да се разчита на
> тоя тип строителство.

> Проблем в сравнението е,че там слагат и разни
> метални трегери из къщите-подсилват носещи
> конструкции на двуетажните и т.н....но като цяло
> ми се струва,че може да се егли чертата и да се
> види колко читаво е това строителство.

Салвадор,
Дървено-металните , конструкции нямат масата на стоманобетоновите и аналогията с урагана и сеизмичните въздействия не е добра.

Re: търся мнения за сглобяемите къщи
13-09-2008 - 22:49:13
Четейки Боби, си мисля че в БГ жилищното строителство ще се състои от еднофамилни железобетони бункери за богаташи и панелни гета за средна ръка хора. Вече дори започвам да си го представям. За никакъв друг вид строителство не може да става и дума!!
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
13-09-2008 - 23:06:38
salvador Написал:
-------------------------------------------------------
> Ураганът Айк в момента ни предлага най-добрия тест
> за това до колко може да се разчита на
> дървено-металните конструкции.До седмица трябва да
> са ясни пораженията.Просто защото в тоя район се
> строи така.И макар самият град Хюстън да е
> предимно бетон,във вътрешноста на щата нещата не
> стоят така.Ако половината сгради по пътя на ураган
> 2-3 степен не са се сринали,значи и за сеизмично
> активен район като Балканите може да се разчита на
> тоя тип строителство.

> Проблем в сравнението е,че там слагат и разни
> метални трегери из къщите-подсилват носещи
> конструкции на двуетажните и т.н....но като цяло
> ми се струва,че може да се егли чертата и да се
> види колко читаво е това строителство.

Като стана дума че Балканите са в силно сеизмична зона, искам да задам следния тъп въпрос: Дали точно тежкото железобетонно строителство е най-подходящо за такъв район. Като се проектират сградите(къщите) с еди колко си желязо и бетон, за каква сила на земетресение се изчисляват и дали това е гаранция че ще издържи.


moody smiley: Това ми прилича малко на идеята на сев. американците в автомобило строенето, за да са по-защитени по време на катастрофа, всеки купува колкото се може по-голяма и тежка кола. Аз не мога да вдяна как ще си по-защитен ако в тебе се блъсне някой със също толкоз голям и тежък автомобил!!!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-09-14 00:57 от Don Balon.
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
14-09-2008 - 11:37:09
avatar
Въйййй,тая тема си я бива.....пък и доста време продължи така че я чета с удоволствие....
Само едно не разбирам - как за сглобяема къща се дават 45000 Евро ,при положение че и стандартната излиза долу горе толкова...?
Ей тва не вдявам! А и защо?! smoking smiley

Чест и почитание
Re: търся мнения за сглобяемите къщи
14-09-2008 - 13:06:25
Не става дума за това че колкото е по-"тежка" една къща толкова по-"защитена" е от земетресения. За земетръс си има определени норми и конструктора е длъжен да ги спази независимо дали става дума за монолитно или сглобяемо строителство. Става дума за това, че качеството на живот в една добра монолитна къща е далеч по-добро от това в "кашонен" тип къща. При това положение е абсурдно да говорим за сравнение при близка цена на изпълнение на тоя етап в БГ. Не разбирам защо някой ще се набутва да си строи кашон, ако цената не излиза поне два пъти по-ниска от монолитно строителство?
Не знам как е с истинските дървени къщи, те са твърде екзотични и скъпи, а и кой в БГ знае как се правят?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход