Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

София островче на стабилностsmiling smiley

Публикувано от 4ovek 
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
22-11-2005 - 15:55:48
4ovek, като ти казвам да не дърпаш дявола, ти "не"! Виж какво пишат тия от СЕГА:

[www.segabg.com]

Та като си навнесем (по подобие на "ония"winking smiley гастарбайтери , дето ще вземе да им хареса и да останат, "нашите" си роми ще ни се сторят братовчеди smiling smiley
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
22-11-2005 - 16:41:33
Е, малко е трудно да си говорим така, но какво да се прави, дистанцията го налага winking smiley

Та за воденето по точки... ако имаше реалната възможност да попиташ моите деца те какви са, може би ще бъдеш изненадана от отговора им - apropos на чист български език - че са българчета. Нищо че са родени тук, нищо че имат СН-паспорти (разбира се и БГ). По-важните точки за мен са в това какви идеали получават децата, в какви условия живеят, какви ценности (не материални) им се предостявят, от каква действителност са заобиколени, в какви условия се изгражда характера им и кое създава у тях чувството за преценка на правилно (законно) или престъпно...

"Колкото за раждането от българки - дали швейцарките са по-навити да раждат при техния многократно по-висок стандарт - доклото съм чувала, застаряването на населението там е също толкова проблем, колкото в БГ. И между другото - високата раждаемост е пряко свързана, но ОБРАТНО ПРОПОРЦИОНАЛНА на стандарта - най-висока е тя в най-бедните страни.". Права си, че раждаемоста намалява в развитите страни. Само че БГ е на едно от последните места. Виждам някъкъв парадокс що се отнася до - също вярното ти - твърдение, че в най-бедните страни, раждаемоста е най-висока. Надявам се че ще се съгласиш с мен, че в тези страни на децата се гледа като на "пенсионно осигуряване". Та аз не мога да си обясня каква е причината Българката да не ражда деца, едва ли е "високия" стандард. Също искам да уточня, че проблема с ниската раждаемост е едно, много по-обезпокояващо ми се струва съотношението. Някъде четох на 1 БЪЛГАРЧЕ 10 Ромчета... е такова съотношение тук не съществува...

",които са останали в БГ, винаги имат едно нещо повече от вас - те са ТУК и се борят (който както може и го разбира) с действителността, за да стане тя по-добра." Joan, моля те...колкото и да уважавам мнението ти (или да се опитвам), за каква борба говориш? За каква подобрение на действителноста? "И са разбрали, че една страна е това, което нейните граждани я направят да бъде." .... no comment!

За ромите, не си ме разбрала. Не ме дразни това че имат БГ-паспорти, а че ги петнят така. Дразни ме факта, че показват нещо което не е типично за българския род. Според мен точно това показва, че аз се чувствам Българка. "аз понеже живея в БГ и нямам подобни проблеми" - това ти твърдение ми звучи малко парадоксално....Как можеш да живееш в БГ и да нямаш подобни проблеми? Или може би този проблем съществува и става от ден на ден по-голям именно защото много като теб, живеещи в БГ, не виждат проблем(а)?! Както е и с много други проблеми???
Нямам нищо против те да живеят на територията на БГ. Но те са Роми с БГ-гражданство. В предишният ми постинг писах, че се въздържам от конкретни съвети, но ти явно държиш да чуеш такива.
Геноцид-господ да опази, за какво говориш изобщо!?!
Така че ето моето мнение: нищо повече не трябва да им се отнема, те какво ли и имат? Ако имат нещо то е откраднато, защото по редовен път едва ли им се предостявя възможноста да се сдобият с нещо. Или по-друг начин казано ИНТЕГРАЦИЯ му е майката! Строг но справедлив контрол, програми, които не базират само на наказание, пренебрежение, унижение... а предлагат обективни и реални начини за интерграция. Поощрения, бонуси и т.н. Сигурно няма да си на моето мнение, простено е, както каза ние си говориме и всеки има своето мнение.

И в заключение, аз лично искам да съм гражданин на света! За съжаление едва ли тази ми мечта ще се осъществи, тъй като 25 години съм загубила в едно закрепостено общество каквото беше БГ преди 1989, поне 7-8 години "загубих" в изграждане на ново "гнездо", деца, ангажименти... и така времето си минава moody smiley . Но надежда все още има! Но и да постигна това смятам че няма да забравя къде са корените ми!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2005-11-22 17:36 от Кремена Дойнова.
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
22-11-2005 - 17:52:44
Е, хубаво че, че децата ти се смятат за българчета - в интерес на истината, на всички емигранти около мен децата се смятат за българчета. Само дето не смятат да живеят в БГ smiling smiley

А за воденето по точки- водя си - детето ми освен че се смята за българче, живее в България и не иска да живее другаде smiling smiley Колкото до моралните ценности - уважавам стремежа ти да дадеш такива на децата си, но защо си мислиш, че аз нямам такъв стремеж? Или че не давам на детето си точно това - и наистина не смятам, че трябва да живеем в Швейцария, за да съм способна да отгледам човек с морални ценности. И не мисля, че това зависи от мястото, където живеем. Напълно съм убедена, че в Ирак има милиони хора с морални ценности, например.

Ами замисли се - очевидно българката не се смята за гражданка на страна от третия свят smiling smiley, нищо че ти и Кобе така гледате на България . Всъщност пост-комунистическите страни са особен политически случай - а и не мисли, че има голяма разлика (въпреки многократно афишираното обратно мнение) между нас и словаците, например.

Е, ако не можеш да ме разбереш за това, че аз съм тук, защото го искам и има и много други като мен, и че наистина смятам, че можем да направим нещо от тази изнасилвана многократно държава, значи просто си говорим на различни езици!
Аз наистина смятам, че е по-лесно да отидеш "на готовото", отколкото да си създадеш свое "готово". Но пък уважавам избора на другите. Това, за което коментирам е, по-скоро моралната страна на нещата - аз живея тук и плащам данъци на тази държава, и при всики положения имам повече право да си коментирам нашите вътрешни проблеми от емигрантите. Които са загрижени за БГ, но градят благосъстояние за други дъържави със своя труд. С което не искам да умаловажавам вашия патриотизъм - има го, само реализацията му на практика е малко по-слаба от тази на моя.

Нямам проблем да разбера кой е етнически българин и кой не - за разлика от швейцарската полиция - такъв проблем нямам - а и нашата полиция го няма - това имах предвид.

Колкото до проблемите с ромите - има си ги. Ами хубаво - ще си ги интегрираме - както ние си знаем, обаче. Все пак ако човек не живее в БГ, му се губи част от перспективата - не мислиш ли и ти така smiling smiley

Лошо няма - аз пък искам да съм гражданин на България - и засега го постигам smiling smiley
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
22-11-2005 - 18:21:42
Много ми допада как си говориме smiling smiley две загрижени майки в различни условия...

Защо мислиш, че аз мисля, че ти нямаш прекрасни стремежи що се отнася до децата ти? С нищо не съм искала да предизвикам такова усещане. Говоря само по принцип и съм убедена, че ти не си единствената майка която дава на децата си това което е необходимо, положително и ценностно. НО, в един друг форум, четох един път гневния постинг също на една майка (в БГ) която се питаше как да изгради от детето си един положителен гражданин, следд като само като прекрачи прага на дома се сблъсква с всеизвестната действителност. А децата са попивателни, не е ли така? Точно поради тази причина аз смятам, че мястото, където живеем е от доста голямо значение.

"очевидно българката не се смята за гражданка на страна от третия свят" съмнява ме че това е обяснението. По-скоро обществото не създава необходимите условия и едно дете (за повече да не говорим) е по-скоро тежест и пречка. Аз лично смятам, че много жени в БГ не раждат, защото просто имат достъчно проблеми, за да си създавата (доброволно) още. Една тъжна оптика...

Доколкото за това че децата ми не смятат да живеят в БГ, какво да ти кажа, това дори и аз не го знам confused smiley . Те са още на една възраст на която такива решения просто не могат да вземат, а като станат на по 18... кой знае.

А тук: "Аз наистина смятам, че е по-лесно да отидеш "на готовото", отколкото да си създадеш свое "готово"." смятам че също грешиш. Нищо на запад не се получава на готово! С тази нагласа дойдоха много хора след 1990 и много се върнаха. И sorry...честно казано не знам какви данъци плащаш, но... аз като си дойда в БГ за 2 седмици сигурно оставям повече пари в страната... Въпреки това не смятам че това ми дава някъкви права повече от тези на някой друг... Аз смятам, че право да коментираме имаме всички, но ти - живейки в БГ - имаш едно основно предимство: по-реална оценка, както и реална възможност активно, ВСЕКИ ДЕН, да се стремиш да промениш нещо.

А понякога, Joan, e доста оздравително, човек да чуе и едно друго мнение, дори и то да е критично. Човек просто не трябва веднага да се да се чувства лично засегнат. Една "чужда" оптика или страничен подход към някълъв проблем може да обогати.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2005-11-22 18:59 от Кремена Дойнова.
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
23-11-2005 - 11:25:03
Продължаваме дискусията smiling smiley

Не мисля, че ти мислиш, че аз..... за децата, имам предвид. Мисля, че ти мислиш, че в БГ не можем да им дадем това, за което си мислим и двете, 'щото тук зверове ходят по улиците и ядат деца smiling smiley. Всъщност на гневни постинги отдавна не обръщам внимание и бих те посъветвала да не съдиш за живота тук по тях. Защото съм забелязала, че много хора използват форуми като този, за да излеят отрицателните си емоции, предизвикани от какво ли не, даже в много случаи от самите тях. Разбира се, на хората се случват нещастия (и на мен се случват, не си мисли, че животът ми е само рози smiling smiley, но не мисля, че това става само тук. Имам една приятелка, заминаха за Америка преди няколко години с две деца. Тя все повтаряше, че тук не може спокойно да си пусне детето с колело, защото карат като луди. Още на втората година там едното от дечицата бе блъснато от кола с колелото, и то пред очите й - пред тях. И почина, за съжаление - трагедия! Ужасно й съчуваствам - знаеш, че няма по-голяма мъка от тази да загубиш дете! Но (да пази Господ!) това може да се лучи навсякъде!

Колкото до това, дето тази гражданка го е казала - мисля, че е прехвърляне на отговорност от нея към някой друг (държава, общество, училище и кой ли не). Нещо, което ужасно ме дразни, в интерес на истината. Мисля, че ние, родителите, сме тези, които отговаряме за възпитанието на децата си и ако от тях не стават личности с морални ценности, това е ПЪРВО И ОСНОВНО, защото не сме си свършили НИЕ както трябва работата. Ако на тази жена детето вижда и получва в къщи добро възпитание - добро отношение между родителите, внимание към проблемите си, отношение към книги, изкуство, духовен живот, а не само мисъл за парите, не виждам как ще го формира по друг начин улицата или училището. Мисля, че децата се формират от улицата или училището изцяло само ако в къщи никой не им обръща внимание (случва се - родителите все заети със себе си). И тогава тези родители няма на кого да се сърдят, нали така? Конкретно - моето дете расте ТУК и до момента с нищо не е показало различия от племенниците ми, които растат ТАМ smiling smiley Даже напротив, в някои отношения то им е за пример - това съвсем отговорно и без хвалба го казвам.

А да те питам - щом обстанвоката, според теб, има толкова голямо значение за моралните ценности на детето - ти как си получила своите морални ценности? Нали си расла в комунистическа България (закрепостена, лъжлива, лицемерна и т.н.)?

Мисля, че вие, които живеете извън БГ, имате някава превратна представа - четете вестници (което е ужасно изкривяващо smiling smiley - те търсят само сензацията и за нея са готови здраво да изопачат фактите, без да лъжат направо). Или когато се върнете за по месец, зависи с какво се сблъскате. Както и да е, на мен наистина животът тук ми харесва, може и да имам до сега късмет, не знам smiling smiley Знам си недостатъците и лошите неща, но си знам и къде и как да се справям с тях, а и мисля, че лоши неща има навсякъде.

Относно това, защо българката не ражда - ами по същата причина, по която и швейцарката не ражда smiling smiley Никоя нормална жена няма да погледне на дете като на проблем. Просто българката (за разлика от жените в третия свят) е възпитана в равенство - което води до желание да учи, да има професия, да прави кариера и да изкарва пари smiling smiley А това иска време и усилия - докато постигне тези неща (а да ти кажа, много я бива в това отношение - говоря като цяло smiling smiley , току виж чукнала 35 години. Е, ясно ти е, че едно е да раждаш на 18-20, друго - на 35. Да не говорим за второ, трето и така нататък деца. Такова е обяснението на ниската ражадемост и в другите страни от Европа - тези с висок стандарт - защото всяко нещо на този свят си има ЦЕНА.

Говрех за децата на моите познати емигранти - че не смятат да живеят в БГ - и то за деца в студентска възраст. Които са израстнали "там" и колкото и да се чувстват българи, обстановката в БГ им е чужда - те са плод на друга обстановка. Което не ги прави нито по-лоши, нито по-хубави - просто различни smiling smiley Не е тяхна вината за това.

А за данъците - със сигурност плащам много повече от теб, съотнесено към доходите ми smiling smiley И не е въпросът КОЛКО плащам, а на КОГО ги плащам - ти плащаш данъци на Швейцария и в този смисъл си неин гражданин и допринасяш за нейния просперитет. А и парите, които оставяш там със сигурност са неизмеримо повече от тези които оставяш в БГ. Ако Доналд Тръмп дойде в София и постои една седмица, със сигурност ще остави много повече пари от теб, но това прави ли го българин?!

За това, което там е "на готово" - напълно те разбирам, че никак не е лесно. Имах предвид, че там вече някой го е създал това "готово", ама за себе си и за децата си, не за такива като нас. Така че е нормално да гледа на имигрантите като на "гости" на трапезата. Имах предвид, че за мен това е основната морална пречка пред емиграцията - не искам да седна на това, което друг е създал - той го е създал по свой образ и подобие. Бих искала да имам и разчитам на това, което АЗ съм създала - още повече, че в процеса на създаване можеш донякъде да вложиш своите разбирания за това как трябва да бъде.

А, не съм се хич обидила, да знаеш. Аз отдавна водя диалози/спорове, че и караници с емигранти smiling smiley Но пък и получавам подкрепа от други емигранти (за което им благодаря smiling smiley. Даже наскоро приятел емигрант ми каза - отношението на емигрантите към БГ много зависи от това как са напуснали страната и защо - ако е било със лошо чувство (в смисъл, обидени, принудени, мачкани по някава причина) е едно, ако е само за "гурбет" - съвсем друго smiling smiley
Благодаря, дами, за съдържателната дискусия. Аз пък съм с впечатление, че доста голяма част от т.н. емигранти, като си дойдат в България, се надуват повече от необходимото. Г-жа Дойнова също мисли, че за две седмици оставя много пари в България, с което се и хвали. Вероятно човек може да похарчи най-много пари като дойде на почивка. Апартамент за две седмици в хотел Империал в "Ривиера" на покойния Кюлев струва около 8000 лева и още толкова да изхарчи, значи общо една скъпа почивка би струвала максимум 20000 лева с пътя, подаръците за бедните роднини и т.н. Ако Joan получава 5000 лева заплата, значи данъците й /вкл.ДДС за потреблението/ са повече от 20000 лева. По мое мнение Joan би трябвало, ако е на заплата, то да получава поне 5000 лева, защото определено ги заслужава.

Re: София островче на стабилностsmiling smiley
24-11-2005 - 11:37:15
A ti da ne mislish, che murgavite ni bratja shte si sedjat samo v Bulgaija - kato padnat ogranichenijata, a te vse do 10 godini shte padnat shte pochnat da migrirat kum po-bogati teritoriismiling smiley
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
25-11-2005 - 10:21:33
Имотко, аз благодаря за хубавите думи по мой адрес smiling smiley. Е, колко заслужавам се определя от представянето ми в работата, а не от свободна дискусия във форум. Но все пак благодаря отново.
Re: София островче на стабилностsmiling smiley
25-11-2005 - 10:31:04
Кремена, не разбрах нещо - аз наистина мисля, че една страна е това, което нейните граждани я направят да бъде. И колкото повече хора го разберат, толкова по-бързо ще се променят нещата в БГ към по-добро. Всеки прави това, което смята за редно, а когато достатъчно хора смятат за редно да не си хвърлят боклука през прозореца, тогава няма да има боклук. Не си ли съгласна?

Защо написа " .... no comment!" по този повод - дали защото не си съгласна с това, че Швейцария е такава, защото такава са я направили швейцарците, или защото мислиш, че българите имат генетична деформация и поради това са природно неспособни да направят нещо хубаво от своята държава?

Има и исторически дадености, признавам. Както отделните хора, така и народите/нациите си имат Съдба. И понякога са безсилни пред нея, каквито и качества и усилия да влагат. Но гледам на нещата философски - нещо като игра на карти - каквито карти са ни се паднали (Съдба, няма какsmiling smiley , с такива ще играем! Въпросът е да ги осъзнаем и анализираме, и да ги изиграем възможно най-добре.

В това отношение смятам Стефан Стамболов за уникален пример - как с никакви карти след освобождението можеш да извоюваш незвисимостта на една млада държава smiling smiley


Re: София островче на стабилностsmiling smiley
25-11-2005 - 12:16:25
Joan

в неделя ще се върна към нашата размяна на мисли и мнения... в момента съм "под пара"

ОК?

Желая ти приятен week end.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход