Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

София островче на стабилностsmiling smiley

Публикувано от 4ovek 
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
25-11-2005 - 13:29:20
O.k smiling smiley Няма проблем. Другата седмица на мен ще ми е натоварено, но който когато намери време.


Приятен уик-енд и на теб.
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
27-11-2005 - 13:19:08
:}

Не за първи път констатирам, че Имотко има тенденции да се изказва неподготвен...

Хей... голям смях падна :}

За какви 5000 става въпрос?!? Стотинки? На година? На полугодие? Или както едно време "другарите" брояха времето: на петилетка??? :crazy:

Да не говорим, че смисъла на написаното далеч не е свързан с някъкви конкретни суми, но това е друга тема.

Не че имам нещо против който и да било в БГ или където и да било да получава колкото си иска, но нека стоим с двата крака на земята!
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
27-11-2005 - 17:43:10
Joan,

прочетох отново написаното както от мен, така и от теб и стигам до извода, че е трудно да се "споразумеем" smiling smiley Което, разбира се, не е и необходимо.
Да не говорим, че твърде се отплеснахме от темата, не мислиш ли?

Първо, не съм съгласна с теб, че само и единственно семейната среда определя индивида. Тя има едно огромно значение, но не е единствена и абсолютна, или в най-добрия случай е такава (единствена и абсолютна) само до една определена възраст. Това твое убеждение ме кара да мисля, че или в действителност нямаш дете/деца , или то/те са на една възраст на която все още създават успокояващото впечатление че мама и татко за тях са единствените примери на подражание, че това което родителите правят и казват е единственното вярно и правилно и през по-голямата част на денонощието са под прекия ти надзор и влияние. Друг начин не може да има! Та ако второто ми предположение е вярното, не че искам да те плаша, но скоро нещата ще се променят коренно и детето/децата ти ще започната да гледат на света около тях с други (техни) очи и ще започната да изграждат собственно виждане и отношение на/към ситуацията. Тогава родителите минават (в най-добрия случай!) на втора линия! Тогава, Joan, средата играе определяща роля. Един - между другото - съвсем нормален процес, но за много подрастващи свързан с големи проблеми. Сблъсака с ДЕЙСТВИТЕЛНАТА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ може да е пагубен. И всичко това което родителите са “градили” в рамките на 7, 9, 10, 12... години може да бъде “унищожено” в рамките на месеци. Не че няма да четат книги и да ходят на концерти... но има реална вероятност да установят, че за да са – например – “равностойни” участници в пътното движения, трябва да се превърнат и те в “роудита”, че не тези които знаят и са учили имат най-големия успех, а тези които са най-безкруполни, че извън хармоничното семейство цари “закона на джунглата”...

Второ, нека престанем да се опитваме да сравняваме България и Швейцария за каквото и да било. С подобни сравнения "пълним само от пусто в празно"! Друг е въпроса ако нещо конкретно те интересува как е тук, с удоволствие ще ти отговоря, доколкото имам поглед и опит по въпроса. Но да се опитваме да обясним и да намерим отговор на нещо защо то е така в България, констатирайки, че не е по-различно в Швейцария е просто СМЕШНО! Един подобен разговор можем що годе смисленно да водим едва тогава, когато и двете имаме еднакви изходни позиции. А дори и тогава може да се окаже невъзможно.
Та написах "no comment" само защото си болезнено права в твърдението си, "една страна е това, което нейните граждани я направят да бъде." Кажи ми какво да коментирам на този стейтмент, като той казва всичко? Твоето свободно тълкуване на това какво съм искала да кажа с това, може да бъде прието като обяснение, но да не забравяме все пак, че това е ТВОЕ тълкуване.

Трето, ти съветваш да не слушам(е) и да не вярвам(е) на това което пишат хората по форумите, което се пише по вестниците, на - явно в твоите очи - нетипични сблъсаци които имам(е) при кратките си пребивавания в БГ. Питам се тогава на кой и на какво да вярвам(е)?!

Така че Joan някакси ме наляга чувството, че нашата дискусия се “върти в затворен кръг” и що се отнася до мен, не ми дава необходимите доводи, които биха могли да ме накарат да преусмисля начина си на мислене. А още по-малко допринася да изградя някаква (нова) оптика на ситуацията, която що годе да ми помогне да си обясня по някакав различен от този до момента начин, защо нещата са такива каквито са. Това че не живея в БГ, че не плащам данъци в БГ, че не раждам деца в БГ и т.н. ми се струва доста плоско като аргумент, който да ме “лишава” от (моралното, материалното, обективното, субективното, фактическото или както искаш го наречи) право на мнение. Доколкото до твърде страният ти и отвлечен пример с Donald Trump, какво да ти кажа, ако той по някъкви (за мен в момента неясни) причини изяви интерес към БГ-гражданство и получи паспорт, това нито ще го направи по-добър, нито по-лош Българин от когото и да било друг. НО ще го направи БГ-Гражданин, съгласна си нали? И ако приемем, че той се сблъска с БГ-действителност, в което аз лично дълбоко се съмнявам, оооо повярвяй, ще чуете доста неприятни изказвания... и то по един начин присъщ на един Американец с БГ-гражданство и много пари!
Та да се върнем към реалните неща: намеренията ми, както и жизнената ми цел, не се състоят в това да те “агитирам” (теб или който и да било друг), че всичко извън БГ е наред и както трябва. А още по-малко имам намерение да критикувам или да давам съвети. Нещата според мен не опират до това нито как ние с теб ще формулираме мненията си, нито дали имам(е) право на това или не. От това нито някой ще се нахрани, нито ще си плати сметките, нито българчета ще се родят, нито престъпноста ще намалее, нито ред ще настане...Това че ти, може би, си успяла да си създадеш някакав микрокосмос и на (почти) всеки проблем успяваш да намериш някакав отговор от учебниците е ОК. Може би България в която ти живееш е тази която ти харесва или поне е на пъъъъъъъът да стане тази която ти харесва. А може и причината да твърдиш това което твърдиш да е съвсем на друго место, но това може да е само една хипотеза от която ще се въздаржа. В крайна сметка те “познавам” само като Joan от някъкав форум....

Така или иначе темата беше:
“София, островче на стабилност” и в последстие се отвори дума на тема заплаха ли е за тази “стабилност” демографската катастрофа към която България (и да подчертая България не е само София) се е насочила.

Ще е интересно да се чуят и други мнения по въпроса... ако разбира се има такива!




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2005-11-27 20:49 от Кремена Дойнова.
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
28-11-2005 - 11:29:24
Кремена, ясно ми е, че до съгласие няма да стигнем, но както и ти каза - НЕ Е НУЖНО!

Всеки с мнението си smiling smiley За себе си прекратявам дискусията по въпросите, които с теб засягахме - деца, възпитание и прочие....

Относно темата - островчето.... 4ovek хубаво го каза (май до теб беше адресирано) - ами ние може и да няма кого да интегрираме след няколко години въпреки демографския срив. Мургавите ни сънародници с равни права ще се ориентират към по-заможните региони на континента (те, както забелязваш, вече го правят smiling smiley и тогава там ще трябва да ги интегрират. Или да захвърлят идеята за равноправие smiling smiley

Е, ще поживеем, ще видим......

Колкото до темата за заплатите - не че е толкова важно, но можеш да бъдеш сигурна, че в БГ заплати по няколко бона на месец ИМА, и не са на политици или на мутри, или на криминален контингент. Така че Имотко има основания да говори за такива доходи. Разбира се, те далеч не са масовите, но ги има. И сме си съвсем на земята - поне аз smiling smiley



Re: София островче на стабилностsmiling smiley
28-11-2005 - 11:58:32
Аз няма нищо против да си внасяме гастарбайтери. Емигрантите работят и се опитват да се развивта з аразлика то местното население.
Ако някой не е разбрал така или иначе трябва да се борим за насъщния с 500 милиона в Европа, та наличието на няколко стотин хиляди до милион квалифицирани емигранти само може да ме зарадва.
Не мисля, че сме длъжни да помагаме на хора, които НЕ ЖЕЛАЯТ да се развиват само защото са ни сънародници.
Малко конкуренция в момента ще се отрази много добреsmiling smiley
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
28-11-2005 - 13:49:05
Ама Вие наистина ли си мислите, че живеем с по 200лв. на месец?
Не искам да се заяждам ама да те питам хората около теб колко пари им остават за спестяване и впоследствие да си мислят за инвестиции след като са си осигурили ежемесечните разходи - жилище, храна, топло и т.н. Че нещо ми се струва, че повечето перчещи се с високите си заплати на Запад, че реално имат по-малко от хора развиващи се в България.
Ако искаш вярвай ама в България има хора дето не са измамници и престъпници и освен подобен на вас на Запад начин на живот (жилище, кола, театри, кина ресторанти, пътуване всяка година в чужбина) дори и спестяват по някой лев.
А това, че има доста неориентирани хора тук дето чакат някой (примерно ЕС) да им вдигне заплатите е също вярно, но в повечето случаи сами са си виновни. В момента има възможност в България ако имаш амбиции и идеи да живееш не по-зле отколкото на Запад.
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
28-11-2005 - 14:13:37
Е, да, ама тогава ще се доближаваме до ситуацията във Франция smiling smiley И няма да сме вече островче, или поне риска да не сме се увеличава.

Като и преди казах - всяко нещо на този свят си има цена smiling smiley
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
28-11-2005 - 15:40:58
Няма да се доближим до ситуацията на Франция. Каквото и да разправят ние не сме такива расисти като западняците. ТЕ само на думи са толерантни. В България няма индивид, които да работят съвестно и да не се интергрират.
В София е пълно с араби, които живеят ако не по-добре то поне като българитеsmiling smiley
Българинът наистина повече оценява хората по индивидуалните им качества, а не по произхода им. А това че не се притесняваме да кажем на негъра негър сме си го заслужили, защото не ги дискриминирамеsmiling smiley
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
28-11-2005 - 15:50:41
Aз - честно казано - въобще не си занимавам мислите с разсъждения на тема "Колко получават хората", нота бене нито тук, нито в България :]

Просто ме развеселяват някой твърдения, това е всичко! :}

А иначе нормално е в НОРМАЛНИ УСЛОВИЯ всеки да получава толкова за колкото се "продаде" и колкото е предвидено за този бранш, професия, пост и т.н. А ако сам си определя заплатата, отново подчертавам в НОРМАЛНИ УСЛОВИЯ, толкова колкото си е свършил работата и колкото пазара е готов да плати за това което предлага.

А и аз без да се заяждам :-) и преди отново да започнем да "сравняваме несравними неща", а ТИ ми кажи колко хора около теб получават 5000 на !?!? (така и не разбрах за какви периоди говорим). АМА ЧЕСТНО, нищо че никой и хикога не може да провери.... ;-)))

И пак казвам: НЯМАМ НИЩО ПРОТИВ ВСЕКИ ДА ПОЛУЧАВА ТОЛКОВА КОЛКОТО МУ СЕ ИСКА, дори и това да е само в мечтите му smiling smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2005-11-28 16:02 от Кремена Дойнова.
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
28-11-2005 - 15:56:53
Ей това е приказка ЧОВЕК smiling smiley

Наистина си МНОООГО прав, че Българина не е расист, а аз бих добавила, че е и много търпелив!

Но, не виждаш ли опасност в развитието на обществото? Не те ли притеснява факта, че Българската нация "се стопява"?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход