Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Диктатура на пролетариата

Публикувано от ivo_1 
Re: Диктатура на пролетариата
26-09-2009 - 19:23:24
пп. Любо, а не мислиш ли (неволно пак ще вмъкна темата за консуматорското общество), че ако сега хората си купуват един път на два месеца кило банани, един път годишно чифт обувки, ходят 2-3 пъти годишно на ресторант, купуват си един път в живота телевизор и той не е SONI, и спестяват за Трабант (и такъв "автомобил" имаше) ще могат да "живеят на прага на жизнения минимум..."


пп. Защото, доколкото помня, май беше така....



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-26 19:24 от optimistko.
Re: Диктатура на пролетариата
26-09-2009 - 19:23:29
avatar
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> 35 лв.на ден по 20 работни дни по 6 ч.на ден =700
> лв.чисто на месец
>
> (с дом.ми помощничка се разделихме, когато ми
> поиска 40 лв., съвпадна с покупката на новия ми
> автомобил, предполагам е чисто съвпадение, не
> стремеж към равенство Новата започна на 30 лв.,
> така че взимам средно-аритметично)
>
> 2 ч. на ден чистене на вход 1 път седмично = 70
> лв. чисти месечно от 1 вход
> по 5 входа на месец = 350 лв.чисти месечно
>
> 700+350 =1050 лв.месечно и карта за гр.транспорт =
> 1000 лв.месечно
>
> За най-ниското ниво в социалната стълбичка.
>
>
> ПП. Виждам, че все още си падаш по червените
> плакати
>
>
> Човещинка...

А ти си падаш по изхвърлянията и фантасмагориите.
Човещинка, но жалка.............
Re: Диктатура на пролетариата
26-09-2009 - 19:42:59
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> Любо, а не мислиш ли, че едното (панелката в Люлин
> и Москвичът) вървят с другото (конфискация от
> някого за да бъде дадено на другиго)?

Ако те разбирам, И Да и Не! Без майтап. Не съм чувал, досега да са конфискувани и раздени споменатите "блага". smiling smiley

По общо и по сериозно - СЪГЛАСЕН! Точно това пиша от няколко дни - ако не се вземе, няма как да се даде. Имащите повече, обезателно взимат от другите днес.
В различните системи, поне теоретично, ролите са различни, НО!!, ако няма ограничения и норми в НЕравенството, нещата отиват към колапс, поради изтъкваните от Вас (опонентите в "спора"winking smiley причини - обективната и субективна, присъща на човека алчност.
Тук, апропо пак си противоречите - ако няма регулатори ВСИЧКИ ЧОВЕЦИ ще са равни в БЕЗКРАЙНАТА СИ АЛЧНОСТ. Това днес - в далечната древност е било по-друго. smiling smiley
Re: Диктатура на пролетариата
26-09-2009 - 20:05:25
avatar
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> Любо, а не мислиш ли, че едното (панелката в Люлин
> и Москвичът) вървят с другото (конфискация от
> някого за да бъде дадено на другиго)?


От кого и какво? Панелките и москвичите, колко са били на 09.09.1944г.?
И знаеш ли как ги "даваха"?
Внасяш в ДСК 10-20% от стойността на жилището. Чакаш, бачкаш и спестяваш успоредно. Когато ти дойде реда, теглиш и заем- с 2% лихва, ако не си събрал всичките пари. И го изплащаш, но ти се връзва по 20лв. на месец, а лихвата не мърда.
Що не питаш родителите ти, дали са се излежавали по цял ден и са им давали заплати за мерси. А всичко, което е направено- пътища, жилища, заводи, училища, почивни станции, е от Космоса дошло............
Re: Диктатура на пролетариата
26-09-2009 - 20:12:29
Любо,
Опс, толкоз ли си "древен" winking smiley


В древността, която познавам от разкази на "очевидци" winking smiley човеците са живели в малки общности, пак е имало вожд, в някои култури "патриархат", в други "матриархат"...

Трудът, който се полагали, е бил за общността, най-често родова, не за съседната.
В днешно време това, което ние се стремим да постигнем е за нашето семейство, не за това на комшията.
В това отношение вероятно не сме постигнали кой знае каква еволюция, като изключим, че тогава човеците са защитавали общността си, включително унищожавайки противника си физически. smiling smiley
Сигурно и днес се случва, но да приемем, че не е основен принцип и начин за постигане на благоденствие.

Тъй като явно водиш дискусията в някаква посока, защо не изложиш мислите и идеите си в прав текст, ще ми е бъде приятно. smiling smiley
Re: Диктатура на пролетариата
26-09-2009 - 20:22:29
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> пп. Любо, а не мислиш ли (неволно пак ще вмъкна
> темата за консуматорското общество), че ако сега
> хората си купуват един път на два месеца кило
> банани, един път годишно чифт обувки, ходят 2-3
> пъти годишно на ресторант, купуват си един път в
> живота телевизор и той не е SONI, и спестяват за
> Трабант (и такъв "автомобил" имаше) ще могат да
> "живеят на прага на жизнения минимум..."

Нещо не ми се получава с "редактиране на темите".

Ако те разбирам, казваш, че днес е възможно с най-икономично икономическо поведение, да се държиш на "прага на жизнения минимум"?
Вероятно - Да, но за БГ от списъка ще трябва да извадим поне Трабанта, жилището, вилата и децата. За пенсионерите - и лекарствата. Все неща, лесно достижими, при желание, в "онова време".
Не знам накъде ме "буташ" - когато се пенсионираха, за моите родители си беше в нормата на нещата да ми идват на гости с ПЪЛНИ ЧАНТИ. Просто факт, а не са били нещо "по-" за времената - средна хубост. Сега се старая да им платя поне парното и нещо др., че те пък са и чувствителни на темата. Дано успявам, че трудно става.
Нещо всички много се "взираме в Трабанта" - аз, например обективно на днешен ден бих могъл да имам 2-6 внука, а нямам !?
Иначе, дечурлигата се справят в пъти по-добре от мен (естествено и чудесно - пу...пу), ама ... много и други цели. smiling smiley
Re: Диктатура на пролетариата
26-09-2009 - 20:31:09
optimistko Написал:
-------------------------------------------------------
> Любо,
> Опс, толкоз ли си "древен"

За кое питаш? 1952г.

Ако бях от родово-общинния досега да съм ви "жертвопринесъл" като еретици, "бунещи" племето. Казах... smiling smiley *beer*
Re: Диктатура на пролетариата
26-09-2009 - 20:44:39
Ками, ако бих могъл сега да конфискувам само 100 000 декара плодородна обработваема земя, само един циментов завод или пък завод за производство на полупроводници и "цели" проводници winking smiley и още само 5 дка градска земя, на която войничетата да построят комуналки за работниците ми, бих им давал заплати по 120 лв. месечно, от които те да ми дават по 20 лв. 20 г.

Разбира се, ще им пускам 1 път в месеца банани в плод-зеленчука, ще има един ресторант, в който да водят жените си на годишнината от сватбата, един магзин, от който да си купят костюм за абитуриентския бал и да им стигне за този живот...

Всъщност, ще трябва да конфискувам и магазина, и ресторанта...

Звучи ли ти познато?

И...Ками, всичко което е направено, е направено от парите, които народът е изкарвал, но не е спестявал, живеейки в жилището на живота си, спейки на кревата на живота си,
а са му били спестявани.
Не си е купувал кило месо на ден и по един телевизор годишно, а си е купувал един телевизор в живота, един трабант в живота, един костюм в живота, една секция и един диван в живота...

Пък ако средствата почнат да не достигат, ще конфискувам още някой имот, да не се ширят като царе и ще настанявам по две семейства в апартамент,
ако не стане - ниви бол, като не става с добро- острова на Дунава.

Още ли не ти звучи познато?

За това не ни пускаха зад желязната завеса, за да не видим как живеят хората там...

Обаче постепенно видяхме, оттук- оттам разбрахме как живеят там и ни хареса

Няма лошо, хареса ни и започнахме да искаме да ИМАМЕ като в капиталистическо общество, но да живеем в "комунистическо" ли, социалистическо ли, в тоталитарно ли общество бешеeye popping smiley така и не разбрах какво е било това eye popping smiley

Никой не ни е обяснявал за лек преход, точно обратното...

Та тези два модела са несъвместими един с друг.
Когато всички го разберат, нещата ще тръгнат...
smiling smiley
Re: Диктатура на пролетариата
26-09-2009 - 21:00:50
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Ако те разбирам, казваш, че днес е възможно с
> най-икономично икономическо поведение, да се
> държиш на "прага на жизнения минимум"?
> Вероятно - Да, но за БГ от списъка ще трябва да
> извадим поне Трабанта, жилището, вилата и децата.
> За пенсионерите - и лекарствата. Все неща, лесно
> достижими, при желание, в "онова време".
> Не знам накъде ме "буташ" - когато се
> пенсионираха, за моите родители си беше в нормата
> на нещата да ми идват на гости с ПЪЛНИ ЧАНТИ.
> Просто факт, а не са били нещо "по-" за времената
> - средна хубост. Сега се старая да им платя поне
> парното и нещо др., че те пък са и чувствителни на
> темата. Дано успявам, че трудно става.
> Нещо всички много се "взираме в Трабанта" - аз,
> например обективно на днешен ден бих могъл да имам
> 2-6 внука, а нямам !?
> Иначе, дечурлигата се справят в пъти по-добре от
> мен (естествено и чудесно - пу...пу), ама ...
> много и други цели.


Трабанта не бих го вадил, в момента има коли и по 1000 лв, не може всички да се возим в Майбах, дори и аз winking smiley (надявам се разбираш кога се шегувам, защото Ками явно си мисли, че е непрекъснато)

Вили много хора, които познавам нямаха...децата, ех, децата...не знам дали е закономерност, но по-заможните ми познати и приятели определено имат по-малко деца от не дотам заможните, не знам защо.

Виж, пенсионерите, както е модерно да се казва "са друга бира".

Та пак ме връщаш към разни еретични мисли, като например : парите за пенсионерите могат да се вземат от безработните здрави и прави мъже и жени в трудоспособна възраст, пък те могат вместо да лежат за малко пари, да се потрудат за малко повече пари и да се пробваме да строим заедно капитализъм.

Да започнем от пред назад, а не отзад напред, може и да ни се получи.

smiling smiley smiling smiley
Re: Диктатура на пролетариата
26-09-2009 - 21:04:52
На предните страници говорихме какви жилища са давани.
Сега ще ви кажа за едно голямо разделение което го имаше и тогава отново с личен пример.Аз и в други теми съм казвал че съм израсъл в Яворов.Баба ми и дядо ми са имали къща там, когато през 65-та година някъде властта решават да я бутнат и все пак ги обещетяват с един апартамент на същото място.По това време са се строели Дружбите и се е започвала Младост.Масата работници са били настанявани там, а в нашата кооперация знаете ли кой е живял-само партийни величия.Имахме и човек от ЦК.Виждате ли какво става-плебса в панелки в дружба, а номенклатурата до Орлов мост в тухлена сграда!По два апартамента на етаж.Най-интересното знаете ли кое е, че няма в сградата апартамент под 110 кв/м, а най-голямата панелка в комплексите е както знаете около 86кв/м.
За какво равенство говорим!?
Ха сега ще ви питам знаете ли кой е Янчо Таков?Син на члена на политбюро Петко Таков.Този Янчо е бил гадже на Лили Иванова края на 60-тте години или началото на 70-тте не съм сигурен.
Знаете ли каква кола е карал Янчо-БМВ, баварка.Ха честито, плебса на Лади и Жиголи, политбюровския син на баварка *ok* .
Сега ще развия една кратка тезичка отново за фондовата борса.Това е средството и начина бизнесът и икономиката наистина да бъдат и на обикновения гражданин.Листваните там компании са публични.В САЩ и развитите капиталови пазари, такова чудо като мажоритар няма.Малцина от вас може би знаят че Майкрософт не е на Бил Гейтс, той държи 36% от акциите на компанията.Разбира се до пускането и на борсата (1986) е държал основния пакет.Останалите са хиляди юридически и физически лица.
Така е с почти всички големи компании листвани на тези пазари.Тоест тук наистина те се контролират от обществото!През социализма уж държавата като държател на стопанските субекти прави собственик обществото индиректно.Да ама не.Публичната компания провежда годишно общо събрание на акционерите, където се решава нейното развитие, управленска структура и т.н.Когато държавата е собственик, тесен кръг неграмотни номенклатурчици решават какво ще става.
За жалост в България значителна част от големите компании имат мажоритар и той прави каквото си иска.Едва 30-40% от дяла на компаниите се търгува свободно (фрий флоат).Това е защото нашия капиталов пазар още не е развит, но до 10-20 години това ще стане и тук бизнеса и компаниите ще бъдат публични в истински смисъл на думата.
Така и най-дребния служител в компанията може да си купи акции и да бъде собственик!
Ще споделя и още нещо интересно, което тепърва навлиза в България.В тези компаниите които споменавам когато се назначава висш управленски персонал получава и 1-2% от компанията.Така той не е обикновен служител който само под страх от освобождаване си върши работата.Той е пряко заинтересован тази фирма да бъде печаливша, защото така се увеличава и неговата собственост.
Надявам се е развитието на тези практики все повече да изчезне носталгията.Жалкото е че по старото поколение, което изпитва тази носталгия отказва да се запознае с тази възможност, счита го за някаква измама и съм скептичен.

п.п. Не съм съгласен че тези които имат повече вземат от останалите.Те никога не са го имали че да им се вземе.Ако някой е притежавал нещо и му е отнето неправомерно говорим за криминално деяние-кражба.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-26 21:07 от ivo_1.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход