Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Диктатура на пролетариата

Публикувано от ivo_1 
Re: Диктатура на пролетариата
19-09-2009 - 00:18:07
avatar
ivo_1 Написал:
-------------------------------------------------------
> "Това изказване на Борисов беше не по повод
> банкерите, а по повод служителите в "Информационно
> обслужване". Когато се оказа, че в това държавно
> предприятие, месечните заплати на няколко юнака са
> по 13000лв. А това са пари от държавния бюджет. А
> че трябва да са официално обявени и всеки да знае
> за колко работи, беше коментар на изказването на
> единия шеф, че не знаел точно колко му е
> заплатата."
> Точно по повод на банките е, статията е дир.бг.
>
> "Едно ще ти кажа за 60-70-те години. Тогава беше
> най- евтин живота в България. Строеше се
> интензивно и независимо"-
> Да строеше се-Люлин,Дружба,Младост-мерси ама не за
> мен.
> "
> "От най- затънтените села децата получаваха и
> висше образование."
> Деца и внуци на партизани и активни борзи против
> капилизма и фашизма, влезнали по списъци.
>
> "На почивки и по два пъти можеше да отидеш- да, с
> карта, без кой знае какви луксове, но 14-20 дни,
> само с аванс срещу заплата"
> Къде почивам в Малта, Кипър или Венеция?В
> най-добрия случай в "Комплекса"
> .Тази година ходих на 2 пъти на море, единия път
> стоях 20 дни, и на един балкан.Искам да ходя
> където си искам, за колкото време си искам.
>
> "Как мислиш, дали не е благодатна почва отново да
> се зародят "еретични" мисли за равенство и
> справедливост?"
>
> Именно за да няма такива мисли трябва максимално
> бързо да се повиши благосъстоянието, средната
> класа да може да си позволява всичко което изброи,
> а тези класа да не е само 20% от населението, а
> 70%.Това е целта на една дясна реформаторска
> партия.Силна средна класа!


1.Не съм чела статията, но слушах и гледах интервюто. Та, с ушите си съм чула и с очите си съм видяла. А ти, ако решиш, дай линк към това, което си прочел.
2.Да си проверил, случайно, колко партизани и активни борци е имало и колко студенти са се приемали на година? Дай данни, които да доказват, че са се приемали само деца и внуци на активни борци.
За твое сведение- да, имаше бройки за тях- 10%.
3.Сам казваш, че лични впечатления нямаш, което не ти пречи категорично да твърдиш чул- недочул!
През 60-70те години се построиха Хиподрума, Изток, Бели брези и т. н. Т.е, всичките южни райони.
А сега, да те видя кое е за теб. За кой квартал си надиплил или можеш да вземеш кредит? За никой, затова ще обявиш, че е по- добре да се живее под наем, че да си "мобилен".
4.Е, голяма гордост ти е, че си успял да отидеш на море и планина. Сам, нали? Нямаш семейство и деца. А хората тогава, бяха доволни защото цялото семейство можеше да си го позволи, при това- с пари от заплатата.
Да си потърсил данни, колко процента от населението днес ходи въобще на почивка? А колко - в Малта, Кипър или Венеция?

5.А това, което съм почернила- Лозунги, които нито топлят, нито хранят. Много неща " трябва", ама вече 20г. не стават. И силно се съмнявам, че в някоя страна по света, средната класа е 70% от народа.
Ти разсъждаваше върху причините за появата на " диктатурата на пролетариата" и социалистическата идея. Опитах се да ти обясня, но " литературата", която си изчел, те е бронирала здраво.

пп. Видях статията. Учудващо- едно към едно е повторил казаното за шефовете на "Информационно обслужване"..........



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-09-19 00:45 от камелия.
Re: Диктатура на пролетариата
19-09-2009 - 00:39:30
avatar
Muza Написал:
-------------------------------------------------------
> Извод:
>
> Продавачките напускат и си отварят магазини.
> Вместо 500лв, ще прибират безграничните печалби.
>
> И те така...

Не, намесва се държавата, въвежда минимална часова ставка и нарушението на КТ се санкционира солено. И се изплаща обезщетение на ощетения.
Защото, като не могат да му плащат за извънредния труд, поне няма да го задържат след нормалния брой часове и ще си търси нещо допълнително.
Къде по света при 42,5ч. работна седмица, гърбят хората с 24-27ч. отгоре без заплащане?
Приема се поправката в закона и Кушлев си назначава още една рота помагачи. smiling smiley
Re: Диктатура на пролетариата
19-09-2009 - 00:42:33
Re: Диктатура на пролетариата
19-09-2009 - 01:00:17
Ками,
Що не вземеш да отвориш един магазин? Аз ще ти дам стока, при това, разсрочено плащане. smiling smiley
Re: Диктатура на пролетариата
19-09-2009 - 10:56:47
Много добре знаеш в кой квартал съм си построил къща, даже ти си ме хулила че съм си го бил избрал защото там били живеели навремето комунистическите величия.За какви кредити ми говориш, никога кредити не съм ползвал и нямам нужда.Не съм ходил сам, ходил съм с приятелката си на почивка, можех да си позволя да ида на малдивските о-ви и да дам 10 000лева без никакъв проблем, просто реших тази година да остана в България.Проверил съм колко комуниста са влизали-ДА!
Моите родители са лекари.Майка ми е казвала колко души са приемали медицина и от около 200, реално свободните бройки са били 20-30, всичко останало е било по списък, по региони и незнам си какво.
И като не съм живял , аз нямам ли роднини които да ми разказват кое как е било.Не е само от книги и литература.
Не е важно всички да могат да си позволят нещо.Важно дори и и само 1% да могат да си го позволят и така останлите се стремят и те са станат този 1% и дават най-доброто и всички от себе си.Ето пак в теб социалистическата идея парите от заплатата-панацеята на успеха.С едната заплата да можеш да си позволиш всичко-да ама не.



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2009-09-19 11:18 от ivo_1.
Re: Диктатура на пролетариата
19-09-2009 - 11:44:49
Преди да говорим за диктатура, демокрация и форми на устройство на държавата - нека се запитаме:
- има ли у нас функционираща държава и държавност?
- има ли у нас гражданско общество?

Моят отговор и на двата въпроса е - НЕ !
Таа, каквато ни базата - такава ни и надстройката. Тъжно, но факт!
Re: Диктатура на пролетариата
19-09-2009 - 16:06:40
avatar
Muza Написал:
-------------------------------------------------------
> Ками,
> Що не вземеш да отвориш един магазин? Аз ще ти дам
> стока, при това, разсрочено плащане.
>

Защо мислиш, че всеки който реши, може и трябва да отвори магазин? Че и продавач да си наеме?
Ако не го бива да организира и ръководи дейността, защо трябва да му се позволява да се подиграва с хората, които наема?
А ако умее и е на "топ" място-например, магазин за цигари, алкохол и пакетирани храни. На едно от най- оживените централни кръстовища. Търси юнака продавач. Осигуровки- върху минималната. Чисто- по 90лв. на седмица.........
Сега, по- ясно ли стана какво имам предвид?
Re: Диктатура на пролетариата
19-09-2009 - 16:18:00
avatar
ivo_1 Написал:
-------------------------------------------------------

> Не е важно всички да могат да си позволят
> нещо.Важно дори и и само 1% да могат да си го
> позволят и така останлите се стремят и те са
> станат този 1% и дават най-доброто и всички от
> себе си.Ето пак в теб социалистическата идея
> парите от заплатата-панацеята на успеха.С едната
> заплата да можеш да си позволиш всичко-да ама не.

Май наистина не схващаш! Никога и никъде, "останалите" не могат да станат като тия 1%. И поне 90% от хората са на заплата. И мениджърите, и банкерите дори. Та, нищо социалистическо няма в идеята, щом работиш, заплатата да стига за задоволяване на елементарно- необходимите нужди на човек, живеещ в 21-ви век.
Явно, пак трябва да ти напомня, че се опитах да ти дам отговор на въпроса защо и кога се зараждат идеите за "диктатура на пролетариата".

Re: Диктатура на пролетариата
19-09-2009 - 16:36:51
ivo_1 Написал:
-------------------------------------------------------
> Не е важно всички да могат да си позволят нещо.

Това мама ли ти го каза или сам стигна до този велик извод?
Да, такова е мотото на днешните управляващи (света)?

Я, да ми обясниш с прости думи - Защо моята майка, която е копала на село (примерно) и през целия си живот е плащала (чрез държавата) на твоята образование и заплата, сега е длъжна (според теб) да продължава да го прави на непоносими цени? Защо, да похарчиш 5 нейни ГОДИШНИ пенсии за да заведеш гаджето си на почивка е морално, справедливо и прогресивно - всъщност, ти вече каза, че тези понятия са "демоде"!?

Важно дори и и само 1% да могат да си го
> позволят и така останлите се стремят и те са
> станат този 1% и дават най-доброто и всички от
> себе си.

Тук си прав и струва доста пари за да се поддържа мита, че някога процентът ще стане 1,5%.
Казах ти по-горе - избери си една общ.-иконом. теория и карай по нея, с четене, мисъл и без "мама каза". Ако успееш да стигнеш да края на анализа си, вероятно там ще намериш война, криза или революция. Ако станете много такива мислещи, ще ви подхвърлят "звездни войни" или Алкайда, да не се открехвате много, разчитайки между впрочем на ниска грамотност.

Съветвам те, като по-възрастен, да наблегнеш първо на езиковата култура - срамота е за човек на 30 и кусур (дори във форум) - за мен е пряк резултат от една, изгодна на 1-я %, политика и цел. Другите теории са по-сложни, спекулативни и преходни - малко е вероятно да достигнеш висоти в тях, особено без съответното ниво грамотност и аналитичност.
Естествено, нищо лично! - въпреки съжалението ми.

П.П. Независимо че си го позволих в някаква степен, лично, не съм категоричен какво да съветвам дори синовете си по тези въпроси - дали да са "актуални" или да бъдат Човеци.
Жив и здрав!


Re: Диктатура на пролетариата
19-09-2009 - 17:57:18
Ще се опитам да ти отговоря Любо на въпросите които постави.Първо приемам бележката за някои правописни грешки.Но те са допускани от бързане и невнимание.
1.Ако майка ти копа на село и е избрала този живот, то е защото не и се е учило, или я мързи или просто умствените и възможности не са достигнали да вземе по добро образование.Именно тук е големия проблем.Българина иска трудовака да взема колкото човека които работи с мозъка си, с интелектуалните си възможности.Аз обаче съм против.
2.Няма нужда да си язвителен за това кой какво ми бил казал.Това не е велик извод до който съм стигнал аз, а това е справедливостта.Този който може повече ще си позволява повече.
3.Аз ще похарча не 5 годишни пенсии, а 20 годишни пенсии ако искам, защото съм способен, кадърен и по абсолютно честен начин съм си спечелил всичко.В други теми съм казвал че едва ли има по шантав педант от мен , който и белите гащи да си е декларирал пред държавата.Даже и доходите от студентска бригада в Сащ съм си декларирал.
Големия проблем че ти даваш пример с един пенсионер, който дори да е бил кадърен и спсобен е живял в строи, които не му е позволил да развие потенциала си или просто той не е бил стимулиран да го развие, защото не е имало смисъл.За тези хора наистина съдбата е била крайно несправедлива.
Като стана дума за това кой какво ми каза какво е било, знаеш ли какво ми прави впечатление.Че хората които говорят с възхищение за онези години са именно тези които са били по-накадърни, по-бездарни, по-мързеливи, но изкуствено са били приравнени като стандарт на живот към можещите и способните.
Моите уважения към годините ти, но за много неща не си прав и ще поспоря.Ти отричаш възможността един успял човек да бъде "Човек".Тоест или си актуален деморализиран капиталист с много пари, или състрадателен скромен човечец.За теб ако някой богат човек дари пари не е от добро сърце, а от суета и желание за показност.
Виждам четеш доста сайтове за великата конспирация и предполагам си голям фен на филмите на Майкъл Мур.Препоръчвам ти да гледаш Zeitgeist “Духът на времето ".В някои неща има истина.
Що се отнася до анализи, предпочитам да ги правя в това за което съм учил и от което се издържам.Иначе знам че всички българи са отлични политически анализатори, най-добрите мъже в леглото, най-красивите жени в света и всичко най- най *beer* .Аз обаче съм по скромен и нямам претенции да съм във всичко най, за това пускам темичка и ако някой каже нещо интересно си вземам бележка.Колкото и да ти е странно аз ти благодаря за написаното, с изключение на 1-2 безпочвени нападки, провокирани от малко острия ми език, или може би от една слабост на по старото поколение-да не приемат мнение по различно от тяхното.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход